Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 20-11-10, 11:41   #481
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by cangri View Post
la fel cum e de bun simt sa nu claxonezi sau sa dai flashuri ca disperatul in cazul in care nu-ti face loc.
Absolut corect
aleks is offline   Reply With Quote
Old 20-11-10, 12:54   #482
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by Tzzantaru View Post
mi s-a intamplat sa vina unu turbat din spate cu flashuri..da asa nesimtit de pe la 100m in spate tot un flash o tinea , chiar daca pe prima banda nu era loc sa ma dau.si...am lasat-o mai moale si am mers regulamentar in paralel cu ala de pe prima banda.e....clasic sa-l vezi pe impacientatu de copil din spate cum musca din volanu merc-ului.

nu ma intelegeti gresit , cand am loc sa ma dau ma mut de pe banda inainte sa se apropie el de mine , ca sunt cu ochii in oglinzi(nu stau sa ii vanez , dar ma asigur in mod constant sa stiu tot timpu pe cine am in laterale sau spate in caz de.."neprevazute" sa pot face manevra aproape instant).da cand eu merg cu 70 in oras si prima banda e ocupata si n-am loc sa intru iar impacientatu din spate imi scoate ochii cu flash-urile ma apuca pandaliile.si am trecut de faza in care ma luam cu ei la alergat.imi pastrez viteza sau cobor la 60 si merg in paralel cu ala de pe prima banda..de ce sa ma pun pe mine in pericol pt un ghibol??

daca il vad ca vine lansat sau daca vine si imi sta lipit de cur si cauta locuri libere sa ma depaseasca(da fara sa-mi scoata ochii cu flashuri sau alte chestii) ii dau putin gaz sa-l ajut putin si la prima "portita" il las sa treaca.
Ce spui tu denota mintea romanului , nesimtirea si ..........
Putn ma intereseaza ca mergeai cu viteza regulamentara pe banda a 2-a si da-mi voie sa cred ca era loc pe banda intai ca doar nu mergeau bara la bara.
Ti-a dat flash din timp ca sa nu mai incetineasca si este fix treaba lui ca mergea cu x km peste viteza regulamentara.

Atitudine de genul "am lasat-o mai moale si am mers regulamentar in paralel cu ala de pe prima banda" denota nesimtirea si prostia unora, daca tot mergi regulamentar mergi in fata sau in spatele celui de pe banda 1, nu in paralel., pentru ca regulamentar nu trebuie sa mergi pe banda a 2-a cand ai aceeasi viteza cu cei de pe banda 1.

Eu de 20 de ani nu respect viteza in localitati, asta nu inseamna ca merg cu 200 km/h, dar nici cu 50-60 km/h cum sunt vitezele legale in majoritatea localitatilor. Merg cu 70-90 km/h si am pretentia ca cei care merg cu viteza regulamentara sa merga pe banda 1.

Impresia ca daca mergi cu viteza regulamentara iti permite sa ramai pe banda a 2-a este o cretinitate si este valabila numai in Romania, in nici o tara din Europa nu am vazut aceast comportament, nici macar in amarata de Bulgaria.

De bun simt este sa te uiti in oglinda retrovizoare si sa-l vezi pe ala cand vine de la distanta, ca sa ai timp linistit sa treci pe banda 1 si faptul ca a dat niste flash-uri nu inseamana ca ti-a scos vre-un ochi, ti-a dat niste flash-uri de la 100 de m ca sa ai tu timp linistit sa treci pe banda 1 fara sa fie nevoit sa mai franeze. Sau tu asteptai sa ajunga in spatele tau, sa franeze si dupa sa-ti dea flashuri?

Ar trebui sa te gandesti ca tu poate te mai uiti si l-ai fi observat oricum, dar cel putin 30% din soferi nu te observa decat cand ai ajuns in c lor si din acest motiv flashurile se dau de la distanta.

Last edited by GTR; 20-11-10 at 13:03.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 20-11-10, 13:08   #483
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Eu la fazele astea devin nesimţit.
trec pe contrasens în faţă şi apoi îi fac şicane de îl plictisesc... Da, da, ştiu, ce prost crescut, mârlan, porc etc sunt, nu e problemă...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 20-11-10, 13:14   #484
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Eu la fazele astea devin nesimţit.
trec pe contrasens în faţă şi apoi îi fac şicane de îl plictisesc... Da, da, ştiu, ce prost crescut, mârlan, porc etc sunt, nu e problemă...
pei si daca tu esti "prost crescut, mârlan, porc etc" atunci de ce te mai plangi ca si altii sunt la fel.
sau numai tu ai dreptul sa fi asa?
__________________
R.I.P. Opel Vectra B2 2.5 V6 CDX



Audi A2 1.4tdi 75BHP (sold)



Hyundai Tucson 2.0 CRDI 140BHP

cangri is offline   Reply With Quote
Old 20-11-10, 13:17   #485
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by cangri View Post
pei si daca tu esti "prost crescut, mârlan, porc etc" atunci de ce te mai plangi ca si altii sunt la fel.
sau numai tu ai dreptul sa fi asa?
Nu mă plâng deloc, m-am adaptat la ţara în care traiesc, şi e ca şi cu animalele sau ca şi cu copii mici: dacă nu foloseşti constrângerea nu o scoţi la capăt. Reţine aspectul: o folosesc doar ca RĂSPUNS la nesimţirea EXTREMĂ.
Aia de zi cu zi nu o mai observ, a devenit rutină şi o ignor.
Sunt covins dealtfel, extrapolând, că pe tine dacă te face unul de vorbeşti singur îi zâmbeşti prieteneşte, îi mulţumeşti frumos şi îl protejezi cumva, ca să îi faci ziua mai frumoasă şi să îşi revină.
Nu fiţi ipocriţi şi n-o faceţi pe maica Tereza, că pe stradă nu aplicaţi nici 10% din ce explicaţi calm şi tematic pe aici.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 20-11-10, 13:38   #486
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Nu mă plâng deloc, m-am adaptat la ţara în care traiesc, şi e ca şi cu animalele sau ca şi cu copii mici: dacă nu foloseşti constrângerea nu o scoţi la capăt. Reţine aspectul: o folosesc doar ca RĂSPUNS la nesimţirea EXTREMĂ.
Aia de zi cu zi nu o mai observ, a devenit rutină şi o ignor.
Sunt covins dealtfel, extrapolând, că pe tine dacă te face unul de vorbeşti singur îi zâmbeşti prieteneşte, îi mulţumeşti frumos şi îl protejezi cumva, ca să îi faci ziua mai frumoasă şi să îşi revină.
Nu fiţi ipocriţi şi n-o faceţi pe maica Tereza, că pe stradă nu aplicaţi nici 10% din ce explicaţi calm şi tematic pe aici.
nu sunt usa de biserica
doar ca pe unde am condus eu sunt cel putin 3 benzi
deci e loc destul pentru toata lumea
desi mereu am avut rezerva inca o treapta de viteze:>:>
cangri is offline   Reply With Quote
Old 20-11-10, 13:39   #487
razvyrulz

Stage 5
 
razvyrulz's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,285
Member of:
[VW]
Thumbs up Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Nu mă plâng deloc, m-am adaptat la ţara în care traiesc, şi e ca şi cu animalele sau ca şi cu copii mici: dacă nu foloseşti constrângerea nu o scoţi la capăt. Reţine aspectul: o folosesc doar ca RĂSPUNS la nesimţirea EXTREMĂ.
Aia de zi cu zi nu o mai observ, a devenit rutină şi o ignor.
Sunt covins dealtfel, extrapolând, că pe tine dacă te face unul de vorbeşti singur îi zâmbeşti prieteneşte, îi mulţumeşti frumos şi îl protejezi cumva, ca să îi faci ziua mai frumoasă şi să îşi revină.
Nu fiţi ipocriţi şi n-o faceţi pe maica Tereza, că pe stradă nu aplicaţi nici 10% din ce explicaţi calm şi tematic pe aici.

Bravos, cel mai mult imi place chestia cu "m'am adaptat in tara in care traiesc".
razvyrulz is offline   Reply With Quote
Old 20-11-10, 13:45   #488
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by razvyrulz View Post
Bravos, cel mai mult imi place chestia cu "m'am adaptat in tara in care traiesc".
Nu cred că reuşim altfel...
Să fim înţeleşi, nu mă refeream în toată discuţia asta recentă la Tzzantaru, discuţia era la nivel general...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 20-11-10, 17:47   #489
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by Bogdan_mb View Post
Nu vi s-a intamplat sa vina unul turbat din spate cu flash-uri iar fara (mare) intentie sa il fi pierdut in retrovizoare ? Senzatia este unica.
Ba da, e chiar cea mai frumoasa distractie cat de cat legala in trafic
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 20-11-10, 23:39   #490
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

@GTR : eu cred ca tu nu ai citit sau nu ai inteles ce am vrut sa scriu in postu ala.

am specificat clar ca atunci cand am loc sa ma dau , ii fac loc , sau daca il vad ca vine mai lasat si fara flash-uri CA DISPERATU accelerez sa-l ajut putin si la prima "portita" ii fac loc.

acolo unde imi permite drumu atat in oras cat si in afara merg pe prima banda.nu stau pe 2 decat daca e pustiu pe drum.

si da , in oras cand se cam merge bara la bara(sau mai sunt dube care merg mai incet si inca vreo 3-4 masini in spate) si ma prinde un stresant din asta pe banda 2 nu stau sa-i tai fata lu ala de pe 1 , sau sa ma bag fortat in banda doar asa sa treaca ala din spate.au fost multe cazuri in care nici macar nu m-au lasat sa termin depasirea si-mi bagau flash-u in ochi.si chiar mi se pare nesimtire din partea lor sa dea flash cand eu inca depasesc.daca m-ar fi vazut ca am depasit si nu m-am retras in banda atunci da , intelegeam.da lasa-ma in p*m sa-mi termin manevra si dupa aia.

inca odata revin ca am impresia ca nu ai vazut ce am scris : NU aveam loc sa ma dau pe banda 1 si iti spun sigur ca stiu mai bine decat tine ce am vazut atunci.si daca nu pot sa ma dau din fata ta in deplina siguranta pt mine si pt ala care probabil e pe banda 1 NU ma dau.ma intereseaza pe mine prea putin spre deloc ca tu te grabesti.mai intai ma gandesc la persoana/masina mea si dupa aia la a ta.mai citeste odata postu meu si poate intelegi ceva din el.daca nu iti mai explic odata.

PS : de cand conduc n-am dat nici un flash la vreunu sa se dea din fata mea.daca nu s-a dat m-am asigurat si l-am depasit pe banda 1.cu carnea de rigoare dar asta e.

@aleks : daca cineva e nesimtit cu mine in trafic si are impresia ca toata soseaua e a lui si eu n-am voie sa fac nici o miscare pana nu trece el de mine ma cobor la mintea lui si devin si eu nesimtit.atata timp cat cineva m-a respecat in trafic am oferit aceelasi lucru la schimb

Last edited by Tzzantaru; 20-11-10 at 23:47.
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 21-11-10, 10:39   #491
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by Tzzantaru View Post
@aleks : daca cineva e nesimtit cu mine in trafic si are impresia ca toata soseaua e a lui si eu n-am voie sa fac nici o miscare pana nu trece el de mine ma cobor la mintea lui si devin si eu nesimtit.atata timp cat cineva m-a respecat in trafic am oferit aceelasi lucru la schimb
Ai dreptate,eu sunt deacord cu treaba asta.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 21-11-10, 10:49   #492
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by Tzzantaru View Post
@GTR : eu cred ca tu nu ai citit sau nu ai inteles ce am vrut sa scriu in postu ala.

am specificat clar ca atunci cand am loc sa ma dau , ii fac loc , sau daca il vad ca vine mai lasat si fara flash-uri CA DISPERATU accelerez sa-l ajut putin si la prima "portita" ii fac loc.

acolo unde imi permite drumu atat in oras cat si in afara merg pe prima banda.nu stau pe 2 decat daca e pustiu pe drum.

si da , in oras cand se cam merge bara la bara(sau mai sunt dube care merg mai incet si inca vreo 3-4 masini in spate) si ma prinde un stresant din asta pe banda 2 nu stau sa-i tai fata lu ala de pe 1 , sau sa ma bag fortat in banda doar asa sa treaca ala din spate.au fost multe cazuri in care nici macar nu m-au lasat sa termin depasirea si-mi bagau flash-u in ochi.si chiar mi se pare nesimtire din partea lor sa dea flash cand eu inca depasesc.daca m-ar fi vazut ca am depasit si nu m-am retras in banda atunci da , intelegeam.da lasa-ma in p*m sa-mi termin manevra si dupa aia.

inca odata revin ca am impresia ca nu ai vazut ce am scris : NU aveam loc sa ma dau pe banda 1 si iti spun sigur ca stiu mai bine decat tine ce am vazut atunci.si daca nu pot sa ma dau din fata ta in deplina siguranta pt mine si pt ala care probabil e pe banda 1 NU ma dau.ma intereseaza pe mine prea putin spre deloc ca tu te grabesti.mai intai ma gandesc la persoana/masina mea si dupa aia la a ta.mai citeste odata postu meu si poate intelegi ceva din el.daca nu iti mai explic odata.

PS : de cand conduc n-am dat nici un flash la vreunu sa se dea din fata mea.daca nu s-a dat m-am asigurat si l-am depasit pe banda 1.cu carnea de rigoare dar asta e.

@aleks : daca cineva e nesimtit cu mine in trafic si are impresia ca toata soseaua e a lui si eu n-am voie sa fac nici o miscare pana nu trece el de mine ma cobor la mintea lui si devin si eu nesimtit.atata timp cat cineva m-a respecat in trafic am oferit aceelasi lucru la schimb
In primul rand nu vorbim de orase, vorbim de drumuri nationale si autostrazi unde circulatia pe banda 1 se face in siguranta, fara masini parcate, gropi, etc., restul drumurilor nu intra in discutie.

In al 2-lea rand m-am legat de declaratia ta:
"am lasat-o mai moale si am mers regulamentar in paralel cu ala de pe prima banda.e....clasic sa-l vezi pe impacientatu de copil din spate cum musca din volanu merc-ului."
Eu o sa dau flah de la 200m nu de la 100, pentru ca NU am de unde sa stiu ca esti tu sau altul la volan care m-ati vazut din timp si o sa va dati la o parte. Am experimentat si varianta fara flah si te asigur ca peste 20% din soferii de pe banda a 2-a nu observa la timp ca vin sau nici cand ajungi in spatele lor nu au nici cea mai mica intentie de a trece pe banda 1.

In alta ordine de idei foarte multi soferi se baga in depasire fara a se asigura corespunzator. Daca vad o masina putin mai departe pe banda a 2-a nu-i intereseaza daca vine mai tare, ei semnalizeza (sau nu) si se baga pe banda a 2-a.

Acolo unde drumul sau circulatia nu permite normal ca nu ma mai intereseaza sa merg mai tare si ma adaptez traficului.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 21-11-10, 10:57   #493
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Am experimentat si varianta fara flah si te asigur ca peste 20% din soferii de pe banda a 2-a nu observa la timp ca vin sau nici cand ajungi in spatele lor nu au nici cea mai mica intentie de a trece pe banda 1.
Cred ca ai gresit la tastare procentajul, poate peste 80% din ei nu te observa nici cand ai ajuns in spatele lor, asta daca nu le dai un flash/claxon.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 21-11-10, 11:05   #494
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Cred ca ai gresit la tastare procentajul, poate peste 80% din ei nu te observa nici cand ai ajuns in spatele lor, asta daca nu le dai un flash/claxon.
Depinde de zi si de judet, in weekend procentajul este simtitor mai mare, in cursul saptamanii lipsesc multi soferi "de weekend" de pe sosele, referitor la judete ma abtin, nu vreau vre-o polemica pe tema asta.

Claxon folosesc in cazuri extreme in general, de obicei folosesc semnal stanga si/sau flash.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 21-11-10, 11:08   #495
SynTheLaZ
VW Driver

Stage 5
 
SynTheLaZ's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,038
Member of:
[VW]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by GTR View Post

In alta ordine de idei foarte multi soferi se baga in depasire fara a se asigura corespunzator. Daca vad o masina putin mai departe pe banda a 2-a nu-i intereseaza daca vine mai tare, ei semnalizeza (sau nu) si se baga pe banda a 2-a.

Acolo unde drumul sau circulatia nu permite normal ca nu ma mai intereseaza sa merg mai tare si ma adaptez traficului.

Am patit pe A2 acuma ceva vreme o chestie asemanatoare.
Au fost 3 tiruri care mergeau pe prima banda, am trecut pe langa ultimul tir pe banda a 2-a (undeva la 130km/h) iar cand am ajuns in dreptul la al 2-lea cu capota a tras taranul (ca nu il pot numi altfel) de volan si s-a bagat in depasirea primul tir fara sa semnalizeze, fara sa se asigure. Am franat brusc dar mi-a fost frica de cel din spate de pe prima banda pe langa care trecusem deoarece baietii astia lasa 3-4m intre ei cand merg pe autostrada si n-am stiut cum o sa reactioneze cand il vede pe ala ca franeaza.

Nici nu vreau sa imi imaginez cum s-ar fi urcat tirul pe noi din lateral .. cum am fi fost prinisi intre parapet si rotile tirului.

Asta s-a intamplat pe timpul zilei dar de atunci cand vad 2-3 tiruri unul dupa celalat(seara/noaptea) -> flash de avertizare de la distanta.
SynTheLaZ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -