Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 30-01-11, 12:41   #136
grg_92

Stage 5
 
grg_92's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 701
Member of:
[VW]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Grg92, stai calm prietene, loganul nu doar ca viseaza la aceste dotari, ba mai mult probabil ca nu le va avea niciodata, nu stiu cand o sa intelegeti asta....Nu ai cum sa ai aceste dotari in vecii vecilor la pretul de 7-8.000E, nici macar pe 206. Cand s-o fabrica loganul de 15.000E poate.
eu n`am vrut sa fiu foarte dur cu autohtona noastra! dar ce ai zis...ai zis foarte bine! oricum nu doar dotarile sunt avantajele golfului....de la tabla,la plasticele din interior si pana la cel mai mic surub...calitate romaneasca vs calitate germana...sa nu-mi sara in cap cei care ridica in slavi DACIA
grg_92 is offline   Reply With Quote
Old 30-01-11, 13:06   #137
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

da, golful are suruburi din titan placate cu aur...
tu īţi dai cu părerea despre nişte treburi de care n-ai prea mult habar, sau nu deţii suficiente date comparative.
cāte loganuri de minim x ani se īntorc īn service cu rugină, procentual, faţă de golfuri cu aceeaşi vārstă, tot procentual, e o informaţie pe care cu greu o poţi controla. Că ştii tu un Logan la bloc cu o aripă ruginită.... ăsta nu e un argument să poţi spune că au probleme cu tabla, aşa la modul sigur şi absolut.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 30-01-11, 13:56   #138
demin2609
Renault Driver

Stage 5
 
demin2609's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 478
Member of:
[RENAULT]
Post =)) tare Aleks

Pānă la urmă sunt două maşini diferite pentru diferite persoane. Sunt făcute pentru nevoile fiecăruia, nu īnţeleg de ce unii ridică īn slăvi o marcă sau alta!

Fierul e fier şi īl arunci după cāţiva ani! Ideea e să te foloseşti de el!
__________________
live high, have fun.. and don't do anything stupid!
Instalatii GPL TOMASETTO fara butelie! 0764781647
demin2609 is offline   Reply With Quote
Old 30-01-11, 16:47   #139
SynTheLaZ
VW Driver

Stage 5
 
SynTheLaZ's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,038
Member of:
[VW]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
da, golful are suruburi din titan placate cu aur...
tu īţi dai cu părerea despre nişte treburi de care n-ai prea mult habar, sau nu deţii suficiente date comparative.
cāte loganuri de minim x ani se īntorc īn service cu rugină, procentual, faţă de golfuri cu aceeaşi vārstă, tot procentual, e o informaţie pe care cu greu o poţi controla. Că ştii tu un Logan la bloc cu o aripă ruginită.... ăsta nu e un argument să poţi spune că au probleme cu tabla, aşa la modul sigur şi absolut.
Trebuie sa te intreb .. pentru tine conteaza tabla sau masina in sine(motor, confort, etc)?

Stii in Germania se da verificare chiar daca ai gauri cauzate de rugina, gauri care nu au voie sa fie pe structura de rezistenta a masinii. Exemplu .. poti sa ai haionul ruginit, cu gaura. La ei conteaza exact ceea ce am spus, motorul si buna functionare a masinii.

La noi ITP-ul e frectie la picior pe langa verificarea lor.

Acuma te intreb .. oare de ce la ei nu se pune asa mare accent pe tabla?

Poate sa aiba Dacia tabla buna dar nu va avea mai mult de atata niciodata !

Nu am nimic impotriva Daciei sau a posesorilor de dacie, fiecare cu placerile lui !

Dacia e dacie, e masina buna, romaneasca si cam atata !

Daca vrei sa vorbesti de masin cauta alte marci !

Oricum .. de la inceput comparatia a fost o aberatie! Mai bine compari o Skoda, un Opel sau ce stiu eu ce marca cu un Porsche sau un Ferrari!
__________________



Pe Umm Design gasiti template-uri pentru WordPress gratuite, tutoriale Photoshop si multe altele ....
SynTheLaZ is offline   Reply With Quote
Old 30-01-11, 16:57   #140
*-_Speed_-*
VW Driver

Stage 5
 
*-_Speed_-*'s Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,194
Member of:
[VW]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Vizavi de rugina, poate confundati golful 4 cu golful 3 .

Last edited by *-_Speed_-*; 30-01-11 at 16:59.
*-_Speed_-* is offline   Reply With Quote
Old 30-01-11, 17:04   #141
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by SynTheLaZ View Post
Trebuie sa te intreb .. pentru tine conteaza tabla sau masina in sine(motor, confort, etc)?

Stii in Germania se da verificare chiar daca ai gauri cauzate de rugina, gauri care nu au voie sa fie pe structura de rezistenta a masinii. Exemplu .. poti sa ai haionul ruginit, cu gaura. La ei conteaza exact ceea ce am spus, motorul si buna functionare a masinii.

La noi ITP-ul e frectie la picior pe langa verificarea lor.

Acuma te intreb .. oare de ce la ei nu se pune asa mare accent pe tabla?

Poate sa aiba Dacia tabla buna dar nu va avea mai mult de atata niciodata !

Nu am nimic impotriva Daciei sau a posesorilor de dacie, fiecare cu placerile lui !

Dacia e dacie, e masina buna, romaneasca si cam atata !

Daca vrei sa vorbesti de masin cauta alte marci !

Oricum .. de la inceput comparatia a fost o aberatie! Mai bine compari o Skoda, un Opel sau ce stiu eu ce marca cu un Porsche sau un Ferrari!
Dacia e la fel de maşină ca oricare alta, īndeplineşte norme de poluare, de siguranţă, de confort, la fel ca şi suratele vestice.
Omul a vorbit de tablă, eu i-am răspuns pe subiect.
Sigur că nu poţi compara confortul unui x6 cu un Logan, nu e nimeni nebun să o facă, īnsă poţi să-l compari cu confortul unui 206 fără probleme, de exemplu.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 30-01-11, 17:07   #142
SynTheLaZ
VW Driver

Stage 5
 
SynTheLaZ's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,038
Member of:
[VW]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Topic-ul este despre Golf 4 care din cate stiu nu are atatea probleme cu tabla cum are Golf 3 dar iti spun sincer ca alea sunt nimicuri !

Este vorba de haion, praguri, etc care sunt foarte ieftine se pot schimba oricand !
SynTheLaZ is offline   Reply With Quote
Old 30-01-11, 17:16   #143
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Eu nu ridic nici o marca in slavi dar o masina dupa 10 mai e cum mai e doar DACA a fost intretinuta exemplar dar daca o iei cu gandul de a o tine inca 5-6, trebuie sa te gandesti bine la anul de fabricatie, daca a fost reparata doar cand nu se mai putea si are deja 10 ani, te exaspereaza cu micile probleme ce pot aparea, mai ales daca e singura masina si e foarte impoprtant sa fie functionala non-stop.

Masinile second trebuie sa ofere ceva in plus fata de cele noi, la aceiasi bani pentru ca altfel nu le-ar cumpara nimeni. Asa ca e normal ca la bani de logan nou sa ai multe optiuni in plus la SH, altfel daca optiuni nu sunt, motorul e tot pe-acolo trebuie sa fi putin retardat sau fixist (genu "ce-i romanesc e varza") sa iei masina de 10 ani.
Eu de exemplu n-am avut logan, am vrut sa iau dar la momentul respectiv nu ma incadram la buget sa am si AC, am preferat sa iau o masinuta cu 2-3 ani mai batrana si cu AC, si cu un motoras mai bunicel, la aceeasi bani u care gaseam cel mai vechi logan dar fara AC (asta era in 2007). Dara inafara demotoras si AC nu am sustinut ca ar avea ceva mai bun ca golanul nou, dimportiva era si mult mai mica la interior/portbagaj.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 30-01-11, 17:19   #144
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by SynTheLaZ View Post
Topic-ul este despre Golf 4 care din cate stiu nu are atatea probleme cu tabla cum are Golf 3 dar iti spun sincer ca alea sunt nimicuri !

Este vorba de haion, praguri, etc care sunt foarte ieftine se pot schimba oricand !
Probleme mari cu tabla nu au niciuna, nu are rost să insistăm pe subiectul ăsta...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 30-01-11, 17:24   #145
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Pentru fanii cazanelor SH care trag tare cu 2-3 dotari in plus si confort and shit, daca tot nu vreti ceva nou de ce nu mergeti pe un S Klasse din 1990 diesel care se . . . . pe un Golf 4 1.4/1.6/1.9 la dotari, confort, calitate, etc. So... ? Orice cap de creta poate sa inteleaga ca la pret de masina noua ai ca alternativa un cazan sh dintr-o clasa superioara, nu e prea greu sa iti dai seama de asta dar ideea este care merita mai mult in functie de nevoile si pretentiile fiecaruia.

Intr-o comparatie Golf 4 vs A8 la acelasi pret iti dai seama ca un Golf pare penibil si facut din carton ? Hai sa ne luam toti limuzine din 1990 ca sa avem parte de calitate, doh...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Audi A8.jpg
Views:	105
Size:	66.9 KB
ID:	1847730  
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 30-01-11, 17:28   #146
Dooku

Stage 4
 
Dooku's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 209
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

@ anaconda: Cu asta ai spus tot
Dooku is offline   Reply With Quote
Old 30-01-11, 17:29   #147
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

īţi īnţeleg punctul de vedere, şi īnţeleg că familia ta şi-a permis tot timpul maşini noi, dar nu trebuie să īncadrezi toate maşinile s.h. la categoria cazane. Nu e fair.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 30-01-11, 17:32   #148
SynTheLaZ
VW Driver

Stage 5
 
SynTheLaZ's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,038
Member of:
[VW]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Pentru fanii cazanelor SH care trag tare cu 2-3 dotari in plus si confort and shit, daca tot nu vreti ceva nou de ce nu mergeti pe un S Klasse din 1990 diesel care se . . . . pe un Golf 4 1.4/1.6/1.9 la dotari, confort, calitate, etc. So... ? Orice cap de creta poate sa inteleaga ca la pret de masina noua ai ca alternativa un cazan sh dintr-o clasa superioara, nu e prea greu sa iti dai seama de asta dar ideea este care merita mai mult in functie de nevoile si pretentiile fiecaruia.

Intr-o comparatie Golf 4 vs A8 la acelasi pret iti dai seama ca un Golf pare penibil si facut din carton ? Hai sa ne luam toti limuzine din 1990 ca sa avem parte de calitate, doh...
Ai habar ce poza ai pus ? Despre ce A8 este vorba? Te rog sa imi arati acelasi pret cu al unui Golf 4 Second si dotarile prezentate de tine in poza!

Asteptam link-urile cu preturile SH ale masinilor si dotari sa vedem!
SynTheLaZ is offline   Reply With Quote
Old 30-01-11, 18:00   #149
cca_golf

Stage 5
 
cca_golf's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 528
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Eu zic sa le īncerci pe amāndouă, faci o tura și iți formezi o impresie . Cu niciuna nu vei avea problema , (ma gandesc ca nu vrei sa o pastrezi si pentru nepoti ) logan-ul ca e nou si ai grantie , iar golf daca gasesti unul ingrijit nu vei avea probleme. Uitate la fiecare, analizeazale, aspect , confort, si cumparal pe care crezi tu. Oricum oricat si pe oricine ai intreba , fiecare are cate o parere , unu ca golf e cazan , altu ca logan e cutie pe roti.......afirmati din-astea rautacioase vor fi mereu. De aceea cauta ceva prieteni care un golf si altul logan, faci o tura le analizezi īn realitate, si i-ei o decizie.
Golful e mai calitativ , loganul mai nou.......
cca_golf is offline   Reply With Quote
Old 30-01-11, 18:27   #150
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by SynTheLaZ View Post
Ai habar ce poza ai pus ? Despre ce A8 este vorba? Te rog sa imi arati acelasi pret cu al unui Golf 4 Second si dotarile prezentate de tine in poza!

Asteptam link-urile cu preturile SH ale masinilor si dotari sa vedem!
Orice poza a pus, argumentul e valid, la alta scara ar suna asa: cu bani de golf nou iti iei un seria 7/A8 mai nou de 10 ani, cu banii mai putini decat de un logan nou iti iei un M3 e36 sau chiar un 850, o masina legendara
http://www.***********/bmw-850-C17005632.html
Problema este sa ti se potriveasca buzunarului, la noi, achizitia inca se mai considera cheltuiala principala cu masina ceea ce e din ce in ce mai gresit, ca sa fortez exprimarea.

Da, in loc de golf nou, poti sa-ti iei un X5, ai bani de intretinere&impozit? Nu mentionez consumul pentru ca ala e cunoscut, intretinerea insa poate fi plina de surprize.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -