Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Autohtona Noua vs SH Strain
Autohtona Noua 57 22.01%
Second Hand 202 77.99%
Voters: 259. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 07-08-10, 17:38   #241
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Quote:
Originally Posted by bandeanradu View Post
nu comparam loganu cu masini straine deaia am dat exemplu cu baieitii cu seria 7 vechi si cel nou
ideea era ca la un sh e loterie , nu stii peste ce dai pe cand la o masina noua nu te prea doare capu ca deaia iti ofera garantie,chiar daca si motorul intra mai nou la consumabile , si cutia de viteze etc
Daca citeai tot topicul ai fi vazut exemple de Octavia, SX4, etc. care erau masini de maxim 2-3 ani vechime, unele inca in garantie, cu putini km si carte service, masini mult superioare unui Logan nou, mai sigure, mai dotate, mai bine motorizare, mai economice si cel putin al fel de fiabile.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 07-08-10, 18:55   #242
bandeanradu

Stage 5
 
bandeanradu's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 826
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

bun masini de 2-3 ani care unele au kilometrii putini inca dar deja de la 5 incolo multe au sute de mii de km
bandeanradu is offline   Reply With Quote
Old 07-08-10, 19:49   #243
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Quote:
Originally Posted by bandeanradu View Post
bun masini de 2-3 ani care unele au kilometrii putini inca dar deja de la 5 incolo multe au sute de mii de km
Si tot nu vad unde vrei sa bati... ? GTR iti zice una, tu o dai pe partea cealalalta. Ramai te rog pe firul de discutie care deja s-a facut, si bineinteles on-topic! Nu discutam de BMW 325 din '94 vs Logan, ci de masini din aceiasi clasa, aceleasi motorizari, care le vezi zilnic pe strada. Deci daca ai altceva de spus, strict si la obiect, te rog sa o faci. Daca nu, abtine-te.
Apropo, asa cum a spus si lord_wader, incep sa apara multe cazane, si lumea cred ca tinde spre autohtona noua... sa nu mai zic ca sunt mii de masini de vanzare, lume care ori a avut mai mult de una in familie, iar acum fac economie, ori trec pe ceva mai economic, sau chiar RATB.
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 07-08-10, 21:13   #244
bandeanradu

Stage 5
 
bandeanradu's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 826
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

desigur , nu deviez de la subiect
bmw 730 second 2006 vs bmw 730 2009

ziceam ca si la marcile straine nu masini low-cost sau de mijloc apar multe probleme dupa cativa ani si ceva kilometrii
care isi permite majoritatea din ei vor avea masini noi,nu sh
bandeanradu is offline   Reply With Quote
Old 08-08-10, 11:37   #245
anub_arak

Stock
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 4
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

ce diferenta mare....sh conduce detasat.....asta e mentalitatea...lumea vrea ceva cat mai bun cu bani cat mai putini
anub_arak is offline   Reply With Quote
Old 08-08-10, 12:51   #246
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Hai sa facem un bilantz:
Cel mai ieftin Logan nou e 6200E(de 1.4 sau 1.2, 16v dotari minime). Trebuia sa fie mai ieftin cu vo 1000E, dar mai nou politica celor de la Pitesti e pe baza de rate si program rabla care ii ajuta f mult(30E/luna, 3 cupoane rabla iti scad peste 2000E din pret) pretul este acesta......bine acuma o mai pot baga si pe aia cu schimbatul modelului
Totusi, daca ai ceva bani laolalta, iei pe la 3000E un golf4 sau focus cu motoare de 1.6 -1.8 din vest, iar cu 1000-1500E ii schimbi toate consumabilele, si astfel iesi cu aprox 2000E mai ieftin cu masina relativ noua, cu mai multe dotari, si mai performanta!
Pana la urma totul tine de imprejurari la tipul asta de masini low-cost, si anume daca ai mai multi bani de-odata, sau daca iti convin ratele, sau daca ai si ceva cupon rabla.
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 08-08-10, 17:45   #247
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
Hai sa facem un bilantz:
Cel mai ieftin Logan nou e 6200E(de 1.4 sau 1.2, 16v dotari minime). Trebuia sa fie mai ieftin cu vo 1000E, dar mai nou politica celor de la Pitesti e pe baza de rate si program rabla care ii ajuta f mult(30E/luna, 3 cupoane rabla iti scad peste 2000E din pret) pretul este acesta......bine acuma o mai pot baga si pe aia cu schimbatul modelului
Totusi, daca ai ceva bani laolalta, iei pe la 3000E un golf4 sau focus cu motoare de 1.6 -1.8 din vest, iar cu 1000-1500E ii schimbi toate consumabilele, si astfel iesi cu aprox 2000E mai ieftin cu masina relativ noua, cu mai multe dotari, si mai performanta!
Pana la urma totul tine de imprejurari la tipul asta de masini low-cost, si anume daca ai mai multi bani de-odata, sau daca iti convin ratele, sau daca ai si ceva cupon rabla.
"Oferta Dacia Avantaj 2010* este imbatabilă! Cu primele de casare îţi iei Logan de la 1 Euro pe zi sau beneficiezi de până la 3000 de euro avantaj client şi 4 ani garanţie sau 100.000 km."
In concluzie un Logan nou te ajunge pe undeva pe la 4.000E +3 vouchere care te mai costa pana la 1.000E maxim daca nu ai 3 rable. La 5.000E ai o "masina" noua chiar daca se numeste Logan care are garantie, motorul la 0km, cutia precisa, ambreiajul nou, anvelope noi, caroseria nezgariata, furtune, conducte nescoapte, lichide noi, toti CP sub capota, neforjata, scaunele nejupuite, farurile nematuite etc. Ii adevarat ca motorul de 75CP e unul banal si lenes si nu se compara si unul de 1.6-1.8 de la Ford si nici nu ai prestanta din Golf ori din Opel. Dar te intreb eu ce ar alege un bugetar de exemplu, un profesor tanar cand ar trebui sa aleaga o masina. S-ar risca sa plece in Germania(drum dus intors, timp pierdut, cazare, cautari, acte, etc), sa aduca o masina SH(apropo ai uitat ca la aia 3.000E se mai adauga taxa auto) la care ar putea avea probleme teoretic? Si apoi odata ce ti-ai luat masina de genul Ford nu mai poti baga in ea ulei din "Carreforur" , nu mai merge cu anvelope la 150RON bucata, pentru piese de schimb noi trebuie sa platesti ceva mai mult, asigurarea e un pic mai mare, iar daca ai un ghinion si ti se crapa spoilerul ori un far "te-ai facut om" nu mai e ca la Logan 400-500ROn
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 08-08-10, 18:37   #248
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Si apoi odata ce ti-ai luat masina de genul Ford nu mai poti baga in ea ulei din "Carreforur" , nu mai merge cu anvelope la 150RON bucata
Nici Loganul nu trebuie sa mearga cu asa ceva; indiferent ca-i Dacia sau Mercedes, motorul e motor, n-ai grija de el -> cedeaza.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 08-08-10, 19:31   #249
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Eeeeee... din cate am vazut din fabrica se pun anvelope Debica la unele modele iar ulei se pune de ala mai ieftin, dacia Oil/Texaco si sunt destui care merg pe acest brand fara probleme 70-80mii km. Dar cei mai multi il schimba la prima revizie cu Mobil sau Castrol, iar anvelopele dupa ce se tocesc le inlocuiesc cu michelin, brindgestone etc
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 08-08-10, 20:38   #250
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
"Oferta Dacia Avantaj 2010* este imbatabilă! Cu primele de casare îţi iei Logan de la 1 Euro pe zi sau beneficiezi de până la 3000 de euro avantaj client şi 4 ani garanţie sau 100.000 km."
In concluzie un Logan nou te ajunge pe undeva pe la 4.000E +3 vouchere care te mai costa pana la 1.000E maxim daca nu ai 3 rable. La 5.000E ai o "masina" noua chiar daca se numeste Logan care are garantie, motorul la 0km, cutia precisa, ambreiajul nou, anvelope noi, caroseria nezgariata, furtune, conducte nescoapte, lichide noi, toti CP sub capota, neforjata, scaunele nejupuite, farurile nematuite etc. Ii adevarat ca motorul de 75CP e unul banal si lenes si nu se compara si unul de 1.6-1.8 de la Ford si nici nu ai prestanta din Golf ori din Opel. Dar te intreb eu ce ar alege un bugetar de exemplu, un profesor tanar cand ar trebui sa aleaga o masina. S-ar risca sa plece in Germania(drum dus intors, timp pierdut, cazare, cautari, acte, etc), sa aduca o masina SH(apropo ai uitat ca la aia 3.000E se mai adauga taxa auto) la care ar putea avea probleme teoretic? Si apoi odata ce ti-ai luat masina de genul Ford nu mai poti baga in ea ulei din "Carreforur" , nu mai merge cu anvelope la 150RON bucata, pentru piese de schimb noi trebuie sa platesti ceva mai mult, asigurarea e un pic mai mare, iar daca ai un ghinion si ti se crapa spoilerul ori un far "te-ai facut om" nu mai e ca la Logan 400-500ROn
Povesti cu avantaj client si rahat.....defapt daca iei cu rata aia de 30E/luna timp de 10 ani(!!!!) iesi cu loganu defapt in 8000E chiar daca gasesti cu 700-800E 3 vouchere. Eu vb cu masina ford sau ce a fii ea in 3000E inmatriculata, pt ca o iei pe cea care trebie neaparat sa ii schimbi consumabilele daca tot le schimbi.....ca sa o iei cel mai ieftin, logic nu? Iara o dai in balarii......daca ai avea idee cati cumpara ulei low-cost?! Te crezi mare jmecher ca tu dai mai mult de dublu pe un bidon pe care scrie Castrol sau Mobil super-mega-performance-ultra-fine-particule-hi-quality 0w60 care fiind imbuteliat in rromania, cred ca te-ai prins care e treaba, ca uleiu de transformator inlocuieste bine 10-20 litrii de "original" pt prieteni, ca nah, daca nu are salar mare, romanu se descurca
PS: 150Ron amvelopa second ieftina??!!!!! Mamaaaaa si eu care credeam ca am dat mult 250Ron pe o pereche in stare f buna 205/60/15 Brigestone chiar Made in Japan
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 08-08-10, 23:17   #251
bandeanradu

Stage 5
 
bandeanradu's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 826
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

perechea la faruri noi la logan e undeva la 300 de lei , la 500 de lei iti iei angel eyes )
intretinerea e ieftina , totusi la un ford sau golf 4 obosit cu 1 milion de km la banii aia , 3000 de euro inmatriculat ( mai rar) sigur nu dormi linistit noaptea , tot timpu te gandesti ca poate se strica ceva ( Doamne fereste un turbo sau injectoare ) la masina noua e cu garantie

ah , degeaba criticam loganu cu motor de 1.4 sa nu uitam ca si opelu , fordu si vw(sau gama VAG mai bine zis)au motoare de 1.4 de 75 cp ...alea merg bine nu ? la vale
bandeanradu is offline   Reply With Quote
Old 08-08-10, 23:31   #252
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Fără discuţie, eu sunt fanul numărul 1 al maşinilor second în detrimentul celor noi autohtone (şi nu numai), dar când ştiu ca poate vara asta fac vreo 4000 de km, sigur am să-l rog pe taică-meu să-mi dea Trafficul lui producţie 2009, decât frumosul şi aranjatul meu sh din 2001.
Totul depinde de ce anume vrei, de ce anume problemă ai, de ce drumuri ai de făcut, dacă ai de cărat cartofi, landoul, câinele, bagajele mătuşă-tii de la Dorohoi şi pe ea cu grasa de cumnată-sa vreo 500 de km, şi asta măcar odată-de două ori pe lună, sau dacă iei maşina mai degrabă s-o convingi mai uşor pe blonda de la blocul vecin că nu-i chiar aşa rău să iasă cu tine la un suc şi să şi rămână la tine peste noapte după o plimbare prin oraş....
aleks is offline   Reply With Quote
Old 08-08-10, 23:48   #253
bitang

Stage 5
 
bitang's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 305
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Quote:
Originally Posted by bandeanradu View Post
perechea la faruri noi la logan e undeva la 300 de lei , la 500 de lei iti iei angel eyes )
intretinerea e ieftina , totusi la un ford sau golf 4 obosit cu 1 milion de km la banii aia , 3000 de euro inmatriculat ( mai rar) sigur nu dormi linistit noaptea , tot timpu te gandesti ca poate se strica ceva ( Doamne fereste un turbo sau injectoare ) la masina noua e cu garantie

ah , degeaba criticam loganu cu motor de 1.4 sa nu uitam ca si opelu , fordu si vw(sau gama VAG mai bine zis)au motoare de 1.4 de 75 cp ...alea merg bine nu ? la vale
Ah la naiba inseamna ca am facut o prostie cand am achizitionat g5 din 2005 ca doar este SH si nu se mai simte vestitul miros a nou si nu mi-am luat lighean stock cu folie pe scaune.Bai reveniti-va nu mai traiti cu depresia ca aveti ligheane.
bitang is offline   Reply With Quote
Old 08-08-10, 23:55   #254
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Quote:
Originally Posted by bitang View Post
Ah la naiba inseamna ca am facut o prostie cand am achizitionat g5 din 2005 ca doar este SH si nu se mai simte vestitul miros a nou si nu mi-am luat lighean stock cu folie pe scaune.Bai reveniti-va nu mai traiti cu depresia ca aveti ligheane.
Abţine-te de la remarci jignitoare, fiecare cu motivele lui şi cu propriile necesităţi, tocmai spuneam.
Discutăm, nu dăm cu parul, asta-i regula secţiunii, şi doar aşa poţi posta aici.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 09-08-10, 00:26   #255
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Autohtona Noua vs SH Strain

Quote:
Originally Posted by bandeanradu View Post
ah , degeaba criticam loganu cu motor de 1.4 sa nu uitam ca si opelu , fordu si vw(sau gama VAG mai bine zis)au motoare de 1.4 de 75 cp ...alea merg bine nu ? la vale
De fapt n-au, dar inteleg ideea
22VIN is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -