Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Golf 6 Cabrio vs 308cc?
Golf 6 Cabrio 22 33.33%
308cc 44 66.67%
Voters: 66. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 25-03-11, 14:41   #16
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Volkswagen Golf 6 cabrio vs Peugeot 308cc

Am votat golf 6, desi nu prea sunt fan cabrio, insa diferenta dintre cele 2 modele este destul de mare, in opinia mea, vw fiind mult peste peugeot, astfel cum masinile germane in general sunt mult mai masini decat cele franceze, astea din urma, fiind mult prea efeminate pentru gustul meu.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 25-03-11, 15:03   #17
Radu.

Stage 5
 
Radu.'s Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 569
Default Re: Volkswagen Golf 6 cabrio vs Peugeot 308cc

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
Am votat golf 6, desi nu prea sunt fan cabrio, insa diferenta dintre cele 2 modele este destul de mare, in opinia mea, vw fiind mult peste peugeot, astfel cum masinile germane in general sunt mult mai masini decat cele franceze, astea din urma, fiind mult prea efeminate pentru gustul meu.

Acelasi refren care-l aud la orice colt.

308 vine cu un aer tineresc, fresh, pe cand la vw sunt afundati in monotonie.

308-u arata fara doar si poate mai bine decat golfu.
Interior golf = xerox, plansa de bord in proportie de 90% identica pe care o gasesti si pe golf5/passat.

Parerea mea.

Totusi sper sa zica cineva niste argumente bune, nu cum a zis x ca "daca nu te-ai urcat niciodata intr-un vw si gen, ori ca "masinile nemtesti blablabla"
__________________

PSA ♥♥♥

Last edited by Radu.; 25-03-11 at 15:10.
Radu. is offline   Reply With Quote
Old 25-03-11, 16:45   #18
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Volkswagen Golf 6 cabrio vs Peugeot 308cc

Quote:
Originally Posted by Radu. View Post
308-u arata fara doar si poate mai bine decat golfu.
Interior golf = xerox, plansa de bord in proportie de 90% identica pe care o gasesti si pe golf5/passat.
Daca tie-ti place mai mult 308 asta nu inseamna ca trebuie sa si arate mai bine. E parerea ta strict personala.
90% Identinca? Nu stiu cum estimezi tu, dar iti cam da gresit: Golf V Golf VI.
N-oi fi eu fan VW, dar sa nu exageram.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 25-03-11, 17:01   #19
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Volkswagen Golf 6 cabrio vs Peugeot 308cc

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Daca tie-ti place mai mult 308 asta nu inseamna ca trebuie sa si arate mai bine. E parerea ta strict personala.
90% Identinca? Nu stiu cum estimezi tu, dar iti cam da gresit: Golf V Golf VI.
N-oi fi eu fan VW, dar sa nu exageram.
intradevar nu da 90% da 70% restul de 30% sunt diferente cum ar fi gurile de ventilatie, ceasurile de bord, volanul si suportul de pahare, golful 6 pentru mine e doar un facelift la 5. sunt chiar curios sa vad unul cabrio in realitate, poate mi-as schimba parerea despre el
__________________
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 25-03-11, 17:10   #20
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Volkswagen Golf 6 cabrio vs Peugeot 308cc

Quote:
Originally Posted by RideTheRiddle View Post
intradevar nu da 90% da 70% restul de 30% sunt diferente cum ar fi gurile de ventilatie, ceasurile de bord, volanul si suportul de pahare, golful 6 pentru mine e doar un facelift la 5. sunt chiar curios sa vad unul cabrio in realitate, poate mi-as schimba parerea despre el
Pai chiar asta e; la fel au fost si 4+3 si 2+1, nu-i nimic de ascuns.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 25-03-11, 17:29   #21
xfactor

Stage 5
 
xfactor's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 340
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Volkswagen Golf 6 cabrio vs Peugeot 308cc

Unii ar trebuii sa uite idee ca masina ''nemteasca'' e cea mai tare.Sincer acum la cati dintre voi va place interiorul din plastic chinezesc de la golf 6?WV este o masina mai buna decat Peugeot dar la design mai au mult pana sa ajunga la nivelul PSA.Eu am votat cu 308cc am mers cu una si mi sa parutextraordinara pentru un cc.AAAA si sa nu uitam si preturile,acolo iar Peugeot are de castigat.Si cand mai vorbim de design sa lasam germanii deoparte ca nu au nici o treaba la momentul asta cu fenomenul design.
xfactor is offline   Reply With Quote
Old 25-03-11, 17:34   #22
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Volkswagen Golf 6 cabrio vs Peugeot 308cc

Hai sa nu mai mancam rahat cu calitatea plasticelor. Oricum sunt sub nivelul decentei in ambele masini.
Predator is offline   Reply With Quote
Old 25-03-11, 17:55   #23
xfactor

Stage 5
 
xfactor's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 340
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Volkswagen Golf 6 cabrio vs Peugeot 308cc

Te inseli la peugeot bordul este din ceva moale,in nici un caz plasticul de pe golf.Haide sa vorbim din ce am vazut cu ochii nostrii,si nu ce vedem pe google.
xfactor is offline   Reply With Quote
Old 25-03-11, 23:22   #24
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Volkswagen Golf 6 cabrio vs Peugeot 308cc

Quote:
Originally Posted by xfactor View Post
Te inseli la peugeot bordul este din ceva moale,in nici un caz plasticul de pe golf.Haide sa vorbim din ce am vazut cu ochii nostrii,si nu ce vedem pe google.
Ala e un biet plastic injectat, il am si eu pe Astra si daca nu ma insel si la Golf 6 este.
Cum a zis si Predator, nu mai exagera; stim ca nu se mai fac masini cum se faceau odata, cu finisaje calumea, materiale de calitate si rezistenta buna. Astea se gasesc acum, ne conformam, asta e.

Iar designul este ceva subiectiv, mie de exemplu nu-mi plac 207, 308, 307 de nicio culoare. Singurele masini "de actualitate" de la Peugeot cu care n-am nicio problema sunt 206 si 407. Dar asta e doar parerea mea si nu reprezinta un argument adevarat.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 25-03-11, 23:36   #25
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Volkswagen Golf 6 cabrio vs Peugeot 308cc

Este pe si Golf, in strat mai subtire/sau mai dur. N-am apucat sa-l sectionez.
Oricum incomparabil cu ce era pe Golf4/Passat etc.

Oricum nu plansa de bord e importanta, ca nu stai cu mana pe ea. Ci butoanele si manetele sunt de-un plastic de jucarii chinezesti.
__________________

low sau nu ?
Predator is offline   Reply With Quote
Old 26-03-11, 16:11   #26
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Volkswagen Golf 6 cabrio vs Peugeot 308cc

Quote:
Originally Posted by Predator View Post
Oricum nu plansa de bord e importanta, ca nu stai cu mana pe ea. Ci butoanele si manetele sunt de-un plastic de jucarii chinezesti.
VAG avea inainte talentul sa puna butoane/manere cauciucate. Misto la atingere, dar problema e ca se curata foarte repede si arata oribil cand seintampla asta.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 26-03-11, 16:44   #27
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Volkswagen Golf 6 cabrio vs Peugeot 308cc

Sunt spray-uri de reparatie. 100% ca originalul.
Predator is offline   Reply With Quote
Old 26-03-11, 20:20   #28
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Volkswagen Golf 6 cabrio vs Peugeot 308cc

Si eu am uzat capacul la schimbator, dar l-am comandat la reprezentanta, a costat pana in 30 de lei, deci cred ca se poate schimba oricand un buton sau reper de plastic uzat excesiv.
Dar daca masina ta se strica des, costa mult reparatia si are si un design interior/exterior care lasa de dorit, atunci mai bine alegi o masina germana si ai liniste.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 27-03-11, 11:40   #29
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Volkswagen Golf 6 cabrio vs Peugeot 308cc

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
Si eu am uzat capacul la schimbator, dar l-am comandat la reprezentanta, a costat pana in 30 de lei, deci cred ca se poate schimba oricand un buton sau reper de plastic uzat excesiv.
Dar daca masina ta se strica des, costa mult reparatia si are si un design interior/exterior care lasa de dorit, atunci mai bine alegi o masina germana si ai liniste.
Eu zic sa te interesezi cat este un buton, nu un capac. Cred ca o sa te ia inima)

Nici Peugeotul asta nu-i vre-o minune, dar nici petarda de pe vremuri nu mai este.

Intr-o comparatie directa cred ca nu este diferenta de fiabilitate (cel putin pana in 100 mii de km) deci raman de discutat desing-ul, sasiul , motorizarile, pretul si echipamentele incluse, etc.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 27-03-11, 15:58   #30
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Volkswagen Golf 6 cabrio vs Peugeot 308cc

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
Dar daca masina ta se strica des, costa mult reparatia si are si un design interior/exterior care lasa de dorit, atunci mai bine alegi o masina germana si ai liniste.
Deşi părerea e corect susţinută, care sunt şansele ca la o discuţie comparativă între 308 şi golf, proprietarul de 34 de ani al unui golf să aibe o părere obiectivă sau să accepte deschis contraargumente?
Nu de alta, dar răspunsul cu "dacă vrei linişte alege o maşină germană" sună a replică gen "beemveu e tot beemveu"

Last edited by aleks; 27-03-11 at 16:06.
aleks is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -