Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Care sunt preferatele tale?
1. Japoneze 246 56.29%
2. Europene 191 43.71%
Voters: 437. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 15-01-05, 14:21   #46
catalin rs4

Stage 5
 
catalin rs4's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 3,351
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Bogdan_16v\"
Quote:
Originally Posted by \"catalin rs4\"
bogdane de unde ai luat datele astea??eu stiam de nsx ca face 100 in 5,9 chiar am un test aici cu nsx...
Cataline, e vb de NSX R, o Acura NSX full option+cutie automata face 5,9 sec suta. Asta e varianta racing usurata, umblata pe la transmisie, etc. Face sfertul in cam 12.7-12.8 sec si suta in 4.7s(oficial 4.9), testele Best Motoring au dovedit-o. Am niste filmulete in care spulbera un GT 3 de 360cp si sta cot la cot cu o Modena de 400cp.
a da scuze este vb de nsx ala alb nu prea sunt asa de bine informat cu japonezele astea asa este ai dreptate
__________________
catalin rs4 is offline   Reply With Quote
Old 15-01-05, 16:11   #47
ebh

Stage 3
 
ebh's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 140
Default

nu cred ca japonezele au posibilitatzi de tuning mai mari... cred ca japonezii sunt mai pasionati de tuning ca restul natiilor si de aici si toate elementele care imbunatatesc performantele facute de ei.

cred ca daca ar intra pe mana lor niste europene le-ar face si pe alea tari... dar ar avea nevoie de mult mai mult timp (japoneze modifica din anii 80 dar europene nu prea).

eu am votat cu europenele... si preferatele mele ar fi tvr-urile.

spunea cineva mai sus ca in europa nu sunt japoneze (in romania in special)... dar eu am vazut o groaza. in special toyota corolla, honda accord, mazda 6,.... de coreene nu mai zic.
ebh is offline   Reply With Quote
Old 15-01-05, 17:28   #48
Turbo110

Stage 5
 
Turbo110's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 1,717
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default :D

Nu zic decat LAMBORGHINI !
Turbo110 is offline   Reply With Quote
Old 15-01-05, 17:33   #49
Bogdan_16v
Guest
 
Posts: n/a
Default

Cata, cand e vb de Honda, te poti increde linistit in mine sau Hondarul... Apropo, sursa era: http://www.supercars.net/cars/2002@$Honda@$NSX-Rx.html ...
Tinand cont ca limita impusa de guvernul japonez pt masini de strada este 280PS(pana in aproximativ 290cp), japonezii au facut, cred eu, o treaba prea buna in a scoate performante din niste motoare care in Europa nu prea ti-ar sugera sportivitate pur-sange. Modelele FQ de la Evo si WR1/WR1 spec C de la Sti nu sunt realizate in Japonia. Cand japonezii vor scoate acea interdictie, si am inteles ca se va intampla asta destul de curand, se anunta pe noile generatii de Supra sau NSX motoare V8 de ~500cp, la regimuri de turatii de 8000rpm, chiar peste, extrem de rare la o asemenea configuratie.
Turbo110, te invit cu mare placere sa urmaresti urmatoarele filmulete: https://www.4tuning.ro/forum/viewtopic.php?t=4189 precum si https://www.4tuning.ro/forum/viewtopic.php?t=4520 ...Enjoy!
  Reply With Quote
Old 15-01-05, 18:35   #50
catalin rs4

Stage 5
 
catalin rs4's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 3,351
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Bogdan_16v\"
Cata, cand e vb de Honda, te poti increde linistit in mine sau Hondarul... Apropo, sursa era: http://www.supercars.net/cars/2002@$Honda@$NSX-Rx.html ...
Tinand cont ca limita impusa de guvernul japonez pt masini de strada este 280PS(pana in aproximativ 290cp), japonezii au facut, cred eu, o treaba prea buna in a scoate performante din niste motoare care in Europa nu prea ti-ar sugera sportivitate pur-sange. Modelele FQ de la Evo si WR1/WR1 spec C de la Sti nu sunt realizate in Japonia. Cand japonezii vor scoate acea interdictie, si am inteles ca se va intampla asta destul de curand, se anunta pe noile generatii de Supra sau NSX motoare V8 de ~500cp, la regimuri de turatii de 8000rpm, chiar peste, extrem de rare la o asemenea configuratie.
Turbo110, te invit cu mare placere sa urmaresti urmatoarele filmulete: https://www.4tuning.ro/forum/viewtopic.php?t=4189 precum si https://www.4tuning.ro/forum/viewtopic.php?t=4520 ...Enjoy!
asai nu ma bag...am uitat de nsx asta..desi stiam de el super tare..masina..nsx chiar este o masina frumoasa..pt 280 cp...este ceva incredibil greu de crezut...si skyline ii declarat cu 280 cp..dar el are in realitate...peste 330 cp...!! nu stiu unde am citit asta am sa caut si am sa bag aici..
catalin rs4 is offline   Reply With Quote
Old 15-01-05, 18:59   #51
Bogdan_16v
Guest
 
Posts: n/a
Default

Skyline, daca e eliberata de limitari electronice, admisie, evacuare, sare imdediat la 330cp. Secretele lui NSX constau in greutate mica, cam 1240kg pt Type R, motor asezat central --> aerodinamica excelenta, aderenta excelenta, pierderi foarte mici in transmisie si repartizarea f buna a maselor. Asta din ce se mai stie sau speculeaza, in realitate ei stiu ce i-au mai facut.
  Reply With Quote
Old 14-02-05, 22:44   #52
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Bogdan_16v\"
Skyline, daca e eliberata de limitari electronice, admisie, evacuare, sare imdediat la 330cp. Secretele lui NSX constau in greutate mica, cam 1240kg pt Type R, motor asezat central --> aerodinamica excelenta, aderenta excelenta, pierderi foarte mici in transmisie si repartizarea f buna a maselor. Asta din ce se mai stie sau speculeaza, in realitate ei stiu ce i-au mai facut.
NSX e o legenda un ferari japonez este o masina la care chiar Sena a testat f mult.Cine vrea o asemenea masina si are vreo 25 000 euro sa ma contacteze.
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 14-02-05, 22:47   #53
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default LEGAL RACING


Ca si in moda, cand e vorba de masini de top sunt fan ITALY.
Aici ma refer la cele supersport de mare exceptie.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 15-02-05, 07:01   #54
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Bogdan_16v\"
Skyline, daca e eliberata de limitari electronice, admisie, evacuare, sare imdediat la 330cp. Secretele lui NSX constau in greutate mica, cam 1240kg pt Type R, motor asezat central --> aerodinamica excelenta, aderenta excelenta, pierderi foarte mici in transmisie si repartizarea f buna a maselor. Asta din ce se mai stie sau speculeaza, in realitate ei stiu ce i-au mai facut.
sa stii ca si NSX-ul are mai multi cai in realitate decat pe hartie.un cunoscut d';aici are un NSX 2003, manual si la dus la dyno. A scos 317 cp. si masina n-are nici o modificare la motor. Merge des cu ea la curse si pe sfert cel mai bun timp a fost un surprinzator 12.92, dar in general scoatea cam 13.2-13.3. A scos cand a schimbat mai prost si cu un pasager si 13.8. Oricum, surprinzator de rapida masina pt ~ 300 cp dar si pretul....
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 15-02-05, 09:06   #55
slkamg

Stage 4
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 247
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"pimp_lex\"
Quote:
Originally Posted by \"Bogdan_16v\"
Skyline, daca e eliberata de limitari electronice, admisie, evacuare, sare imdediat la 330cp. Secretele lui NSX constau in greutate mica, cam 1240kg pt Type R, motor asezat central --> aerodinamica excelenta, aderenta excelenta, pierderi foarte mici in transmisie si repartizarea f buna a maselor. Asta din ce se mai stie sau speculeaza, in realitate ei stiu ce i-au mai facut.
sa stii ca si NSX-ul are mai multi cai in realitate decat pe hartie.un cunoscut d';aici are un NSX 2003, manual si la dus la dyno. A scos 317 cp. si masina n-are nici o modificare la motor. Merge des cu ea la curse si pe sfert cel mai bun timp a fost un surprinzator 12.92, dar in general scoatea cam 13.2-13.3. A scos cand a schimbat mai prost si cu un pasager si 13.8. Oricum, surprinzator de rapida masina pt ~ 300 cp dar si pretul....
Majoritatea masinilor daca le pui pe bank, au puteri mai mari, decat cele declarate in acte.
Un vw tdi de 130 poate avea bine peste 140.
NSX e o masina buna pt o competitie mai complexa nu pt demaraj pe 400m, aici nu exceleaza desi ca vitea de top se apropie de 300 adica 280-290.
__________________
fan \\\"LEGAL RACING\\\"
slkamg is offline   Reply With Quote
Old 15-02-05, 15:14   #56
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default

NSX e masina buna la orice, inclusiv drag. Daca stii sa pleci si sa schimbi timii scosi sunt fantastici pt puterea masinii. Cum ziceam omul a scos 12.92 cu NSX normal (nu NSX-R) de cica 290 cp. Un 360 Modena (400 cp) face cam 12.8 si un Porsche 911 de 320 cp face pe la 13.3.

Ce spui cu puterea din pacate nu este adevarat. Majoritatea supraestimeaza putin puterea, rar o sa fie masini subestimate de constructor. La aceste japoneze e din cauza restrictiilor impuse in Japonia ca sa nu aiba , cica, mai mult de 280 cp. Dar daca ai ceva dynosheets aferente, nu te sfii sa le pui.
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 15-02-05, 19:10   #57
catalin rs4

Stage 5
 
catalin rs4's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 3,351
Default

o masina super buna..nsx chiar imi place foarte mult si mie!! mam dat cu s4 meu de 340 cp cu un nsx si am pierdut la plecare am fost mai rapid dar pe distanta lunga adica de la 140 in sus se ducea incet pe langa mine..cand te gandesti ca are numai 280 cp dar cum spune si pimp sunt sigur ca are mult peste puterea declarata de constructor.. sau testat in germania e klasse 55 am5 si pe syno avea cam 550 cp!! in loc de 476 erau mai rapide decat sl 55 amg de aia este declarat e klassele cu 476 cp si sl cu 500,.....
catalin rs4 is offline   Reply With Quote
Old 15-02-05, 22:23   #58
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default LEGAL RACING


Multe masini au putere peste cea declarata de fabricant probabil in proportie de 99% si in special cele cu turbo sau Komresor.
La variantele automate fata de cele mecanice desi nu se anunta se umbla macar putin la cuplu ridicandul.
La masinile mai grele cu acelasi motor softul vine si ajuta dand mai multa putere de multe ori fara sa declare.Unii mai declara cum e la BMW 330d are 204cp, iar 730d si x5 3.0d au 218cp, in realitate cu ceva mai mult.
Asa se explica cum la E clase poate fi puterea ceva mai sus decat la Sl in conditile folosirii aceluiasi motor.Performantele dinamice insa sunt mult penalizate de greutate, tip de tractiune si altele cum ar fi conditile meteo, presiunea atmosferica care diferwa mult de la malul marii la munte...
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 15-02-05, 22:46   #59
quattro

Stage 2
 
quattro's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 38
Default

La mine cind mi-am cumparat masina, era pe talon scris 211 CP, iar dupa numai 1 luna, cei de la Mot, au facut un test cu una ca a mea si au scos, masina avea 50 km la bord, 235 CP.
Nu e de loc de mirare asa ceva. Dar, daca imi aduc bine aminte, o discutie tot intr-o revista, daca nu ma insel in Auto Motor Sport, mai acum vreo 3 ani, cind mai multe firme europene, intrasera in colimatorul expertilor cum ca puterea declarata nu era ca cea controlata si testata. Printre clienti sau numit firmele Opel si Renaul. Imi pare rau ca nu am dovada momentan, dar voi cauta.
quattro is offline   Reply With Quote
Old 16-02-05, 09:36   #60
Bogdan_16v
Guest
 
Posts: n/a
Default

Hmm, sunt sigur ca pe dyno test unele masini au puterea mai mare decat cea declarata, insa puterea la roti testata pe strada in conditii de rulare obisnuita, unde exista diferite forte ce se impotrivesc, este mai mica de obicei decat cea declarata. Astfel, adevarul e undeva la mijloc.
Revenind la masinile japoneze, cred ca, datorita restrictiei impuse de guvern, s-a incurajat descoperirea unor inovatii tehnologice, iar producatorii japonezi au fost oarecum impinsi de la spate sa atinga performante de invidiat cu puteri destul de modeste. Au demonstrat ca nu este obligatoriu ca o masina sport sa aiba nu stiu cate sute de cai sa atinga asemenea performante. Un lucru de admirat, dupa parerea mea.
  Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -