Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 27-07-06, 15:38   #1
ph87gms

Stage 4
 
ph87gms's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 252
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Question Dacia Logan 1.5d sau Fiat albea...

ma ajuta si pe mine cineva? plz
ph87gms is offline   Reply With Quote
Old 27-07-06, 15:42   #2
ph87gms

Stage 4
 
ph87gms's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 252
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Lightbulb Re: Dacia Logan 1.5d sau Fiat albea...

Dotari si preturi Dacia Logan DIESEL

Din 9 septembrie 2005, cei care doresc sa achizitioneze noua versiune Dacia Logan DIESEL, echipata cu motorul diesel 1.5 dCi 65 CP, o pot comanda la orice dealer din reteaua autorizata Dacia.
Avansul minim pentru lansarea unei comenzi este de 5.000 RON. Clientii care doresc, pot însoti comanda de o cerere de finantare (credit sau leasing) la sediul oricarui dealer. Vehiculele vor fi livrate incepand cu 4 octombrie 2005.
Dacia Logan DIESEL Ambiance

Dotari standard pentru Dacia Logan DIESEL Ambiance 1.5 dCi: airbag sofer, sistem de antidemaraj electronic, centuri de siguranta fata în 3 puncte, reglabile pe înaltime, închidere centralizata si geamuri colorate.
Dotari optionale pentru Dacia Logan DIESEL Ambiance 1.5 dCi: sistem de servodirectie si radiocasetofon codat 2X15W.
Pretul pentru o Dacia Logan DIESEL Ambiance 1.5 dCi este de 7.270 Euro.
Dacia Logan DIESEL Preferance

Ca dotari standard, Dacia Logan DIESEL Preference 1.5 dCi dispune, în plus fata de Dacia Logan DIESEL Ambiance 1.5 dCi, de: servodirectie, airbag pentru pasagerul din fata, geamuri fata electrice, radiocasetofon si sistem de închidere centralizata a portierelor cu telecomanda.
Pretul pentru Dacia Logan DIESEL Preferance 1.5 dCi este de 7.970 Euro.
Dacia Logan DIESEL Laureate

Dotari standard pentru Dacia Logan DIESEL Laureate 1.5 dCi: aer conditionat, proiectoare de ceata, retrovizoare exterioare cu reglaj electric si degivrante, computer de bord, radiocasetofon codat cu patru boxe de 15 W si sistem de reglare a scaunului soferului pe înaltime si lombar.
Pretul pentru Dacia Logan DIESEL Laureate 1.5 dCi este de 8.670 Euro. Data de deschidere a comenzilor pentru aceasta versiune va fi comunicata ulterior.
Finantare Dacia Logan DIESEL - leasing si credit

Clientii interesati de achizitionarea unui autovehicul Dacia vor beneficia de o oferta completa de produse financiare, din partea grupului RCI Romania, prin filialele sale RCI Finantare si RCI Leasing: credit în lei sau în euro pentru persoane fizice si leasing în euro pentru persoane fizice, persoane fizice autorizate si persoane juridice.
In perioada 29 septembrie - 31 octombrie 2005, RCI vine cu oferte promotionale de credit (rata de 299 RON/luna) si leasing (rata echivalenta cu 299 RON/luna) pentru toate versiunile Logan.
Dacia va organiza în toata reteaua sa comerciala o ampla operatiune "Porti Deschise" între 29 septembrie si 3 octombrie 2005, pentru a permite publicului sa descopere în cele mai mici detalii noua gama Dacia Logan DIESEL 1.5 dCi, precum si oferta de servicii asociate (finantare si post-vânzare).
ph87gms is offline   Reply With Quote
Old 27-07-06, 15:43   #3
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default Re: Dacia Logan 1.5d sau Fiat albea...

Despre fiat nu stiu ce sa zic...nu am nu am condus nu am mers cu asa ceva , insa de logan 1.5 DCI sunt foarte multumit , masina merge bine , se aseaza bine pe drum , consum mic...raport calitate pret destul de bun...zic eu
Succes
__________________
2009 Audi A4
Cosmin255 is offline   Reply With Quote
Old 27-07-06, 15:44   #4
ph87gms

Stage 4
 
ph87gms's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 252
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Dacia Logan 1.5d sau Fiat albea...

Fiat Albea
Noul motor 1.4 Fire 77 CP este cea mai recenta inovatie tehnica a Grupului Fiat. Dispune de 4 cilindri in linie, o cilindree de 1.368 cm³, o putere maxima de 77CP (57KW) la 6000 de rpm si un cuplu maxim de 115Nm/3000rpm. Noul propulsor respecta standardele Euro 4 si asigura un consum redus, silentiozitate si emisii scazute.
ph87gms is offline   Reply With Quote
Old 27-07-06, 15:53   #5
AcSchnitzer

Stage 4
 
AcSchnitzer's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 238
Default Re: Dacia Logan 1.5d sau Fiat albea...

299 ron -rata la DACIA dar avans 50% nu?
AcSchnitzer is offline   Reply With Quote
Old 27-07-06, 15:55   #6
ph87gms

Stage 4
 
ph87gms's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 252
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Dacia Logan 1.5d sau Fiat albea...

Quote:
Originally Posted by AcSchnitzer
299 ron -rata la DACIA dar avans 50% nu?
da ...... si poti sa fc imprumut la un reprezentanta adik un credit bancar sa o achiti complet si itzi variezi rata dupa bunul plac...la albea este rata de 3.500.000 lei si platesti la 3 luni 750.000 lei casco si numai stiu ce..... adik ajungi cu rata in jur de 200 euro .... sau mai sus
ph87gms is offline   Reply With Quote
Old 23-08-06, 22:51   #7
George_P.
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
George_P.'s Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,393
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DAEWOO]
Default Re: Dacia Logan 1.5d sau Fiat albea...

Eu am facut scoala pe un Logan diesel si pot sa spun ca pentru uz personal este f buna.

Pentru oras,nu mai zic,este perfecta....consum redus,motor bun,fiabil,cuplu nu mai zic


Alegerea iti apartine,nu sunt genul sa dau cu sutul la Logan,dar nici sa-l iau in brate
George_P. is offline   Reply With Quote
Old 23-08-06, 23:21   #8
Bylla

Stage 1
 
Bylla's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 11
Default Re: Dacia Logan 1.5d sau Fiat albea...

vrei neaparat dci ??? ... mai bun dupa parerea mea este 1.4 mpi .... cu un consum aproape la fel de mic ..
Bylla is offline   Reply With Quote
Old 24-08-06, 12:17   #9
ph87gms

Stage 4
 
ph87gms's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 252
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Dacia Logan 1.5d sau Fiat albea...

Quote:
Originally Posted by Bylla View Post
vrei neaparat dci ??? ... mai bun dupa parerea mea este 1.4 mpi .... cu un consum aproape la fel de mic ..
aici ai dreptate.... nu`i diferenta mare la cuplu...si la viteza acolo cativa caluti max 10
ph87gms is offline   Reply With Quote
Old 24-08-06, 13:18   #10
T.rac3Er

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 543
Default Re: Dacia Logan 1.5d sau Fiat albea...

vrei masina sau logan? albea cu facelift arata mult mai bine...dar daca poti sa lungesti putin bugetul chevrolet aveo 4 usi 1.4 benzina...are un design interior/exterior net superior, si deja este despratit de vechile mosteniri daewoo..as putea sa compar cu fabia, sub grupul vw. sincer, acum cateva luni, cand am inceput cautarea unei masini noi, ma incadram undeva la bugetul respectiv. si in urma unor analize amanuntite am ajuns la concluzia ca aveo ar fi varianta castigatoare (vf de gama urmaream eu, cu aer conditionat automat). intre timp mi s-a marit bugetul si am ales ceva corespunzator...
bafta la alegere, si tine minte, cele mai importante sunt criteriile de alegere a masinii. la ce o vei folosi?, cat mergi lunar/anual?, reviziile sunt mai scumpe la diesel, plus ca la benzina poti monta mult mai convenabil gaz, reducand costul mediu la jumate. sa zicem ca iti consuma 10% pe gaz, ar insemna 5% pe benzina (exprimat in lei)...
bafta
__________________
citroen driver
T.rac3Er is offline   Reply With Quote
Old 24-08-06, 20:16   #11
Andrei7

Stage 2
 
Andrei7's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 36
Default Re: Dacia Logan 1.5d sau Fiat albea...

Albea e in opinia mea cea mai oribila masina dupa misan micra. E mai frumos loganu decat albea.(wtf cum suna: logan mai frumos ca ceva) Oricum sustin parerea lui T.rac3Er. Mai bine te orientezi spre aveo. Arata mult mai bine si motorul de 1,4l e suficient pentru masina si e si destul de economic.
Andrei7 is offline   Reply With Quote
Old 24-08-06, 20:30   #12
fuzzy
Dacia Driver

Stage 5
 
fuzzy's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 786
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Dacia Logan 1.5d sau Fiat albea...

Quote:
Originally Posted by Bylla View Post
vrei neaparat dci ??? ... mai bun dupa parerea mea este 1.4 mpi .... cu un consum aproape la fel de mic ..
Quote:
Originally Posted by ph87gms View Post
aici ai dreptate.... nu`i diferenta mare la cuplu...si la viteza acolo cativa caluti max 10
?? stati amandoi linistiti ca e muuult mai bun dci decat mpi... si oricum daca vrea albea sa isi ia albea dar un dci zic eu ca e mult mai bun...
btw: un full option de la albea cam cat e in comparatie cu full dci??
__________________
fuzzy is offline   Reply With Quote
Old 24-08-06, 20:50   #13
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Dacia Logan 1.5d sau Fiat albea...

OFFTOPIC:topicul asta trebuia incadrat la "Consiliere achizitie auto"
ONTOPIC:mai bine i-ati logan ca parca e mai frumos decat fiat albea si parca fiaturile nu sunt asa de fiabile...corectati-ma daca gresesc
__________________
https://i9.photobucket.com/albums/a79/wonderwes/vtec_yo.jpg
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 24-08-06, 22:56   #14
George_P.
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
George_P.'s Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,393
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DAEWOO]
Default Re: Dacia Logan 1.5d sau Fiat albea...

Quote:
Originally Posted by ph87gms View Post
aici ai dreptate.... nu`i diferenta mare la cuplu...si la viteza acolo cativa caluti max 10

1.4 pe Logan,cea mai proasta alegere posibila !!

Alege dci-ul,nu se compara cu 1.4 la consum.

O sa mergi cu pompa dupa tine daca iei 1.4 mpi


George_P. is offline   Reply With Quote
Old 24-08-06, 23:04   #15
ph87gms

Stage 4
 
ph87gms's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 252
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Dacia Logan 1.5d sau Fiat albea...

ori cum fratilor va multumesc pt ajutorul pe care mi`l dati ....si m`am gandit mai bine. ....iau alceva in 7500 $cat am momentan....

opel astra tdci 1.7
sau
scoda fabia 1.4mpi sau ce`o fi
ph87gms is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -