Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Modelele din 2006
Seria 5 142 43.29%
A6 101 30.79%
E-Klasse 85 25.91%
Voters: 328. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 24-01-07, 20:57   #91
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Seria 5 vs. A6 vs. E-Klasse

Quote:
Originally Posted by wtcvictim View Post
Raspuns de fan VAG . Nu am nimic cu ei , chiar deloc , au ce sa aprecieze m-ai ales ca vad la tine la avatar un G5 GTI
De ce am o vaga impresie ca un adevarat fan ar alege 3.2 FSI, 4.2, sau, daca are banu', S6 V10, dar nu TDI?

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 24-01-07, 21:14   #92
vladdaman

Stage 5
 
vladdaman's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,374
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PEUGEOT]
Default Re: Seria 5 vs. A6 vs. E-Klasse

cand am zis ca am fost cu toate inseamna ca am mers in ele am vazut cum merg cum trag si m-am uitat si la cum sunt lucrate, ce are una ce are alta si poti sa iti dai seama nu trebuie sa le ai ca sa poti sa iti dai cu parerea sau sa iti placa una in mod special
__________________
the cars i've owned: audi a4 1.8i, audi a4 2.5 tdi quattro, bmw 316i e46, bmw 323ci e46, bmw 725 tds, fiat brava 1.8 16v, mitsubishi 3000gt mk1, mitsubishi 3000gt mk3, nissan 200sx s14a, opel vectra 2.2dti, peugeot 205 1.3i, peugeot 406 coupe 3.0, peugeot 607 3.0 v6, volvo s60t5 2.3t, clio sport...still here:kia pro ceed, infiniti fx35, bora VR6 4M, audi a3
vladdaman is offline   Reply With Quote
Old 25-01-07, 07:16   #93
Bemelo
VW Driver

Stage 5
 
Bemelo's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 621
Member of:
[VW]
Default Re: Seria 5 vs. A6 vs. E-Klasse

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post
De ce am o vaga impresie ca un adevarat fan ar alege 3.2 FSI, 4.2, sau, daca are banu', S6 V10, dar nu TDI?

~Nautilus
Nautilus acel Tdi , suna in mers ca un V6 pe benzina... . E un motor extraordinar cu un raport performante/consum super...Bineinteles ca nu se compara cu 4.2 sau V10-le de pe S6 ..dar 3.2 FSI se chinuie rau sa ii stea in fata .
__________________
Dimensiunea maximă pentru o imagine în semnătură este de 500x100 pixeli.
Bemelo is offline   Reply With Quote
Old 25-01-07, 09:16   #94
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Seria 5 vs. A6 vs. E-Klasse

Quote:
Originally Posted by vladdaman View Post
cand am zis ca am fost cu toate inseamna ca am mers in ele am vazut cum merg cum trag si m-am uitat si la cum sunt lucrate, ce are una ce are alta si poti sa iti dai seama nu trebuie sa le ai ca sa poti sa iti dai cu parerea sau sa iti placa una in mod special
ooooo,mare onoare inseamna.ai fost cumva invitat de reprezentate sa le testezi modelele?un jeremy al romaniei.mare cunoscator inseamna ca esti......respect
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 25-01-07, 15:27   #95
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Seria 5 vs. A6 vs. E-Klasse

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
ooooo,mare onoare inseamna.ai fost cumva invitat de reprezentate sa le testezi modelele?un jeremy al romaniei.mare cunoscator inseamna ca esti......respect

Lasa mai 300zxtt copilul nfs`ului in pace, ce te iei de el? nu vezi ca numai tampenii spune pe toate thread`urile!
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 26-01-07, 16:52   #96
PiStI

Stage 3
 
PiStI's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 114
Default Re: Seria 5 vs. A6 vs. E-Klasse

merg pe E. in aceasta clasa conteaza mai mult confortul si ergonomia, parerea mea. sigur sunt si extreme si vor fi intotdeauna. dar la calitate/confort deocamdata E e in top. desigur si celalalte modele au aceleasi calitati, dar se axeaza mai mult pe o tinuta de drum mai buna, un caracter mai agresiv.
PiStI is offline   Reply With Quote
Old 26-01-07, 17:17   #97
Duruselu
Audi Driver

Stage 5
 
Duruselu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 416
Member of:
[AUDI]
[4Rally]
Default Re: Seria 5 vs. A6 vs. E-Klasse

aleg audi fiindca imi plac masinile sportive sigure luxoase.. si eu cred ca audi le indeplineste pe toate
Duruselu is offline   Reply With Quote
Old 27-01-07, 15:31   #98
alexSHO
Seat Driver

Stage 5
 
alexSHO's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 604
Member of:
[SEAT]
Default Re: Seria 5 vs. A6 vs. E-Klasse

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
ooooo,mare onoare inseamna.ai fost cumva invitat de reprezentate sa le testezi modelele?un jeremy al romaniei.mare cunoscator inseamna ca esti......respect
n-ati vazut ca vinde si machete? (la semnatura) )
alexSHO is offline   Reply With Quote
Old 27-01-07, 17:26   #99
AR33COP
Audi Driver

Stage 5
 
AR33COP's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 874
Member of:
[AUDI]
Default Re: Seria 5 vs. A6 vs. E-Klasse

alt topic sa bage rica intre useri.
eu aleg A6.
AR33COP is offline   Reply With Quote
Old 30-01-07, 18:04   #100
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Seria 5 vs. A6 vs. E-Klasse

Quote:
Originally Posted by AR33COP View Post
alt topic sa bage rica intre useri.
eu aleg A6.
Nu cred ca topicurile baga raca intre useri ... ci modul unora de a vedea problema. Adica, daca toti s-ar exprima parerea in genul: "Eu as alege X pentru ca imi place ..... la ea, spre diferenta de z,y la care nu agreez ....", in loc de a spune de ceva de genul "z si y sunt de ***, x e cel mai tare".
Daca fiecare ar intelege ca fiecare persoana are anumite gusturi si asteptari de la o masina, nu ne-am mai certa.


