Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: TDi vs JTD/M
TDI 107 53.23%
JTD/M 94 46.77%
Voters: 201. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 09-02-13, 10:28   #106
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: TDI vs JTD/M

In capitol de CR BMW a fost pionier dar a folosit un sistem dezvoltat de ingineri italieni.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 09-02-13, 11:02   #107
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: TDI vs JTD/M

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
ALH este VE-pump.
E o mica diferenta
Essentially, this ubiquitous engine has the same bottom end (cylinder block/crankcase, crankshaft) as the earlier 1.9 R4 TDI which uses a VP37 VerteilerPumpe distributor injection pump. However, a new cylinder head is fitted to this "PD" engine, to accommodate "Pumpe Düse" Unit Injectors.

fuel system & engine management
Pumpe Düse (PD) direct injection (DI): engine-driven vane-type low-pressure fuel lift pump, four camshaft-actuated (via roller rocker arms) high-pressure Bosch 1,920 bars (27,850 psi) Unit Injectors with solenoid valve injection nozzles, Bosch EDC 16 or EDC 17 electronic engine control unit (ECU) with altitude compensation.

VE-pump este doar o COMPONENTA (pompa de injectie), nu un SISTEM de injectie.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 09-02-13, 11:19   #108
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: TDI vs JTD/M

Ma scuzi.
ALH este pumpe-duse )))
Ai dreptate.

Imi cer scuze ca am indraznit sa te contrazic.
Ar trebui sa iti deschizi propriul google.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 09-02-13, 12:22   #109
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: TDI vs JTD/M

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Ma scuzi.
ALH este pumpe-duse )))
Ai dreptate.

Imi cer scuze ca am indraznit sa te contrazic.
Ar trebui sa iti deschizi propriul google.
))))
GTR is offline   Reply With Quote
Old 09-02-13, 12:44   #110
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: TDI vs JTD/M

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Essentially, this ubiquitous engine has the same bottom end (cylinder block/crankcase, crankshaft) as the earlier 1.9 R4 TDI which uses a VP37 VerteilerPumpe distributor injection pump. However, a new cylinder head is fitted to this "PD" engine, to accommodate "Pumpe Düse" Unit Injectors.

fuel system & engine management
Pumpe Düse (PD) direct injection (DI): engine-driven vane-type low-pressure fuel lift pump, four camshaft-actuated (via roller rocker arms) high-pressure Bosch 1,920 bars (27,850 psi) Unit Injectors with solenoid valve injection nozzles, Bosch EDC 16 or EDC 17 electronic engine control unit (ECU) with altitude compensation.

VE-pump este doar o COMPONENTA (pompa de injectie), nu un SISTEM de injectie.
Esti constient ca toate motoarele au blocul motor, baia de ulei, arborele aproximativ identice si nu e obligatoriu sa fie toate pd??

Ca sa dau o explicatie pe care tu probabil nu o vei intelege dar poate va fi utila altora mai putin cunoscatori.

ALH este sistem VE-pump adica are o pompa rotativa care impinge motorina cu o anumita presiune (peste 1000bar) catre fiecare injector care o pulverizeaza in camera de ardere.Avansul se realizeaza prin modificarea pozitiei pompei si din cate stiu ecu nu are control asupra deschiderii fiecarui injector dar are control asupra pompei de motorina.(posibil sa ma insel cu asta).

Sistemul PD presupune o pompa de presiune medie (aproximativ 300 bar) care impinge motorina catre rampa de injectoare. Fiecare injector are o pompa mica actionata de un lob al axei cu came dedicat special acestui lucru.Presiunea in interiorul injectorului la acest sistem poate ajunge si la 2500bar.Deschiderea injectorului poate fi piezo-electrica (sistemele siemens) sau electromagnetica (bosch) si este controlata de ecu prin informatiile primite de la senzorii de axa cu came si arbore cotit.

Sistemul CR presupune o pompa de inalta presiune care impinge motorina intr-o rampa comuna a injectoarelor, acestea deschizandu-se la momentul necesar pentru a injecta motorina in camere. Deschiderea injectoarelor este tot piezoelectrica sau electromagnetica.Si tot comandata de ECU in functie de ce primeste de la senzori.
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 09-02-13, 13:19   #111
CFICars

Stage 3
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 143
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re: TDI vs JTD/M

1.9Jtd este unul dintre cele mai fiabile motoare, cine blameaza jtd-urile inseamna ca nu a avut unul. Pana si hdi-ul de la psa este peste tdi la capitolul fiabilitate aici ma refer la 2.0hdi si 2.2hdi. Nu am nimic cu grupul vag, am avut un golf v5 gti, dar nu m-a dat pe spate. Figura mai buna a facut 156 2.0ts. Asemeni lui Sebastian, echilibrat poll...
CFICars is offline   Reply With Quote
Old 09-02-13, 13:41   #112
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: TDI vs JTD/M

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Esti constient ca toate motoarele au blocul motor, baia de ulei, arborele aproximativ identice si nu e obligatoriu sa fie toate pd??

Ca sa dau o explicatie pe care tu probabil nu o vei intelege dar poate va fi utila altora mai putin cunoscatori.

ALH este sistem VE-pump adica are o pompa rotativa care impinge motorina cu o anumita presiune (peste 1000bar) catre fiecare injector care o pulverizeaza in camera de ardere.Avansul se realizeaza prin modificarea pozitiei pompei si din cate stiu ecu nu are control asupra deschiderii fiecarui injector dar are control asupra pompei de motorina.(posibil sa ma insel cu asta).

Sistemul PD presupune o pompa de presiune medie (aproximativ 300 bar) care impinge motorina catre rampa de injectoare. Fiecare injector are o pompa mica actionata de un lob al axei cu came dedicat special acestui lucru.Presiunea in interiorul injectorului la acest sistem poate ajunge si la 2500bar.Deschiderea injectorului poate fi piezo-electrica (sistemele siemens) sau electromagnetica (bosch) si este controlata de ecu prin informatiile primite de la senzorii de axa cu came si arbore cotit.

Sistemul CR presupune o pompa de inalta presiune care impinge motorina intr-o rampa comuna a injectoarelor, acestea deschizandu-se la momentul necesar pentru a injecta motorina in camere. Deschiderea injectoarelor este tot piezoelectrica sau electromagnetica.Si tot comandata de ECU in functie de ce primeste de la senzori.
WOW, scuze, ai pefecta dreptate, confundasem cu ASZ si ARL, etc.. Cam numai la alea ma gandesc cand vorbesc de 1.9 TDI, uitasem de seria asta.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 10-02-13, 20:21   #113
psyzc

Stage 3
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 91
Default Re: TDI vs JTD/M

Bah frate am avut passat b4 1.9tdi din 94' si era Common Rail uite-te si pe VW forum si pe alte chestii ... PD a iesit abia in 99' .
Stiu ca sunte-ti anti vw dar vw peste alfa romeo la aproape orice , poate ca look la unele masini , in rest alfa romeo e .... o mare prostie , sorry pt ce=i care o detin

Last edited by psyzc; 10-02-13 at 20:26.
psyzc is offline   Reply With Quote
Old 10-02-13, 21:25   #114
TheEnZo

Stage 5
 
TheEnZo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,248
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: TDI vs JTD/M

Quote:
Originally Posted by psyzc View Post
Bah frate am avut passat b4 1.9tdi din 94' si era Common Rail uite-te si pe VW forum si pe alte chestii ... PD a iesit abia in 99' .
Stiu ca sunte-ti anti vw dar vw peste alfa romeo la aproape orice , poate ca look la unele masini , in rest alfa romeo e .... o mare prostie , sorry pt ce=i care o detin
Cand pompa rotativa de injectie va fi echivalenta cu Common Rail , o marca de masini va purta numele tau si va fi unica masina disponibila din lume.

Arata si mie la ALH rampa comuna de injectie .
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC_0083.jpg
Views:	81
Size:	172.8 KB
ID:	2685945  
__________________
E36/5

Date de contact dezmembrari skoda :
0764 616 000 / adybadguy@yahoo.com

Schimb o multitudine de piese ramase in urma dezmembrari a trei skoda octavia 2 1.9tdi cu o masina de cilindrie mica . ( Gen Fiat Seicento, Punto, Opel Corsa B ... etc.)
TheEnZo is offline   Reply With Quote
Old 10-02-13, 21:58   #115
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: TDI vs JTD/M

Quote:
Originally Posted by psyzc View Post
Bah frate am avut passat b4 1.9tdi din 94' si era Common Rail uite-te si pe VW forum si pe alte chestii ... PD a iesit abia in 99' .
Stiu ca sunte-ti anti vw dar vw peste alfa romeo la aproape orice , poate ca look la unele masini , in rest alfa romeo e .... o mare prostie , sorry pt ce=i care o detin
Asta e genul de post inutil, scris la nervi, fara argumente, facut doar sa nasca scandal. Nu continua in stilul asta pentru ca iti voi bloca posibilitatea de postare.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 11-02-13, 15:11   #116
psyzc

Stage 3
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 91
Default Re: TDI vs JTD/M

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Asta e genul de post inutil, scris la nervi, fara argumente, facut doar sa nasca scandal. Nu continua in stilul asta pentru ca iti voi bloca posibilitatea de postare.
Nu este facut sa nasca scandal , daca tu asta ai inteles. Mi-am zis doar parerea si adevarul in parte despre marca respectiva.

Last edited by psyzc; 11-02-13 at 15:15.
psyzc is offline   Reply With Quote
Old 11-02-13, 15:54   #117
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: TDI vs JTD/M

Quote:
Originally Posted by psyzc View Post
Nu este facut sa nasca scandal , daca tu asta ai inteles. Mi-am zis doar parerea si adevarul in parte despre marca respectiva.
Adevarul pentru tine, in realitate total fals.

Nasol sa nici nu stii ce motor a avut masina ta! )

Ia de aici, poate-ti revi:

Passat TDI 1994, motorizari diesel:

1.6 R4 TD 59kW
fuel system
timing belt-driven Bosch mechanical distributor injection pump, indirect fuel injection into whirl chamber

1.9 R4 D 44-50kW
fuel system
timing belt-driven Lucas AEF mechanical distributor injection pump, indirect fuel injection into whirl chamber

1.9 R4 TD 55kW
fuel system
timing belt-driven Bosch mechanical distributor injection pump, indirect fuel injection into whirl chamber

Si ia de invata cu ce se mananca Common-rail

http://en.wikipedia.org/wiki/Common_rail
.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 12-02-13, 14:35   #118
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: TDI vs JTD/M

Quote:
Originally Posted by psyzc View Post
Nu este facut sa nasca scandal , daca tu asta ai inteles. Mi-am zis doar parerea si adevarul in parte despre marca respectiva.
Hai sa-ti fac rezumatul, ca nu vrei sau nu reusesti sa intelegi mesajul meu: parerea ta, si "adevarul tau" le expui DOAR impreuna cu argumente concrete si pertinente.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 14-02-13, 17:45   #119
psyzc

Stage 3
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 91
Default Re: TDI vs JTD/M

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Adevarul pentru tine, in realitate total fals.

Nasol sa nici nu stii ce motor a avut masina ta! )

Ia de aici, poate-ti revi:

Passat TDI 1994, motorizari diesel:

1.6 R4 TD 59kW
fuel system
timing belt-driven Bosch mechanical distributor injection pump, indirect fuel injection into whirl chamber

1.9 R4 D 44-50kW
fuel system
timing belt-driven Lucas AEF mechanical distributor injection pump, indirect fuel injection into whirl chamber

1.9 R4 TD 55kW
fuel system
timing belt-driven Bosch mechanical distributor injection pump, indirect fuel injection into whirl chamber

Si ia de invata cu ce se mananca Common-rail

http://en.wikipedia.org/wiki/Common_rail
.
Ce mi-ai pus tu acolo sunt TD nu tdi uitate un pic aici ... http://automobilio.info/en/Volkswage...DI-110-AG/6354

Last edited by psyzc; 14-02-13 at 17:49.
psyzc is offline   Reply With Quote
Old 14-02-13, 18:13   #120
dj05fmx

Stage 5
 
dj05fmx's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 968
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[RENAULT]
[Opel]
[AirBrush]
Wink Re: TDI vs JTD/M

Quote:
Originally Posted by psyzc View Post
Ce mi-ai pus tu acolo sunt TD nu tdi uitate un pic aici ... http://automobilio.info/en/Volkswage...DI-110-AG/6354
e gresit pe site. motorul pe care il aveai pe passatul tau este tot pompa rotativa-injectoare mecanice...deschide tot la 200bar.

https://www.google.ro/search?hl=en&s...mg.65nkq8kEhCc

pompe duse are injectoarele in chiulasa, sunt atacate de axa cu came, pompa rotativa are injectoarele la vedere, se vad conductele de alimentare... nu e asa greu!
__________________

Tractari & asistenta rutiera non stop!!
0767108516

1986 Renault 5 GT Turbo 116HP+
1990 Opel Vectra 4x4 C20Let 204 HP+

2001 Opel Vectra B 20DTI 16V 101HP
1993 VW Transporter 19 Turbo Diesel 75 HP

2011 Opel Astra J 17 CDTI 125 HP

İME: MY RENAULT 5GTT AND MY VECTRA TURBO WERE STATUS SYMBOLS, THEY WERE SYMBOLIZING ME
dj05fmx is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -