Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 04-10-10, 21:44   #181
rmircea59

Stage 1
 
rmircea59's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 20
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Toata lumea se crede politist si al mai bun si civic cetatean.Daca drumul are doua benzi si prima banda este libera nu ai ce cauta pe a 2.(PUNCT!!) Indiferent ce masina ai,ce viteza ai,ce culoare are pielea ta sau care e lungimea p....,a 2 banda este pentru depasire. Nu exista faza ca e ala dement,vrea sa se dea mare cu ce masina are si etc,unul care sta pe a 2 banda este un sofer prost care incurca circulatia si poate mari riscul unui accident. Ce atata superioritate,toata lumea se crede al mai bun si mai destept,al mai politist ca altu. In toata europa asta,nimeni nu iti sta pe a 2/3 banda aiurea,numai la noi se intampla sa se treazeasca unul care ba uita ca are oglinzi,ba se crede mai important asa ca se chinuie ala sa'l depaseasca,ba ca ii face flashuri ca este el o persoana importanta,ba ca vrea el sa limiteze viteza masinilor din circulatie.

Astia plus ceilalti care se baga in depasire in fata ta si depasesc in 10 min mai bine ar merge in sir indian si sa vezi atunci fluidizarea traficului...

Credeti ca ii convine cuiva sa iti dea flash'uri si sa claxoneze cand cealalta banda e libera?ala altceva nu are mai bun de facut? Cat despre cei care cum treci cu o masina putin mai buna sau mai puternica decat a lui si intra ei imediat pe modul racing,sunt niste frustrati si visatori,crezand ca daca a depasit un 911 turbo sunt piloti si ala de la volanul 911 e un idiot. Dupa parerea mea sunt printre cele mai periculoase specimene de la volan si sincer,nu e vb neaparat ca treb sa treci cu o bomba de masina,eu am vaz intre tico/matiz si logan/kalos...sa nu mai vb daca masina mai e si putin aranjata...si mai rau....ca se trezeste eroul din el si arata el cine e racer adevarat. Mare e gradina domnului dar parca toti au cazut in romania.

Last edited by rmircea59; 04-10-10 at 21:53.
rmircea59 is offline   Reply With Quote
Old 04-10-10, 21:51   #182
realmode

Stage 4
 
realmode's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 274
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Revenim la educatia rutiera, disciplina samd. Din pacate fundamental lipseste cunostinta de cod rutier, cum se presupune un sofer bun stie de ce sunt 2 benzi si care trebuie folosita. Mai curculati prin occident, o sa aveti surprize cand primiti flash`uri si claxoane, evident ROMANUL cuprins de zel o sa spuna: DA, pentru ca sunt ROMAN. NUUUU, ptr ca nu stiti sa circulati stimabililor.
Si sa terminam cu stilul de discutii, are BMW si X sute de cai, gresit, nu trece zii sa nu vad cate unu` cu nr rosii sau nr de franta sau alte tzari pe unde au lucrat pervenitii nostrii, sa nu il feresc eu pe el care vine din spate si mai ca nu ma matura de pe drum ca nu stie incadrari, reguli elementare de circulatie, si mai are o coaja care toata se clatina pe drum drept.
Nu mai fiti oripilati ca sunteti claxonati si flash`uiti cand nu stiti sa circulati, e destul sa ridici 2 maini in semn de "SCUZE, am gresit" in loc sa il introduci in orificiile natale.
Voie buna, circulati regulamentar si asumati-va raspunderea daca ati gresit (caz fericit cand unii nici makar nu isi dau seama)
__________________
Mazda 6 GTA, 2.5i, 125KW, K&N, OZ Michelangelo2 Schwartz, EBC RedStuff pads, EBC performance rotors, Eiback lowering kit, HEL Performance brake lines.
realmode is offline   Reply With Quote
Old 04-10-10, 21:55   #183
Alex-jul

Stock
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by C6Vette View Post
Sper ca am nimerit bine thread-ul cu o nelamurire a mea: de ceintotdeauna soferul de supernova, polo, panda, cielo etc etc etc intra automat in mod de competitie cand trece pe langa el o masina sport?

Nu generalizez, si n-am nimic cu masinile enumerate mai sus, insa la fiecare drum pe care il fac in afara clujului pe minim 100 de km dau de cel putin 1-2 copii din astia viteji care au chestii de demonstrat.

Caz concret (din memorie) - un drum cu 2 benzi, bun, virajat, la intrarea in Cluj-Napoca. Un deal de 1.5 km, abrupt, pe banda a 2-a un polo, urca la 70-80 km pe ora. Eu vin din spate cu 130 probabil... fac semn din timp cu farurile, mai fac o data... ma apropiu... mai fac o data. Polo nimic. Banda 1 libera... el pur si simplu nu voia sa se dea. Dau un claxon si trec eu pe prima banda si trec de el in viteza. La prima localitate o las la 70, el vine lansat la 100+, ma depaseste pe banda dubla continua. Evident, m-am luat un pic dupa el si am ajuns la viteze de 150 la ora pe drumul virajat, in panta... eu deja simteam ca ma apropiu de limitele mele de sofer dar polo se tinea tare. Cand am fost in paralel cu el vad ca era un tanar la volan, ranjea de mama focului si mai avea inca 3 pasageri in masina. Cat de tampit trebuie sa fii sa te iei asa la intrecere, la viteze mult peste ce poate masina, si cu oameni pe care ii poti omora la cea mai mica scapare?

In afara de cazul asta care mi-l amintesc au mai fost o gramada. Si culmea, nu baietii smecheri cu masini tari se transforma in piloti ci tocmai masinile cu motoare sub 100 de cai.

Personal am o interpretare pt chestia asta, dar sunt curios sa aud cum vedeti si voi treaba asta cu excitatii care isi risca viata lor si a pasagerilor doar ca sa mearga apoi acasa si sa zica "l-am facut pe ala cu Corvettu".

as putea sa te intreb si eu pe tine de ce te-ai mai luat dupa el daca a trecut lansat cu 100+ km/h. daca esti tu cu capul pe umeri, de ce nu l-ai lasat pe el sa te depaseasca, si tu sa iti vezi linistit de drum. dar nu ca tu ai masina sport, si te-a facut un POLO. cum sa renuntzi?! TU L`AI INTARATZAT ca sa spun asa. ca daca-l lasai dupa ce a trecut pe langa tine, nu ajungea la viteze de 150 de km...
Alex-jul is offline   Reply With Quote
Old 04-10-10, 21:56   #184
b01uxd

Stage 5
 
b01uxd's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,524
Member of:
[Oltcit]
[SEAT]
[Unknown Racers]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

de unde draq sa aiba romanu disciplina si cunostiinta de cod rutier cand 90 la suta au carnet luat cu bani. acu 3 ani jumate cand am luat carnetu(din prima) gunoaiele care stateau la rand sa dea examen erau curioase cui am dat bani si cat de am luat din prima
__________________

B01UXD-Oltcit 1.3 air cooled boxer engine runin' on nitro
B02UXD-Seat Leon 1m (EX) 1.6 16v gone but not forgotten
B02UXD - Honda Civic EJ6 Black Widow b18T
B03UXD-AlfaRomeo 147 (EX) bella donna
B03UXD-Honda Civic EG3 (EX) Red Rocket b20 VTEC
B03UXD-AlfaRomeo Giulietta 2.0 JTDM Snow White
B100UXD-Dacia Logan 2 Prestige DCI daily mule
B101UXD-Oltcit Club 11 RM New old school
B102UXD-Seat Leon Cupra R 1m (EX) Red Pig
B103UXD-Seat Leon Cupra 1p Stage 2+ White Comet
b01uxd is offline   Reply With Quote
Old 04-10-10, 22:04   #185
realmode

Stage 4
 
realmode's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 274
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by b01uxd View Post
de unde draq sa aiba romanu disciplina si cunostiinta de cod rutier cand 90 la suta au carnet luat cu bani. acu 3 ani jumate cand am luat carnetu(din prima) gunoaiele care stateau la rand sa dea examen erau curioase cui am dat bani si cat de am luat din prima
Din pacate asa este. Eu sunt posesor de carnet din 1999, atunci se cadeau pe capete ptr simplu fapt ca nu stiau incadrari, linii imaginare samd.
Acum nici sa circule in sensul girator nu stiu, stiu doar ca imi pazezc masina cum stiu eu mai bine (din pacate am gasit`o julita in parcare, nu dam note), nu m`am suit pe stalp de nervi, se mai intampla, doar sa nu mi se mai intample mie.
realmode is offline   Reply With Quote
Old 04-10-10, 22:07   #186
realmode

Stage 4
 
realmode's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 274
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by Alex-jul View Post
as putea sa te intreb si eu pe tine de ce te-ai mai luat dupa el daca a trecut lansat cu 100+ km/h. daca esti tu cu capul pe umeri, de ce nu l-ai lasat pe el sa te depaseasca, si tu sa iti vezi linistit de drum. dar nu ca tu ai masina sport, si te-a facut un POLO. cum sa renuntzi?! TU L`AI INTARATZAT ca sa spun asa. ca daca-l lasai dupa ce a trecut pe langa tine, nu ajungea la viteze de 150 de km...
Dreptatea este undeva la mijloc. S-a intamplat sa las in voia Domnului unul cu solenza sau logan, am vazut ca nu este cu toate nucile acasa. Insa,uneori nu poti sa tii in frau toate dobitociile din trafic si reactionezi ca atare. Trebuie sa stii cand sa tragi pe alta banda.. chiar daca ai masina puternica sau nu.
realmode is offline   Reply With Quote
Old 04-10-10, 22:24   #187
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by Alex-jul View Post
as putea sa te intreb si eu pe tine de ce te-ai mai luat dupa el daca a trecut lansat cu 100+ km/h. daca esti tu cu capul pe umeri, de ce nu l-ai lasat pe el sa te depaseasca, si tu sa iti vezi linistit de drum. dar nu ca tu ai masina sport, si te-a facut un POLO. cum sa renuntzi?! TU L`AI INTARATZAT ca sa spun asa. ca daca-l lasai dupa ce a trecut pe langa tine, nu ajungea la viteze de 150 de km...
De ce s-a luat? De ce nu? Masina lui se tine in curbe.....daca patea ceva ala cu polo, atunci era strict vina sa, pt ca se presupune ca are carnet si stie ca nu are voie sa faca asa ceva. Mai e si o faza: cand vine unu cu raci d-asta, si te depaseste viteaz cu 120 inafara tu mergand cu 80-90 la consum, dar in localitati ii intra repede morcovu in cwr de radar si-ti sta in fata ca un retard cu 50, nestiind ca in zona aia ai voie cu 70, sau poate ai detector de radar si el nu, si eu vreau sa merg tot cu un 70-80 si p-acolo si nu pot de el.....
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 04-10-10, 22:31   #188
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Intrebarea este: de ce daca este un drum cu 2 sau mai multe benzi sa mergi pe ultima banda atat timp cat pe banda inferioara este si liber si nici nu sunt gropi?
Restul sunt cazuri particulare, des intalnite, dar care nu fac subiectul topicului.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 04-10-10, 22:36   #189
realmode

Stage 4
 
realmode's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 274
Angry Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
De ce s-a luat? De ce nu? Masina lui se tine in curbe.....daca patea ceva ala cu polo, atunci era strict vina sa, pt ca se presupune ca are carnet si stie ca nu are voie sa faca asa ceva. Mai e si o faza: cand vine unu cu raci d-asta, si te depaseste viteaz cu 120 inafara tu mergand cu 80-90 la consum, dar in localitati ii intra repede morcovu in cwr de radar si-ti sta in fata ca un retard cu 50, nestiind ca in zona aia ai voie cu 70, sau poate ai detector de radar si el nu, si eu vreau sa merg tot cu un 70-80 si p-acolo si nu pot de el.....
Am trait sa o citesc si pe asta. Amice, unde iti estie mintea? Tu ca mergi cu 70 80 pe drum national\european si nu faci loc celor mai grei in talpa icurci circulatia catusi de putin, INSA IN LOCALITATE cu 70 80 sau 90 ai idee cat de teribilist esti? Sa te fereasca bunul Dumnezeu sa nu ai parte de omucidere, in rest poti sa mergi si cu 90 pe trotuar. Inca nu imi revin, cata inconstienta, o mai si asterni pe forum-uri. Respect opinii, detest inconstientii.
realmode is offline   Reply With Quote
Old 04-10-10, 23:02   #190
foss

Stage 5
 
foss's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 482
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Mai in primul rand cred ca tot ce ati vb voi nu isi are nici un sene.
Eu chiar am 23 de ani am patit multe si o sa va povestesc 2 lucruri:
1 am avut o masina cu multi cai 300 si odata eram pe autostrada si era destul de aglomerat si un pustan cu un golf care suferise un tuning de doi bani si pe geamul din spate scria "nu te pune ci mine" mi-a aratat mu****e ca nu m-am dat din fata lui la 1 semnal din faruri, am facut o mare prostie. am apropiat masina mea de a lui si l-am tinut la 240 pana a calat motorul.
si adoua
2 am injurat pe cineva care nu s-a dat laoparte din fata mea si am ajuns ca nu se mai merita se te pui cu toti din trafic atunci cand simnti fierul unui pistor la semafor in tampla.
Acum chiar daca doarme pe banda 2 il ocolesc daca ma grabesc fara sa fac semne din faruri sau sa injur etc ca nu stiti de ce nebuni dati si chiar daca tu esti ala gandeste prima data ca tu faci puscarie sau tu ramai in scaun cu roti chiar daca ai 300 sau 100 de cai, tot acolo ajungi asa ca lasa toti mosi si tori nebuni in pace si vezi-ti de drum linistit ca in ziua de azi nu sti ce prostie se intampla in secunda urmatoare!
Drumuri bune baieti si multi km fara probleme !!
foss is offline   Reply With Quote
Old 04-10-10, 23:03   #191
mrlonca

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 719
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

nu stiu de ce toti se cred legionari,mai frate daca eu ma duc cu 200 ca poate mi-a luat foc casa doamne fereste ce te manca pe tine sa ma silesti sa te depasesc pe linie continua sau pe dreapta ca tu esti destept si nu te tragi "ca ce ala se crede smecher" si inca ceva erati mai multumiti daca omu zicea ca are vre-un ursulet sau stiu io altceva in loc de corvette
p.s este un polo de 400cai poate ala era
mrlonca is offline   Reply With Quote
Old 04-10-10, 23:10   #192
DrifterGT

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 3,134
Cool Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by foss View Post
Mai in primul rand cred ca tot ce ati vb voi nu isi are nici un sene.
Eu chiar am 23 de ani am patit multe si o sa va povestesc 2 lucruri:
1 am avut o masina cu multi cai 300 si odata eram pe autostrada si era destul de aglomerat si un pustan cu un golf care suferise un tuning de doi bani si pe geamul din spate scria "nu te pune ci mine" mi-a aratat mu****e ca nu m-am dat din fata lui la 1 semnal din faruri, am facut o mare prostie. am apropiat masina mea de a lui si l-am tinut la 240 pana a calat motorul.
si adoua
2 am injurat pe cineva care nu s-a dat laoparte din fata mea si am ajuns ca nu se mai merita se te pui cu toti din trafic atunci cand simnti fierul unui pistor la semafor in tampla.
Acum chiar daca doarme pe banda 2 il ocolesc daca ma grabesc fara sa fac semne din faruri sau sa injur etc ca nu stiti de ce nebuni dati si chiar daca tu esti ala gandeste prima data ca tu faci puscarie sau tu ramai in scaun cu roti chiar daca ai 300 sau 100 de cai, tot acolo ajungi asa ca lasa toti mosi si tori nebuni in pace si vezi-ti de drum linistit ca in ziua de azi nu sti ce prostie se intampla in secunda urmatoare!
Drumuri bune baieti si multi km fara probleme !!
Dece sa ii lasi ? Lasi azi pe 1 , maine pe 2 si uite asa ajungi sa mergi pe autostrada cu 30km/h .

Prostu trebuie tratat ca atare! Injuraturi+Fleshuri+Semne obscene. Daca prostul nu intelege dintr'un flash ... ca trebuie sa se dea la o parte , atunci injural .
DrifterGT is offline   Reply With Quote
Old 04-10-10, 23:12   #193
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by realmode View Post
Am trait sa o citesc si pe asta. Amice, unde iti estie mintea? Tu ca mergi cu 70 80 pe drum national\european si nu faci loc celor mai grei in talpa icurci circulatia catusi de putin, INSA IN LOCALITATE cu 70 80 sau 90 ai idee cat de teribilist esti? Sa te fereasca bunul Dumnezeu sa nu ai parte de omucidere, in rest poti sa mergi si cu 90 pe trotuar. Inca nu imi revin, cata inconstienta, o mai si asterni pe forum-uri. Respect opinii, detest inconstientii.
sa intaleg ca daca mergi de la Arad la Bucuresti de exemplu , in toate localitatile circuli cu maxim 50 ?
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 04-10-10, 23:37   #194
realmode

Stage 4
 
realmode's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 274
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by Bogdan_mb View Post
sa intaleg ca daca mergi de la Arad la Bucuresti de exemplu , in toate localitatile circuli cu maxim 50 ?
...sub 60 in orice caz.
realmode is offline   Reply With Quote
Old 04-10-10, 23:53   #195
sageata
Mercedes Driver

Stage 5
 
sageata's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 1,491
Member of:
[VW]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[MERCEDES]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Intrebarea este: de ce daca este un drum cu 2 sau mai multe benzi sa mergi pe ultima banda atat timp cat pe banda inferioara este si liber si nici nu sunt gropi?
Restul sunt cazuri particulare, des intalnite, dar care nu fac subiectul topicului.
cred ca ne racim gura de pomana. le-am etalat si articolul din codul rutier si degeaba.
domnilor, dintr-o discutie purtata cu un sofer de camion am constatat ca nu se cunoaste deloc legislatia rutiera si nici conducerea preventiva. in conceptia acestui camionagiu (cu mentalitate de tractorist) faptul ca eu merg pe banda 1 si el pe banda 2, eu trec pe langa el ca ,na, de ce sa mearga el pe banda 1, el o considera o depasire. deci trecerea unui vehicul pe langa un altul pe un drum cu 2 sau mai multe benzi pe sens el o considera depasire. mai mult decat atat, a zis ca, citez:
daca il vad pe unu' ca trece pe langa mine pe banda 1 il arunc in sant, pai ce, el ma depaseste prin dreapta? uite de aia nu prefer sa ma bag pe banda 1 sa trec pe langa cineva si caut sa-l depasesc prin stanga cat mai mult. de cele mai multe ori, unii se hotarasc deodata ca s-au saturat sa mearga pe banda 2 si trec pe banda 1, fara sa se mai asigure ca, na, oglinzile din dreapta sunt pentru a te scobi in dinti de la distanta. concluzia: e mult mai periculos sa treci pe langa cineva pe banda 1.
frustrati sunt o gramada. le-a dat dumnezeu masini la toti prostii. de obicei eu merg pe banda 1 cu viteza destul de mare deoarece sunt constient ca se va gasi cineva sa vina cu o viteza si mai mare ca a mea. la 180 km/h m-am dat pe banda 1 ca sa treaca un frustrat cu logan 1,6 16 valve. nu conta pt el ca ii crapa motorul, era masina firmei. iar ca idee pt cei ce nu stiu, chiar daca ai 1xx km/h si vrei sa depasesti pe altul, uita-te in oglinda bine ca s-ar putea sa vina altul cu 2xx km/h. mai spun de situatia cand depasesti un tir care merge pe 2 benzi odata si esti surprins la un moment dat ca-ti vine unul de pe contrasens, tirul nu te lasa iar ala de pe contrasens nu se da pe banda 1 ca s-a casatorit legal cu banda 2 sau iti taie unul fata de pe banda 1 sa depaseasca si el tirul si vezi ca nu mai trece odata de el, merg in paralel? si as putea da multe exemple de accidente cauzate de frustrarile unora care se cred justitiari pe drumurile publice.
__________________
Dimensiunea maximă pentru o imagine în semnătură este de 500x100 pixeli. De aceea o fotografie cu motorul meu nu incape.

http://plmtuning.ro/
sageata is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -