Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 02-12-09, 16:21   #1
Divatz86

Stage 1
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 16
Default Golf V GTI Edition 30 vs Astra OPC vs Astra GTC vs Audi S3

Am deschis acest versus pentru ca vreau sa imi achizitionez o masina din cele de mai sus . Vreau ca cei care posteaza sa si argumenteze alegerea facuta nu in genul "Vreau Golf pt ca e nemteasca " sau ceva de genul . Comentata masina in ideea de consum/demaraj/intretinere si cam tot ce tine de o masina .

Mentionez ca as vrea o masina in jurul sumei de 20.000k

2-3 usi
+200 CP
benzina
manual

Va multumesc pentru timpul acordat.
Divatz86 is offline   Reply With Quote
Old 02-12-09, 16:28   #2
Divatz86

Stage 1
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 16
Default Re: Golf V GTI Edition 30 vs Astra OPC vs Astra GTC vs Audi S3

Pana acum sunt indecis dar in principiu cred ca voi achizitiona un Golf V GTI Ed. 30 pentru ca mi se o masina fiabila si chiar daca unii nu sunt de acord imi place interiorul mai ales daca vb de o masina cu scaune scoica , navigatie , comenzi volan ,etc
NU stiu in schimb nimic de un Audi S3 care dupa multi este urmatorul pas dupa Golf GTI
Astept parerile voastre .
Divatz86 is offline   Reply With Quote
Old 02-12-09, 16:38   #3
Paul RR
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 522
Member of:
[Honda]
Default Re: Golf V GTI Edition 30 vs Astra OPC vs Astra GTC vs Audi S3

vezi ca este de vanzare un edition 30 la deva, mega intretinut (sincer nu cunosc masina mai ingrijita si nebatjocorita ca aia), cu multiple modificari, dar turbina si injectoare stock (in jur de 380-400 de cai) cu putin peste bugetul tau la pret. masina este dsg, dar eu zic ca merita. este oficial cel mai rapid gti dsg din lume cu un timp de 12.4 pe 400m si totodata cea mai rapida masina fwd din romania. daca esti interesat, da-mi un pm si iti dau mai multe detalii si date de contact

asta este cursa care atesta ce am spus eu mai sus (la final a ajuns la usha s3-ului)
https://www.youtube.com/watch?v=oQLU_jWExs8
Paul RR is offline   Reply With Quote
Old 02-12-09, 16:41   #4
Divatz86

Stage 1
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 16
Default Re: Golf V GTI Edition 30 vs Astra OPC vs Astra GTC vs Audi S3

Quote:
Originally Posted by Paul RR View Post
vezi ca este de vanzare un edition 30 la deva, mega intretinut (sincer nu cunosc masina mai ingrijita si nebatjocorita ca aia), cu multiple modificari, dar turbina si injectoare stock (in jur de 380-400 de cai) cu putin peste bugetul tau la pret. masina este dsg, dar eu zic ca merita. este oficial cel mai rapid gti dsg din lume cu un timp de 12.4 pe 400m si totodata cea mai rapida masina fwd din romania. daca esti interesat, da-mi un pm si iti dau mai multe detalii si date de contact

asta este cursa care atesta ce am spus eu mai sus (la final a ajuns la usha s3-ului)
https://www.youtube.com/watch?v=oQLU_jWExs8
am auzit de GTI DSG ca e mult mai rapid decat varianta manuala dar nu prea ma incanta iti dau PM sa vb
Divatz86 is offline   Reply With Quote
Old 02-12-09, 17:16   #5
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Golf V GTI Edition 30 vs Astra OPC vs Astra GTC vs Audi S3

Doar astea ?
Un Renault Sport,Ford St ? Ar fii si astea ceva idei.
La 20.000k de euro,ar fii mai multe optiuni de masini sport,Honda S2000,Opel Astra OPC..

Last edited by StreetStyle22; 02-12-09 at 17:25.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 02-12-09, 17:18   #6
Divatz86

Stage 1
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 16
Default Re: Golf V GTI Edition 30 vs Astra OPC vs Astra GTC vs Audi S3

Quote:
Originally Posted by StreetStyle22 View Post
Doar astea ?
Un Renault Sport,Ford St ? Ar fii si astea ceva idei.
nu prea as vrea renault pentru ca am auzit ca sunt scumpe piesele si intretinerea nici exteriorul nu imi place cum arata
Divatz86 is offline   Reply With Quote
Old 02-12-09, 17:25   #7
Divatz86

Stage 1
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 16
Default Re: Golf V GTI Edition 30 vs Astra OPC vs Astra GTC vs Audi S3

Rezultat test publicat intre GTI si Ford ST
Golf se impune in acest test datorita faptului ca respecta foarte bine reteta primului GTI. Acesta este agil, bine inchegat, dinamic si are un motor ce raspunde foarte bine la solicitari si se tureaza usor. De asemenea, propulsorul este mai eficient si mai economic decat al concurentului din test. Interiorul este peste cel din ST, avand materiale de o calitate mai buna. Focus ST ramane un model care ofera placere in conducere, chiar daca nu este la fel de eficient ca GTI. Motorul sau produce un cuplu excelent in orice palier de turatie, dar are dezavantajul cilindreei mai mari si a consumului.
Divatz86 is offline   Reply With Quote
Old 02-12-09, 17:51   #8
unchiulNOS
Banned

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 230
Default Re: Golf V GTI Edition 30 vs Astra OPC vs Astra GTC vs Audi S3

Quote:
Originally Posted by Paul RR View Post
este oficial cel mai rapid gti dsg din lume cu un timp de 12.4 pe 400m si totodata cea mai rapida masina fwd din romania. daca esti interesat, da-mi un pm si iti dau mai multe detalii si date de contact
https://www.youtube.com/watch?v=oQLU_jWExs8
cea mai rapida masina fwd din romania??? in nici un caz, este vectra opc cea a lui goolum de 420 cp la roata, astra(vmax) opc 650 cp, in urcare de putere...

S3 este cel mai performant daca este sa le comparam stock, dar are putere mult mai mare decat celelalte si pretul...mult mult mai mare decat al celorlalte!
parerea mea este ca nu isi justifica pretul asa mare!

cel mai bine ar fii sa le incerci(dive test) sa vezi care iti insira mai multa placere, siguranta...
unchiulNOS is offline   Reply With Quote
Old 03-12-09, 00:37   #9
Paul RR
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 522
Member of:
[Honda]
Default Re: Golf V GTI Edition 30 vs Astra OPC vs Astra GTC vs Audi S3

Quote:
Originally Posted by unchiulNOS View Post
cea mai rapida masina fwd din romania??? in nici un caz, este vectra opc cea a lui goolum de 420 cp la roata, astra(vmax) opc 650 cp, in urcare de putere...
Pana nu avem un timeslip oficial care sa doboare recordul existent, putem specula pana ne plictisim. Poate proprietarii le vor duce candva in Ungaria sau chiar la Satu Mare cand vor fi etape in 2010 unde cronometrarea este profesionala si atunci vom vedem cu certitudine cum stau. Pana atunci, masinile de care vorbesti tu nu au demonstrat nimic oficial, poate in viitor...
Paul RR is offline   Reply With Quote
Old 03-12-09, 09:22   #10
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Golf V GTI Edition 30 vs Astra OPC vs Astra GTC vs Audi S3

Quote:
Originally Posted by Divatz86 View Post
am auzit de GTI DSG ca e mult mai rapid decat varianta manuala dar nu prea ma incanta iti dau PM sa vb
exista un soft care poate fi pus pe DSG si o transforma in "manuala". nu schimba singura nici in zon rosie, nu retrogradeaza aiurea, schimba si mai repede....si cred ca acel golf il are deja.


daca vrei neaparat noua, recomand S3. are ceva ce nu poti pune la restul..4x4 si conteaza enorm. mai ales dupa primele modificari. la motor, GTIed30 si S3 sunt 99% identice.
S3 S-tronic ar fi solutia ideala...cu upgrade la softul cutiei, ca sa fie "asa cum trebuie".


asa cum spune si PAUL, caii de pe hartie nu se potrivesc cu cei de pe pista, masurati. teoretic sunt si alte masini mai puternice..dar nu au dovedit ca sunt si mai rapide...
__________________
Objects in the mirror tend to disappear

It will never have enough power until I can spin the wheels at the end of the straightaway in high gear
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 03-12-09, 14:29   #11
Divatz86

Stage 1
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 16
Default Re: Golf V GTI Edition 30 vs Astra OPC vs Astra GTC vs Audi S3

Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc View Post
exista un soft care poate fi pus pe DSG si o transforma in "manuala". nu schimba singura nici in zon rosie, nu retrogradeaza aiurea, schimba si mai repede....si cred ca acel golf il are deja.


daca vrei neaparat noua, recomand S3. are ceva ce nu poti pune la restul..4x4 si conteaza enorm. mai ales dupa primele modificari. la motor, GTIed30 si S3 sunt 99% identice.
S3 S-tronic ar fi solutia ideala...cu upgrade la softul cutiei, ca sa fie "asa cum trebuie".


asa cum spune si PAUL, caii de pe hartie nu se potrivesc cu cei de pe pista, masurati. teoretic sunt si alte masini mai puternice..dar nu au dovedit ca sunt si mai rapide...
mersi de ajutor nu vreau sa imi cumpar noua am cautat p mobile.de si acolo au preturile in genul

GTI Edition 30 ~ 18-25 k euro
Audi S3 ~ 20 -25 k euro

ambele masini de la 2007 in sus ca nu prea as vrea una mai veche
Grea decizie ma incanta Audiul din faptul ca e 4wd dar Golful imi place mai mult cum arata
Mai astept idei de la tine pt ca vad ca esti in tema despre masinile astea
PS: Vreau neaparat cutie manuala

Last edited by Divatz86; 03-12-09 at 14:32.
Divatz86 is offline   Reply With Quote
Old 03-12-09, 17:13   #12
unchiulNOS
Banned

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 230
Default Re: Golf V GTI Edition 30 vs Astra OPC vs Astra GTC vs Audi S3

Quote:
Originally Posted by Paul RR View Post
Pana nu avem un timeslip oficial care sa doboare recordul existent, putem specula pana ne plictisim. Poate proprietarii le vor duce candva in Ungaria sau chiar la Satu Mare cand vor fi etape in 2010 unde cronometrarea este profesionala si atunci vom vedem cu certitudine cum stau. Pana atunci, masinile de care vorbesti tu nu au demonstrat nimic oficial, poate in viitor...
este si asta un lucru de luat in seama, dar masinile stiute de tine sunt prea putin probabil mai rapide decat cele stiute de mine!

vectra opc a lui golum a facut multe victime pe strada si va mai face.

nici eu nu am auzit NICIODATA de gti ala...dar asta nu insemna ca nu este bun,nu?

a vandut un prieten un s3,pe care a vandut-o cu ~25.5 euro din 2006(parca?).
este o masina buna, rapida dar pe mine nu m-a convins masina aia. iti da semnzatia de siguranta, dar nu este asa precum pare, in viraje luate in forta nu se comporta asa cum ar trebuii! acum fiecare are asteptarile lui...

nu prea iti trebuie 4x4, care te ajuta cel mai mult la demaraj de pe loc. iarna/zapada nu prea mai avem, te-ar mai ajuta si la viraje, dar greutatea + fata de una fara 4x4 te trage inapoi!
din moment ce vrei un opc, s3 sau gti imi dau seama ca nu prea te intereseaza consumul.
s3 sub 17% in oras, lejer nu scoti.

eu zic mai bine sa te orientezi catre un opc ori gti sau gtc.
gtc-ul(1.6i 180 cp +soft+evacuare completa, ajungi la ~230 cp, mai mult sau mai putin, depinde cine se ocupa de masina) ar fii cel mai bun compromis. nu este asa de puternic/performant, dar macar ai un consum decent +taxe mici!

Last edited by unchiulNOS; 03-12-09 at 17:27.
unchiulNOS is offline   Reply With Quote
Old 03-12-09, 17:31   #13
Divatz86

Stage 1
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 16
Default Re: Golf V GTI Edition 30 vs Astra OPC vs Astra GTC vs Audi S3

Quote:
Originally Posted by unchiulNOS View Post
este si asta un lucru de luat in seama, dar masinile stiute de tine sunt prea putin probabil mai rapide decat cele stiute de mine!

vectra opc a lui golum a facut multe victime pe strada si va mai face.

nici eu nu am auzit NICIODATA de gti ala...dar asta nu insemna ca nu este bun,nu?

a vandut un prieten un s3,pe care a vandut-o cu ~25.5 euro din 2006(parca?).
este o masina buna, rapida dar pe mine nu m-a convins masina aia. iti da semnzatia de siguranta, dar nu este asa precum pare, in viraje luate in forta nu se comporta asa cum ar trebuii! acum fiecare are asteptarile lui...

nu prea iti trebuie 4x4, care te ajuta cel mai mult la demaraj de pe loc. iarna/zapada nu prea mai avem, te-ar mai ajuta si la viraje, dar greutatea + fata de una fara 4x4 te trage inapoi!
din moment ce vrei un opc, s3 sau gti imi dau seama ca nu prea te intereseaza consumul.
s3 sub 17% in oras, lejer nu scoti.

eu zic mai bine sa te orientezi catre un opc ori gti sau gtc.
gtc-ul(1.6i 180 cp +soft+evacuare completa, ajungi la ~230 cp, mai mult sau mai putin, depinde cine se ocupa de masina) ar fii cel mai bun compromis. nu este asa de puternic/performant, dar macar ai un consum decent +taxe mici!
Am auzit de ideea asta la Audi S3 de la mai multe persoane . Acum am mai zis ca nu prea imi place exteriorul la astra .
D un GTI edition 30 ce ai de spus remarcat la ea .... sa spui ceva ca la Audi as fi recunoscator
Divatz86 is offline   Reply With Quote
Old 03-12-09, 18:05   #14
unchiulNOS
Banned

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 230
Default Re: Golf V GTI Edition 30 vs Astra OPC vs Astra GTC vs Audi S3

gti ed 30 dsg are un vecin,modificata pana la ~320 cp, am mers cu ea, dar in postura de pasager. cand nu conduci tu masina sa o simti..nu prea iti poti da seama de valentele ei. nu pot sa ma pronunt in numele ei!

la masina asta iti destul este greu sa pleci de pe loc si aici ma refer in forta. patineaza la greu, dar cateodata iti face placere sa simti masina sub tine cum toceste asfaltul si distruge pneurile.
unchiulNOS is offline   Reply With Quote
Old 04-12-09, 21:23   #15
Paul RR
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 522
Member of:
[Honda]
Default Re: Golf V GTI Edition 30 vs Astra OPC vs Astra GTC vs Audi S3

Quote:
Originally Posted by unchiulNOS View Post
masinile stiute de tine sunt prea putin probabil mai rapide decat cele stiute de mine!

vectra opc a lui golum a facut multe victime pe strada si va mai face.
Daca spui ca vectra are 420 de cai la roti, eu imi permit sa pun banii pe editionul de care am mentionat. Fuge 300 kmh, desi asta e mai putin important cand vine vorba de acceleratie, dar pana in clipa de fatza foarte putine masina i-au pus probleme din mers. ca un exemplu, daca aderenta este buna, bate detasat un m3 e92 de 420 de cai pe 400 de m(nu stiu cum ar sta vectra cu m3u). Ma rog, pana la o confruntare head-to-head, putem face doar speculatii, si deviem de la subiect. Ar fi foarte interesanta o cursa intre cele 2 zic eu.

S3 are dezavantajul ca este destul de greu si are un sistem 4x4 haldex, adica nu este 4x4 permanent. Acum depinde ce cerinte ai de la masina, daca vrei liniute, S3 este potrivit si are potential bun, la momentul actual fiind in lucru cateva S3-uri in Romania care promit multe (+500cp)

Dupa parerea mea, Opel-ul nu se ridica la standardele masinilor din grupul VAG ca si fiabilitate, dupa ce sufera modificari intense.

Din toate cele enumerate aici, personal as alege edition 30, dar totusi cu DSG si soft de DSG Revo, masina practic comportandu-se ca una manuala, dar fara ambreiaj si fara dezavantajele cutiei manuale. Alt avantaj la ED.30 si S3 e ca internele, turbina si injectoarele sunt capabile de ~380-400 de cai, lucru de avut in vedere daca se doresc performante sporite fatza de cele stock.
Paul RR is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -