Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Distributie pe lant VS Distributie pe curea
Distributie pe lant 54 77.14%
Distributie pe curea 16 22.86%
Voters: 70. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 13-09-10, 21:04   #16
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Distributie pe lant VS Distributie pe curea

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Eu am auzit ca scapi destul de ieftin pana in 1.000E, iar la un matiz spunea cineva ca a costat reparatia 1000RON
Foarte mult depinde de noroc treaba asta.....si anume poti chiar sa scapi doar cu o supapa indoita si un piston putin lovit, sau nici macar sau cum am zis mai sus, mai ales daca e diesel...daca la diesel ai peste 3krpm sau la benzina peste 5krpm cand se rupe, cred ca varianta remat e la toate motoarele moderne...
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 29-10-10, 21:31   #17
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Distributie pe lant VS Distributie pe curea

Exista motoare FREE-WHEELING la care nu se intampla absolut nimic cand se rupe cureaua da alea sun in general otto mici. Parca cielo este asa.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 30-10-10, 01:35   #18
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Distributie pe lant VS Distributie pe curea

Cele mai grave urmari sunt in cazul motoarelor de interferenta.

Quote:
Cedarea curelei de distributie este o veste proasta, pentru ca, atunci cand aceasta se rupe, axa cu came se opreste iar motorul moare. Mult mai rau insa, daca motorul este unul de "interferenta" (care nu are suficient spatiu intre valve si pistoane daca axa cu came se opreste), rezultatul poate fi una sau mai multe valve indoite (de obicei cele de admisie), si posibil un piston rupt. Aceasta avarie te poate costa cateva mii de dolari!
In cazul nostru, aceasta avarie rezulta cu inlocuirea motorului.

Baietii de la Gates Corporation ofera pe site-ul lor o lista de specificatii ale tuturor motoarelor cunoscute, pentru a afla daca motorul tau se afla in acest pericol.
Consultati lista neagra.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -