Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 17-10-10, 11:19   #286
alexutzzzu1

Stage 5
 
alexutzzzu1's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 989
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

corect, legat de ce ai spus cu asiguratul in oglinzi e valabil in orice situatie, nu neaparat depasire sau revenire pe banda. nu m-ai contrazis cu nimic pt ca nu am spus ca in toata lumea depasirea pe dreapta este interzisa pt ca nu cunosc legislatia fiecarei tari in parte si m-am referit strict la romania. si la noi chiar sunt de acord cu interzicerea depasirii prin dreapta pt ca m-am convins pe pielea mea ca romanii nu stiu sa se asigure si aici nu ma refer doar la oglinda din dreapta, nu se uita in nici una din cele 3 oglinzi, e trist si enervant, dar asta e situatia.
__________________
VW Corrado 1.8 20VT
alexutzzzu1 is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 11:25   #287
realmode

Stage 4
 
realmode's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 274
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by alexutzzzu1 View Post
corect, legat de ce ai spus cu asiguratul in oglinzi e valabil in orice situatie, nu neaparat depasire sau revenire pe banda. nu m-ai contrazis cu nimic pt ca nu am spus ca in toata lumea depasirea pe dreapta este interzisa pt ca nu cunosc legislatia fiecarei tari in parte si m-am referit strict la romania. si la noi chiar sunt de acord cu interzicerea depasirii prin dreapta pt ca m-am convins pe pielea mea ca romanii nu stiu sa se asigure si aici nu ma refer doar la oglinda din dreapta, nu se uita in nici una din cele 3 oglinzi, e trist si enervant, dar asta e situatia.
Daca se respecta interzicerea depasirii prin dreapta nu ar exista incidente sau accidente grave. Nu scrie niciunde ca este interzisa ASIGURAREA din partea dreapta, INSA in multe cazuri nu reusesti sa observi un motociclist sau un biciclist care este deja in dreapta ta. Nu contest, sunt destui care nu se asigura la virarea spre dreapta, am vazut X cazuri. Dar repet, daca se respecta legea cu interzicerea depasirii prin dreapta... totul ar fi ok. LOGIC domnilor, LOGIC.
__________________
Mazda 6 GTA, 2.5i, 125KW, K&N, OZ Michelangelo2 Schwartz, EBC RedStuff pads, EBC performance rotors, Eiback lowering kit, HEL Performance brake lines.
realmode is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 11:32   #288
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by alexutzzzu1 View Post
corect, legat de ce ai spus cu asiguratul in oglinzi e valabil in orice situatie, nu neaparat depasire sau revenire pe banda. nu m-ai contrazis cu nimic pt ca nu am spus ca in toata lumea depasirea pe dreapta este interzisa pt ca nu cunosc legislatia fiecarei tari in parte si m-am referit strict la romania. si la noi chiar sunt de acord cu interzicerea depasirii prin dreapta pt ca m-am convins pe pielea mea ca romanii nu stiu sa se asigure si aici nu ma refer doar la oglinda din dreapta, nu se uita in nici una din cele 3 oglinzi, e trist si enervant, dar asta e situatia.
Asta deoarece zeci de ani masinile vīndute īn Romānia nici macar nu aveau oglinda montata īn dreapta si asta din fabrica. Īnainte de 1989 daca vroiai oglinda īn dreapta pe dacie, trebuia sa-ti cumperi una dinmagazin si sa ti-o montezi singur.

Nu mai vorbim, ca pe vremea aceea īn afara de autostrada Bucuresti - Pitesti nu era nimic iar pe un drum national plin de gropi OFF ROAD, pt. ce sa te asiguri īn dreapa dupa ce depasesti?
Pur si simplu nu era necesar.

Ei bine, marea parte a conducatorilor auto si-au facut permise pe vremea aceea si se mai merge pe aceasi mentalitate, uitīnd īnsa ca nu mai merge pe drumurile de atunci si nici nu sta īntr-o dacie care abea se tīrīie cu 60 pe un drum distrus plin de balega ca atunci.

Sa nu uitam ca si marea parte a instructorilor de scoli de soferi, tot atunci au facut permise si īn ziua de azi dau mentalitatile si conduita gresita mai departe elevilor, ignorīnd īn mod mai mult sau mai putin constient ca situatia de atunci s-a schimbat radical. Rezultatul, se vede.

Last edited by CyberCSX; 17-10-10 at 11:35.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 11:39   #289
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

@ Cyber - tu chiar nu poti sa te abtii de la flame si offtopic masiv pe niciun thread ? Tot timpul deviezi grav de la subiect si inevitabil ajungem la viata ta din Germania si aventurile tale. Poate ne mai povestesti cand vroia unul sa te depaseasca la 200 km/h si cand ai vazut ca nu are timp ai dat cu NOS. Incearca sa ramai si tu macar o data ontopic si sa nu mai vii cu fel de fel de teorii si discutii care nu au legatura cu thread-ul. De asemenea, mai lasa-ne cu Germania ta ca daca nu te-ai prins nu intereseaza pe nimeni. Mi se pare un comportament foarte ciudat pentru varsta aia de la profil (care ai avut-o la un moment dat).

Apropo, zici ca depasirea e permisa pe dreapta in SUA ? Adica ai 1 banda pe sens si ai voie sa il depasesti pe ala pe dreapta ? Tare m-as mira. Daca te referi la autostrada sau drum cu 2-3 benzi pe sens, tu pe banda 1 sa treci pe langa alt participant la trafic care e pe banda 2, asta e alta mancare de peste dar asta nu se numeste depasire. Citeste mai sus "definitia" la depasire si o sa vezi ca implica schimbarea directiei de mers si iesirea de pe banda de circulatie deci daca eu merg pe banda 1 si pe banda 2 merge cineva mai incet, trec fara probleme si nu am schimbat nicio directie => nu e depasire.

Nu te obosi sa imi dai reply ca nu prea ma intereseaza si oricum de la 1:30-2:00 pana joi dupa masa oricum nu il pot citi. O zi excelenta.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 11:43   #290
alexutzzzu1

Stage 5
 
alexutzzzu1's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 989
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Asta deoarece zeci de ani masinile vīndute īn Romānia nici macar nu aveau oglinda montata īn dreapta si asta din fabrica. Īnainte de 1989 daca vroiai oglinda īn dreapta pe dacie, trebuia sa-ti cumperi una dinmagazin si sa ti-o montezi singur.
lesin!!!! pe asta chiar nu o stiam =)))) nu-i asa ca e minunata tara in care traim???
alexutzzzu1 is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 11:45   #291
realmode

Stage 4
 
realmode's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 274
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
@ Cyber - tu chiar nu poti sa te abtii de la flame si offtopic masiv pe niciun thread ? Tot timpul deviezi grav de la subiect si inevitabil ajungem la viata ta din Germania si aventurile tale. Poate ne mai povestesti cand vroia unul sa te depaseasca la 200 km/h si cand ai vazut ca nu are timp ai dat cu NOS. Incearca sa ramai si tu macar o data ontopic si sa nu mai vii cu fel de fel de teorii si discutii care nu au legatura cu thread-ul. De asemenea, mai lasa-ne cu Germania ta ca daca nu te-ai prins nu intereseaza pe nimeni. Mi se pare un comportament foarte ciudat pentru varsta aia de la profil (care ai avut-o la un moment dat).

Apropo, zici ca depasirea e permisa pe dreapta in SUA ? Adica ai 1 banda pe sens si ai voie sa il depasesti pe ala pe dreapta ? Tare m-as mira. Daca te referi la autostrada sau drum cu 2-3 benzi pe sens, tu pe banda 1 sa treci pe langa alt participant la trafic care e pe banda 2, asta e alta mancare de peste dar asta nu se numeste depasire. Citeste mai sus "definitia" la depasire si o sa vezi ca implica schimbarea directiei de mers si iesirea de pe banda de circulatie deci daca eu merg pe banda 1 si pe banda 2 merge cineva mai incet, trec fara probleme si nu am schimbat nicio directie => nu e depasire.

Nu te obosi sa imi dai reply ca nu prea ma intereseaza si oricum de la 1:30-2:00 pana joi dupa masa oricum nu il pot citi. O zi excelenta.
Mai sunt oameni care gandesc ceea ce scriu. Degeaba am postat regulamentul, unii nu au nici cea mai mica sclipire sa citeasca putin inainte sa posteze.
Fiecare tara are propriile sale legi, turistii sunt obligati sa cunoasca aceste legi cand se afla in tarile respective. Acest forum este pentru ROMANI, cu legi romanesti, nu este forum international. Nu mai tot contracarati cu alte exemple externe, tineti pentru voi ceea ce stiti si bucurativa ca sunteti mai in tema.

Grandomania este la moda.
realmode is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 12:01   #292
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

@ anaconda_

De acea esti ONLINE si nu ti se poate da reply.

Īnainte de a scrie ar fi bine SA CITESTI. Īn exxemplul meu, am vorbit de AUTOSTRADA si nu de OFFROAD TARLA HIGHWAY
Ai vazut tu undeva o autostrada cu o singura banda pe sens? EU NU.

Poate o fi vreun prototip de autostrada romāneasca tip drum de tara cu banda de accelerare pe tarla ca alt fel nu mi-o pot īnchipui ..... acest tip de autostrada cu o singura banda pe sens

Quote:
lesin!!!! pe asta chiar nu o stiam =)))) nu-i asa ca e minunata tara in care traim???
@ alexutzzzu1

Asta este REALITATEA dinainte de 1989 pe care am simtit-o pe deplin 28 de ani.
Nu mai vorbesc ca soselele erau aproape goale. Primeam la dacie NUMAI UN PLIN DE BENZINA lunar si asta pe cartela stīnd cīte 3 zile la coada la benzinarie si acel plin era o benzina asa de mizerabila ca-ti trebuiau pe dacie cel putin 2 fuiltre de benzina + filtru la gura busonului de la rezervor ca sa nu te trezesti cu mīl si apa īn motor.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 12:08   #293
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by realmode View Post
Acest forum este pentru ROMANI, cu legi romanesti, nu este forum international. Nu mai tot contracarati cu alte exemple externe, tineti pentru voi ceea ce stiti si bucurativa ca sunteti mai in tema.
Corect. Asa cum turistii romāni sīnt OBLIGATI sa respecte legile īn alte tari (ceea ce nu fac) sīnt altii obligati sa respecte legea romāna dar.......... CARE LEGE? Care exista NUMAI PE HĪRTIE?

De respectat n-o respecta nici dracu. Cīnd ma uit la videourile puse pe YOU TUBE unde se vede cllar īn ce hal se circula acolo, ma īntreb UNDE SĪNT LEGILE de care vorbesti si ce sa respecte un turist strain acolo?

Exemplele externe sīnt date doar īn mod COMPARATIV ca exemple POZITIVE si nu are nimic cu grandomanie.

PS:

ASTA este legea īn Romānia ce trebuie Respectata de turistii straini?


Last edited by CyberCSX; 17-10-10 at 12:12.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 12:19   #294
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Corect. Asa cum turistii romāni sīnt OBLIGATI sa respecte legile īn alte tari (ceea ce nu fac) sīnt altii obligati sa respecte legea romāna dar.......... CARE LEGE? Care exista NUMAI PE HĪRTIE?

De respectat n-o respecta nici dracu. Cīnd ma uit la videourile puse pe YOU TUBE unde se vede cllar īn ce hal se circula acolo, ma īntreb UNDE SĪNT LEGILE de care vorbesti si ce sa respecte un turist strain acolo?

Exemplele externe sīnt date doar īn mod COMPARATIV ca exemple POZITIVE si nu are nimic cu grandomanie.

PS:

ASTA este legea īn Romānia ce trebuie Respectata de turistii straini?

Ce m-ar fi distrat sa dea bot in bot cu 2 tiruri care sa mearga in paralel.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 12:21   #295
realmode

Stage 4
 
realmode's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 274
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Corect. Asa cum turistii romāni sīnt OBLIGATI sa respecte legile īn alte tari (ceea ce nu fac) sīnt altii obligati sa respecte legea romāna dar.......... CARE LEGE? Care exista NUMAI PE HĪRTIE?

De respectat n-o respecta nici dracu. Cīnd ma uit la videourile puse pe YOU TUBE unde se vede cllar īn ce hal se circula acolo, ma īntreb UNDE SĪNT LEGILE de care vorbesti si ce sa respecte un turist strain acolo?

Exemplele externe sīnt date doar īn mod COMPARATIV ca exemple POZITIVE si nu are nimic cu grandomanie.

PS:

ASTA este legea īn Romānia ce trebuie Respectata de turistii straini?

Nu uita ca si tu esti ROMAN, tot roman esti catalogat oriunde mergi.
Exemplele de care vorbesti se vad peste tot in lume nu doar in ROMANIA, singura problema este ca la noi se posteaza doar ptr grandomanie.
Iti garantez ca daca ar fi FILTRATE nu ar exista pe internet si am fi catalogati ca o tara civilizata. Dar cum indiferenta este mare si ne doare`n cot de semenii nostrii romani, de ROMANIA ca si tara, exista acele exemple.
IDIOTI SUNT PESTE TOT, cu asta ar trebui sa ramai in minte si sa incetezi cu exemplele din ROMANIA ca te faci singur de ras. Din cauza unora ca si voi avem aceasta imagine, RUSINE. Ai principii dar nu ai conduita, tot ROMAN esti si o dovedesti din plin.
SCUZE DE OFFTOPIC.
realmode is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 12:23   #296
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
@ anaconda_

De acea esti ONLINE si nu ti se poate da reply.

Īnainte de a scrie ar fi bine SA CITESTI. Īn exxemplul meu, am vorbit de AUTOSTRADA si nu de OFFROAD TARLA HIGHWAY
Ai vazut tu undeva o autostrada cu o singura banda pe sens? EU NU.

Poate o fi vreun prototip de autostrada romāneasca tip drum de tara cu banda de accelerare pe tarla ca alt fel nu mi-o pot īnchipui ..... acest tip de autostrada cu o singura banda pe sens



@ alexutzzzu1

Asta este REALITATEA dinainte de 1989 pe care am simtit-o pe deplin 28 de ani.
Nu mai vorbesc ca soselele erau aproape goale. Primeam la dacie NUMAI UN PLIN DE BENZINA lunar si asta pe cartela stīnd cīte 3 zile la coada la benzinarie si acel plin era o benzina asa de mizerabila ca-ti trebuiau pe dacie cel putin 2 fuiltre de benzina + filtru la gura busonului de la rezervor ca sa nu te trezesti cu mīl si apa īn motor.
1) Am zis de la 1:30 sau 2:00, momentan este si 20, partea a doua este ca nu prea ma interesa. Plus ca pot aparea online desi nu sunt, dureaza ceva pana imi da log out forum-ul.

2) Tu ai spus ca este permisa depasirea pe dreapta ceea ce bineinteles este o alta gogoasa de a ta. De ce ? Unu la mana fiindca sigur nu e permisa, doi la mana fiindca tu te refereai la drum cu 2+ benzi pe sens dar asa cum ti-am explicat aia nu este depasire, deci oricum ai da-o tot ai scos gogoasa.

3) Citeste 1).
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 12:25   #297
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

@ realmode

Bineīnteles ca nu exista PADURE FARA USCATURI nici unde.
Problema īnsa consta īn felul CUM SE ELIMINA astfel de USCATURI si aici e...... cheia succesului, daca sti ce vreau sa spun.

Daca īn alte tari astfel de uscaturi sīnt eliminate cu pedepse drastice pīna la ani grei de īnchisoare si confiscarea masinii (BELGIA de ex.)
Īn Romānia............... DAI SPAGA SI MERGI MAI DEPARTE si aici e marea diferenta la care eu ma refer si nu este īnteleasa sau mai bine zis nu se vrea īnteleasa.

@ _anaconda_

Am zis DOUA benzi pe sens + INTRARE. Acuma ai priceput?
Cred ca va trebui sa-ti desenez la ce ma redfer alt fel n-am sanse cu tine

Quote:
2) Tu ai spus ca este permisa depasirea pe dreapta ceea ce bineinteles este o alta gogoasa de a ta.
Lasa pe unul sa scrie care sta īn SUA. OK. ?

Last edited by CyberCSX; 17-10-10 at 12:30.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 12:28   #298
realmode

Stage 4
 
realmode's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 274
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
1) Am zis de la 1:30 sau 2:00, momentan este si 20, partea a doua este ca nu prea ma interesa. Plus ca pot aparea online desi nu sunt, dureaza ceva pana imi da log out forum-ul.

2) Tu ai spus ca este permisa depasirea pe dreapta ceea ce bineinteles este o alta gogoasa de a ta. De ce ? Unu la mana fiindca sigur nu e permisa, doi la mana fiindca tu te refereai la drum cu 2+ benzi pe sens dar asa cum ti-am explicat aia nu este depasire, deci oricum ai da-o tot ai scos gogoasa.

3) Citeste 1).
Foarte corect. Foarte degeaba ptr el
realmode is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 12:32   #299
realmode

Stage 4
 
realmode's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 274
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
@ realmode

Bineīnteles ca nu exista PADURE FARA USCATURI nici unde.
Problema īnsa consta īn felul CUM SE ELIMINA astfel de USCATURI si aici e...... cheia succesului, daca sti ce vreau sa spun.

Daca īn alte tari astfel de uscaturi sīnt eliminate cu pedepse drastice pīna la ani grei de īnchisoare si confiscarea masinii (BELGIA de ex.)
Īn Romānia............... DAI SPAGA SI MERGI MAI DEPARTE si aici e marea diferenta la care eu ma refer si nu este īnteleasa sau mai bine zis nu se vrea īnteleasa.

@ _anaconda_

Am zis DOUA benzi pe sens + INTRARE. Acuma ai priceput?
Cred ca va trebui sa-ti desenez la ce ma redfer alt fel n-am sanse cu tine

Lasa pe unul sa scrie care sta īn SUA. OK. ?
Citeste te rog definitia la DEPASIRE si apoi la SCHIMBAREA benzii.
Sa ne spui si noua ce diferente ai gasit, tot nu iti dai pace si vb in dodii.
DEPASIRE prin dreapta NU EXISTA, sa ma anunti daca vrei sa iti fac PASTE la alte legislatii inclusiv USA, poate asa incetezi cu tampeniile.
Stima.
realmode is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 12:32   #300
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Se pare ca tu ai pierderi rapide de memorie. Hai sa iti reamintesc ce ai spus.

Quote:
Īn SUA unde este permisa depasirea si pe dreapta, fiecare se asigura OBLIGATORIU si īn oglinzile exterioare stīnga si dreapta dependent de manevra pe care o face.
Deci ai spus fix ca depasirea pe dreapta e permisa in SUA, pai daca ar exista asa ceva in legislatie, ar fi valabila si pe drum comunal si pe autostrada cu 10 benzi pe sens. BIneinteles, tu te refereai la altceva dar nu ai stiut cum sa exprimi ideea in cuvinte, tu vorbeai de autostrazi sau drumuri cu mai multe benzi pe sens dar repet pentru a mia oara, AIA NU ESTE DEPASIRE. Chiar e asa greu sa te prinzi ?
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -