Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 05-10-10, 13:13   #211
djmcfoffy

Stage 1
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 14
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

la noi in tara nu prea ai sa vezi drumuri cu mai mult de o banda.ce numesti tu acolo 1 banda e defapt refugiu sau banda de refugiu.in niciun caz banda de mers incet
djmcfoffy is offline   Reply With Quote
Old 05-10-10, 13:19   #212
99mje

Stage 2
 
99mje's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 32
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Situatie in trafic:
-drum 2 benzi in afara localitatii, limita de 90.
-Skoda Octavia(de fapt Skoda Nike, daca era sa citesc tot ce scria pe ea) pe sensul meu de mers, maxim 50km/h.
Il ajung din urma, franez in spatele lui ca veneau masini din fata, cand e loc semnalizez si intru in depasire. Moment in care individul incepe sa accelereze. Puternic. Ajung in paralel cu el, moment in care ajunge si el la viteza mea-app 70km/h, si accelereaza in continuare. Retrogradez, si mergem vreo 50-100 de metri aproape in paralel(eu ma duceam putin mai repede ca el, dar diferenta era infima), distanta pe care tipul a parcurs-o mergand numai in zig-zag, virand spre mine la intimidare. Eram cu 2 prieteni, care s-au uitat la individ, si el se distra fantastic.
Drumul era suficient de drept si liber incat sa continui depasirea, ceea ce am si facut. Numai ca am inceput sa intru pe banda mea cand inca nu il depasisem complet, si a cam trebuit sa franeze. Mult si repede. Poate n-a fost bine, da' poate alta data n-o sa mai faca glumite d-astea.
Daca venea masina din fata? Daca in timp ce vira spre mine uita sa mai traga si dreapta?
Voi ce ati fi facut?
99mje is offline   Reply With Quote
Old 05-10-10, 13:22   #213
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by 99mje View Post
Situatie in trafic:
-drum 2 benzi in afara localitatii, limita de 90.
-Skoda Octavia(de fapt Skoda Nike, daca era sa citesc tot ce scria pe ea) pe sensul meu de mers, maxim 50km/h.
Il ajung din urma, franez in spatele lui ca veneau masini din fata, cand e loc semnalizez si intru in depasire. Moment in care individul incepe sa accelereze. Puternic. Ajung in paralel cu el, moment in care ajunge si el la viteza mea-app 70km/h, si accelereaza in continuare. Retrogradez, si mergem vreo 50-100 de metri aproape in paralel(eu ma duceam putin mai repede ca el, dar diferenta era infima), distanta pe care tipul a parcurs-o mergand numai in zig-zag, virand spre mine la intimidare. Eram cu 2 prieteni, care s-au uitat la individ, si el se distra fantastic.
Drumul era suficient de drept si liber incat sa continui depasirea, ceea ce am si facut. Numai ca am inceput sa intru pe banda mea cand inca nu il depasisem complet, si a cam trebuit sa franeze. Mult si repede. Poate n-a fost bine, da' poate alta data n-o sa mai faca glumite d-astea.
Daca venea masina din fata? Daca in timp ce vira spre mine uita sa mai traga si dreapta?
Voi ce ati fi facut?
si daca nu frana ? nu te lovea pe tine si te intorcea pe drum si o dadeati in altele ? cu prostii nu e bine sa iti prinzi mintea. Puteai si tu sa franezi si sa mai incerci odata depasirea dar sa vii mai lansat dar deh....nu mai continui
__________________
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 05-10-10, 13:38   #214
dedy66

Stage 1
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 14
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

@djmcfoffy : nu stiu daca te refereai la postul meu. Corect acea banda e cam mica, dar poti intra pe ea ptr. a ii facea loc unei masini care vrea sa te depaseasca (de obicei se intra si pe contrasens). Nu i-am cerut sa se duca in sant si sa ma lase pe mine sa trec.
dedy66 is offline   Reply With Quote
Old 05-10-10, 13:55   #215
sorin83