Ontopic: Imi plac toate, E-ul este cel mai rafinat si poate de asta nu m-as vedea in el prea curand, seria 5-ul e mai sportiv, dar tot A6 as prefera, poate sunt si subiectiv, dar mi se pare cel mai reusit audi la ora actuala (nu ma refer la modelele sportive unde rs4, r8 sunt cele mai tari), iar interiorul mi se pare mie ceva de vis ... si deabia astept sa vad ceva asemanator pe viitorul A5 si A4.
SFW is offline   Reply With Quote
Old 30-01-07, 22:50   #101
AR33COP
Audi Driver

Stage 5
 
AR33COP's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 874
Member of:
[AUDI]
Default Re: Seria 5 vs. A6 vs. E-Klasse

Quote:
Originally Posted by SFW View Post
Nu cred ca topicurile baga raca intre useri ... ci modul unora de a vedea problema. Adica, daca toti s-ar exprima parerea in genul: "Eu as alege X pentru ca imi place ..... la ea, spre diferenta de z,y la care nu agreez ....", in loc de a spune de ceva de genul "z si y sunt de ***, x e cel mai tare".
Daca fiecare ar intelege ca fiecare persoana are anumite gusturi si asteptari de la o masina, nu ne-am mai certa.


Ontopic: Imi plac toate, E-ul este cel mai rafinat si poate de asta nu m-as vedea in el prea curand, seria 5-ul e mai sportiv, dar tot A6 as prefera, poate sunt si subiectiv, dar mi se pare cel mai reusit audi la ora actuala (nu ma refer la modelele sportive unde rs4, r8 sunt cele mai tari), iar interiorul mi se pare mie ceva de vis ... si deabia astept sa vad ceva asemanator pe viitorul A5 si A4.
tot ca un fan audi ai vorbit acuma.
AR33COP is offline   Reply With Quote
Old 31-01-07, 01:06   #102
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Seria 5 vs. A6 vs. E-Klasse

Quote:
Originally Posted by AR33COP View Post
tot ca un fan audi ai vorbit acuma.
Nici nu as putea sa vorbesc altfel . Oricum ... accept opinia altora si imi plac si alte masini, doar ca pt mine prefer audi, marca asta simt ca se muleaza pe dorintele si personalitatea mea.
Rostul pollurilor este acela de a se vedea care dintre masinile, marcile, supuse votului sunt mai apreciate, nu sa se decida care este mai buna pt ca nu suntem atat de priceputi incat sa ne dam cu parerea despre asa ceva. (putini au cunostinte suficiente)
SFW is offline   Reply With Quote
Old 31-01-07, 19:14   #103
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: Seria 5 vs. A6 vs. E-Klasse

Total impartial va aduc la cunostiinta ca S6,cel mai rapid A6,e mai lent in linie dreapta decat E500/550 (in functie de continent) si chiar decat 550i.Bineinteles ca nu toti cumpara o masina cu motor V10 ca sa mearga repede
Race is offline   Reply With Quote
Old 31-01-07, 19:29   #104
doru_wrc

Stage 5
 
doru_wrc's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 323
Default Re: Seria 5 vs. A6 vs. E-Klasse

seria 5 rulzz
doru_wrc is offline   Reply With Quote
Old 31-01-07, 19:46   #105
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Seria 5 vs. A6 vs. E-Klasse

Quote:
Originally Posted by Race View Post
Total impartial va aduc la cunostiinta ca S6,cel mai rapid A6,e mai lent in linie dreapta decat E500/550 (in functie de continent) si chiar decat 550i.Bineinteles ca nu toti cumpara o masina cu motor V10 ca sa mearga repede
Daca ai spune si de unde anume ai aceste informatii .... pt ca, daca ne luam dupa paginile oficiale, in ceea ce priveste acceleratia 0-100 observam ca:
Audi S6 are 5,3
Bmw 550i are 5.5 si 5.6 automata
Mercedes 500 are in schimb 5.3 manuala si 5 automata.

Mercedesul este egal manuala fata de automata, si mai rapida cu automata de la mercedes, dar daca avem in vedere ca S6 beneficiaza de un tipronic care din pacate este mai lent decat o cutie manuala (adica in cazul in care ar fi manuala ar fi sub 5.3), si daca avem de asemenea in vedere ca daca ar fi beneficiat de dsg (de s-tronic), ar fi fost si mai rapid ar rezulta ca desi ai dreptate in privinta mercedesului, acesta castiga din cauza cutiei de pe S6.

Si Race, te credeam mai informat, S6 desi este cel mai rapid model la ora actuala, din aceasta clasa, de la audi, el intotdeauna a concurat cu varfurile de gama de la bmw si mercedes, si anume modelele precizate de tine, lasand ca de amg-uri si m-uri sa se ocupe rs-urile .... rs care o sa apara daca mai ai putintica rabdare.
SFW is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -