Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Opel Astra Classic III vs Citroen C4 (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/180770-opel-astra-classic-iii-vs-citroen-c4.html)

stress_n01 06-04-10 09:39

Opel Astra Classic III vs Citroen C4
 
Salut.Sunt nedumerit in legatura cu o alegere intre un opel astra classic III si citroen c4.In legatura cu motorizarile as avea de ales intre 1.6 115 hp de la astra si 1.6 122hp de la c4.Ca aspect imi place mai mult opelul dar e mai lenes spre deosebire de c4 care are si un plus de putere.Opelul are performante mai slabute ~11.4s 0-100 spre deosebire de c4 care atinge 100 in 10s Ca pret sunt aproape la fel,vreo 200-300 euro dif.
Astept raspunsuri
Multumesc

22VIN 06-04-10 09:50

re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4
 
Trebuie sa recunosc ca sunt si putin subiectiv, deci o sa sustin Astra mai ales din punct de vedere al design-ului. Citroen-ul nu mi-a placut niciodata nici ca interior nici ca exterior. Nu suport volanul cu butuc imobil chiar daca unora li se pare foarte interesant si nu suport afisajul digital pus pe mijlocul bordului.
In ochii mei, C4 apare ca un calculator pe roti. As putea spune ca pot sa apara probleme la partea electrica, care la Citroen se lasa cu pagube mari in buget, dar nu pot sa generalizez, sunt si oameni multumiti de masinile lor.
Acum depinde si ce te intereseaza pe tine: aspectul sportiv, partea de confort sau partea practica.
Cel mai ok e sa faci test drive cu ambele si vezi in care te simti mai bine.
Eu as merge pe Astra pentru ca prefer o masina mai clasica, nu prea sunt de acord cu display-uri peste display-uri si brizbrizuri frantuzesti. Eu cu Opel n-am avut parte de experiente neplacute, ba chiar sunt extrem de multumit, dar nici n-am avut vreodata Citroen ca sa pot sa ma exprim.

stress_n01 06-04-10 17:39

re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4
 
O sa tin cont de sfaturile tale.Eu ma gandeam si la c4 deoarece are motorul acela destul de bunicel.Partea cu designul nici mie nu-mi prea place mai ales la interior.

Alex30 06-04-10 17:44

re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4
 
Quote:

Originally Posted by stress_n01 (Post 3252453)
O sa tin cont de sfaturile tale.Eu ma gandeam si la c4 deoarece are motorul acela destul de bunicel.Partea cu designul nici mie nu-mi prea place mai ales la interior.

Te gandesti la C4 dar in acelasi timp nu iti place hm...cred ca nici tu nu prea stii ce vrei. Astra este peste C4 la design dupa parerea mea...doar ca C4 are un aspect mai sportiv. Cum a zis si amphetamine du-te sa faci test drive cu ambele masini si dupaia gandeste-te bine ce masina vrei sa privesti de la balcon :-).

22VIN 06-04-10 18:33

re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4
 
Da, ideea e ca la prima vedere poate sa nu-ti placa o masina, dar dupa ce o conduci sa te indragostesti de ea.

ion_daniel 06-04-10 21:15

re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4
 
Opel Astra Classic 3 e mult mai misto, si la exterior si la interior! :)

bobovis 06-04-10 21:24

re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4
 
C4 e mult mai misto si la interior si la exterior! :)

JunKer_hP 07-04-10 17:38

re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4
 
+citroen , au ceva specific , multe chestii diferite care la prima vedere par urate numai din simplu fapt ca sunt unice , in legatura cu C4 in primul rand nu sunt asa multe pe strazi ca astra , in al doilea rand astra are s-a fabricat din 98 si designu deja cam vechi sa nu zic expirat...ca motoare nu stiu , nu ma bag.

22VIN 07-04-10 18:20

re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4
 
Quote:

Originally Posted by JunKer_hP (Post 3255868)
in al doilea rand astra are s-a fabricat din 98 si designu deja cam vechi sa nu zic expirat...ca motoare nu stiu , nu ma bag.

Nu vorba de Astra G Classic 2, aia s-a terminat, dupa 12 ani de fabricatie, in sfarsit, gata, si-a trait viata poate mai mult decat trebuia:lol:
Astra Classic 3 este H-ul, i-a luat locul G-ului. Acum sa vedem si daca o sa aiba acelasi succes, dar, tinand cont de preturi, cred ca va avea.

_anaconda_ 07-04-10 18:30

re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4
 
Intre Astra Classic III si Astra H exista diferente de dotari/calitate exact ca in cazul Astra Classic II si Astra G ?

stress_n01 07-04-10 18:42

re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4
 
O decizie greu de luat:D.

~ EWN ~ 07-04-10 19:34

re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4
 
+ Citroen

motorizarea 1.6 THP dezvoltata impreuna cu BMW
cu un soft poti ajunge lejer la 150 de cp
interior mai spatios
mai confortabila
mai silentioasa
mai rara
de fabricatie mai recenta

- Citroen

multa multa electronica, un prieten a avut probleme cu acceleratia (apasa si nu se intampla nimic) care este gestionata electronic (nu e pe cablu). A trebuit sa astepte 2 saptamani sa primeasca rezolvarea din Franta pentru ca mecanicii habar nu aveau ce are, si asta in Spania, unde exista mecanici seriosi si priceputi, nu in Romania. In rest nu a avut probleme, si are cateva zeci de mii de km. Acum nu generaliza, exista posibilitatea sa iti iei Opel si sa stai mai mult de 2 saptamani in service pentru tot felul de probleme marunte....dar oricum ideea e ca C4 are multa electronica.

PS: Am si Opel, stiu ce inseamna aceasta marca, dar Citroen este altceva.

bano 07-04-10 20:24

re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4
 
FA un pol , aleg masina nemteasca :)

22VIN 07-04-10 21:41

re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4
 
Quote:

Originally Posted by _anaconda_ (Post 3256036)
Intre Astra Classic III si Astra H exista diferente de dotari/calitate exact ca in cazul Astra Classic II si Astra G ?

Da, pana la urma scopul gamei "Classic" este reducere pretului pe cat posibil. Ca motoare, mai sunt disponibile doar 1.3cdti 90cp, 1.4 90cp, 1.6 115cp, 1.7cdti 100cp si 110cp.
1.7cdti de 110cp pleaca de la 13.340eur si 1.6 115cp de la 11.390eur. Niste preturi foarte corecte zic eu.
Ca dotari, majoritatea inca sunt, dar au disparut cele "de fite", de genul navigatie, tapiterie piele, sasiu ids+, jante pe 18" etc.
Eu stiu ca-mi configurasem una 1.6 115cp cu clima, computer bord, jante aliaj 16" si multe altele, si mi-a iesit pretul final undeva la 13.500-14000eur.
Vad ca pe site-ul Opel inca apare si batrana Classic 2, n-or fi omorat-o?

Ca si calitate sa stii ca nu exista diferente, sincer, multa lume a zis asta, dar materialele sunt aceleasi, diferenta este doar in gama de motorizari si dotari.

stress_n01 07-04-10 22:55

re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4
 
Quote:

Originally Posted by ~ EWN ~ (Post 3256253)
+ Citroen

motorizarea 1.6 THP dezvoltata impreuna cu BMW
cu un soft poti ajunge lejer la 150 de cp
interior mai spatios
mai confortabila
mai silentioasa
mai rara
de fabricatie mai recenta

- Citroen

multa multa electronica, un prieten a avut probleme cu acceleratia (apasa si nu se intampla nimic) care este gestionata electronic (nu e pe cablu). A trebuit sa astepte 2 saptamani sa primeasca rezolvarea din Franta pentru ca mecanicii habar nu aveau ce are, si asta in Spania, unde exista mecanici seriosi si priceputi, nu in Romania. In rest nu a avut probleme, si are cateva zeci de mii de km. Acum nu generaliza, exista posibilitatea sa iti iei Opel si sa stai mai mult de 2 saptamani in service pentru tot felul de probleme marunte....dar oricum ideea e ca C4 are multa electronica.

PS: Am si Opel, stiu ce inseamna aceasta marca, dar Citroen este altceva.

Vorbesti serios?Chiar poate dezvolta 150 cp asa simplu,fara turbo si alte modificari majore?


All times are GMT +2. The time now is 14:46.

- Copyright 2026 4Tuning