Stage 5
 
sorin83's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 372
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Nici eu n-am avut rabdare sa citesc tot topicul totusi imi permit sa exprim o concluzie.
In Romania nu se va schimba niciodata mentalitatea soferilor daca nu cumva pleaca toti in Germania (spre exemplu) si conduc acolo zi de zi cativa ani.
La noi nu exista in general respect in trafic si se merge pe legea junglei. Exista printre noi mult prea multe capete luminate care isi creaza prppriile legi de conduiota morala si sociala dupa care se dicteaza considerandu-le cele mai bune.
Intr-adevar la noi nu se respecta benzile. Nu conteaza ca esti in localitate sau in afara ei trebuie sa stai pe prima banda daca nu mergi cu viteza mai mare decat cel din fata ta (tot de pe prima banda) si sa treci inapoi pe prima banda imediat ce ai terminat de depasit. Nicaieri nu scrie in lege ca ai voie sa mergi pe a doua banda chiar daca ai viteza maxima legala pe respectivul tronson de drum.
Daca vedeti pe cineva ca vine tare din spate mutati-va cat mai repede pe prima banda (chiar daca tocmai ati depasit ceva sau pur si simplu va place in mod deosebit sa mergeti pe banda a doua nejustificat). Cel care vine din spate poate e inconstient, teribilist sau poate chiar se grabeste (nu cred ca e cineva care sa nu se grabeasca vreodatata atat de tare incat sa nu mai respecte limitele de viteza, poate i-a luat foc casa sau ii naste nevasta spre exemplu).
In plus pe autostrada este mult mai sigur sa stati pe prima banda. Daca va apare un crater in fata spre exemplu il puteti evita atat prin stanga (pe banda 2 adica si numai dupa ce va asigurati) cat si prin dreapta (pe banda de urgenta adica si numai daca chiar nu se poate altfel si va asigurati (nu se stie ce nebun merge si pe-acolo).
Solutia cu depasirea prin dreapta nu e una optima. Mi s-a intamplat de multe ori ca cel care statea pe banda a doua de 3 minute cu mine in spatele lui sa se bage pe prima banda exact cand vroiam sa ma bag si eu.
Nu intelegeti ca sunt vreun vitezoman, mi se intampla uneori sa ma grabesc doar. De la o vreme chiar merg cat se poate de legal pentru ca mi-am dat seama ca nu conteaza daca ajung cu 5 minute mai devreme unde trebuie sa ajung si ca oricum la noi nu se poate merge cu o viteza mai mare sustinuta. Intotdeauna se va gasi cate un destept care sa-ti taie fata si nu faci nici o afacere.
Fie ca merg cu 90, 130 sau 160 de fiecare data cand am depasit pe cineva revin pe prima banda. Poate din spate vine unul cu 250 si n-as vrea sa verific daca are sau nu frane sau sa-l incomodez (poate chiar i-a luat foc casa sau ii naste nevasta).
Inca ceva. Nu mai depasiti fara sa va asigurati daca vine cineva din spate cu viteza mai mare ca voi. Nu e datoria lui sa puna frana doar pentru ca nu ati mai putut astepta 5 secunde pentru a face depasirea in deplina siguranta. Aici cei mai inconstienti sunt soferii de tiruri.
sorin83 is offline   Reply With Quote
Old 05-10-10, 13:55   #216
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

@dedy66 mai invata sa depasesti si regulamentar ca nu trebuie sa iti faca toti loc mai ales acolo unde nu e datoria lor sa o faca. Pentru circulat pe banda de urgenta pe el il opreste politia nu pe tine.

@99mje eu am masina slaba (de fapt foarte slaba) si 30% din depasiri masina care o depasesc imi accelereaza si ma pune in situatia aia. Dupa un timp te obisnuiesti si cand simti ca ceva nu e in regula te bagi la loc in spatele lui si-l lasi sa se duca. Daca continua sa te sicaneze si atunci ... pentru asta exista alt leac.


Inca ceva ce am observat aici, toti va grabiti ca aveti urgente si altii nu va lasa... da ce sunteti voi serviciu de ambulanta, mai lasati vrajeala asta infnatila la o parte.
__________________
If you go fast you die fast
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 05-10-10, 13:55   #217
djmcfoffy

Stage 1
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 14
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by dedy66 View Post
@djmcfoffy : nu stiu daca te refereai la postul meu. Corect acea banda e cam mica, dar poti intra pe ea ptr. a ii facea loc unei masini care vrea sa te depaseasca (de obicei se intra si pe contrasens). Nu i-am cerut sa se duca in sant si sa ma lase pe mine sa trec.

stiu cum se circula pe drumurile astea si nam zis ca nu trebuia sa se dea la o parte.am facut si eu multe drumuri in tara si am intalnit destui viteji la volanul unei masini care se joaca cu vietile altora.parerea mea e ca daca sar respecta regulile de circulatie nu ar mai fi atatea accidente.mai ales cei care se grabesc sa ajunga nu stiu pe unde.de exemplu eu daca merg cu 100 pe "a ll a banda" si tu vii ca nebunu din spate cu 130-150 eu nus obligat sa ma dau la o parte.chestia sa te dai in lateral e la intelegerea soferilor ca asa e de cand ma stiu eu la volanul unei masini
djmcfoffy is offline   Reply With Quote
Old 05-10-10, 13:57   #218
djmcfoffy

Stage 1
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 14
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

sunt total deacord cu Herbas
djmcfoffy is offline   Reply With Quote
Old 05-10-10, 14:00   #219
dedy66

Stage 1
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 14
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Aia nu e banda de urgenta. Stai linistit ca nu sunt asa prost. Banda de urgenta e delimitata cu linie continua, pe limitarea dintre benzi se face prin linie discontinua. Dupa cum spuneam niciodata nu o sa vezi civilizatie in Romania. Daca nu scrie in carte te doare la basca. Asta e mentalitatea.
dedy66 is offline   Reply With Quote
Old 05-10-10, 14:03   #220
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

+1 Herbas
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 05-10-10, 14:16   #221
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

vad ca parerile sunt impartite.....in momentul in care mergi cu o viteza constanta,nu te grabesti nicaieri,ai drum cu 2-3 benzi pe sens de ce sa mergi pe ultima banda?nu conteaza ce masina conduci de 50 sau 500 cai parerea mea este ca atat timp cat exista 2 sau mai multe benzi pe sens sa nu mergi pe ultima banda atat timp cat nu depasesti pe nimeni,intr-adevar daca depasesti si esti pe ultima banda si iti vine unul cu flash-uri si caxoane,din punctul meu de vedere ai tot dreptul sa il injuri sau sa ii faci ce vrei pt.ca e nesimtit. va povestesc si eu o singura chestie din cate mi s-au intamplat...anul trecut pe drumul urziceni-bucuresti,vara,in timpul saptamanii,deci nu f.aglomerat veneam dinspre buzau cu un bmw 760il,460 cai.....la intersectia cu intrarea in urziceni iese un bmw 325i pisicuta,o cazatura saraca masina,ma uitam la ea si imi era mila ca ajunsese in halul ala,mergeam pe pilot automat 140 km/h deoarece aveam o problema la motor,masina nu tragea si consuma f.mult.Dupa vreo 5 km ma trezesc cu flash-uri in spate,venea pisca...eram pe banda2 pt.ca depaseam un tir,accelerez sa depasesc mai repede dupa care ma dau pe banda1 sa treaca oamenii poate se grabeau....ajunsi in paralel cu mine radeau....in mintea lor ma facusera,si s-au dus...dupa alti 4-5 km ii ajung din urma eu mergand cu acceasi viteza constanta ii ajung din urma,ii depasesc dupa care se pun in spatele meu imediat si incep cu flash-uri,ma dau pe banda 1,ei tot in spatele meu,ma dau pe banda 2 tot in spatele meu cu claxoane....accelerez destul de greu pana la 200 mai mult nu vroia sa traga pe banda 1 lasandu-le loc sa se duca daca vor,dar au ramas pe banda 2 si se tineau f.greu dupa mine,intr-un final ma depasesc dupa 20-30 de km cand deja ajunsesem la SINESTI unde inainte de padure este o succesiune de mai multe curbe destul de nasoale,aveam 160 cand m-au depasit eram banda 1 mers constant,ei pe banda 2 au pus frana pe viraj,au pierdut-o,nu avea suspensie,nu avea nimic,s-au rasucit de vreo 2-3 ori pe contrasens spre norocul lor nu venea nimic din sens opus si s-au oprit pe banda 1 pe directia noastra de mers.am oprit si eu sa vad daca au patit ceva cu toate ca nu lovisera nimic....erau amandoi albi la fata,nu puteau nici sa vorbeasca,dar nu patisera nimic.....aici cine a fost de vina tot eu ca mergeam linistit???????
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 05-10-10, 14:17   #222
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

@dedy66 daca banda e prea ingusta sa poata acomoda o masina inseamna ca nu indeplineste conditiile legale pentru a fi numita banda de circulatie, deci e banda de urgenta. Oricum dupa cum am mai spus, pe e85 e o banda pe sens plus banda de urgenta.
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 05-10-10, 14:21   #223
djmcfoffy

Stage 1
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 14
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by Herbas View Post
@dedy66 daca banda e prea ingusta sa poata acomoda o masina inseamna ca nu indeplineste conditiile legale pentru a fi numita banda de circulatie, deci e banda de urgenta. Oricum dupa cum am mai spus, pe e85 e o banda pe sens plus banda de urgenta.

nu prea se poate numi banda de urgenta.mai bine se poate numi banda de refugiu unde sa poti opri daca ai ceva probleme la masina sau altceva de genu
djmcfoffy is offline   Reply With Quote
Old 05-10-10, 14:32   #224
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

da pai banda de urgenta cam pentru asta e folosita, si deplasarea vehicolelor de urgenta (ambulanta,smurd, etc)
Acolo e confuz datorita liniei punctate, dar e aceeasi linie punctata care ar trebui sa delimiteze orice drum in ro, atata tot ca la unele acostamentul se termina la 30cm dupa linia asta, la unele peste 1m, si la unele peste ... cat are banda pe e85.
Ideea e ca n-ai voie sa circuli pe banda respectiva si ai voie sa opresti doar in circumstante deosebite.
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 05-10-10, 15:28   #225
realmode

Stage 4
 
realmode's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 274
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by djmcfoffy View Post
stiu cum se circula pe drumurile astea si nam zis ca nu trebuia sa se dea la o parte.am facut si eu multe drumuri in tara si am intalnit destui viteji la volanul unei masini care se joaca cu vietile altora.parerea mea e ca daca sar respecta regulile de circulatie nu ar mai fi atatea accidente.mai ales cei care se grabesc sa ajunga nu stiu pe unde.de exemplu eu daca merg cu 100 pe "a ll a banda" si tu vii ca nebunu din spate cu 130-150 eu nus obligat sa ma dau la o parte.chestia sa te dai in lateral e la intelegerea soferilor ca asa e de cand ma stiu eu la volanul unei masini
@djmcfoffy: O sa te dai la o parte nu te teme, dupa ce o sa fii implicat intr`un accident stupid cand unul grabit din spate iti face masina 1/2, asta doar ptr unb moft de al tau [cica intelegerea intre soferi ] Invata sa iti pazesti masina ta in primul rand, eu sunt cu ochii in oglinzi de 10 ori pe minut, cand vad ceva ciudat ii fac loc pe cat pot eu, nu am nervi sa imi nenoroceasca un imbecil masina care a costat poate cat tot garsoniera lui cu mobila cu tot.
__________________
Mazda 6 GTA, 2.5i, 125KW, K&N, OZ Michelangelo2 Schwartz, EBC RedStuff pads, EBC performance rotors, Eiback lowering kit, HEL Performance brake lines.
realmode is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -