Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 30-12-11, 10:36   #601
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by mihayyy2000 View Post
Am avut un incident care m-a facut sa imi schimb un pic stilul de a conduce.
Acum merg cu aproximativ 20-40 km mai incet fata de cum o faceam inainte. Daca inainte mergeam cu 99 km/h in localitate acum merg cu 60. In afara rar daca mai ajung la 110.

Am mers in stilul asta (mosnegeste) pe Iasi-Falticeni si am ajuns cu vreo 20 minute mai tarziu. Ma intrebam daca se merita, ca pentru 20 minute, sa risti sa patesti ceva.

Am ajuns la concluzia ca NU. Vrea sa spun ca prietena mea, care e un pic mai emotiva, este mult mai relaxata de cand am hotarat sa conduc "mosnegeste". Inainte imi zicea: "Imi este frica atunci cand vad ca e o masina in fata ta, pentru ca tu trebuie sa o depasesti. Am palpitatii cand vad cat de repede mergi. Etc etc."
Cuvinte intelepte, pe care nu le baga in seama nimeni si mai ales, nici macar nu le intelege nimeni. Chiar fac diferenta intre viata si moarte cateodata alea 20-30 de minute. Chiar azi am vazut un accident de 2 bani in centrul craiovei, un destept care trebuia el sa depaseasca un taxi pe linie continua inainte de intersectie semaforizata... Asta e, se dau permise la toti idiotii.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 30-12-11, 14:06   #602
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
tu ce vroiai de fapt sa imi explici mie aici?
Nu tie, inteleg ca tu ai priceput, ci celorlalti care inca mai pun etichete fara o baza, doar "asta sucks ca-i romaneasca" "asta rulz ca-i nemteasca' sau alte clisee de genu.

Referitor la stilul de condus, eu l-am potolit in doua etape

- acum ~6-7 ani aveau ai mei o dacie ce consuma ulei cand ii dadeai in gura si am mers mai incet pana m-am obisnuit
- acum 2 ani mi-am luat o masina mai puternica decat ce avusesem pana atunci, contrar ideii ca ai putere - o rupi + un copilas = mi-au potolit stilul, in sensul ca nu ma agit la depasiri, si fac mult mai putine ca inainte, si nu intru decat cand sunt sigur, nucred ca am renuntat la vreo depasire inceputa cu copilul in masina.
Practic vitezele maxime cu care merg sunt tot aceleasi, legal in localitati si daca ma grabesc mai cresc 20km/h in exterior cand drumul permite sau pe autostrada.
Timpul a scazut dar este considerabil mai mare de cat ar putea sa fie - cam 1 ora+, la ~600km.

Last edited by RVL 2000; 30-12-11 at 14:24.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 30-12-11, 16:48   #603
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Teribilistii "loveste" din nou

Azi pe Calea Chisinaului (Iasi, sosea buna cu 2 benzi pe sens pentru cine nu cunoaste) mergeam cu vreo 60 pe banda 1. De pe o laterala imi iese in fata un logan(faza tipica pe acea sosea), din spate la vreo 100m venea nervos o skoda Mpi pe banda2. Semnalizez, trec pe 2 sa depasesc loganul, accelerez destul zic eu(de la 60->80 in treapta a3a la diesel). Timp in care ala se apropie cu skoda furtunos, abia am ajuns in dreptul loganului ca el imi si da flash-uri insistente. Depasirea a durat f putin, ma repliez pe banda 1 si cand ma ajunge ma uit la el: Sa imi cada fata nu alta! un mos la vreo 55-60 de ani cu palarie neagra, ochelari si nevasta-sa babeta in dreapta. Se vede treaba ca s-au marlanit cu totii daca ne zbatem in acceai mocirla....Si macar daca il incurcam cumva...
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 30-12-11, 17:44   #604
nutzu4pub
Opel Driver

Stage 5
 
nutzu4pub's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 319
Member of:
[Opel]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

sa nu`l impusti? vine un hopa mitica de`asta ca ieri l`a apucat febra vitezei si crede ca si`a luat strada cu tot cu oras....poti sa te abtii sa te comporti politicos cu un asemenea specimen daca intra in tine sau daca da peste tine pe trecerea de pietonu?ca te`apuca toate spumele
nutzu4pub is offline   Reply With Quote
Old 02-01-12, 01:52   #605
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
Nu tie, inteleg ca tu ai priceput, ci celorlalti care inca mai pun etichete fara o baza, doar "asta sucks ca-i romaneasca" "asta rulz ca-i nemteasca' sau alte clisee de genu.

Referitor la stilul de condus, eu l-am potolit in doua etape

- acum ~6-7 ani aveau ai mei o dacie ce consuma ulei cand ii dadeai in gura si am mers mai incet pana m-am obisnuit
- acum 2 ani mi-am luat o masina mai puternica decat ce avusesem pana atunci, contrar ideii ca ai putere - o rupi + un copilas = mi-au potolit stilul, in sensul ca nu ma agit la depasiri, si fac mult mai putine ca inainte, si nu intru decat cand sunt sigur, nucred ca am renuntat la vreo depasire inceputa cu copilul in masina.
Practic vitezele maxime cu care merg sunt tot aceleasi, legal in localitati si daca ma grabesc mai cresc 20km/h in exterior cand drumul permite sau pe autostrada.
Timpul a scazut dar este considerabil mai mare de cat ar putea sa fie - cam 1 ora+, la ~600km.

am vazut multi,f.multi care nu gandesc nici macar o secunda cand sunt cu cineva in masina mai ales cu copii,nu se gandesc cand fac o depasire,nu se gandesc la viteza cu care merg s.a.m.d....pe mine era sa ma fac unul praf in 2007,iesisem din MURFATLAR (CONSTANTA) ma intorceam de la mare eram in depasirea lui si a unuia din spatele lui,aveam cam 120 km/h,cand am ajuns in paralel cu el a iesit la depasire fara semnal fara nimic,nu ca daca ar fi dat semnal avea vreo scuza,l-am evitat intrand 3 masini pe 2 benzi,eu mai mult pe aratura decat pe asfalt ca sa pot ramane in spatele lui sa nu ne lovim si nici macar nu a schitat nimic nici macar sa franeze cand eu eram cu mana pe claxon pe 4-5 sec.bineinteles ca dupa aia tot el imi punea frane in fata,nu ma lasa sa il depasesc si altele.....la intrarea pe a2 ca pana acolo s-a tinut dupa mine,(pana la urma l-am depasit)s-a dat jos sa ma bata ca tot el era smecher,nu am apucat sa ii dau decat cativa pumni si picioare(nu as fii facut nimic daca nu ar fii venit el la mine) si am vazut ca avea 2 fetite gemene in masina care plangeau....toata lumea care vazuse faza si ajunsesem cam in acelasi timp la bariera de la a2 tipa la el ca este un inconstient si un retard la ce face pe sosea...asa ca tu esti printre putinii care mai gandesc cand conduc....

Last edited by alex.panciu; 02-01-12 at 01:57.
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 15-01-12, 13:52   #606
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 15-01-12, 15:13   #607
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

@UNLORD - Mare schema! Se duce la dezmembrari si rezolva )
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 15-01-12, 17:09   #608
Marius_FTU

Stage 4
 
Marius_FTU's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 212
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Teribilistii "loveste" din nou

Azi pe Calea Chisinaului (Iasi, sosea buna cu 2 benzi pe sens pentru cine nu cunoaste) mergeam cu vreo 60 pe banda 1. De pe o laterala imi iese in fata un logan(faza tipica pe acea sosea), din spate la vreo 100m venea nervos o skoda Mpi pe banda2. Semnalizez, trec pe 2 sa depasesc loganul, accelerez destul zic eu(de la 60->80 in treapta a3a la diesel). Timp in care ala se apropie cu skoda furtunos, abia am ajuns in dreptul loganului ca el imi si da flash-uri insistente. Depasirea a durat f putin, ma repliez pe banda 1 si cand ma ajunge ma uit la el: Sa imi cada fata nu alta! un mos la vreo 55-60 de ani cu palarie neagra, ochelari si nevasta-sa babeta in dreapta. Se vede treaba ca s-au marlanit cu totii daca ne zbatem in acceai mocirla....Si macar daca il incurcam cumva...
Eu consider ca tu nu te-ai asigurat cand ai efectuat manevra de depasire, punct. Acelasi fenomen se intampla si pe autostrada, doar ca la viteze mult mai mari si una din cauzele principale ale accidentelor, care la acele viteze sunt mortale. Ce ai facut tu este mai iresponsabil decat faptul ca soferul cu skoda avea viteza, mai ales prin faptul ca recunosti ca i-ai apreciat viteza destul de mare dar inteleg ca tu vrei sa dovedesti ceva Poate ca omu' chiar se grabea, avea o urgenta, nu ai de unde sa stii si nici nu-i problema ta, ci a politiei rutiere
__________________
Pioneer, Ground Zero, In Phase, PowerBass
Marius_FTU is offline   Reply With Quote
Old 15-01-12, 17:21   #609
cretzu194

Stage 4
 
cretzu194's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 239
Member of:
[VW]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by Marius_FTU View Post
Eu consider ca tu nu te-ai asigurat cand ai efectuat manevra de depasire, punct. Acelasi fenomen se intampla si pe autostrada, doar ca la viteze mult mai mari si una din cauzele principale ale accidentelor, care la acele viteze sunt mortale. Ce ai facut tu este mai iresponsabil decat faptul ca soferul cu skoda avea viteza, mai ales prin faptul ca recunosti ca i-ai apreciat viteza destul de mare dar inteleg ca tu vrei sa dovedesti ceva Poate ca omu' chiar se grabea, avea o urgenta, nu ai de unde sa stii si nici nu-i problema ta, ci a politiei rutiere
Ii dau dreptate lui Marius_FTU , daca ai vazut ca omul vine tare , trebuia sa il lasi sa treaca dupa care depaseai Loganul.Chiar cand am luat permisul pe drumul Tg. Frumos - Roman drum cu 2 benzi.Nu m-am asigurat inainte de a face dapsirea unu cu un BMW din spatele meu deja intrase in depasire , slava Domnului ca mi-a raschetat numa oglinda.
cretzu194 is offline   Reply With Quote
Old 15-01-12, 18:02   #610
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by Marius_FTU View Post
Ce ai facut tu este mai iresponsabil decat faptul ca soferul cu skoda avea viteza, mai ales prin faptul ca recunosti ca i-ai apreciat viteza destul de mare dar inteleg ca tu vrei sa dovedesti ceva Poate ca omu' chiar se grabea, avea o urgenta, nu ai de unde sa stii si nici nu-i problema ta, ci a politiei rutiere
Hai sa fim seriosi cati dintre noi opresc de la 60 km/h la 15-20 km/h atunci cand ne iese unul in fata? Mai toti trec repede pe banda a doua chiar daca vad ca vine unu' cu gandul de a se replia pe 1 banda.

De multe ori cand te grabesti te poti grabi spre moarte. Ba e problema mea ca unul de asta care se grabeste ma poate omori.
Te invit sa astepti tu sa iti faca politia rutiera dreptate. De ce mai multe ori insa politia rutiera constata doar cauzele si vinovatii in accidente mortale.

Quote:
Originally Posted by cretzu194 View Post
Ii dau dreptate lui Marius_FTU , daca ai vazut ca omul vine tare , trebuia sa il lasi sa treaca dupa care depaseai Loganul.Chiar cand am luat permisul pe drumul Tg. Frumos - Roman drum cu 2 benzi.Nu m-am asigurat inainte de a face dapsirea unu cu un BMW din spatele meu deja intrase in depasire , slava Domnului ca mi-a raschetat numa oglinda.
Eu nu zic sa nu te asiguri sau sa te bagi ca inconstientul in fata unuia care vine cu viteza insa sunt si unele situatii in care multi nu mai au rabdare sa puna frana, sa astepte sa treaca unul, si apoi sa depaseasca. Desi asta e o situatie de dorit. Asa e normal. Eu sunt pentru prudenta.
__________________
Visinica
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 15-01-12, 18:36   #611
cretzu194

Stage 4
 
cretzu194's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 239
Member of:
[VW]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by mihayyy2000 View Post
Hai sa fim seriosi cati dintre noi opresc de la 60 km/h la 15-20 km/h atunci cand ne iese unul in fata? Mai toti trec repede pe banda a doua chiar daca vad ca vine unu' cu gandul de a se replia pe 1 banda.

De multe ori cand te grabesti te poti grabi spre moarte. Ba e problema mea ca unul de asta care se grabeste ma poate omori.
Te invit sa astepti tu sa iti faca politia rutiera dreptate. De ce mai multe ori insa politia rutiera constata doar cauzele si vinovatii in accidente mortale.



Eu nu zic sa nu te asiguri sau sa te bagi ca inconstientul in fata unuia care vine cu viteza insa sunt si unele situatii in care multi nu mai au rabdare sa puna frana, sa astepte sa treaca unul, si apoi sa depaseasca. Desi asta e o situatie de dorit. Asa e normal. Eu sunt pentru prudenta.


Dar daca tu esti pe banda 1 si ai infata pe cineva care merge incet, vrei sa il depasesti , te uiti in oglinda si ma vezi pe mine ca vin tare, tu ce faci te bagi sa il depasesti pe ala sau astepti sa trec eu si dupaia faci manevra de depasire?
cretzu194 is offline   Reply With Quote
Old 15-01-12, 18:53   #612
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by cretzu194 View Post
Dar daca tu esti pe banda 1 si ai infata pe cineva care merge incet, vrei sa il depasesti , te uiti in oglinda si ma vezi pe mine ca vin tare, tu ce faci te bagi sa il depasesti pe ala sau astepti sa trec eu si dupaia faci manevra de depasire?
Nu ai inteles!
Una e ca ala sa iasa de pe o straduta laterala si sa se bage cu "nesimtire" (eventual sa ma si forteze sa franez pentru a evita un impact) si alta e sa merg in spatele lui. Sunt 2 situatii total diferite.
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 15-01-12, 19:00   #613
cretzu194

Stage 4
 
cretzu194's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 239
Member of:
[VW]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by mihayyy2000 View Post
Nu ai inteles!
Una e ca ala sa iasa de pe o straduta laterala si sa se bage cu "nesimtire" (eventual sa ma si forteze sa franez pentru a evita un impact) si alta e sa merg in spatele lui. Sunt 2 situatii total diferite.
Pai si daca ala se baga cu "nesimtire" , tu trebuie sa il depasesti neeaparat daca vezi ca vine unu tare din spate pe banda a 2-a ?Nu poti astepta sa treaca ala dupa care sa te bagi in depasire?Deci este exact acelasi lucru ca si cum ai fi in spatele unuia care merge cu 60 km/h te bagi sa il depasesti dar nu ti cont ca din spate vine unu poate cu 150 km/h , ala ce crezi ca poate sa mai faca....ca la viteza aia frana il ajuta prea putin.Asa a facut colegu de mai sus de la care a plecat discutia , el trebuia sa astepte fain frumos sa treaca cel cu Skoda dupa care depasea si el , si se mai mira ca i-a facut ala flashuri.

Last edited by cretzu194; 15-01-12 at 19:03.
cretzu194 is offline   Reply With Quote
Old 15-01-12, 19:20   #614
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by cretzu194 View Post
Pai si daca ala se baga cu "nesimtire" , tu trebuie sa il depasesti neeaparat daca vezi ca vine unu tare din spate pe banda a 2-a ?Nu poti astepta sa treaca ala dupa care sa te bagi in depasire?Deci este exact acelasi lucru ca si cum ai fi in spatele unuia care merge cu 60 km/h te bagi sa il depasesti dar nu ti cont ca din spate vine unu poate cu 150 km/h , ala ce crezi ca poate sa mai faca....ca la viteza aia frana il ajuta prea putin.
1. Eu ti-am explicat ca teoretic nimeni nu ar trebui sa se bage. Insa in practica foarte multi se baga.
Si nu! Nu e acelasi lucru. Una e sa iti iasa unu' in fata cu 10 km/h si una e sa fii in mers.
2. Cine circula cu viteze de care spui tu acolo sa se duca pe un circuit sau pe aeroport sau pe autostrada, nu pe Calea Chisinaului din Iasi.
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 15-01-12, 21:57   #615
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by Marius_FTU View Post
Eu consider ca tu nu te-ai asigurat cand ai efectuat manevra de depasire, punct. Acelasi fenomen se intampla si pe autostrada, doar ca la viteze mult mai mari si una din cauzele principale ale accidentelor, care la acele viteze sunt mortale. Ce ai facut tu este mai iresponsabil decat faptul ca soferul cu skoda avea viteza, mai ales prin faptul ca recunosti ca i-ai apreciat viteza destul de mare dar inteleg ca tu vrei sa dovedesti ceva Poate ca omu' chiar se grabea, avea o urgenta, nu ai de unde sa stii si nici nu-i problema ta, ci a politiei rutiere
Ma, nu ati inteles! mergeam pe banda1 si brusc imi iese unul in fata cu loganul. Eu acum aveam 2 variante: fie franam brusc, poate chiar il atingeam pe ala cu loganul fie il depaseam. Am ales varianta cea mai buna zic eu. Am zis clar ca ala de pe banda2 cu skoda era la vreo 100m in spate, 100m e mult mai ales ca m-am exprimat eu gresit in legatura cu viteza lui, venea tare dar nu cu 130 avea vreo 90. Cat mi-a luat mie sa depasesc(putin zic eu ca altfel franam brusc, si nu am nimic de demonstrat asa cum crezi tu) el s-a apropiat la vreo 40m si a inceput sa dea flash-uri dar eu deja ma repliam si pana m-a ajuns banda era lejer libera fara ca eu sa il fi incomodat cumva. Asta e dilema mea, la ce a mai dat flash? daca a avut banda libera. Eu stiu ca si la acordarea de prioritate atata timp cat nu incomodezi, cat nu fortezi pe celalalt sa faca manevre bruste sau care sa il puna in dificultate nici politia nu iti ia carnetul. Deci omul nu a mers in c--l meu fiind obligat sa reduca ca sa ma evite, atunci de ce sa imi dai flash-uri? simplu : ca sa fii sigur ca ala din fata(eu) nu raman acolo pe banda intepenit, chestie care nu o faceam ca semnalizasem dreapta imediat. Si ca fapt divers cand am ajuns in dreptul Carrefour(stanga) a fost primul la semafor si l-au claxonat vreo cativa din spate ca nu a plecat imediat. Deci unde plm era toata graba lui?
lord_wader is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -