Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 04-12-09, 20:30   #16
Divatz86

Stage 1
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 16
Default Re: Golf V GTI Edition 30 vs Astra OPC vs Astra GTC vs Audi S3

Quote:
Originally Posted by Paul RR View Post
Daca spui ca vectra are 420 de cai la roti, eu imi permit sa pun banii pe editionul de care am mentionat. Fuge 300 kmh, desi asta e mai putin important cand vine vorba de acceleratie, dar pana in clipa de fatza foarte putine masina i-au pus probleme din mers. ca un exemplu, daca aderenta este buna, bate detasat un m3 e92 de 420 de cai pe 400 de m(nu stiu cum ar sta vectra cu m3u). Ma rog, pana la o confruntare head-to-head, putem face doar speculatii, si deviem de la subiect. Ar fi foarte interesanta o cursa intre cele 2 zic eu.

S3 are dezavantajul ca este destul de greu si are un sistem 4x4 haldex, adica nu este 4x4 permanent. Acum depinde ce cerinte ai de la masina, daca vrei liniute, S3 este potrivit si are potential bun, la momentul actual fiind in lucru cateva S3-uri in Romania care promit multe (+500cp)

Dupa parerea mea, Opel-ul nu se ridica la standardele masinilor din grupul VAG ca si fiabilitate, dupa ce sufera modificari intense.

Din toate cele enumerate aici, personal as alege edition 30, dar totusi cu DSG si soft de DSG Revo, masina practic comportandu-se ca una manuala, dar fara ambreiaj si fara dezavantajele cutiei manuale. Alt avantaj la ED.30 si S3 e ca internele, turbina si injectoarele sunt capabile de ~380-400 de cai, lucru de avut in vedere daca se doresc performante sporite fatza de cele stock.

VREAU o masina de zi cu zi dar si o masina ocazional la o liniutza una alta probabil o sa fie or S3 or GTI dar manuala
Divatz86 is offline   Reply With Quote
Old 05-12-09, 03:12   #17
Paul RR
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 522
Member of:
[Honda]
Default Re: Golf V GTI Edition 30 vs Astra OPC vs Astra GTC vs Audi S3

in cazul asta eu as lua un golf 6 gti nou in locul tau, nu depaseste cu mult pretul de 20.000 si beneficiaza de ultima tehnologie vw, avand un potential foarte bun, si totusi, e masina noua...
Paul RR is offline   Reply With Quote
Old 05-12-09, 09:56   #18
unchiulNOS
Banned

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 230
Default Re: Golf V GTI Edition 30 vs Astra OPC vs Astra GTC vs Audi S3

Quote:
Originally Posted by Paul RR View Post

S3 are dezavantajul ca este destul de greu si are un sistem 4x4 haldex, adica nu este 4x4 permanent. Acum depinde ce cerinte ai de la masina, daca vrei liniute, S3 este potrivit si are potential bun, la momentul actual fiind in lucru cateva S3-uri in Romania care promit multe (+500cp)

Dupa parerea mea, Opel-ul nu se ridica la standardele masinilor din grupul VAG ca si fiabilitate, dupa ce sufera modificari intense.

Din toate cele enumerate aici, personal as alege edition 30, dar totusi cu DSG si soft de DSG Revo, masina practic comportandu-se ca una manuala, dar fara ambreiaj si fara dezavantajele cutiei manuale. Alt avantaj la ED.30 si S3 e ca internele, turbina si injectoarele sunt capabile de ~380-400 de cai, lucru de avut in vedere daca se doresc performante sporite fatza de cele stock.
maseratti coupe gt, ford mustang shelby, s5 sunt doar o mica parte din prada usor digerata de opc. in fine sunt multe probabile...

ceea ce spui tu sunt mai mult probabilitati, pt ca nu a modificat nimeni s3 cu interne stock pana la macar 350~ si aia la motor, nu 400 cat zici tu
unchiulNOS is offline   Reply With Quote
Old 05-12-09, 10:51   #19
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Golf V GTI Edition 30 vs Astra OPC vs Astra GTC vs Audi S3

Quote:
Originally Posted by Paul RR View Post

Dupa parerea mea, Opel-ul nu se ridica la standardele masinilor din grupul VAG ca si fiabilitate, dupa ce sufera modificari intense.

Din toate cele enumerate aici, personal as alege edition 30, dar totusi cu DSG si soft de DSG Revo, masina practic comportandu-se ca una manuala, dar fara ambreiaj si fara dezavantajele cutiei manuale. Alt avantaj la ED.30 si S3 e ca internele, turbina si injectoarele sunt capabile de ~380-400 de cai, lucru de avut in vedere daca se doresc performante sporite fatza de cele stock.
Depinde eu am avut 2 vag,care au fost execrabile,mai ales la fiabilitate.
Dar am avut multe opeluri,dintre care un kadett 91' cu 1.250.000 km pana in prezent,eu l-am vandut in 01' pe la ~950.000 km cu cutie hidramata, care nu s-a defectat niciodata!
O vectra 1.6 din 2001 cu ~700.000 km,care merge impecabil, o vectra 2007 2.0 T modificata nitel care a mers in forta 170. Km pana am facut-o praf...am avut noroc pana acum la opeluri.sunt curios cati km o sa fac cu insignia!?!

Sunt convins ca nimeni nu vrea sa faca masini extraordinar de fiabile(fie bmw,mercedes,opel,toyota),sa schimbi doar uleiul si cauciucurile!

Daca ai bani multi poti sa mergi pe s3 este cel mai puternic stock. Ca nu isi merita banii pe care ii cer cei de la audi,este alta poveste. Am condus un s3,este o mica racheta putin modificat, doar soft+evacuare,dar poti sa o mierlesti cu zambetul pe buze daca te increzi prea mult in masina!

Asa o masina net superioara s3-ului ar fii o impreza din 07' de pe autovit.
__________________
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 05-12-09, 13:38   #20
Paul RR
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 522
Member of:
[Honda]
Default Re: Golf V GTI Edition 30 vs Astra OPC vs Astra GTC vs Audi S3

Quote:
Originally Posted by unchiulNOS View Post
ceea ce spui tu sunt mai mult probabilitati, pt ca nu a modificat nimeni s3 cu interne stock pana la macar 350~ si aia la motor, nu 400 cat zici tu
te inseli, pana acum stiu vreo 5-6 exemple care imi vin repede in minte, sigur sunt si altele (ed.30, cupra si s3, pt ca au acelasi motor, interne, turbina si injectoare) avand puteri de peste 370 de cai. Iti atasez cateva linkuri

1. asta e graficului ed.30 de care aminteam, masina face presiune mai mica cu 0.2 pe dyno decat pe strada
http://www.spdzoom.ro/forum/download...1876&mode=view

2.asta e dyno unui prieten cu o cupra
http://www.spdzoom.ro/forum/download...=971&mode=view

3. asta e golful BYG din buc, care are la baza 200 de cai dar swap de turbina, injectoare si axe cu came de audi s3
http://www.spdzoom.ro/forum/download...=966&mode=view

Quote:
Originally Posted by OPC-UL View Post
Dar am avut multe opeluri,dintre care un kadett 91' cu 1.250.000 km pana in prezent,eu l-am vandut in 01' pe la ~950.000 km cu cutie hidramata, care nu s-a defectat niciodata.
Eu ziceam de masinile din gama noua sportiva de la Opel, am un prieten ce a avut un bertone z20let si masina aia i-a scos peri albi din ziua in care a cumparato, cu diverse probleme, nu FOARTE majore, dar deranjante, si mai sunt multe exemple de defectiuni la masini similare.
Probabil ca e si o chestie de noroc si de felul in care masina e intretinuta si folosita
Paul RR is offline   Reply With Quote
Old 05-12-09, 23:08   #21
JunKer_hP
Old School Cars

Stage 5
 
JunKer_hP's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,343
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default Re: Golf V GTI Edition 30 vs Astra OPC vs Astra GTC vs Audi S3

eu as alege s3-ul din simplu fapt ca e 4wd
JunKer_hP is offline   Reply With Quote
Old 06-12-09, 10:00   #22
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Golf V GTI Edition 30 vs Astra OPC vs Astra GTC vs Audi S3

Quote:
Originally Posted by Paul RR View Post
Daca spui ca vectra are 420 de cai la roti, eu imi permit sa pun banii pe editionul de care am mentionat. Fuge 300 kmh, desi asta e mai putin important cand vine vorba de acceleratie, dar pana in clipa de fatza foarte putine masina i-au pus probleme din mers. ca un exemplu, daca aderenta este buna, bate detasat un m3 e92 de 420 de cai pe 400 de m(nu stiu cum ar sta vectra cu m3u). Ma rog, pana la o confruntare head-to-head, putem face doar speculatii, si deviem de la subiect. Ar fi foarte interesanta o cursa intre cele 2 zic eu.

S3 are dezavantajul ca este destul de greu si are un sistem 4x4 haldex, adica nu este 4x4 permanent. Acum depinde ce cerinte ai de la masina, daca vrei liniute, S3 este potrivit si are potential bun, la momentul actual fiind in lucru cateva S3-uri in Romania care promit multe (+500cp)

Dupa parerea mea, Opel-ul nu se ridica la standardele masinilor din grupul VAG ca si fiabilitate, dupa ce sufera modificari intense.

Din toate cele enumerate aici, personal as alege edition 30, dar totusi cu DSG si soft de DSG Revo, masina practic comportandu-se ca una manuala, dar fara ambreiaj si fara dezavantajele cutiei manuale. Alt avantaj la ED.30 si S3 e ca internele, turbina si injectoarele sunt capabile de ~380-400 de cai, lucru de avut in vedere daca se doresc performante sporite fatza de cele stock.
Ai un film in care a batut M3 E92 ? Sau vorbesti doar din auzite
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 06-12-09, 17:32   #23
Paul RR
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 522
Member of:
[Honda]
Default Re: Golf V GTI Edition 30 vs Astra OPC vs Astra GTC vs Audi S3

Quote:
Originally Posted by The_Mask View Post
Ai un film in care a batut M3 E92 ? Sau vorbesti doar din auzite
Cunosti detalii despre masina in cauza sau doar te bagi in seama aiurea? Ai fost vreodata la curse in ungaria sa vezi cum e pista si ce plecari se pot face? Masina a scos 12.4 pe 400m, Tom cu E92-ul lui cu soft SKN a scos 12.8, Sebastian cu M3-ul lui cu soft racing code si evacuare a scos 13.0. You do the math.
Tot mai mult se deviaza de la subiect, un om a cerut niste sfaturi in legatura cu masina ce vrea sa o cumpere, hai sa ne concentram la treaba aia
Paul RR is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 13:13   #24
robertinho
VW Driver

Stage 5
 
robertinho's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 632
Member of:
[VW]
Default Re: Golf V GTI Edition 30 vs Astra OPC vs Astra GTC vs Audi S3

s3 all the way...luate stock s3 e cea mai puternica,cea mai rapida,cea mai bine inchegata,tractiune integrala,materiale net superioare la interior fata de concurenta.UN MARE MINUS ESTE PRETUL. Modificat de asemenea s3 face ravagii(ex: aicu,nadir,etc).
In general masinile din grupul vag suporta cel mai bine modificarile majore la motor(ex: byg cu gti,vlad cu polo gti,bogdan wrc cu s3,marys,fusco cu gti,etc)
__________________
~Intermedieri vanzari/cumparari/inchirieri de studio-uri/garosoniere/apartamente in cea mai frumoasa statiune de vacanta de pe litoralul bulgaresc :SUNNY BEACH.PRETURI FOARTE MICI!!! Pentru detalii,informatii suplimentare sau chiar viizonari-0733 936 864-Dl.Mihaila Robert~
~turism intern,turism extern,curse charter,bilete avion,rezervari hoteliere oriunde in lume.vacante,excursii si weekenduri de vis la preturi avantajoase.Pentru detalii-0733936864-Dl Mihaila Robert~
robertinho is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 19:46   #25
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Golf V GTI Edition 30 vs Astra OPC vs Astra GTC vs Audi S3

Quote:
Originally Posted by robertinho View Post
s3 all the way...luate stock s3 e cea mai puternica,cea mai rapida,cea mai bine inchegata,tractiune integrala,materiale net superioare la interior fata de concurenta.UN MARE MINUS ESTE PRETUL. Modificat de asemenea s3 face ravagii(ex: aicu,nadir,etc).
In general masinile din grupul vag suporta cel mai bine modificarile majore la motor(ex: byg cu gti,vlad cu polo gti,bogdan wrc cu s3,marys,fusco cu gti,etc)
Nu in general masinile grupului VAG ci in general motoarele turbo suporta modificari majore, ca si EVO, STI si orice alt motor cu turbo.
GTR is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -