Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 16-02-12, 09:09   #226
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

daca gandim ca si colegul numai financiar atunci tot G4 este in avantaj ca isi pastreaza mult mai bine pretul decat un logan nou, care dupa o zi de rulare deja are un pret mai mic cu cateva sute de euro.
dar e bine sa fie masina noua, mentalitate din aia comunista, cand asteptai 5 ani sa ajungi sa ai si tu dacia.

poate sa fie foarte slaba masina, daca este noua, atunci te tine mult si bine si nu te costa nimic, nimic.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 12:07   #227
B 58 MAL

Stage 5
 
B 58 MAL's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,335
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Golf 4 , nici nu se compara cu logan .. ai optiuni ai consumul mai mic... isi pastreaza cat de cat pretul daca vrei sa o vinzi ... e masina nemteasca vs romaneasca... piesele nu sunt tocmai scumpe. Eu unul nici nu as mai sta pe ganduri ...
B 58 MAL is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 18:27   #228
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by B 58 MAL View Post
Golf 4 , nici nu se compara cu logan .. ai optiuni ai consumul mai mic... isi pastreaza cat de cat pretul daca vrei sa o vinzi ... e masina nemteasca vs romaneasca... piesele nu sunt tocmai scumpe. Eu unul nici nu as mai sta pe ganduri ...
Consum mic?Macar ai idee care e diferenta intre 1.5dci si 1.9tdi la consum?
Infima diferenta indiferenta in favoarea cui este.Oricum soferul > masina la consum
Sa presupunem ca un logan 2008 ( e bine? ) vs un golf 4 2002-2003 ( e bine? )
cu ACELEASI DOTARI , loganul 80k km si golful 180k km.Alegi golful strict ca e masina nemteasca?Luati exemplu dusterul care are alta lista de dotari.Nici ala nu va place ca deh domne ajunge la 18-19k cat un Hyundai Tucson este?Cum o dai cu voi nu va place....Vreti dotari de s class la 100 e/dotare.
Pai asa nu iti cumperi un e class 1999 si ai dotari la care golful 4/5 poate doar viseaza? ( Ca sa raspund cu aceeasi moneda )
Si care zice ca intre golf 4 si logan e diferenta enorma , a mers cu un golf super-ingrijit si s-a urcat dupa aceea intr-un logan vai mama lui.
Te rog eu fa o plimbare cu un logan ok , fie el si 1.2 75 cai.Te asigur ca NICI NU II AUZI MOTORUL.
Am condus si logan ( inca conduc , masina de firma , care nu are nici macar servo sau abs ) si golf 4.Am fost si pasager...etc.Poate fii cel mult vorba de gusturi.Nicidecum de o diferenta extraordinara a calitati intre cele 2.
P.S Asa si un e36 are dotari la care loganul doar viseaza.Nu ne luam e36 cu totii?
run_forest is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 19:12   #229
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Eu cred ca toti cei care fac apologia loganului nu au avut golf 4 sau nu au condus macar. Eu am avut golf4, scoala am facut-o pe logan de 1.4, intre masinile astea doua este o diferenta de la cer la pamant. Chiar nu are rost discutia, cine nu realizeaza diferenta intre asta doua, in viata reala, nu merita efortul, sincer. Desigur, sa fie un Golf 4 in mintile lui, nu o epava, al meu avea 280 000 de km dar rulati in germania si era impecabil tehnic si estetic. Si l-am cumparat in 2007 la pret de Logan nou, adica vreo 8400 de euro cash am dat pe el. Si l-am dat dupa un an si 20k km cu 8500 de euro. Puteam sa mi cumpar Logan nou dar ar fi trebuit sa fiu lobotomizat frontal.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 19:30   #230
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Eu cred ca toti cei care fac apologia loganului nu au avut golf 4 sau nu au condus macar. Eu am avut golf4, scoala am facut-o pe logan de 1.4, intre masinile astea doua este o diferenta de la cer la pamant. Chiar nu are rost discutia, cine nu realizeaza diferenta intre asta doua, in viata reala, nu merita efortul, sincer. Desigur, sa fie un Golf 4 in mintile lui, nu o epava, al meu avea 280 000 de km dar rulati in germania si era impecabil tehnic si estetic. Si l-am cumparat in 2007 la pret de Logan nou, adica vreo 8400 de euro cash am dat pe el. Si l-am dat dupa un an si 20k km cu 8500 de euro. Puteam sa mi cumpar Logan nou dar ar fi trebuit sa fiu lobotomizat frontal.
De cati ani ai permisul?Ai mai condus vreun logan de atunci?Si nu facem apologia loganului.Doar acceptam realitatea
Imi pot inchipui doar in ce hal arata si functiona loganul pe care ai facut tu si alti scoala.Nu ma intelege gresit nu zic ca loganul e cine stie ce masina , decat ca e o masina la un pret corect.Totusi de la 9k euro pana la >15k euro cat este un golf/jetta e diferenta..Nu toti vor dotari de s class.Uni se multumesc si cu mai putin.
Sa fac o comparatie cu sa zicem...tv , frigidere etc...Ce ti-ai lua un tv nou cu diagonala de 60-70 cm nush ce brand..Sau un ditamai tv-ul de 3 ani , ceva mai bine dotat?Un frigider arctic nou sau un Gorenje sh?
Eu stiu ca astea mi le-as lua noi daca ar fii sa dau >13-14 mil.
run_forest is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 19:46   #231
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Pai daca vorbim electrocasnice, eu mi-am luat in 2001 o masina de spalat siemens second hand, am dat 5 mil pe ea, merge perfect si acum. Am cunoscuti care si-au luat whirlpool noi de 2-3 ori mai scumpe, tot in perioada aia, si deja le-au schimbat. Cu altele noi. Tu cine zici ca a procedat mai bine?

Scoala am facut-o prin 2005, era un logan care nu avea mai mult de 2 ani vechime si functiona decent, nu era o epava.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 19:47   #232
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
daca gandim ca si colegul numai financiar atunci tot G4 este in avantaj ca isi pastreaza mult mai bine pretul decat un logan nou, care dupa o zi de rulare deja are un pret mai mic cu cateva sute de euro.
dar e bine sa fie masina noua, mentalitate din aia comunista, cand asteptai 5 ani sa ajungi sa ai si tu dacia.
Ce vorbesti tu? iesi mai bine financiar?
Daca iei acum cel mai ieftin logan sa zicem ca dai cu totul intre 4.000 - 5.000E in functie de oferta, tichete etc. Tii masina 5 ani timp in care rulezi 50.000km dupa care o vinzi cu 2.000-2500E. Pe Golf4 dai 4.000E dar dupa 5 ani o sa aiba si anume 13-15ani iar kilometrajul va indica sigur +200k km, pe putin. Cat speri sa obtii pe ea? cat e un golf3 Tdi acum? cumva e 3.000E? Cum e privit acum un Golf3 cu sute de mii de km sau o Vectra din '92 sau un Vento din anii +90? cam asa o sa fie si Golful4 peste 5 ani adica nu o sa le mai vrea nimeni toti o sa doreasca sa scape de ele. Nu ca nu ar fi masini bune, dar lumea vremea mereu mai nou, iar de cumparat o sa le cumpere tot aia care acum au 1500-2000E pt masina. Deci pana la urma ce avantaj o sa ai? Sa nu mai spun ca statistic vorbind o masina noua nu prea se defecteaza in primii ani.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 20:07   #233
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Unde sunt userii care ziceau ca Loganul ofera putin pentru pretul ce-l are ?!.. A-ti tacut toti ?
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 20:21   #234
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Ce vorbesti tu? iesi mai bine financiar?
Daca iei acum cel mai ieftin logan sa zicem ca dai cu totul intre 4.000 - 5.000E in functie de oferta, tichete etc. Tii masina 5 ani timp in care rulezi 50.000km dupa care o vinzi cu 2.000-2500E. Pe Golf4 dai 4.000E dar dupa 5 ani o sa aiba si anume 13-15ani iar kilometrajul va indica sigur +200k km, pe putin. Cat speri sa obtii pe ea? cat e un golf3 Tdi acum? cumva e 3.000E? Cum e privit acum un Golf3 cu sute de mii de km sau o Vectra din '92 sau un Vento din anii +90? cam asa o sa fie si Golful4 peste 5 ani adica nu o sa le mai vrea nimeni toti o sa doreasca sa scape de ele. Nu ca nu ar fi masini bune, dar lumea vremea mereu mai nou, iar de cumparat o sa le cumpere tot aia care acum au 1500-2000E pt masina. Deci pana la urma ce avantaj o sa ai? Sa nu mai spun ca statistic vorbind o masina noua nu prea se defecteaza in primii ani.
poate nu se defecteaza dar reviziile la reprezentanta au si ele costul lor. si la fel si golful poate sa mearga 3-4 ani numai cu consumabile.chiar acum seara am vazut unul break de vanzare pana in 4000 euro, care arata de 10 ori mai bine decat loganul, dar daca nu-i romanesc nu-i asa bun.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 20:37   #235
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Pai daca vorbim electrocasnice, eu mi-am luat in 2001 o masina de spalat siemens second hand, am dat 5 mil pe ea, merge perfect si acum. Am cunoscuti care si-au luat whirlpool noi de 2-3 ori mai scumpe, tot in perioada aia, si deja le-au schimbat. Cu altele noi. Tu cine zici ca a procedat mai bine?

Scoala am facut-o prin 2005, era un logan care nu avea mai mult de 2 ani vechime si functiona decent, nu era o epava.
Si tu mai ai masina aia de spalat achizitionata SECOND HAND in 2001?E logic sa le schimbe.Are durata medie , atentie MEDIE , de ultilizare ~10ani.Eu zic ca ei au procedat mai bine.Tu nu ai reparat deloc masina aia de spalat?Ori ai utilizato 1time/month?Pt ca sincer , mie greu sa cred ca ai o masina de spalat automata >14 ani.Care inca sa functioneze ok.
Inca o intrebare , daca o luam pe principiul tau.Ce ai cumpara un mercedes e class fab 2000 , sau un golf 4 fabricatie 2003?Are rost sa vorbim de dotari aici?Pune ambele lucruri in balanta cand faci comparatii.
Eu sincer nu mi-as lua un golf 4 cu 180k , nici daca ar fii masina unei rude.Sa-i cunosc toata istoria.In detrimentul unui logan cu sub 40k km.Absolut imposibil ca in 3 ani de utilizare sa ies mai ieftin cu un golf decat cu acel logan.
P.S Ce an de fabricatie avea golful cumparat in 2007?Pt ca daca avea sub 5 ani de utilizare...deja e altceva.Si mi-e greu sa cred ca ai dat 8400 pe un golf 4 slab dotat si cu an de fabricatie mai vechi de 2003.Aici comparam o masina fabricata acum 9-11 ani cu un logan fabricat acum 1-2 ani.

@ ondin : cat crezi ca ajunge o revizie la logan la reprezentanta.3-4-5 mil?Ma refer la un schimb de ulei si filtre...etc.La un golf cat ajunge aceeasi treaba?1-2 mil?Unde e diferenta aia asa mare.
Dar ce te faci daca pica ceva pe la golf.Cat costa?6-9-12 mil?La logan cat costa?0?Garantie?
Seara buna.
run_forest is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 20:40   #236
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Cum ziceam, e pierdere de vreme discutia, voi discutati cu cifre, nu aveti legatura cu viata reala. Exact cum fac contabilii din guvern, pe hartie e totu bine, IRL e mai complex si sunt mai multe aspecte, gen daca un student nu castiga nimic si un ministru castiga 50 de milioane, salariu' mediu e 25 de milioane in romania. Asa si cu voi.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 21:02   #237
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Cum ziceam, e pierdere de vreme discutia, voi discutati cu cifre, nu aveti legatura cu viata reala. Exact cum fac contabilii din guvern, pe hartie e totu bine, IRL e mai complex si sunt mai multe aspecte, gen daca un student nu castiga nimic si un ministru castiga 50 de milioane, salariu' mediu e 25 de milioane in romania. Asa si cu voi.
Ai matiz?Raspunde cu da sau nu.
run_forest is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 21:23   #238
B 58 MAL

Stage 5
 
B 58 MAL's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,335
Question Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by run_forest View Post
Ai matiz?Raspunde cu da sau nu.
eu vad ca tu esti fan logan... ce masina ai ? eu am un e36 coupe cu optiuni care nu cred ca se vor pune nici pe duster...(incazire in scaune,diferential blocabil,trapa el,ogl inc el hel ,dubu clima etc...) nu ai cum sa compari niciodata logan cu un golf...fie golful cu 200000 km...nu as sa e36-le meu pe logan niciodata....bine nu ma atrage nici golfulll....sa nu intelegeti gresit , dar decat cutia aiaaaa.....la care servo este optiune....
B 58 MAL is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 21:26   #239
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by B 58 MAL View Post
eu vad ca tu esti fan logan... ce masina ai ? eu am un e36 coupe cu optiuni care nu cred ca se vor pune nici pe duster...(incazire in scaune,diferential blocabil,trapa el,ogl inc el hel ,dubu clima etc...) nu ai cum sa compari niciodata logan cu un golf...fie golful cu 200000 km...nu as sa e36-le meu pe logan niciodata....bine nu ma atrage nici golfulll....sa nu intelegeti gresit , dar decat cutia aiaaaa.....la care servo este optiune....

Pai este o optiune pentru ca este o masina IEFTINA,daca ti-ar baga ca si model de baza,ar costa mai mult..cand o sa intelegi ca OPTIUNIILE COSTA ?!
Vrei sa stii cat costa E36'le tau cand era nou ?..325i era undeva la 25.000 de marci..se compara la pret cu Vr6'le..Atentie un Golf 3,costa cat un BMW cand era nou..un fel de GTI de pe acum..
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 22:18   #240
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by B 58 MAL View Post
eu vad ca tu esti fan logan... ce masina ai ? eu am un e36 coupe cu optiuni care nu cred ca se vor pune nici pe duster...(incazire in scaune,diferential blocabil,trapa el,ogl inc el hel ,dubu clima etc...) nu ai cum sa compari niciodata logan cu un golf...fie golful cu 200000 km...nu as sa e36-le meu pe logan niciodata....bine nu ma atrage nici golfulll....sa nu intelegeti gresit , dar decat cutia aiaaaa.....la care servo este optiune....
Lasa-l pe el sa raspunda la intrebarea cu matizu te rog.Nu sunt fan logan , sunt fan bmw.Din ce ai enumerat tu acolo ce ar fii STANDARD pe un e36?Ce sa platit in plus?Eu nu am masina personala , deh...sarac.Repet daca ma puneai si pe mine in 2007 sa aleg intre un logan si un golf categoric alegeam golful.Dar suntem in 2012 , golf 4 > golf 7 ( in curand ) 3 generati...Eu as alege masina cu cel mai bun raport pret/calitate/an fabricatie.
Uite va dau mura'n gura ok?
Golf 4 an fabricatie 2000 cu dotari vs golf 4 2004 mai slab dotat.Masini intretinute ambele ~ 200k km.Ce ai alege?Si ca sa-l citez pe aleks "NU CE ALEGI, CI DE CE ALEGI".
P.S Acum compara golf 4 an fabricatie 2003 cu e36 fabricatie 95.Deci ce aveai tu in 95 ( chiar si optional ) , are si golful in 2003 ( optional ) .Deci?Daca e sa o luam fix pe dotari o masina in '95 are unele dotari la care golful 4 doar viseaza.Nu?
run_forest is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -