Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 20-06-11, 08:43   #271
shadowro

Stage 5
 
shadowro's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 3,456
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: C20XE vs. K20 vs. VR6 vs. GTI ABF vs. B16A2

E vorba ca iti trebuie 2l turbo ca sa te dai cu 2l aspirat de honda.
asta vroia sa spuna mai sus cine a spus.
Si .., sigur acele let-uri nu au un soft ceva ? La 200 de cai baza un soft o admisie si o evacuare te duc departe
__________________
Honda
shadowro is offline   Reply With Quote
Old 20-06-11, 08:49   #272
ph88bas

Stage 5
 
ph88bas's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 954
Member of:
[Opel]
Default Re: C20XE vs. K20 vs. VR6 vs. GTI ABF vs. B16A2

Quote:
Originally Posted by shadowro View Post
E vorba ca iti trebuie 2l turbo ca sa te dai cu 2l aspirat de honda.
asta vroia sa spuna mai sus cine a spus.
Si .., sigur acele let-uri nu au un soft ceva ? La 200 de cai baza un soft o admisie si o evacuare te duc departe
mai baieti voi nu mai intelegeti romaneste?
cai sunt cai? 200 cai sunt 200 de cai chiar turbo aspirat cu gaz cu motorina nu conteaza tot 200 de cai sunt, si apoi fiecare face ce poate sa mai castige ceva cai de la masina lui, de aceea am scris 200 cai la baza. si sa nu o ardeti k marutzu o arde stoc si cu benzina de 95 etc, fiecare face tot ce poate sa scoata acolo ceva cai in plus
__________________
Daca te dai, hai , daca nu da-te la o parte

DEZMEMBREZ KADETT GSi https://forum.4tuning.ro/500-anunturi...ml#post5039628
Corsa A GSi 2000 16v under construction https://forum.4tuning.ro/116-masina-m...0-16v-bas.html
ph88bas is offline   Reply With Quote
Old 20-06-11, 08:51   #273
daniwmk

Stage 5
 
daniwmk's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,787
Default Re: C20XE vs. K20 vs. VR6 vs. GTI ABF vs. B16A2

200 cp sunt 200 cp doar ca opelurile cu care s-a dat honda de 200cp au probabil ~240 cp
daniwmk is offline   Reply With Quote
Old 20-06-11, 09:26   #274
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: C20XE vs. K20 vs. VR6 vs. GTI ABF vs. B16A2

Quote:
Originally Posted by ph88bas View Post
mai baieti voi nu mai intelegeti romaneste?
cai sunt cai? 200 cai sunt 200 de cai chiar turbo aspirat cu gaz cu motorina nu conteaza tot 200 de cai sunt, si apoi fiecare face ce poate sa mai castige ceva cai de la masina lui, de aceea am scris 200 cai la baza. si sa nu o ardeti k marutzu o arde stoc si cu benzina de 95 etc, fiecare face tot ce poate sa scoata acolo ceva cai in plus
Deci pt tine e logic ca un ASPIRAT stock sa faca fata la un TURBO cu modificari?
Noi aici vorbim de motoare, nu de masini. Parca asa era titlul topicului, iar discutia se purta intre K20 vs C20. Iar aici, se vede ca C20 nu prea are sanse in fata lui K20, poate doar ajutat de turbo si cu modificari de soft.....

Iar cum marea majoritate a celor de pe aici merg pe principiul : daca eu nu stiu ceva, inseamna ca acel ceva nu exista.....a fost demonstrat totusi cum un K20 mucifica cam tot ce inseamna concurenta la aceasi capacitate cilindrica....si aici ma refer ASPIRAT, nu ajutat de turbina.
Dupa cum se stie, e mult mai usor sa cresti in putere un turbo fata de un aspirat. Inca odata, exista kit turbo si pt Honda, si aici incheiem discutia....

Respect inginerii de la Honda, ce au ajuns cu motoarele lor la peste 100cp litru, si mai ales sunt si fiabile.
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 20-06-11, 09:50   #275
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: C20XE vs. K20 vs. VR6 vs. GTI ABF vs. B16A2

Quote:
Originally Posted by ph88bas View Post
mai baieti voi nu mai intelegeti romaneste?
cai sunt cai? 200 cai sunt 200 de cai chiar turbo aspirat cu gaz cu motorina nu conteaza tot 200 de cai sunt, si apoi fiecare face ce poate sa mai castige ceva cai de la masina lui, de aceea am scris 200 cai la baza. si sa nu o ardeti k marutzu o arde stoc si cu benzina de 95 etc, fiecare face tot ce poate sa scoata acolo ceva cai in plus
Noi romaneste intelegem, tu ori nu vrei sa intelegi ce spunem noi ori esti cam paralel cu domeniul.

La toate motoarele aspirate, prin soft + evacuare ai un spor de putere de 5-8%.

La toate motoarele turbo , prin soft + evacuare ai un spor de putere de minim 20%.

Adica daca la un motor aspirat de 200 CP pui soft si evacuare poate obtii un 215 CP

Daca la un motor turbo de 200 CP pui un soft si evacuare, obtii lejer 240-250 CP.


Acum ai inteles romaneste? :P
GTR is offline   Reply With Quote
Old 20-06-11, 09:59   #276
Paul

Stage 5
 
Paul's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,733
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[SKODA]
[SUBARU]
[4Rally]
Default Re: C20XE vs. K20 vs. VR6 vs. GTI ABF vs. B16A2

De ce in versus nu sunt incluse numai motoarele de cilindree si an de fabricatie apropiate?
k20 a demonstrat multe dar nu mi se pare corect sa vbim despre un motor de generatie noua, pus pe o caroserie veche, si intr un versus in care avea reprezentant pe b16
Paul is offline   Reply With Quote
Old 20-06-11, 10:13   #277
shadowro

Stage 5
 
shadowro's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 3,456
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: C20XE vs. K20 vs. VR6 vs. GTI ABF vs. B16A2

nici noua nu ni se pare dar baietii au considerat ca un vr6 sau c20xe ii poate face fata.
shadowro is offline   Reply With Quote
Old 20-06-11, 10:28   #278
HoricutzWSR
Virtual Tuner

Stage 5
 
HoricutzWSR's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 2,851
Member of:
[Design Team]
[PARTICIPANT CURSE]
[Virtual Tuning]
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: C20XE vs. K20 vs. VR6 vs. GTI ABF vs. B16A2

si se ajunge la aceeasi concluzie referitor la apartenenta K20`ului in acest versus oricum,raman curios cati ar fi crezut ca un C20XE stock, pus pe masina pe care iese din fabrica (respectiv astra, calibra, vectra, omega) poate bate un EP3...get real...

ps: daca ii pana acolo, si un 2.0 16v ABF pus pe un Lupo 3L batjocoreste o gramada de masini...
__________________
Vand Honda CRX Del Sol 1.6 VTEC, 125cp :

https://forum.4tuning.ro/191-bazar-au...ml#post5624650
HoricutzWSR is offline   Reply With Quote
Old 20-06-11, 11:10   #279
marutzu_vti

Stage 5
 
marutzu_vti's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 1,499
Member of:
[Honda]
Default Re: C20XE vs. K20 vs. VR6 vs. GTI ABF vs. B16A2

Quote:
Originally Posted by ph88bas View Post
felicitari, masia ta se misca din ce in ce mai bine, dar eu vad in ambele filmari k sultanu iti da 1 masina si astra vreo 2, dar oricum e bine
multumesc ,si masinile alea de vorbim de ele au 300 cai + una si una cam 290 garantat intrebati proprietarii sau uitativa pe topicurile lor ce anume sa bagat in motorul astrei cum am mai spus sint multumit de masina mea si am 1000 de kg cantarita si stiu ca u ai undeva la 700 deaia ai incredere in masina ta cum spuneau multi mai sus vorbeam de motoare nu de greutatea masinii daca eu as avea 800kg nu stiu cine mar mai bate
marutzu_vti is offline   Reply With Quote
Old 20-06-11, 11:17   #280
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: C20XE vs. K20 vs. VR6 vs. GTI ABF vs. B16A2

corect....
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 20-06-11, 11:18   #281
marutzu_vti

Stage 5
 
marutzu_vti's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 1,499
Member of:
[Honda]
Default Re: C20XE vs. K20 vs. VR6 vs. GTI ABF vs. B16A2

Quote:
Originally Posted by ph88bas View Post
mai baieti voi nu mai intelegeti romaneste?
cai sunt cai? 200 cai sunt 200 de cai chiar turbo aspirat cu gaz cu motorina nu conteaza tot 200 de cai sunt, si apoi fiecare face ce poate sa mai castige ceva cai de la masina lui, de aceea am scris 200 cai la baza. si sa nu o ardeti k marutzu o arde stoc si cu benzina de 95 etc, fiecare face tot ce poate sa scoata acolo ceva cai in plus
chiar o ard stok eu deocamdata cind nu o sa mai fiu stok o sa va dati seama multi ce inseamna umblat la K20 si singura modificare este ca merg pe benzina de 100 ca nu merge cu 95 nu ca nu as vrea sai bag 95 201 eu la baza cu 204 letu eu stok si ala umblat peste tot mie miar fi rusine sa ne mai contrazicem pe aici cind un let de 300 sa fie aproape egal cu 201 de cai aspirat a si mai am si evacuare
marutzu_vti is offline   Reply With Quote
Old 20-06-11, 12:32   #282
ph88bas

Stage 5
 
ph88bas's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 954
Member of:
[Opel]
Default Re: C20XE vs. K20 vs. VR6 vs. GTI ABF vs. B16A2

Quote:
Originally Posted by marutzu_vti View Post
chiar o ard stok eu deocamdata cind nu o sa mai fiu stok o sa va dati seama multi ce inseamna umblat la K20 si singura modificare este ca merg pe benzina de 100 ca nu merge cu 95 nu ca nu as vrea sai bag 95 201 eu la baza cu 204 letu eu stok si ala umblat peste tot mie miar fi rusine sa ne mai contrazicem pe aici cind un let de 300 sa fie aproape egal cu 201 de cai aspirat a si mai am si evacuare
sa imi fie rusine sa ne contrazicem?
pai dak bat si eu un let modificat inseaman k c20xe e mai bun decat c20let?
la tulcea o astra c20xe a fost mai rapida decat bertone turbo ,corsa let e30 325 turbo etc? sunt masini si masini!
si iara sunteti voi cantarul oficial vis a vis de masina mea cu 700kg, dak aveam atat eram fericit, asa credeam si eu initial k o sa aibe 700kg dar din pacate nu are!
ph88bas is offline   Reply With Quote
Old 20-06-11, 12:45   #283
Sultanu

Stage 5
 
Sultanu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 604
Default Re: C20XE vs. K20 vs. VR6 vs. GTI ABF vs. B16A2

Quote:
Originally Posted by marutzu_vti View Post
Foarte adevarat aseara mam dat cu 2 leturi unu al lui Sultanu il bat pe 400 dupa imi da dar pe Radovici nu si masinile sint cunoscute chiar trag ambele se pare ca usor usor se apropie HONDA de ceea ce este si daca mar bate ambii nu as fi suparat ca au bagat bani buni si isi cunosc masinile bine eu mai am de invatat sint multumit de rezultat eu recunosc nu ca altii
filmare de la 400m spune altceva

https://www.youtube.com/watch?v=IERIepthk44

iar tu singur ai scris la mine pe thred ca sa-ti traiasca a3a (adica unde te depasesc) iar eu termin 400m la sfaritu lu a 4a ....nu ma intelege gresit trage foarte bine masina ta...dar nu cred ca e frumos sa minti...
rezultatu a fost clar 3din 3 pt mine iar ultima data dupa ce am fost sa racesc motoru (nu sa dau filete la turbina cum a zis lumea) te-am ajuns mult mai devreme iar tu cred ca te-ai suparat si ai pus frana....diferenta ar fi fost mult mai mare
__________________
Sultanu is offline   Reply With Quote
Old 20-06-11, 13:02   #284
marutzu_vti

Stage 5
 
marutzu_vti's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 1,499
Member of:
[Honda]
Default Re: C20XE vs. K20 vs. VR6 vs. GTI ABF vs. B16A2

Quote:
Originally Posted by Sultanu View Post
filmare de la 400m spune altceva

https://www.youtube.com/watch?v=IERIepthk44

iar tu singur ai scris la mine pe thred ca sa-ti traiasca a3a (adica unde te depasesc) iar eu termin 400m la sfaritu lu a 4a ....nu ma intelege gresit trage foarte bine masina ta...dar nu cred ca e frumos sa minti...
rezultatu a fost clar 3din 3 pt mine iar ultima data dupa ce am fost sa racesc motoru (nu sa dau filete la turbina cum a zis lumea) te-am ajuns mult mai devreme iar tu cred ca te-ai suparat si ai pus frana....diferenta ar fi fost mult mai mare
asa este sinteti mai buni si tu si Radovici deocamdata dar nu se vad toate filmarile adica prima si a 2a in care eu spun altceva dar pana la proba contrarie esti mai bun filmu o dovedeste o sa ne mai dam ca deaia avem masinile bafta si da tiam zis ca sati traiasca a 3a ca doar la ultimi 10 metri castigi dar urmeaza si la mine modificarile sa castig acolo unde pierd cu voi adica pe 4 ca eu sant cu 4 la inceput si tu cu 3 blana si eu sint in ture jos la finis dar cu o volanta mai usoara nu va mai vad bine . si nu termini u pe 400 metri treapta 4 eu nu cred ca eu sint cu 4 si nu ajung nici la jumatea lu 4
marutzu_vti is offline   Reply With Quote
Old 20-06-11, 13:12   #285
Sultanu

Stage 5
 
Sultanu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 604
Default Re: C20XE vs. K20 vs. VR6 vs. GTI ABF vs. B16A2

Quote:
Originally Posted by marutzu_vti View Post
asa este sinteti mai buni si tu si Radovici deocamdata dar nu se vad toate filmarile adica prima si a 2a in care eu spun altceva dar pana la proba contrarie esti mai bun filmu o dovedeste o sa ne mai dam ca deaia avem masinile bafta si da tiam zis ca sati traiasca a 3a ca doar la ultimi 10 metri castigi dar urmeaza si la mine modificarile sa castig acolo unde pierd cu voi adica pe 4 ca eu sant cu 4 la inceput si tu cu 3 blana si eu sint in ture jos la finis dar cu o volanta mai usoara nu va mai vad bine . si nu termini u pe 400 metri treapta 4 eu nu cred ca eu sint cu 4 si nu ajung nici la jumatea lu 4
nu e vorba ca suntem mai buni....e vorba de adevar....o sa ne mai dam si o sa o facem cum trebuie...spor la modificari cand e ceva ne anunti si mergem sa vedem daca e mai bine sau nu si noi muncim la ele si chiar ne convine o concurenta mai stransa ,asa vedem daca progresam sau nu
Sultanu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -