Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 11-01-12, 12:00   #106
Urban_Racing
Honda Driver

Stage 5
 
Urban_Racing's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,492
Member of:
[Honda]
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by MihaiCsl View Post
Nu-i nevoie sa fii ironic, asta-i parerea mea.
Ceea ce au facut nemtii se numeste arta, ceea ce fac ceilalti, se numeste inginerie, de aici si diferenta dintre nemti si restul, nemtii au fost mereu cu un pas peste toti.
Nu e greu sa faci o masina cu kit de fibra de carbon, sa-i pui un v8 2 3 turbine sa ajunga la 1000 de cai si dupa aia o scoti pe piata.
La Veyron tot rahatul nu consta doar in cei 16 cilintri, ci si prin metodata prin care au reusit sa-l faca sa mearga, sa se raceasca dar in acelasi timp sa poti beneficia de lux in interiorul masinii.
Ma mir cum de nu ai pus "motocicleta" Atom Ariel in lista ta de masini cu motoare reusite, doar na, e rapida si vireaza extraordinar.
Era sa uit, daca tot faci comparatie intre motoarele care au nevoie de mai putini cilindri pentru a ajunge la puterea Veyron-ului, pot da si eu niste exemple.
Daca ma faci si pe mine sa inteleg de ce ce fac nemtii e arta si ce fac ceilalti nu iti raman dator , vezi ca nemtii tai au fost si sunt inca mult in urma japonezilor , stiu ca o sa imi sara multi in cap acuma mai ales cei care au ochelari de cal si cred ca "dom`le e nemtesc" ca asa ia zis taica`su ca asa auzise el inainte de 89 dar asta e adevarul Am avut si am condus si masini japoneze si europene , europene strict nemtesti mai putin opel care nu cred este o masina pe care merita sa dai bani. Sunt masini si motoare foarte bune si europene si americane si asiatice , fiecare are preferintele lui , NU EXISTA cel mai bun motor, cel mai bun motor este altul in conceptia fiecaruia , threadul asta a fost facut ca multe altele de aici ca sa aibe lumea unde se certa.
__________________

WHEN TURBO SPINS THE BULLSHIT ENDS!!!
Urban_Racing is offline   Reply With Quote
Old 11-01-12, 12:49   #107
teen.ager

Stage 5
 
teen.ager's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,219
Member of:
[Opel]
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by Predator View Post
Ai facut o afirmatie care o gasesti interesanta, de crezi ca incepe scandalul ?
Scandalul incepe deoarece sunt obisnuit sa sara lumea: "Eeeeh tu ai 17 ani, ce stii tu despre masini? Mai bine du-te joaca-te cu papusi, etc." (in cazu asta motoare).

Eu mi-am zis parerea, acel motor poate fii considerat unul dintre cele mai bune motoare facute vreodata.
__________________

'01 Opel Astra G Caravan, DOHC 1.6 16v 101hp (Z16XE)
teen.ager is offline   Reply With Quote
Old 11-01-12, 18:21   #108
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by teen.ager View Post
Eu mi-am zis parerea, acel motor poate fii considerat unul dintre cele mai bune motoare facute vreodata.
De ce?
aleks is offline   Reply With Quote
Old 11-01-12, 18:30   #109
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by Urban_Racing View Post
cel mai bun motor este altul in conceptia fiecaruia
Foarte corect, de exemplu pentru mine cel mai bun motor este cel care combina cel mai bine urmatoarele aspecte: intretinere usoara, fiabilitate, consum scazut, putere cat pentru o depasire decenta. Fiecare cu ce-l intereseaza
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 11-01-12, 18:35   #110
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by 22VIN View Post
Foarte corect, de exemplu pentru mine cel mai bun motor este cel care combina cel mai bine urmatoarele aspecte: intretinere usoara, fiabilitate, consum scazut, putere cat pentru o depasire decenta. Fiecare cu ce-l intereseaza
pai cred ca pentru cei mai multi romani, tot ce se incadreaza in parametrii mentionati de tine, reprezinta cel mai bun motor.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 11-01-12, 19:05   #111
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
pai cred ca pentru cei mai multi romani, tot ce se incadreaza in parametrii mentionati de tine, reprezinta cel mai bun motor.
Mda, de-aia e plina tara de BMW-uri vechi de cel putin 15 ani...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 11-01-12, 19:15   #112
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

1.4 mpi dacia/renault
apache is offline   Reply With Quote
Old 11-01-12, 19:20   #113
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by 22VIN View Post
Mda, de-aia e plina tara de BMW-uri vechi de cel putin 15 ani...
eeehhh, bmw-ul face impresii . ma refeream la cei care stiu ce vor de la o masina, cei care eventual fac o naveta sau care vor sa ajunga din punctul a in punctul b fara batai de cap din pricina consumului, a tobelor zgomotoase sau mai stiu eu ce .
fasso is offline   Reply With Quote
Old 11-01-12, 19:25   #114
teen.ager

Stage 5
 
teen.ager's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,219
Member of:
[Opel]
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
De ce?
Pentru ca, in ultima varianta de putere, dintr-un 5 in linie amplasat longitudinal de 2.1 litrii si 20v, cu ajutorul unui turbo si a unei presiuni imense.. s-a reusit a se "stoarce" din motor 1000+ cai.

Last edited by teen.ager; 11-01-12 at 19:54.
teen.ager is offline   Reply With Quote
Old 11-01-12, 19:29   #115
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by teen.ager View Post
Pentru ca, in ultima varianta de putere, dintr-un 5 in linie amplasat longitudinal de 2.1 litrii si 20v, cu ajutorul unui turbo si a unei presiuni imense.. s-a reusit sa se "stoarce" din motor 1000+ cai.
(ai omis partea ingrosata de mine)
apache is offline   Reply With Quote
Old 11-01-12, 19:40   #116
moskynel

Stage 1
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 18
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
Raportat la calitate de fiabilitate/pret, eu zic Mercedes 300D din anii 1980-1986 de 88Cp ce s-a montat pe W123(cobra)
Cei care faceau piese pentru astfel de motoare au inchis fabricile pt ca motoarele nu se stricau.avantajele la aceste motoare e ca poti sa-ti faci si tu combustibilul
moskynel is offline   Reply With Quote
Old 11-01-12, 19:43   #117
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by moskynel View Post
Cei care faceau piese pentru astfel de motoare au inchis fabricile pt ca motoarele nu se stricau.avantajele la aceste motoare e ca poti sa-ti faci si tu combustibilul
in functie de ce ai servit la pranz . intr-adevar, de motoarele respective am auzit si eu ca erau garantate parca 1 milion de km fara sa se strice. nu stiu insa cat de adevarata este afirmatia.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 11-01-12, 21:36   #118
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
eeehhh, bmw-ul face impresii . ma refeream la cei care stiu ce vor de la o masina, cei care eventual fac o naveta sau care vor sa ajunga din punctul a in punctul b fara batai de cap din pricina consumului, a tobelor zgomotoase sau mai stiu eu ce .
Asta clar
Eu asta caut la o masina. Evident, sunt pasionat auto si mi-as dori ceva cu motor mare eventual turbo dar ca a doua masina; vreau neaparat sa am o masina cu care sa ma pot deplasa comod, ieftin, practic si sigur.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 11-01-12, 21:46   #119
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by 22VIN View Post
Evident, sunt pasionat auto si mi-as dori ceva cu motor mare eventual turbo dar ca a doua masina
Mie-mi spui ... am pus ochii de ceva vreme pe un Mitsubishi Fto GPX mivec, dar la fel, ca o a doua masina cu care sa-mi fac damblaua sambata seara . In rest, pentru ce am eu nevoie in fiecare zi, motorul meu de 1.2 mi se pare cel mai potrivit.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 11-01-12, 21:54   #120
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by teen.ager View Post
Pentru ca, in ultima varianta de putere, dintr-un 5 in linie amplasat longitudinal de 2.1 litrii si 20v, cu ajutorul unui turbo si a unei presiuni imense.. s-a reusit a se "stoarce" din motor 1000+ cai.
Unde mai pui...pistoanele,biele,vibrochen,pompe si alte cele..schimbate ? Crezi ca varianta de raliu de pe S1 era la fel ca si varianta ce se vindea pe strada ?..Gandeste'te ca Grupa B era grupa fara limite legat de modificari asupra motorului..
Asa si Renault din 1.4 faceau 320 de cai...dar cat tinea ?!.. O cursa,maxim doua ?..
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -