Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 06-04-10, 09:39   #1
stress_n01

Stage 2
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 26
Default Opel Astra Classic III vs Citroen C4

Salut.Sunt nedumerit in legatura cu o alegere intre un opel astra classic III si citroen c4.In legatura cu motorizarile as avea de ales intre 1.6 115 hp de la astra si 1.6 122hp de la c4.Ca aspect imi place mai mult opelul dar e mai lenes spre deosebire de c4 care are si un plus de putere.Opelul are performante mai slabute ~11.4s 0-100 spre deosebire de c4 care atinge 100 in 10s Ca pret sunt aproape la fel,vreo 200-300 euro dif.
Astept raspunsuri
Multumesc
stress_n01 is offline   Reply With Quote
Old 06-04-10, 09:50   #2
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4

Trebuie sa recunosc ca sunt si putin subiectiv, deci o sa sustin Astra mai ales din punct de vedere al design-ului. Citroen-ul nu mi-a placut niciodata nici ca interior nici ca exterior. Nu suport volanul cu butuc imobil chiar daca unora li se pare foarte interesant si nu suport afisajul digital pus pe mijlocul bordului.
In ochii mei, C4 apare ca un calculator pe roti. As putea spune ca pot sa apara probleme la partea electrica, care la Citroen se lasa cu pagube mari in buget, dar nu pot sa generalizez, sunt si oameni multumiti de masinile lor.
Acum depinde si ce te intereseaza pe tine: aspectul sportiv, partea de confort sau partea practica.
Cel mai ok e sa faci test drive cu ambele si vezi in care te simti mai bine.
Eu as merge pe Astra pentru ca prefer o masina mai clasica, nu prea sunt de acord cu display-uri peste display-uri si brizbrizuri frantuzesti. Eu cu Opel n-am avut parte de experiente neplacute, ba chiar sunt extrem de multumit, dar nici n-am avut vreodata Citroen ca sa pot sa ma exprim.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 06-04-10, 17:39   #3
stress_n01

Stage 2
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 26
Default re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4

O sa tin cont de sfaturile tale.Eu ma gandeam si la c4 deoarece are motorul acela destul de bunicel.Partea cu designul nici mie nu-mi prea place mai ales la interior.
stress_n01 is offline   Reply With Quote
Old 06-04-10, 17:44   #4
Alex30

Stage 5
 
Alex30's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,417
Member of:
[DACIA]
[4Wheels]
Default re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4

Quote:
Originally Posted by stress_n01 View Post
O sa tin cont de sfaturile tale.Eu ma gandeam si la c4 deoarece are motorul acela destul de bunicel.Partea cu designul nici mie nu-mi prea place mai ales la interior.
Te gandesti la C4 dar in acelasi timp nu iti place hm...cred ca nici tu nu prea stii ce vrei. Astra este peste C4 la design dupa parerea mea...doar ca C4 are un aspect mai sportiv. Cum a zis si amphetamine du-te sa faci test drive cu ambele masini si dupaia gandeste-te bine ce masina vrei sa privesti de la balcon .
__________________
Alex30 is offline   Reply With Quote
Old 06-04-10, 18:33   #5
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4

Da, ideea e ca la prima vedere poate sa nu-ti placa o masina, dar dupa ce o conduci sa te indragostesti de ea.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 06-04-10, 21:15   #6
ion_daniel

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 72
Default re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4

Opel Astra Classic 3 e mult mai misto, si la exterior si la interior!
ion_daniel is offline   Reply With Quote
Old 06-04-10, 21:24   #7
bobovis

Stage 4
 
bobovis's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 212
Default re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4

C4 e mult mai misto si la interior si la exterior!
bobovis is offline   Reply With Quote
Old 07-04-10, 17:38   #8
JunKer_hP
Old School Cars

Stage 5
 
JunKer_hP's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,343
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4

+citroen , au ceva specific , multe chestii diferite care la prima vedere par urate numai din simplu fapt ca sunt unice , in legatura cu C4 in primul rand nu sunt asa multe pe strazi ca astra , in al doilea rand astra are s-a fabricat din 98 si designu deja cam vechi sa nu zic expirat...ca motoare nu stiu , nu ma bag.
__________________
PLM Games

Last edited by JunKer_hP; 07-04-10 at 17:42.
JunKer_hP is offline   Reply With Quote
Old 07-04-10, 18:20   #9
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4

Quote:
Originally Posted by JunKer_hP View Post
in al doilea rand astra are s-a fabricat din 98 si designu deja cam vechi sa nu zic expirat...ca motoare nu stiu , nu ma bag.
Nu vorba de Astra G Classic 2, aia s-a terminat, dupa 12 ani de fabricatie, in sfarsit, gata, si-a trait viata poate mai mult decat trebuia
Astra Classic 3 este H-ul, i-a luat locul G-ului. Acum sa vedem si daca o sa aiba acelasi succes, dar, tinand cont de preturi, cred ca va avea.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 07-04-10, 18:30   #10
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4

Intre Astra Classic III si Astra H exista diferente de dotari/calitate exact ca in cazul Astra Classic II si Astra G ?
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 07-04-10, 18:42   #11
stress_n01

Stage 2
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 26
Default re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4

O decizie greu de luat.
stress_n01 is offline   Reply With Quote
Old 07-04-10, 19:34   #12
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4

+ Citroen

motorizarea 1.6 THP dezvoltata impreuna cu BMW
cu un soft poti ajunge lejer la 150 de cp
interior mai spatios
mai confortabila
mai silentioasa
mai rara
de fabricatie mai recenta

- Citroen

multa multa electronica, un prieten a avut probleme cu acceleratia (apasa si nu se intampla nimic) care este gestionata electronic (nu e pe cablu). A trebuit sa astepte 2 saptamani sa primeasca rezolvarea din Franta pentru ca mecanicii habar nu aveau ce are, si asta in Spania, unde exista mecanici seriosi si priceputi, nu in Romania. In rest nu a avut probleme, si are cateva zeci de mii de km. Acum nu generaliza, exista posibilitatea sa iti iei Opel si sa stai mai mult de 2 saptamani in service pentru tot felul de probleme marunte....dar oricum ideea e ca C4 are multa electronica.

PS: Am si Opel, stiu ce inseamna aceasta marca, dar Citroen este altceva.
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 07-04-10, 20:24   #13
bano

Stage 5
 
bano's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 474
Default re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4

FA un pol , aleg masina nemteasca
bano is offline   Reply With Quote
Old 07-04-10, 21:41   #14
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Intre Astra Classic III si Astra H exista diferente de dotari/calitate exact ca in cazul Astra Classic II si Astra G ?
Da, pana la urma scopul gamei "Classic" este reducere pretului pe cat posibil. Ca motoare, mai sunt disponibile doar 1.3cdti 90cp, 1.4 90cp, 1.6 115cp, 1.7cdti 100cp si 110cp.
1.7cdti de 110cp pleaca de la 13.340eur si 1.6 115cp de la 11.390eur. Niste preturi foarte corecte zic eu.
Ca dotari, majoritatea inca sunt, dar au disparut cele "de fite", de genul navigatie, tapiterie piele, sasiu ids+, jante pe 18" etc.
Eu stiu ca-mi configurasem una 1.6 115cp cu clima, computer bord, jante aliaj 16" si multe altele, si mi-a iesit pretul final undeva la 13.500-14000eur.
Vad ca pe site-ul Opel inca apare si batrana Classic 2, n-or fi omorat-o?

Ca si calitate sa stii ca nu exista diferente, sincer, multa lume a zis asta, dar materialele sunt aceleasi, diferenta este doar in gama de motorizari si dotari.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 07-04-10, 22:55   #15
stress_n01

Stage 2
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 26
Default re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4

Quote:
Originally Posted by ~ EWN ~ View Post
+ Citroen

motorizarea 1.6 THP dezvoltata impreuna cu BMW
cu un soft poti ajunge lejer la 150 de cp
interior mai spatios
mai confortabila
mai silentioasa
mai rara
de fabricatie mai recenta

- Citroen

multa multa electronica, un prieten a avut probleme cu acceleratia (apasa si nu se intampla nimic) care este gestionata electronic (nu e pe cablu). A trebuit sa astepte 2 saptamani sa primeasca rezolvarea din Franta pentru ca mecanicii habar nu aveau ce are, si asta in Spania, unde exista mecanici seriosi si priceputi, nu in Romania. In rest nu a avut probleme, si are cateva zeci de mii de km. Acum nu generaliza, exista posibilitatea sa iti iei Opel si sa stai mai mult de 2 saptamani in service pentru tot felul de probleme marunte....dar oricum ideea e ca C4 are multa electronica.

PS: Am si Opel, stiu ce inseamna aceasta marca, dar Citroen este altceva.
Vorbesti serios?Chiar poate dezvolta 150 cp asa simplu,fara turbo si alte modificari majore?
stress_n01 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -