Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 30-09-10, 16:56   #91
Angel 5

Stage 5
 
Angel 5's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 878
Member of:
[Old School Cars]
[Echipa de sprijin]
Default re: Teribilişti vs depăşiri

Eu nu stiu de ce va tot certati si va jigniti incontinuu. Exista mai multe categorii de oameni:
- oameni care isi permit masini scumpe (pentru mine masina scumpa inseamna peste 20.000 Euro)
- oameni care nu isi permit masini scumpe (masini pana in 15.000-17.000 Euro) printre care ma numar si eu.

In aceste doua categorii pot intra soferii diferiti:
- nesimtiti
- civilizati


Teoretic nu exista o relatie stransa intre tipul de om si valoarea masinii. Pot sa existe nesimtiti cu masini scumpe si nesimtit cu masini ieftine sau civilizati cu masini scumpe si civilizati cu masini ieftine. Problema este ca la noi in tara cel putin cei nesimtit isi permit masini scumpe (si nu or sa isi cumpere masini ieftine) si vor fii inconstienti pentru ca sunt nesimtiti (e logic).

Legat de flash-uri, nici eu nu ii suport pe cei care vin foarte tare din spate, observa ca faci o depasire si incep sa dea flash-uri pana te retragi pe banda din dreapa.

Mai sunt soferi care dau un scurt flash de la distanta, ii observ, pun semnal dreapta si ma bag pe banda dreapta cand am loc.

Evident ca sunt si soferii care merg pe banda din stanga si dorm acolo. Din proprie experienta pot sa zic ca eram pe DN1 (portiunea dreapta cu 2 benzi pe sens), aveam aproximativ 100km/h, ma apropii de o dubita, pun frumos semnal stanga ca sa vada ca vreau sa depasesc si el nimic. Pana la urma l-am depasit pe partea dreapta. Cand ma uit spre el, ce credeti ca facea? Ranjea la mine. Nu ai ce sa ii ceri unei persoane de genul acesta.



Ideea principala si pe scurt este ca degeaba va certati si va apostrofati pentru ca nu o sa reusiti sa faceti educatie (mai ales pe forum). Tipurile de oameni de mai sus nu or sa se schimbe in bine sau in rau. Daca unul este nesimtit cu o masina ieftina nu o sa ii lase pe cei cu masini scumpe sa il depaseasca sau o sa ii sicaneze. Cand o sa puna mana pe o masina scumpa o sa se creada zeul soselelor.

Eu in continuare voi merge pe banda din dreapta si voi face depasiri cand ma simt eu in siguranta, implicit nu ma infig intr-unu de pe contrasens.
Nu mai bagati placa cu drumuri proaste pe partea dreapta ca nu e universal valabila pentru drumurile din Romania. Stiu, sunt si portiuni proaste catre foarte proaste, dar nu se vorbeste de ele aici.

Corect, imi puteti spune "de ce te bagi in discutie, nu vezi ce masina ai?" dar cum ziceam si mai sus, nu consider ca masina dicteaza tipul de om.
__________________

Driving the Trabant like it's supposed to be driven!

Last edited by Angel 5; 30-09-10 at 16:59.
Angel 5 is offline   Reply With Quote
Old 30-09-10, 17:10   #92
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default re: Teribilişti vs depăşiri

cam stupid toticul... oricum... eu votez cu "tampitii"...
pentru ca atunci cand ai o masina normala si esti pasionat de masinile sport puternice vrei si tu sa poti sa zici "uite frate eu cu loganu meu am intrecut masserati-ul ala... bine, ca vorbea la telefon... dar ce conteaza..."
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 30-09-10, 17:14   #93
KASSEL
Audi Driver

Stage 3
 
KASSEL's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 161
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default re: Teribilişti vs depăşiri

Pentru CyberCSX

Daca pentru tine Romania nu inseamna nimic scuteste-ne cu afirmatii,conversari, paragrafe din legea germana ...ca nu ne intereseaza.
Scrierea ta gramaticala nu o da pe cei 20 de ani stati in Germania ca nu cred ca folosesti cuvinte gen habarnist,mitocan etc, zi de zi

Iti sugerez un singur lucru ....LASA-NE
KASSEL is offline   Reply With Quote
Old 30-09-10, 19:12   #94
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default re: Teribilişti vs depăşiri

Nu pot sa zic ca am ceva supersportiva , e un coupe mai jos si mai lat DAR ... in fiecare zi, de nenumarate ori se gaseste cate un "driver" de masina cu 4 usi de serie mare sa- mi arate ce poate goanga lui. Zilnic!!!
Daca e limitare de viteza (aproape intotdeauna le respect) neaparat ma depasesc 4-5 turbati sa fie si ei satisfacuti ca au depasit o masina sport.
Am patit o data la drum cu 2 benzi pe sens (limitare 70)sa mi dea flash-uri niste xenoane din spate . Pe prima banda era masina lenta deci am trecut si apoi m-am dat la o parte sa nu supar bolidul Apoi vine... o Lada cu xenoane cu 75km/h asa chinuit .
Ma intreb , oare e satisfacut un sofer de asta care te depaseste in oras, la limitare de viteza , sau in aglomeratie cand afara ii rupi dintii fara probleme ?
Exista doua variante : ori risti peste lege sau siguranta sa nu cumva sa treaca ambitiosii ori ...ii lasi sa spuna povesti la toti cunoscutii cu masina lor , care bate ....si masini sport.

Last edited by !41!; 30-09-10 at 19:30.
!41! is offline   Reply With Quote
Old 30-09-10, 19:22   #95
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default re: Teribilişti vs depăşiri

Tot pe sistemul asta: De ce totzi complexatii cu Audi 1.9tedei cum se afla in paralel la stop cu un BMW repede se cred la drag-racing si cum se pune verde se infunda in acceleratie si fluiera din roti....cred ca isi zic ca BMW-ul e maxim 525tds, daaaaar, al meu e 525i, deci tzeapa, ca daca e loc si de ciuda nu-i las si cum trece 2.5-u de 3500 de ture cam le spun papa :P
sau: De ce absolut orice sofer din orice masina mai "tunarita" cu plastice frumos stralucitoare macar(chiar daca e doar nova de 1.6) cum se afla in paralel cu practic orice motor, al meu fiind de viteza deci si mai tare atractia, la fel su pun la liniutze, penibilitatea fiind si mai mare o data ce s-a pus verde mai ales daca e dept in fatza cateva sute de m macar.
Intelegeti va rog ca, cu un motor de 150Cai si 300kg maxim cu tot cu "pilot" nu te poti "pune pe 400m" nici cu-n M5 sau S55Amg.....abea un Lambo sau un Veyron l-ar putea "face" .....altfel numai va faceti maxim de penibili si riscati si viata motociclistului si deci implicit si libertatea voastra!
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 30-09-10, 19:32   #96
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default re: Teribilişti vs depăşiri

A luat-o lumea razna...daca va incomodeaza cineva in trafic, nu puteti pur si simplu sa-l ignorati? Cand mai merg la drum si vad cate un grozav d-asta cu cate-un a4 1.9rdi ricer mama focului, ma pufneste rasu si-l las sa se duca in treaba lui, macar nu-l am pe constiinta
__________________
Best Impreza Exhaust Sound
We don't call FWD's as cars. They are "moving equipments"
zGb is offline   Reply With Quote
Old 30-09-10, 19:54   #97
vectra_gts

Stage 5
 
vectra_gts's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 396
Default re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by KASSEL View Post
Din punctul tau de vedere ala care merge pe banda 2 , banda 1 fiind libera merge regulamentar nu ??? Halal cunostinte de soferie ai
Eu am vrut doar sa mentionez ca fiecare circula pe permisul lui, si ceilalti participanti la trafic care circula regulamentar nu fac parte din Politia Rutiera sa sanctioneze ei prin ambitia de a nu se da la o parte din fata teribilistului.



p.s. Si daca un teribilist din asta care vine tare din spate si tu te ambitionezi sa nu te dai la o parte ca nu respecta legea se urca pe tine si dai mana cu Sf Petru ce mai zici ? ....Defapt numai zici nimic
citeste postul #51 si ai sa vezi parerea mea despre incadrarea pe benzi. in 99% din cazuri nu am de ce sa ma ambitionez pentru ca de regula merg pe prima banda, a doua o folosesc doar pentru depasiri.
vectra_gts is offline   Reply With Quote
Old 30-09-10, 20:07   #98
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Prioritate de dreapta e una si Obligativitate de dreapta este cu totul alt ceva.

Pt. cultura ta generala , pe germana se numeste Rechtsfahrgebot.

tot SPECIAL pt tine, un extras din Straßenverkehrsordnung (StVO) = COR DUTIER GERMAN:

Tradu cu google translator etc. sa mai īnveti si tu ceva:

Extras din Art 7, aliniat 3c = § 7 Abs. 3c StVO lautet:

„Sind außerhalb geschlossener Ortschaften für eine Richtung drei oder mehr Fahrstreifen mit Zeichen 340 gekennzeichnet, dürfen Kraftfahrzeuge abweichend von dem Gebot, möglichst weit rechts zu fahren, den mittleren Fahrstreifen dort durchgängig befahren, wo – auch nur hin und wieder – rechts davon ein Fahrzeug hält oder fährt. Den linken Fahrstreifen dürfen außerhalb geschlossener Ortschaften Lastkraftwagen mit einem zulässigen Gesamtgewicht von mehr als 3,5 t sowie alle Kraftfahrzeuge mit Anhänger nur benutzen, wenn sie sich dort zum Zwecke des Linksabbiegens einordnen.“

Pt. capitolul AUTOSTRADA:

Wer auf Autobahnen oder außerhalb von Ortschaften auf Kraftfahrstraßen mit mehreren Spuren in einer Richtung fortgesetzt und grundlos die linke oder, bei drei Spuren, die mittlere Spur benutzt und dadurch andere Verkehrsteilnehmer behindert, begeht einen Verstoß gegen das Rechtsfahrgebot, der mit 80 € Bußgeld und einem Punkt geahndet werden kann.

Legea asta cu Rechtsfahrgebot = OBLIGATIVITATE DE DREAPTA este valabila īn toata europa, ROMĀNIA INCLUSIV si nu are nimic īn comun cu prioritatea de dreapta din intersectii.

Aici īnca o data dai dovada cīt este de habarnist dar ai o gura cīt o sura.
HA HA, foarte tare asta )

Nu-ti reprosez exprimarea gresita pentru ca ai multi ani de cand nu mai stai in mioritica Romanica dar exprimarea ta era foarte interpretabila, anume nu este complet obligativitate de dreapta, complet se spune obligativitatea de a circula pe partea dreapta.

Si da, asta este valabil in toata Europa (inclusiv Romania), doar ca in Europa chiar se respecta iar in Romania deloc.

La noi sunt 3 benzi (de exeplu iesirea Buc -Otopeni-DN1), toti merg cu 70-80 doar ca ei merg in paralel ), deci pe 3 benzi merg masini cu aceeasi viteza, ba cam intodeauna prima banda (adica aia din dreapta) este cea mai rapida.

La noi vezi semafoare unde sunt 10 masini pe o banda si pe banda 2 si 3 sunt 2 masini, la noi Gibonii opresc acolo unde au nevoie, nu conteaza ca este colt de intersectie sau ca doar el este cel oprit pe banda respectiva pe care o blocheaza, la noi Gibonii semnalizeaza si-ti taie direct fata si dupa comenteaza ca "ce vrei ma, nu am semnalizat" ca si cum semnalizarea are si rol de prioritate, la noi o sa vezi Giboni care pe Autostrada goala nu parasesc banda din stanga

si poate cel ami important

la noi GIBONII blocheaza intersectiile semaforizate, adica daca au verde se duc, nu conteaza ca nu au unde si ghici, cand primesc ceilalti verde nu au unde sa se duca pentru ca Gibonul a vrut el neaaparat sa fie 6 metri mai in fata.

Cam asta este, asa ca te rog sa incetezi cu comentariile atat timp cat nu ai mai circulat de 7 ani pe drumurile mioritice, in astia 7 ani drumurile s-au imbunatatit si Gibonii s-au inmultit.

In Germania nici nu prea ai motive sa dai vre-un flash cu putine exceptii ca nici aia nu sunt perfecti, dar in Romania flash-ul chiar este o necesitate.

O seara buna!
GTR is offline   Reply With Quote
Old 30-09-10, 20:28   #99
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by KASSEL View Post
Pentru CyberCSX
Iti sugerez un singur lucru ....LASA-NE
sIGUR
Daca asi mai sta īn Resita, n-ai mai zice asa. Ba mai mult de atīt, poate mi-ai tine chiar isonu.

Cred ca ar fi mai cinstit sa gīndesti putin

@ GTR

Nu. N-am circulat īn RO de 7 ani cu masina mea dar cīnd vin acolo, vin cu avionul. Am fost si anul trecut.
Am luat de la Timisoara de la aeroport un taxi pīna la Resita.
īn timisoara am ajuns īn jur de ora 16, ora de vīrf. Īn oras circulatie STOP & GO - bara la bara. Ce face desteptu? Īn loc sa mearga patinat calca acceleratia ca bou, calca frīna ca idiotu de era sa dauu cu capul īn bord de cel putin 10 orii. Rezultatul?
fica-mea care statea īn spatele soferului aproape ca i-a vomitat īn ceafa de atīta zgīltīiala.
Iesit din oras dupa ce si-a mai rezolvat niste treburi pe buzunarul meu deoarece ceasul de taxare mergea, īntr-e Timisoara si Lugoj, n-a lipsit mult sa ne bage-n sant deoarece tragea ca idiotul cu 130 (permis numai 80) si frīneaza blana, Pt. O GAINA
Īn cele din urma m-am urcat eu la volan ca alt fel cred ca n-am mai fi ajuns īntregi.
Ti-am scris astea ca sa realizezi ca chiar daca vine cineva īn tara fara masina, este foarte bine implicat īn traficul rutier si vede destul de bine, "care-i mersul".

PS:

Apropo de flash-uri vs. tīrītori de stīnga:

Ai avut parte vreodata de O CURSA DE ELEFANTI īn fata ta cīnd tu vi cu demaraj aprox. 200 km/h īn panta?

Last edited by CyberCSX; 30-09-10 at 20:33.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 30-09-10, 23:00   #100
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by Bergabradler View Post
Leider....... Zivile Autobahnpolizei bzw. Rennleitung "Sicherheitsabstand nicht eingehalten, und Nötigung des Vordermann's" 1 Monat, 4 Punkte, 235,- €

Vielen Dank und zu Fuss gehen

P.S. Da era cam "full" masina civila de politie in ce priveste "extraoptiuni"
Sunt de acord cu politia "civila" mai nasol doar cand esti roman, circuli regulamentar cu o masina mai buna si te trateaza ca si pe cel mai mare traficant de droguri.
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 01-10-10, 09:52   #101
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default re: Teribilişti vs depăşiri

1)Dacă sunt prins īn trafic (aşa cum suntem toţi zilnic) şi o maşină vrea să intre de pe un drum lateral, opresc şi-i dau flash să intre, ca nu īmi cade nimic şi tot acolo ajung, ori cu maşină ori fără tot atāt timp fac pe drumul ăla.
2)Dacă merg tare depăşesc dacă se poate, chiar şi pe interior, ca meltenii nu se dau deoparte ca ei au 50/90 km/h fix şi zici că lucrează toţi la rutieră şi au radaru-n palmă, şi nu pierd timpul să mă enervez după fiecare, mă duc īn treaba mea.
3)Dacă vine unul tare din spate mă uit īn oglinzi, că de aia le am şi nu mă uit ca un dobitoc doar īn faţă, că sunt participant activ la trafic rutier, nu sunt conductor de tren, şi-l las să treacă, că nu-i strada maică-mii, şi nici nu-s preotul sau psiholgul lui să-l sfătuiesc de bine cum să meargă pe stradă, treaba lui cāt īi dă şi cum se duce.
Păcat că orgoliul şi proasta creştere vă īmpiedică să fiţi oameni normali.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 01-10-10, 11:56   #102
Bergabradler

Stage 1
 
Bergabradler's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 20
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by Bogdan_mb View Post
Sunt de acord cu politia "civila" mai nasol doar cand esti roman, circuli regulamentar cu o masina mai buna si te trateaza ca si pe cel mai mare traficant de droguri.
Da aici ai partial dreptate, dar nu numai cu Nr. Roman ci si cu alte numere straine exista posibilitatea chiar daca te tii de regulile de circulatie sa se uite stramb la tine.

Dar si aici in Romania e valabil acelasi lucru cu numere de germania sa iti caute "nod in papura" (look at me ) dar cred ca in orice tara pe lume e cam normal. In orice caz se poate trece peste chestiile astea minore
Bergabradler is offline   Reply With Quote
Old 01-10-10, 12:11   #103
KASSEL
Audi Driver

Stage 3
 
KASSEL's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 161
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Sincer va zic ca in Germania cu numere de RO chiar nu am avut nici o problema majora cu Politia, chiar am si facut cateva gafe a la Romania si doar s-au uitat in sictir la mine si m-au lasat in pace, dar situatia se schimba cand ai masina cu numere de export germane esti oprit de toti politisti care te vad.
KASSEL is offline   Reply With Quote
Old 01-10-10, 12:48   #104
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by Bogdan_mb View Post
Sunt de acord cu politia "civila" mai nasol doar cand esti roman, circuli regulamentar cu o masina mai buna si te trateaza ca si pe cel mai mare traficant de droguri.
E si normal din moment ce:

1 - Sau gasait deja de "X" ori droguri, armament, sute de baxuri de tigari si fel de fel de tīmpenii īn autocarele romānesti gen ATLASIB care fac zilnic Romānia - Germania sau tranziteaza Germania spre alte tari
2 - Daca te afli īn zonele vulnerabile cu Olanda, tara īn care anumite droguri sīnt legale si carausii de cocaina au aici "pīrtiile" lor, nu se controleaza numai masinile ci si pasagerii din trenuri.
3 - Daca te afli īn zonele vulnerabile cu cehii unde īn zonele de frontiera e plin de prostituate stradale minore si de regula se misca pe aici o sumedenie de tuciurii cu masini de RO care ofera minore cu ora sau spre vīnzare.

@ KASSEL

Quote:
situatia se schimba cand ai masina cu numere de export germane esti oprit de toti politisti care te vad
Masinile cu numere de export (ZOLL) se iau de regula īn colimatoriu deoarece se fura ca-n codru dar nu de romāni ci de poloneji.
Exista o vorba īn germania care spune: - " Heute gestohlen, morgen in Polen" = Azi furat, mīine īn polonia īnmatriculat si ca sa fiu sincer, īntr-e timp nici romānii nu sīnt usa de biserica din punctul asta de vedere.


Īn ceea ce privesc controalele, astea de regula nu se fac de politia civila ci de ZOLL si īn cazuri de razii ambele īmpreuna deoarece cei de la ZOLL nu au voie sa procedeze arestari.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 01-10-10, 14:19   #105
babau88

Stage 5
 
babau88's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 559
Member of:
[MERCEDES]
[PORSCHE]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
E si normal din moment ce:

1 - Sau gasait deja de "X" ori droguri, armament, sute de baxuri de tigari si fel de fel de tīmpenii īn autocarele romānesti gen ATLASIB care fac zilnic Romānia - Germania sau tranziteaza Germania spre alte tari
2 - Daca te afli īn zonele vulnerabile cu Olanda, tara īn care anumite droguri sīnt legale si carausii de cocaina au aici "pīrtiile" lor, nu se controleaza numai masinile ci si pasagerii din trenuri.
3 - Daca te afli īn zonele vulnerabile cu cehii unde īn zonele de frontiera e plin de prostituate stradale minore si de regula se misca pe aici o sumedenie de tuciurii cu masini de RO care ofera minore cu ora sau spre vīnzare.

@ KASSEL



Masinile cu numere de export (ZOLL) se iau de regula īn colimatoriu deoarece se fura ca-n codru dar nu de romāni ci de poloneji.
Exista o vorba īn germania care spune: - " Heute gestohlen, morgen in Polen" = Azi furat, mīine īn polonia īnmatriculat si ca sa fiu sincer, īntr-e timp nici romānii nu sīnt usa de biserica din punctul asta de vedere.


Īn ceea ce privesc controalele, astea de regula nu se fac de politia civila ci de ZOLL si īn cazuri de razii ambele īmpreuna deoarece cei de la ZOLL nu au voie sa procedeze arestari.
Acum ca ai demonstrat cat de destept esti, poti sa numai faci offtopic?
babau88 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -