Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegi, URSUL sau PISICA?
Urs - BMW E30 731 59.43%
Pisica - BMW E36 499 40.57%
Voters: 1230. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 18-12-11, 13:36   #301
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?

https://www.youtube.com/watch?v=tD_FCj0RTn0

https://www.youtube.com/watch?v=0a7jqxiN5pI

https://www.youtube.com/watch?v=X8Cjy...eature=related
GTR is offline   Reply With Quote
Old 20-12-11, 12:32   #302
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?

Ursul e frumos (mai ales pentru cine prefera masinile "brute" ale anilor trecuti) iar pisica e masina
Cam asta ar fi concluzia mea.
Ursul sufera la nivel de carosa : tabla proasta, siguranta, etc. Caroseriile de ursi se deformeaza de la trafic cu susp sport pe denivelari, asa ca ce sa mai vorbim de impact.
Daca ar fi insa sa aleg, tot urs as alege - prefer masinile descrise in prima franza.
__________________
Manni for life !!!
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 15-01-12, 22:59   #303
Catalin_br

Stage 5
 
Catalin_br's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 625
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?

Un e30 cu inima de e36 is the BEST
Catalin_br is offline   Reply With Quote
Old 16-01-12, 01:34   #304
MIHAI_NEBUNU

Stage 5
 
MIHAI_NEBUNU's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,048
Default Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?

Quote:
Originally Posted by Catalin_br View Post
Un e30 cu inima de e36 is the BEST
daca mai e si turbo e perfect)))))))))))))))))))))
MIHAI_NEBUNU is offline   Reply With Quote
Old 16-01-12, 01:56   #305
11alex

Stage 4
 
11alex's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 191
Default Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?

Quote:
Caroseriile de ursi se deformeaza de la trafic cu susp sport pe denivelari
am trait s-o aud si pe asta , cunosc masini (ursi) de 10 ani cu suspensie sport (lemn) nu au nici o cuta pe nici un panou exterior al caroseriei
analizeaza putin cum si unde lucreaza(bate) suspensia la urs
nu stiu care dintre cele doua isi "pierde" pe drum puntea spate in jar

despre interiorul ursului asemanator celui de dacie 1310, e o gluma buna sa crezi asta

in rest, ambele masini devin usor usor clasice si ursu e o masina mai potrivita de o plimbare pe saptamana si 2 3 liniute , plus diferenta de istorie intre modele unde pisica e cam no name

Last edited by 11alex; 16-01-12 at 02:21.
11alex is offline   Reply With Quote
Old 16-01-12, 16:10   #306
dooxy

Stage 4
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 290
Default Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?

in primul rand vreau sa mentionez ca este o diferenta mare ca aspect intre e36 si e30 deoarece sunt de generatii diferite ,ceea ce este si normal ca si confort si aspect interior intradevar pisica castiga(generatie mai noua),iei un 2,5 tds si poti sa mergi cu familia unde vrei ,iei un 1,6 si mergi zilnic la lucru,iei 1,8is mergi la lucru si in weekend stai acasa(nema buget) la 2,0 la fel si mai sus 2,5 si 2,8 (ma limitez aici)mergi in weekend te distrezi si la job mergi cu RATT,la urs iti permiti mai multe(fiind mai usor) dar pt mine ursul este doar de distractie ,ca o masina de weekend,cum am avut eu un urs 2,5 12 de distractie si un golf 4 diesel de zi cu zi,iar acum dupa doi ani de urs am trecut pe pisica,( e cu suspensi reglabile bla bla bla.....evacuare,dublu AC,reglaje peste reglaje ...etc) si va zic un secret......vreau sa o vand sa imi iau urs...........
dooxy is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 10:44   #307
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?

Quote:
Originally Posted by dooxy View Post
in primul rand vreau sa mentionez ca este o diferenta mare ca aspect intre e36 si e30 deoarece sunt de generatii diferite ,ceea ce este si normal ca si confort si aspect interior intradevar pisica castiga(generatie mai noua),iei un 2,5 tds si poti sa mergi cu familia unde vrei ,iei un 1,6 si mergi zilnic la lucru,iei 1,8is mergi la lucru si in weekend stai acasa(nema buget) la 2,0 la fel si mai sus 2,5 si 2,8 (ma limitez aici)mergi in weekend te distrezi si la job mergi cu RATT,la urs iti permiti mai multe(fiind mai usor) dar pt mine ursul este doar de distractie ,ca o masina de weekend,cum am avut eu un urs 2,5 12 de distractie si un golf 4 diesel de zi cu zi,iar acum dupa doi ani de urs am trecut pe pisica,( e cu suspensi reglabile bla bla bla.....evacuare,dublu AC,reglaje peste reglaje ...etc) si va zic un secret......vreau sa o vand sa imi iau urs...........
Ce ma dispera stereotipurile astea cu 'iei X masina ca sa Y da nu mai poti ca sa Z' .....da de unde stii frate cat am eu de mers pana la locul A, cati bani imi aloc pt benzina, de cate ori merg pe o distanta mai mare, etc...?? ....si pt ce, pt o diferenta de maxim 2 litrii la 100km in medie, diferenta acoperita garantat integral de costurile cu intretinerea si reparatiile, asta ca sa nu mai vb de placerea condusului unui motor otto mai nervos
Asta pe langa faptul ca ai facut comparatia deplasata, pt ca un 325TDS are consumul mediu cu maxim 8lei/100km mai ieftin decat un 1.6 pe lantz(8.5 motorina fatza de 10 benzina) da uneori daca are mici baiuri ca de obicei iesi mai scump si oricum intretinerea acestui motor te omoara, la fel ca si 1.8TDS la care macar mai castigi 10lei/100km in consum fatza de 2.5TDS, dar e si mai pacatos ca acesta chit ca are numai 4 cil din cei 6 al 2.5-ului....

Last edited by Gixer; 17-01-12 at 10:47.
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 15:22   #308
Vendi85

Stock
 
Join Date: May 2009
Posts: 9
Default Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?

Quote:
Originally Posted by dooxy View Post
in primul rand vreau sa mentionez ca este o diferenta mare ca aspect intre e36 si e30 deoarece sunt de generatii diferite ,ceea ce este si normal ca si confort si aspect interior intradevar pisica castiga(generatie mai noua),iei un 2,5 tds si poti sa mergi cu familia unde vrei ,iei un 1,6 si mergi zilnic la lucru,iei 1,8is mergi la lucru si in weekend stai acasa(nema buget) la 2,0 la fel si mai sus 2,5 si 2,8 (ma limitez aici)mergi in weekend te distrezi si la job mergi cu RATT,la urs iti permiti mai multe(fiind mai usor) dar pt mine ursul este doar de distractie ,ca o masina de weekend,cum am avut eu un urs 2,5 12 de distractie si un golf 4 diesel de zi cu zi,iar acum dupa doi ani de urs am trecut pe pisica,( e cu suspensi reglabile bla bla bla.....evacuare,dublu AC,reglaje peste reglaje ...etc) si va zic un secret......vreau sa o vand sa imi iau urs...........
dooxy, avand in vedere ca ai avut deja e30 si e36, e foarte dezamagitor ce explicatii dai...vorbesti ca un copil. Am impresia ca nu prea ai habar de consum , daca tu zici ca un 1.8is consuma mai mult ca un 1.6 de exemplu. Degeaba e ursul mai usor, daca ramai cu motoarele de pe e30 consuma mai mult decat cele de pe e36(tehnologie mai noua = consuma mai scazut, putere mai mare) si aici vorbesc de niste masini intretinute, nu coaje de ursi sau pisici din care pica soferul. Ca ursul e mai potrivit de tinut doar ca masina de distractie, e adevarat. Ca poti avea aceeasi performante cu un motor mai mic in comparatie cu o pisica, iar e adevarat. Eu zic ca aici deja singura chestie care mai conteaza e care-ti place mai mult...plus ce zicea cineva mai sus legat de istoria modelelor. Iar daca cineva de aici vorbeste de masina numai pt distractie si incepe sa se gandeasca la consum cand e vorba de un motor 1.8 benzina sau 2.5 benzina, am impresia ca nu intelege ce inseamna masina de distractie atunci.
Vendi85 is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 16:13   #309
dooxy

Stage 4
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 290
Default Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?

exact de asta nu prea imi bag nasul pe forumuri cu comentarii inutile ci doar strict la ce am nevoie,asta e parerea mea si care e pb ta de vi cu jigniri,multi de aici au o taraita de pisica si dau explicatii si teorii eu vb din propria experienta si de cand un 2,5 tds scoti tu in oras de ex in tm 8% ,ce d**q aveti,cand vreti ne intalnim in tm si ne plimbam o tura de 100 km sa vedem ce consum scot,si da am mers si cu e30 2,5 si in nici un caz nu iti permiti sa te plimbi zilnic,voi stiti cat e salarul minim pe economie?marea majoritate nu castiga mai mult de 10-12 milioane din asta plateste toate cheltuielile + distractii + masina,lol,ma faceti sa rad "vorbesti ca un copil",imi spui tu mie ca un 2,5 benzina e ok sa mergi zilnic,am un 1,8 is pisica si nu scot consum sub 12 in oras asta cand merg frumos (rar ) si sincer mai bine imi luam un urs 2,5 12 care doar cu max 500 euro bagati in el ii da fum unui 2,5 24 si pot sa confirme asta multi,si ma refer doar volanta usurata,axa cu came de 2,3,serpi,soft si bineinteles ca la orice 2,5 12 refacut partea de sus adik:curatat supape schimbat culbutori ,pastile,arcuri etc,eu nu am vrut sa atac pe nimeni dar asta e parerea mea,daca vrei bmw si si nu te tine buzunarul nu te arunci la motoare mari,te limitezi la cele mici(bun acum nu o sa ai talpa de parca ai 4,4 v8 sub capota si tu ai un 1,6 ca aunci intradevar ai consuml marit)si dupa cum ziceam la inceput in toate forumurile auto,audio etc toti sun profesori dar multi nu au practica,se intelege la ce ma refer
dooxy is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 17:56   #310
Vendi85

Stock
 
Join Date: May 2009
Posts: 9
Default Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?

Quote:
Originally Posted by dooxy View Post
exact de asta nu prea imi bag nasul pe forumuri cu comentarii inutile ci doar strict la ce am nevoie,asta e parerea mea si care e pb ta de vi cu jigniri,multi de aici au o taraita de pisica si dau explicatii si teorii eu vb din propria experienta si de cand un 2,5 tds scoti tu in oras de ex in tm 8% ,ce d**q aveti,cand vreti ne intalnim in tm si ne plimbam o tura de 100 km sa vedem ce consum scot,si da am mers si cu e30 2,5 si in nici un caz nu iti permiti sa te plimbi zilnic,voi stiti cat e salarul minim pe economie?marea majoritate nu castiga mai mult de 10-12 milioane din asta plateste toate cheltuielile + distractii + masina,lol,ma faceti sa rad "vorbesti ca un copil",imi spui tu mie ca un 2,5 benzina e ok sa mergi zilnic,am un 1,8 is pisica si nu scot consum sub 12 in oras asta cand merg frumos (rar ) si sincer mai bine imi luam un urs 2,5 12 care doar cu max 500 euro bagati in el ii da fum unui 2,5 24 si pot sa confirme asta multi,si ma refer doar volanta usurata,axa cu came de 2,3,serpi,soft si bineinteles ca la orice 2,5 12 refacut partea de sus adik:curatat supape schimbat culbutori ,pastile,arcuri etc,eu nu am vrut sa atac pe nimeni dar asta e parerea mea,daca vrei bmw si si nu te tine buzunarul nu te arunci la motoare mari,te limitezi la cele mici(bun acum nu o sa ai talpa de parca ai 4,4 v8 sub capota si tu ai un 1,6 ca aunci intradevar ai consuml marit)si dupa cum ziceam la inceput in toate forumurile auto,audio etc toti sun profesori dar multi nu au practica,se intelege la ce ma refer
In primul rand tu ai comparat consumul la 1.6 cu cel de 1.8is, zicand ca cu un 1,6 umbli la lucru dar cu 1.8is nu prea ramai cu bani. 12 in oras de la 1.8is e normal, asa cum si un 1.6 tot atata consuma. In al doilea rand daca ai 1200 de ron pe luna nu visezi la masini de weekend cu cai multi! In al treilea rand vorbesc din experienta , momentan am un 318 e46 de 143 de cai, inainte am avut e36uri. Am zis f clar ca cu un urs cu mai putin cai poti sa ai performantele de pe un e36 cu un motor mai puternic. Iar cu volanta usurata nu stiu ce sa zic, ai grija mare cand faci asa ceva...
Vendi85 is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 18:34   #311
dooxy

Stage 4
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 290
Default Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?

nu contest ca poti sa ai consum la 1,6 de 1,8,is totul tine de talpa raport cu buzunarul,de aceea am zis sa nu mergi cu masina 1,6 ca si cand ai avea un 4,4 v8,si eu zic sa nu mai poluam cu posturi inutile pt.ca fiecare are parerea lui si placerea lui.....eu unul merg pe un ursulica
dooxy is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 20:13   #312
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?

Quote:
Originally Posted by dooxy View Post
nu contest ca poti sa ai consum la 1,6 de 1,8,is totul tine de talpa raport cu buzunarul,de aceea am zis sa nu mergi cu masina 1,6 ca si cand ai avea un 4,4 v8,si eu zic sa nu mai poluam cu posturi inutile pt.ca fiecare are parerea lui si placerea lui.....eu unul merg pe un ursulica
Bun, du-te tu cum vrei cu 316 E36 si pe lantz si eu iti arat ca la 320i dubluvanos scot acelasi consum, sau diesel vs benzina iau eu 316-le si tu mergi cum vrei cu un 325TDS si iti arat ca nu iesi cu mai mult de 10lei/100km mai ieftin la consum

Asa imi placea cand venea cate un posesor de 316i plin de el ca are BMW si isi si permite ca are si consum mic si eu ii demonstram ca 320i-ul vanos a meu consum numai cu 1litru mai mult......omini indobitociti ce sa le faci!
diferenta nu e mare nici intre 2.0 si 2.5 chiar si la benzina. Peste capacitatea asta incepe sa fie vizibila, dar si la un motor de 4.0 in stare buna poti scoate sub 15 afara, da chiar nu prea merita in conditiile actuale...merita eventual pe o masina de teren, si 6.2 ca acolo oricum daca tre sa mergi mergi si gata, chiar daca consuma in teren si 35%
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 20:34   #313
dooxy

Stage 4
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 290
Default Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?

auzi baiatule controleaza-ti limbajul,citeste bine inaine sa comentezi,nu am nici un 1,6 . am avut 2,5 si acum am 1,8 is,si nu are asta legatura tu chiar nu intelegi ca mi-am spus parerea,si poate te esti unul care nu umbli 40-50 km pe zi,eu am facut si 8000 pe saptaman (Timisoara - Paris),dar cand nu ai cu cine mai bine renunti,asta e ultimul post aici pt ca nu are rost sa imi bat capul cu cine nu merita.............
dooxy is offline   Reply With Quote
Old 18-01-12, 01:54   #314
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?

Senzatia din e36 in e30, in sensul asta, este aceeasi ca cea dintre e46 in e36, aceeasi ca cea dintre cielo si dacia 1310. Parol!
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 11-02-12, 08:21   #315
luci4n_vl

Stage 5
 
luci4n_vl's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,352
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?

pfff....grea alegere ) am avut urs turbo,ce sa zic,SENZATIE MAXIMA!,dar pisica este masina mea de suflet, cu toate ca e30 cand il conduci,ai gura pana la urechi,si tot asa cobori din ea,apoi mai stai 5 min langa ea si razi incontinu`si vrei s`o iei de la cap pt satisfactia care ti`o da.....
__________________
https://forum.4tuning.ro/643-masina-m...vl-23-sob.html




Keep talking bitches,cause i love attention!!!
luci4n_vl is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -