Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 13-06-10, 22:05   #1
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default 1.9 TDI PD vs 1.8 T

Amandoua sunt motorizari reusite,amandoua sunt cautate, dar care ii mai usor de tinut pe langa casa ?

Era sa uit,nu transformati topicul asta in benzina vs diesel,doar vreau sa aud niste pareri a celor care au avut sau au ocazie sa cunoasca ambele motorizari.
__________________
If gas gets any higher, i'm cutting a hole through the floor of my car and Flintstoning this bitch.

Last edited by MihaiCsl; 13-06-10 at 22:12. Reason: p.s
MihaiCsl is offline   Reply With Quote
Old 13-06-10, 23:16   #2
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T

Quote:
Originally Posted by MihaiCsl View Post
Amandoua sunt motorizari reusite,amandoua sunt cautate, dar care ii mai usor de tinut pe langa casa ?

Era sa uit,nu transformati topicul asta in benzina vs diesel,doar vreau sa aud niste pareri a celor care au avut sau au ocazie sa cunoasca ambele motorizari.

parerea mea e ca nu au nimic in comun, oricum ai da-o tot la diesel VS benzina se ajunge. niciodata un diesel normal 1.5-2-2.5l nu o sa poata sta langa un T indifereant ca e 1.2, 1.8, 2.0. chiar si resoftat tdi nu se va apropia de T, luati numai exemplul lui renault 5gt turbo care e "antic si de demult" dar care la 850kg facea suta in 7.1

deci langa casa ar fi de tinut TDi pt mers cu el zi de zi sau 1.8 daca ai bani de benzina
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 13-06-10, 23:26   #3
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post

parerea mea e ca nu au nimic in comun, oricum ai da-o tot la diesel VS benzina se ajunge. niciodata un diesel normal 1.5-2-2.5l nu o sa poata sta langa un T indifereant ca e 1.2, 1.8, 2.0. chiar si resoftat tdi nu se va apropia de T, luati numai exemplul lui renault 5gt turbo care e "antic si de demult" dar care la 850kg facea suta in 7.1

deci langa casa ar fi de tinut TDi pt mers cu el zi de zi sau 1.8 daca ai bani de benzina
Aici ai dreptate,n-au nimic in comun,doar pentru propria curiozitate,pentru ca prin toamna o sa am de ales si n-as vrea sa-mi para rau de alegerea facuta.
Sa nu uitam,ca dieselul are in general multi kilometri,greu gasesti unul care n-a fost "muncit" si care intradevar isi merita banii.
MihaiCsl is offline   Reply With Quote
Old 15-06-10, 13:49   #4
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T

pe langa casa omului e bun tdi-ul ))
daca nu te deranjeaza sunetul tdi-ului si nu ai aspiratii peste 150 cai atunci tdi-ul e alegerea buna pt tine .

daca vrei un motor sa-l modifici , curse , nebunii atunci ia-ti un 1.8t20v

eu am ales tdi-ul . masina o folosesc zi de zi . consuma putin , ma descurc cu ea prin trafic ( nu ma face de rusine ) )

ps: am 218k km si merge impecabil
__________________
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 15-06-10, 20:45   #5
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T

Quote:
Originally Posted by nutzuXXL View Post
pe langa casa omului e bun tdi-ul ))
daca nu te deranjeaza sunetul tdi-ului si nu ai aspiratii peste 150 cai atunci tdi-ul e alegerea buna pt tine .

daca vrei un motor sa-l modifici , curse , nebunii atunci ia-ti un 1.8t20v

eu am ales tdi-ul . masina o folosesc zi de zi . consuma putin , ma descurc cu ea prin trafic ( nu ma face de rusine ) )

ps: am 218k km si merge impecabil
Nu vreau curse si ale porcarii,momentan,doar o masina usor de intretinut si un consum ok,dar ultima parte nu cred ca mai conteaza cand vine vorba de piese
O vreme m-am axat pe 1.7 si 1.9 CDTI de la Opel,dar majoritatea au volanta cu masa dubla si pe langa pretul urias,mai pica si des dracia.
Eu tot spre 1.9 tdi trag acum,dar toate-s euro 3 si costa o caruta de bani inmatricularea.

Last edited by MihaiCsl; 15-06-10 at 20:48.
MihaiCsl is offline   Reply With Quote
Old 15-06-10, 20:56   #6
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T

o comparatie cat se poate de imposibila, mos vs adolescent pe energizante. daca vrei doar sa te deplasezi de la A la B ieftin ia tdi-ul, daca vrei senzatii tari din 1964 ia 1.8-ul. piesele sunt asemanatoare ca si pret, difera doar consumul si puterea. eu unul as alege fara sa stau pe ganduri benzina, oricat de mult ar consuma, macar are un motiv sa consume, it goes like stink!
__________________
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 15-06-10, 21:14   #7
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T

Quote:
Originally Posted by RideTheRiddle View Post
o comparatie cat se poate de imposibila, mos vs adolescent pe energizante. daca vrei doar sa te deplasezi de la A la B ieftin ia tdi-ul, daca vrei senzatii tari din 1964 ia 1.8-ul. piesele sunt asemanatoare ca si pret, difera doar consumul si puterea. eu unul as alege fara sa stau pe ganduri benzina, oricat de mult ar consuma, macar are un motiv sa consume, it goes like stink!
Nu chiar la fel,de asta am ales sa fac comparatie asta.
In general un Diesel e "calarit",iar piesele is mai scumpe ca la o benzinara (injectoare,turbina,pompa de injectie)
Cat despre putere,din cate stiu pe g4 este o motorizare de 150 de cai diesel,iar la astra h la fel,dar pe mine nu ma intereseaza cati cai are,ma intereseaza doar raportul intretinere consum.
MihaiCsl is offline   Reply With Quote
Old 15-06-10, 21:19   #8
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T

sa-ti zic un secret ))
la vag nu e doar pd . mai sunt si motoare cu pompa rotativa gen 1.9tdi 110cai cum am eu pe masina . la astea intretinerea e mai ieftina . de exemplu capurile injectoare sunt 100euro toate 4 pe cand la pd un singur injector e 300-400euro . motoarele astea sunt mai putin pretentioase la motorina , uleiul e mai ieftin fata de cel pt pd . volanta/discul ambreaj nu e mai scump ca la 1.8turbo ( chiar mai ieftin ) existand posibilitatea sa pui volanta de g60 si disc de vr6 . motorul asta de 110cai e pus pe golf4 si pe leon pana prin 2005 .
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 15-06-10, 21:29   #9
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T

Quote:
Originally Posted by nutzuXXL View Post
sa-ti zic un secret ))
la vag nu e doar pd . mai sunt si motoare cu pompa rotativa gen 1.9tdi 110cai cum am eu pe masina . la astea intretinerea e mai ieftina . de exemplu capurile injectoare sunt 100euro toate 4 pe cand la pd un singur injector e 300-400euro . motoarele astea sunt mai putin pretentioase la motorina , uleiul e mai ieftin fata de cel pt pd . volanta/discul ambreaj nu e mai scump ca la 1.8turbo ( chiar mai ieftin ) existand posibilitatea sa pui volanta de g60 si disc de vr6 . motorul asta de 110cai e pus pe golf4 si pe leon pana prin 2005 .
Ultimul an de fabricatie la golf 4 a fost 2003,nu inteleg cum.
MihaiCsl is offline   Reply With Quote
Old 16-06-10, 00:53   #10
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T

se referea la seat leon pana in 2005
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 17-06-10, 13:15   #11
Korne

Stage 5
 
Korne's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,045
Member of:
[VW]
Default Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T

Din start de spus, 1,9TDI AHF(110CP) a fost pus pe Golf doar pana in anul 2000;
Comparatia facuta de tine Opel vs VW e aiurea...si la VW dieselurile au volanta bimasa(ceea ce oricum nu vad ce ar conta).
iar comparatia motoarelor e la fel putin ciudata...eu zic sa iti iei un tdi, daca asta va fi prima masina...sigur vor apare probleme financiare...vei fi de N ori pe rezerva cu TDI...gandeste-te ca in momentul ala stateai de mult cu benzina...
Korne is offline   Reply With Quote
Old 17-06-10, 20:44   #12
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T

Quote:
Originally Posted by nutzuXXL View Post
sa-ti zic un secret ))
la vag nu e doar pd . mai sunt si motoare cu pompa rotativa gen 1.9tdi 110cai cum am eu pe masina . la astea intretinerea e mai ieftina . de exemplu capurile injectoare sunt 100euro toate 4 pe cand la pd un singur injector e 300-400euro . motoarele astea sunt mai putin pretentioase la motorina , uleiul e mai ieftin fata de cel pt pd . volanta/discul ambreaj nu e mai scump ca la 1.8turbo ( chiar mai ieftin ) existand posibilitatea sa pui volanta de g60 si disc de vr6 . motorul asta de 110cai e pus pe golf4 si pe leon pana prin 2005 .
Tu nu cumva te referi la 1.9SDi? ala fara turbo?
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 17-06-10, 20:48   #13
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T

eu zic sa nu te mai uiti la desene ca iti polueaza mintea aia care si asa e obosita .

motoarele de 90 respectiv 110 cai au fost puse pe masini din gama vag pana in 2005 .
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 17-06-10, 21:04   #14
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T

Quote:
Originally Posted by Korne View Post
Din start de spus, 1,9TDI AHF(110CP) a fost pus pe Golf doar pana in anul 2000;
Comparatia facuta de tine Opel vs VW e aiurea...si la VW dieselurile au volanta bimasa(ceea ce oricum nu vad ce ar conta).
iar comparatia motoarelor e la fel putin ciudata...eu zic sa iti iei un tdi, daca asta va fi prima masina...sigur vor apare probleme financiare...vei fi de N ori pe rezerva cu TDI...gandeste-te ca in momentul ala stateai de mult cu benzina...
Am o benzinara in familie momentan si stiu cum e sa ia 9 - 10 %.
Dar masinile pe benzina is mai putin forjate,nu toate,dar gasesti mai usor masini super ok spre deosebire de diesel.
Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Tu nu cumva te referi la 1.9SDi? ala fara turbo?
sdi-ul are 75 de cai,nu cred ca se referea la ala.
Era sa uit,1.7 cdti de 80 de cai,n-are volanta cu masa dubla
MihaiCsl is offline   Reply With Quote
Old 17-06-10, 21:05   #15
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T

da care ii ideea cu volanta cu masa dubla?
Alejandro is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -