Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 07-02-12, 14:05   #196
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

e 11500E un logan diesel cu jante aluminiu, CB, AC, vopsea metalizata(+400E) airbaguri laterale, volan imbracat piele, dar banuiesc ca te poti lipsi de unele "dotari". Ce alte masini mai costa atat dar sa fie si de dimensiunea unui logan si cu motor diesel?
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 07-02-12, 15:26   #197
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Mentiunea cea mai importanta, ce MASINI. Loganul de la masina tuturor, masina de 5000 de euro, la 12 k cu niste chestii comune ca optionale pe masini de acum 15 ani... Cmmon.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 08-02-12, 00:46   #198
VDAN

Stage 5
 
VDAN's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 405
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
@VDAN: Tu te-ai urcat si in altceva in afara de Tico?
Nu tin nici cu Loganul nou, nici cu Golful sh, dar unii ridica in slavi ba pe una ba pe alta. Fiecare masina e ok din punctul ei de vedere, depinde fiecare pentru ce o foloseste, cati bani are, ce riscuri isi asuma, etc... E prea vasta discutia ca sa ajunga toti la o intelegere

nu sef nu mam urcat,doar in tico am mers,pai dupa tine daca ucrez la dacia tu ce zici?le am condus pe toate si stiu fiecare particica din ele de sunt satul.unii va da ti cu parerea degeaba,ca are tata,vecinu sau mai stiu eu cine si vi se pare ceva ozn loganu.am mai zis,e o simpla masina cum au spus si la top gear,facuta sa te duca din punctu A in B fara nici o pretentie dar atat nu sa compari cu VW care are aproape 500 000 de angajati.
__________________

VDAN is offline   Reply With Quote
Old 08-02-12, 06:56   #199
Sphynx

Stage 3
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 116
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

ce sfat sa dam unei persoane care sta sa se gandeasca ce sa ia intre un golf 4 diesel cu climatronic,geamuri el,etc si un logan chel nici macar cu servodirectie????

ia-tii logan,il meriti

si apropo va este frica de turbine si ambreaje ca pica la vw? e 1000ron de reconditionat turbina si 1000ron ambreaj cu volanta simpla!
__________________
'07 Hyundai Accent 1.5d D4FA
Sphynx is offline   Reply With Quote
Old 08-02-12, 17:32   #200
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Daca ar fi numai turbina buba, la o masina de 200mii km si chair daca ar fi numai 10mi de reparat(ca si la un logan diesel cu turbina cu geom fixa) ar fi o treaba. Da mai pica cate un injector, cate un furtun, cate o curea, mai vine distributia, ba un debitmetru, ba o baterie noua de minim 70Ah, mai cedea sevo poate, se mai duce una alta( sau nu ).....nu stiu cum sa zic da te cam .... pe "el" climatronic daca ai fix 4000E de dat pe masina.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 08-02-12, 18:19   #201
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by Sphynx View Post
ce sfat sa dam unei persoane care sta sa se gandeasca ce sa ia intre un golf 4 diesel cu climatronic,geamuri el,etc si un logan chel nici macar cu servodirectie????

ia-tii logan,il meriti

si apropo va este frica de turbine si ambreaje ca pica la vw? e 1000ron de reconditionat turbina si 1000ron ambreaj cu volanta simpla!
nu pica turbina daca ii dai in gura si apoi o lasi un pic inainte sa opresti motorul.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 08-02-12, 18:30   #202
peter

Stage 5
 
peter's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,588
Member of:
[Xtreme Club Emotion]
[Hyundai]
[VW]
[SKODA]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Daca ar fi numai turbina buba, la o masina de 200mii km si chair daca ar fi numai 10mi de reparat(ca si la un logan diesel cu turbina cu geom fixa) ar fi o treaba. Da mai pica cate un injector, cate un furtun, cate o curea, mai vine distributia, ba un debitmetru, ba o baterie noua de minim 70Ah, mai cedea sevo poate, se mai duce una alta( sau nu ).....nu stiu cum sa zic da te cam .... pe "el" climatronic daca ai fix 4000E de dat pe masina.
So true...
peter is offline   Reply With Quote
Old 10-02-12, 15:43   #203
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by VDAN View Post
nu sef nu mam urcat,doar in tico am mers,pai dupa tine daca ucrez la dacia tu ce zici?le am condus pe toate si stiu fiecare particica din ele de sunt satul.unii va da ti cu parerea degeaba,ca are tata,vecinu sau mai stiu eu cine si vi se pare ceva ozn loganu.am mai zis,e o simpla masina cum au spus si la top gear,facuta sa te duca din punctu A in B fara nici o pretentie dar atat nu sa compari cu VW care are aproape 500 000 de angajati.
Intentia nu era sa te jignesc, imi cer scuze daca am facut asta. Tocmai asta ziceam, ca Loganul e o simpla masina, depinde acum de fiecare pentru ce o foloseste (de aici si comparatia cu X sau Y masina).
Quote:
Originally Posted by Sphynx View Post
ce sfat sa dam unei persoane care sta sa se gandeasca ce sa ia intre un golf 4 diesel cu climatronic,geamuri el,etc si un logan chel nici macar cu servodirectie????

ia-tii logan,il meriti

si apropo va este frica de turbine si ambreaje ca pica la vw? e 1000ron de reconditionat turbina si 1000ron ambreaj cu volanta simpla!
Lucrez in domeniul auto, si nu cred ca vrei sa stii cat costa o pompa duza la un VW, sau o pompa de injectie..... Asta pe langa restu de piese!
Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Daca ar fi numai turbina buba, la o masina de 200mii km si chair daca ar fi numai 10mi de reparat(ca si la un logan diesel cu turbina cu geom fixa) ar fi o treaba. Da mai pica cate un injector, cate un furtun, cate o curea, mai vine distributia, ba un debitmetru, ba o baterie noua de minim 70Ah, mai cedea sevo poate, se mai duce una alta( sau nu ).....nu stiu cum sa zic da te cam .... pe "el" climatronic daca ai fix 4000E de dat pe masina.
+1
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 11-02-12, 10:01   #204
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Daca m-ai fi intrebat cand a aprut Loganul, si in anii urmatori, de comparatia asta, te faceam nebun la cap.
Totusi, pe masura ce trece timpul si Golful 4 devine tot mai sigur o masina cu probleme, datorita varstei, tind tot mai mult sa cred ca e mai bine sa-ti iei un Logan de maxim 1-2 ani, s-ar putea sa fie mai decenta alegerea.
Nu e o masina frumoasa, deacord, dar nici Golful nu intinereste ca design, dimpotriva. Loganul cu facelift e chiar decent ca aspect, service gasesti usor, piese, la fel (nu ca pentru Golful 4 ar fi greu de gasit, dar Dacia chiar are o retea extinsa de service si piese de schimb, incomparabila cu restul marcilor).
Daca vrei o masina sa iti faci treaba, atunci Loganul nu prea are cum sa fie depasit de Golf in comparatia asta.
Daca vrei sa mai plimbi si o fata, s-ar putea, ce-i drept, sa nu o prea convingi cu dulapul, nu-i chiar cea mai placuta aparitie, si aici Golful are un mare atu, mai ales daca te gandesti sa-l si modifici putin. Loganuri modificate... eh, arata bine abia dupa cateva multe mii de euro bagate in ele, pe cand la Golf e ceva mai simplu, si mai ieftin.
Sunt multe considerente, nu cred ca poate cineva sa dea un raspuns corect 100%
aleks is offline   Reply With Quote
Old 11-02-12, 14:17   #205
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Multi poate nu au citit prima pagina dar la inceput colegul nostru avea de ales intre un banal logan nou si un Golf4 2001 1.9 90CP -160mii km(greu de crezut asa cum spunea si el) 4200E. Masina asta urma sa o imparta cu tatal sau in egala masura deci se intelege ca tatal voia logan iar fiul Golf si din ce am mai citit se pare ca atat aveau ~4000E de dat, eventualele riscuri probabil cadeau tot pe spatele tatalui. Puneti-va in situatia tatalui si cititi si ce a scris Aleks si veti alege loganul. Puneti-va in situatia de a avea fix 4000E si spuneti cu mana pe inima ca ati alege Golful 1.9 Poate daca era Golf 1.6 alegerea ar fi stat altfel. Eu as alege Golful dar numai daca as mai produce ceva bani in plus dupa asta si o eventuala inlocuire de piese uzate sa nu ma faca sa imprumut bani.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 11-02-12, 14:50   #206
VDAN

Stage 5
 
VDAN's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 405
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

B-99-SAA nu e problema stai linistit,doar vorbim nu da nimeni cu paru
foarte adevarat ce a spus si aleks,cine nu are bani,mai bine isi ia un logan la mana a doua de 3-4 ani dar full decat unu nou si chel.punctul slab la renault este ca isi pierde repede valoarea,in schimb un golf sar putea tina mai mult la pret peste 3-4 ani decat un logan care o sa il dai la jumate din bani.
referitor la baiatul cu 4000 de euro,in orice masina la mana a doua bagi bani,dar intre un golf si un logan in aceeasi stare eu as alege golfu
VDAN is offline   Reply With Quote
Old 13-02-12, 22:09   #207
rockitos
VW Driver

Stage 3
 
Join Date: May 2007
Posts: 133
Member of:
[VW]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Singura comparatie care se poate face e la avantaje, intre o masina noua si una de 10 ani, deoarece tehnic, loganul nu e nici macar la nivelul unui golf 3. Golf IV e o masina buna fiabila, agila cam in toate variatele de motoizare, silentioasa si confortabila, probabil ceea mai bun model vw de pana acum, iar logan e o masina facuta de francezi in Romania, parca e fiabila, dar cam rugineste, in buna traditie Dacia, stabilitate nu are, in caz de accident te faci ingeras ca orice ai lovi e mai tare ca loganul, piesele sunt enorm de scumpe, sa mergi tare nu poti la 100 km zici ca ai 300, iar franarea la logan e ceea mai mare aventura contemporana, deci tehnic imcomparabile. Hai sa facem pe viitor topice golf IV versus Renault megane, sau Golf IV versus Ford Focus din aceasi perioada, deoarece oricine a condus cele doua masini nu poate compara o masina cu o conceptie de acuma 20 de ani cum e Logan si a carui singur advantaj e pretul cu o masina revolutionara cum a fost golf IV.

Last edited by rockitos; 13-02-12 at 22:14.
rockitos is offline   Reply With Quote
Old 13-02-12, 23:57   #208
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by rockitos View Post
Singura comparatie care se poate face e la avantaje, intre o masina noua si una de 10 ani, deoarece tehnic, loganul nu e nici macar la nivelul unui golf 3. Golf IV e o masina buna fiabila, agila cam in toate variatele de motoizare, silentioasa si confortabila, probabil ceea mai bun model vw de pana acum, iar logan e o masina facuta de francezi in Romania, parca e fiabila, dar cam rugineste, in buna traditie Dacia, stabilitate nu are, in caz de accident te faci ingeras ca orice ai lovi e mai tare ca loganul, piesele sunt enorm de scumpe, sa mergi tare nu poti la 100 km zici ca ai 300, iar franarea la logan e ceea mai mare aventura contemporana, deci tehnic imcomparabile. Hai sa facem pe viitor topice golf IV versus Renault megane, sau Golf IV versus Ford Focus din aceasi perioada, deoarece oricine a condus cele doua masini nu poate compara o masina cu o conceptie de acuma 20 de ani cum e Logan si a carui singur advantaj e pretul cu o masina revolutionara cum a fost golf IV.
masina revolutionara ?

- Golf IV e o masina buna fiabila, agila cam in toate variatele de motoizare, Agila zici ?.. Poate mai stabila,ca mai rapida la o mica liniuta..loganul castiga..daca compari aceeiasi cilindree.
Loganul,e destul de stabil,dar na,unii intra in viraje ca ciobanii. Is curios cum se comporta o masina ca golful 4 fara esp.
Poate daca si un Logan costa vreo 15.000 de euro..cand era nou..oferea ce ofera un Golf nou din ziua de astazi.
Dar na,atunci cine il cumpara ? Doar e Dacie..
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 14-02-12, 11:59   #209
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by rockitos View Post
Singura comparatie care se poate face e la avantaje, intre o masina noua si una de 10 ani, deoarece tehnic, loganul nu e nici macar la nivelul unui golf 3. Golf IV e o masina buna fiabila, agila cam in toate variatele de motoizare, silentioasa si confortabila, probabil ceea mai bun model vw de pana acum, iar logan e o masina facuta de francezi in Romania, parca e fiabila, dar cam rugineste, in buna traditie Dacia, stabilitate nu are, in caz de accident te faci ingeras ca orice ai lovi e mai tare ca loganul, piesele sunt enorm de scumpe, sa mergi tare nu poti la 100 km zici ca ai 300, iar franarea la logan e ceea mai mare aventura contemporana, deci tehnic imcomparabile. Hai sa facem pe viitor topice golf IV versus Renault megane, sau Golf IV versus Ford Focus din aceasi perioada, deoarece oricine a condus cele doua masini nu poate compara o masina cu o conceptie de acuma 20 de ani cum e Logan si a carui singur advantaj e pretul cu o masina revolutionara cum a fost golf IV.
Bati campii in stil grandios dar e normal, doar ai o toroapa de 20 de ani in curte.

1) Piesele nu sunt deloc scumpe la Logan, sunt mai ieftine ca la G4.
2) Franarea e chiar ok la, atat ca distanta cat si ca rezistenta la tavaleala, mai ales daca discurile sunt ventilate. Ai dat-o in bara cu asta.
3) In caz de accident Loganul e ~ la fel de sigur ca un Golf.

Inteleg ca daca ai o panarama de VW veche de 20 de ani sa lauzi un amarat de hatchback dar tu prea exagerezi.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 14-02-12, 12:51   #210
bitang

Stage 5
 
bitang's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 305
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Bati campii in stil grandios dar e normal, doar ai o toroapa de 20 de ani in curte.

1) Piesele nu sunt deloc scumpe la Logan, sunt mai ieftine ca la G4.
2) Franarea e chiar ok la, atat ca distanta cat si ca rezistenta la tavaleala, mai ales daca discurile sunt ventilate. Ai dat-o in bara cu asta.
3) In caz de accident Loganul e ~ la fel de sigur ca un Golf.

Inteleg ca daca ai o panarama de VW veche de 20 de ani sa lauzi un amarat de hatchback dar tu prea exagerezi.
Ca si care Golf la fel de sigur,2-3?Detin un Golf4 din 2001 si pot spune ca arata si merge la fel de bine ca un Logan mult mai nou,nu vreau sa ma laud dar asta este adevarul.Plus de asta Golful are dotari pe care Loganu' si in zi de azi doar le viseaza.Sunt curios majoritatea Loganurilor cat de bine se vor prezenta in 11 ani.Logan masina noua+garantie 5 ani,atuu principal al acestei masini,atat.Daca avea garantie pe viata sincer luam in calcul varianta achizitionarii unui Logan.As zice sa face-ti o comparatie Golf1 vs Logan si atunci poate stati mai linistiti voi astia patriotii.
bitang is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -