Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 07-04-10, 23:53   #16
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4

Quote:
Originally Posted by stress_n01 View Post
Vorbesti serios?Chiar poate dezvolta 150 cp asa simplu,fara turbo si alte modificari majore?
Traiam cu impresia ca si cel de 122 cp are turbo, dar e atmosferic. M-a indus in eroare numele THP. Deci retrag ceea ce am spus.
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 08-04-10, 01:15   #17
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4

Cu Astra Classic III nu am avut tangenta, nici nu cred ca am vazut una sau poate nu mi-am dat seama. Cu H am mers de cateva ori, destul de ok masina dar nu iese in evidenta cu nimic, e mai banala decat un C4. Ca design e chestie subiectiva, imi plac ambele, un + pentru C4 in 2 usi.

O colega/prietena si-a cumparat un C4 acum 2 saptamani, varianta de baza, 1.4 90CP. Pretul de lista daca nu ma insel este de 13800 euro, a avut discount cateva mii (3?) de la Citroen + 3 tichete de rabla. Pretul final a fost in jur de 8000 euro masina + cat a mai dat ea pe tichete (~ 1000 euro). La interior C4 este destul de "ciudat", mai mult "love it or hate it". Mie mi se pare interesant (in mare parte) dar iti trebuie ceva timp pana te obisnuiesti. Cel putin turometrul este desenat foarte mic pe display-ul ala, destul de nasol. Unul mare, analog, este mai "practic". Dotarile sunt suficiente pentru varianta de baza dar nimic spectaculos, eventual comenzile pe volan standard. Sistemul Audio se auzea decent, ma asteptam la mai putin de la una "troaca". Per total masina este ok, se conduce usor, merge bine, arata bine iar pentru cei 90CP era acceptabila, oricum nu am calcat-o tare, de abia avea 250 km.

Cel mai bine faci un drive test cu ambele si asa te lamuresti.

PS - la banii unui C4/Astra 1.6 + ceva optionale cred ca iti cumperi o Mazda 3 (minim 1.6 105CP) de toata frumusetea. Am mers de cateva ori cu una (sedan, modelul precedent, cumparata prin 2008, 1.6 105CP varianta de baza) si imi place mult mai mult per total. Noul model este chiar mai interesant, o masina excelenta. Ai putea sa te uiti si la ea.

Last edited by _anaconda_; 08-04-10 at 01:20.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 08-04-10, 09:25   #18
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4

Modelul precedent de Mazda 3 l-am condus si eu, si mi-a placut foarte mult. DAR (intotdeauna exista un "dar"), noul model de Mazda 3 costa mai mult, si din cate am auzit din surse sigure, Mazda este o masina foarte buna, dar destul de scumpa ca si piese.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 08-04-10, 10:34   #19
stress_n01

Stage 2
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 26
Default re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4

Am cautat informatii despre acel motor 1.6 de la c4 ,dar nu am gasit mai nimic.Banuiesc ca nu este turbo, deoarece am tras un ochi si pe siteul bmw si ce citroen,dar nu au adus nici un amanunt.Nu stiu daca gresesc,dar daca spun prostii,sa ma corecteze cineva
stress_n01 is offline   Reply With Quote
Old 08-04-10, 11:33   #20
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4

are turbo.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 08-04-10, 12:42   #21
stress_n01

Stage 2
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 26
Default re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
are turbo.
De unde ai aflat?Da-mi o adresa ceva.
stress_n01 is offline   Reply With Quote
Old 08-04-10, 22:08   #22
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4

La Citroen nu ma prea pricep dar stiu ca au aceleasi motoare cu Peugeot . 207 si 308 au motor de 1.6 THP (turbo) 150/175 cp , ar trebui sa se regaseasca si la Citroen .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 09-04-10, 13:14   #23
razvyy21

Stage 3
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 84
Default Re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4

sunt si 1.6 turbo pe citroen, dar eu am impresia ca aici vorbim de ala de 122cp. Motor care nu e turbo, e doar un aspirat clasic, dar cu admisie variabila. Motorul e destul de reusit, regasindu-se si pe peugeout si chiar pe bmw(seria1)...

unul din putinele motoare de 1.6 aspirat care se misca decent pe o masina din clasa asta (golf,astra, c4, etc). ma refer la clasa compacta.

strict dintre cele 2 as merge pe astra daca e vorba de masini in 5usi iar citroen doar daca e vorba in 2 usi. Mi se pare urattt de tot c4 in 5 usi..
razvyy21 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -