Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: pe care ai vrea sa pui mana?
Porsche 911 Turbo 36 12.46%
Bugatti Veyron 40 13.84%
McLaren F1 62 21.45%
Lamborghini Murcielago LP640 14 4.84%
Porsche Carrera GT 13 4.50%
Ferrari Enzo 13 4.50%
Ferrari F50 10 3.46%
Porsche 911 GT3 9 3.11%
Ford GT 6 2.08%
Lamborghini Diablo 8 2.77%
Nissan GT-R 44 15.22%
Ferrari F40 12 4.15%
Lamborghini Gallardo Superleggara 10 3.46%
Ferrari F430 5 1.73%
Lotus Elise 7 2.42%
Voters: 289. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 14-11-09, 17:12   #16
Bogdan_SX

Stage 1
 
Bogdan_SX's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 20
Default Re: best car ever made

McLaren F1 - inginerii care au lucrat la aceasta masina chiar au avut mana libera, alegerea pozitionarii scaunului de sofer in mijlocul masinii mi se pare o solutie geniala dpdv al perceptiei drumului/traseului, si ajungand la detalii tehnice precum aurulul din spatiul motor, si motorul special dezvoltat de bmw pentru ei.

A fost o masina revolutionara la vremea ei, si ca performante, dar mai ales ca solutii tehnice, iar la aproape doua decenii dupa aparitia ei, sunt putine masini care au performantele dinamice, repet DINAMICE a acesteia, chiar daca sunt modele mai puternice.

Consider ca aceasta masina a mai revolutionat in ceea ce priveste mentatlitatea producatorilor mici in materie de tehnologie si materiale folosite (sasiu monococ din carbon), si cred ca chiar putem spune ca a pus bazele aparitiei unor firme (unele reaparute) ca Pagani, Spyker, Koenigsegg, Gumpert, etc,
Bogdan_SX is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 21:09   #17
sergiu_evo

Stage 5
 
sergiu_evo's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,572
Member of:
[Honda]
Default Re: best car ever made

votat nissan gtr.de ce?fiindca este o masina cu pret destul de mic in comparatie cu celelalte,si pe circuit le face cam pe toate(demonstrat).cu o suma nu foarte mare de bani cresti puterea pe la 800-900 de cai.plaja larga de firme producatoare de piese aftermarket.stiu japonezi ce stiu
__________________
sergiu_evo is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 23:29   #18
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: best car ever made

Pentru varianta stock clar McLaren F1.
Pentru o masina (mai) de zi cu zi si optiuni tuning GT-R.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 23:49   #19
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: best car ever made

Nu contest faptul ca GT-R este o masina foarte buna, mai ales raportat la pret dar totusi mi se pare peste mana sa fie incadrata la best car ever made cand exista McLaren F1, Ferrari F40, Enzo, Carrera GT, Bugatti Veyron, Lamborghini Diablo etc.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 15-11-09, 01:19   #20
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: best car ever made

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Nu contest faptul ca GT-R este o masina foarte buna, mai ales raportat la pret dar totusi mi se pare peste mana sa fie incadrata la best car ever made cand exista McLaren F1, Ferrari F40, Enzo, Carrera GT, Bugatti Veyron, Lamborghini Diablo etc.
ai dreptate. in topuri nu prea aparea, si comentatorii mai mult sau mai putin priceputi blamau decizia.si aici lafel, daca nu includeam jumate din commenturi era ca dc nu a aparut nissanul. mai repede puteam baga r34 care timpul a putut sa`si lase amprenta si sa spuna ce poate face
pentru tipul de mai sus care ne dadea exemple despre mirificul gtr, scoate capul din nfs si lasa afirmatiile gen o masina ieftina bate la popou o masina tripla la pret. pt cei ca voi trebuia sa bag atomul sa faca ceva pe gtr.
alta chestie, daca esti asa mare fan gtr si afirmi ca cu o suma modesta de bani o duci la 800 cp. omule se vede ca vorbesti doar sa te aflii in treaba, inca nu au aparut firme care sa ofere kit complet aftermarket pt puterea asta decat sa le inumeri pe degete, si asa nu sunt inca testate sa vezi ce poate face mirificul gtr.
2 daca tot erai documentat uitete ca sunt si in tara si de acolo puteai sati dai seama de surplusul de putere carel oferi tu cu cateva parale si ai firme de ales ca strugurii in vie.
plus de asta in afara de reclama agresiva de care a avut parte pana acum sa adeverit ca e o pocnitoare si a inceput sa fie blamata. chiar de curand am citit in top gear parca de mentalitatea constructorilor care au dus la extrem genul de masini si in prim plan gtr`ul care e un monstru de fiabilitate pe dos si care te ajuta sa scapi de piatra de la rinichi in doar 2 minute.
plus de asta mirificul gtr nu are probleme doar cu transmisia acum culmea, apar bube si la electronica, domeniul unde erau bazati japonezii si nu numai.
deci stii vb romanului, cat ai dat atata face. o masina mai mult pe post de bibelou... si nici asa un design prea aratos
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 15-11-09, 02:58   #21
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: best car ever made

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
ai dreptate. in topuri nu prea aparea, si comentatorii mai mult sau mai putin priceputi blamau decizia.si aici lafel, daca nu includeam jumate din commenturi era ca dc nu a aparut nissanul. mai repede puteam baga r34 care timpul a putut sa`si lase amprenta si sa spuna ce poate face
pentru tipul de mai sus care ne dadea exemple despre mirificul gtr, scoate capul din nfs si lasa afirmatiile gen o masina ieftina bate la popou o masina tripla la pret. pt cei ca voi trebuia sa bag atomul sa faca ceva pe gtr.
alta chestie, daca esti asa mare fan gtr si afirmi ca cu o suma modesta de bani o duci la 800 cp. omule se vede ca vorbesti doar sa te aflii in treaba, inca nu au aparut firme care sa ofere kit complet aftermarket pt puterea asta decat sa le inumeri pe degete, si asa nu sunt inca testate sa vezi ce poate face mirificul gtr.
2 daca tot erai documentat uitete ca sunt si in tara si de acolo puteai sati dai seama de surplusul de putere carel oferi tu cu cateva parale si ai firme de ales ca strugurii in vie.
plus de asta in afara de reclama agresiva de care a avut parte pana acum sa adeverit ca e o pocnitoare si a inceput sa fie blamata. chiar de curand am citit in top gear parca de mentalitatea constructorilor care au dus la extrem genul de masini si in prim plan gtr`ul care e un monstru de fiabilitate pe dos si care te ajuta sa scapi de piatra de la rinichi in doar 2 minute.
plus de asta mirificul gtr nu are probleme doar cu transmisia acum culmea, apar bube si la electronica, domeniul unde erau bazati japonezii si nu numai.
deci stii vb romanului, cat ai dat atata face. o masina mai mult pe post de bibelou... si nici asa un design prea aratos
Ca sa te caracterizez scurt ai niste probleme gen "Corneliu Vadim Tudor".

Nu inteleg de ce atat de mare comentariu pentru o parere.

Nu ma intereseaza un kitt intreg de la un singur producator, nu vad relevanta si nici nu exista, componentele tot de la diferiti producatori sunt.
Ai cumva impresia ca Porscheul sau alta masina enumerata mai sus este vre-un etalon in fiabilitate, mai ales cand vorbim de tuning.
Problema cutiei este rezolvata de mult dar stiu ca tu ai ramas cu o fixatie.
Sunt sigur ca ai vorbit cu multi posesori de Porsche de 800 cp si ti-au confirmat fiabilitatea.
Nu am zis ca tuningul este ieftin, dar nu mai scump ca al concurentei iar stock e mult mai ieftin deci / total este mult mai ieftin.
Porsche 911 Turbo Switzer SPI750 (750 hp) - 17995-20995 USD
Nissan GT-R R35 Switzer P800 (700 hp) - 18490 USD (ca tot spuneai ca nu exista kitt)

0-1 mile GT-R wins

http://www.switzerperformanceinnovat.../products.html
http://www.dragtimes.info/en/results/mile/

Noapte buna "Vadim"
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 15-11-09, 08:30   #22
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: best car ever made

Trecānd peste īnceputul de flame de deasupra, pe care vă rog să-l controlaţi ca nişte oameni maturi ce ne presupunem a fi, mă miră faptul că 4 din cei mai normali oameni de pe forum au postat aici părerea lor fără un argument cāt de mic...
Dacă-şi caută posturile şi văd că au dispărut sper să se autosesizeze şi să reposteze cu tot cu argumente concrete.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 15-11-09, 08:40   #23
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: best car ever made

ca sa ma caracterizezi scurt... ai data`n bara. ai comentat pe langa ce am scris eu si doar ce ai vrut. u
mai reciteste odata postul meu
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 15-11-09, 11:07   #24
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: best car ever made

mersi Aleks. F1 pentru ca a fost atatia ani cea mai rapida masina de serie si designul original+performante
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 15-11-09, 12:04   #25
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: best car ever made

Bugatti Veyron pentru peformantele si aspectul pe care il are, atat exterior cat si interior

PS: ar trebui schimbat titlul in "cel mai bun supercar ever made" pentru ca nu am gasit o masina cat de cat normala in topul ala.. ci doar supercaruri.
__________________
dati-mi un ciocan sa-mi indrept comportamentul
If I'm going to Hell ... I'm going in an BMW
the joint makes me high, but BMW makes me fly
In a BMW, happiness isn't around the corner, happiness is in the corner.
Champion is offline   Reply With Quote
Old 15-11-09, 12:26   #26
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: best car ever made

Bugatti Veyron

- performante exceptionale
- aspectul, nu arata a uscator de par cum arata mare parte a supercar-urilor, arata inca a masina civilizata
- interiorul luxos care nu se intalneste la masinile de genu', vezi F40, F50, Enzo, F1, Carrera GT si asa mai departe
- confortul, cei care l-au condus au spus ca este destul de confortabil pentru un hypercar
- tot cei care l-au condus au spus ca spre deosebire de alte hypercar-uri, asta NU iti lasa impresia ca se dezintegreaza la viteze mari (330-380 km/h), totul este "smooth" chiar si la 400 km/h
- eventual fiabilitatea, nu e mare chestie sa scoti 300 cp / litru cu niste turbine cat casa si 3 bari in ele cum au unele masini. Motorul asta este cat se poate de relaxat, nu s-a fortat deloc nota cu presiunea in turbo, nu ai X secunde turbo lag, este perfect utilizabil, civilizat, nu ai impresia ca te sui pe ala din fata cand iti intra turbinele, nu iti iese fum din ambreiaj la fiecare abuz (vezi Pagani Zonda), etc.
- lista ar putea continua la nesfarsit, ideea e ca masina asta a fost gandita pana la ultimul surub, totul e testat si facut cu cap, nu se strica dupa 2 incercari de a atinge VMax, nu arata a uscator de par sau a blender, nu iti muta rinichii cand treci peste orice denivelare pe drum, nu stai intre fiare cand o conduci, nu trebuie sa fii Michael Schumacher sa o stapanesti cat de cat (un F40, F50, F1 sunt mai greu de stapanit, in mare parte din cauza lipsei electronicii)
- etc etc

Last edited by _anaconda_; 15-11-09 at 12:28.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 15-11-09, 12:38   #27
TunerInProgres

Stage 5
 
TunerInProgres's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 914
Member of:
[Opel]
[VW]
Default Re: best car ever made

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Bugatti Veyron

- performante exceptionale
- aspectul, nu arata a uscator de par cum arata mare parte a supercar-urilor, arata inca a masina civilizata
- interiorul luxos care nu se intalneste la masinile de genu', vezi F40, F50, Enzo, F1, Carrera GT si asa mai departe
- confortul, cei care l-au condus au spus ca este destul de confortabil pentru un hypercar
- tot cei care l-au condus au spus ca spre deosebire de alte hypercar-uri, asta NU iti lasa impresia ca se dezintegreaza la viteze mari (330-380 km/h), totul este "smooth" chiar si la 400 km/h
- eventual fiabilitatea, nu e mare chestie sa scoti 300 cp / litru cu niste turbine cat casa si 3 bari in ele cum au unele masini. Motorul asta este cat se poate de relaxat, nu s-a fortat deloc nota cu presiunea in turbo, nu ai X secunde turbo lag, este perfect utilizabil, civilizat, nu ai impresia ca te sui pe ala din fata cand iti intra turbinele, nu iti iese fum din ambreiaj la fiecare abuz (vezi Pagani Zonda), etc.
- lista ar putea continua la nesfarsit, ideea e ca masina asta a fost gandita pana la ultimul surub, totul e testat si facut cu cap, nu se strica dupa 2 incercari de a atinge VMax, nu arata a uscator de par sau a blender, nu iti muta rinichii cand treci peste orice denivelare pe drum, nu stai intre fiare cand o conduci, nu trebuie sa fii Michael Schumacher sa o stapanesti cat de cat (un F40, F50, F1 sunt mai greu de stapanit, in mare parte din cauza lipsei electronicii)
- etc etc
nu stiu ce as mai putea argumenta pe langa asta,alegand la randul meu Veyron decat ca mi se pare o masina de competitie gata de strada si invers,chiar cel mai reusit model,fiind mult peste toti la capitolul asta..nici cu un Diablo nu m-as rusina
TunerInProgres is offline   Reply With Quote
Old 16-11-09, 00:56   #28
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: best car ever made

f1 de la mclaren mi se pare de departe cea mai tare masina din parcare(dintre toate masinile care fac parte din acest top,desii eu zic ca lipsesc multe masini cu adevarat valoroase), pt ca are electronica putina.masina intrutotul este o adevarata arta si cred ca nimeni nu poate spune contrariul!!!!!
punctele forte al masinii ar fii: sasiul, motorul, transmisia si aerodinamica.
prea multa electronica strica. f1 este o masina hardcore, descrie mai bine o masina apropo de semantica cuvantului regasita in dex, nu calculator si apoi masina>vezi veyron.
mclaren f1 este cea mai "best car" din secolul trecut dar a pasit cu dreptul si in secolul acesta(era calculatorului) tot ca fiind cea mai cea*!

farmecul brandului bugati a disparut atunci cand vag-ul l-a cumparat!
un alt exemplu tot asa de elocvent este "imbarligarea" celor de la porsche de catre vag, de a face un jeepan si penibilul cel mai rusinos(desii este gresit gramatical) s-a concretizat in fabricarea de porsche-uri cu iz&miros si comportament de tractor cu acte'n regula!

dc ar fii nevoie de un porsche diesel, cand exista caramizile tiganesti Q7&tuareg?????doar ca se numeste porsche?macar daca nu imparteau aceelasi motoare, sa mai drege oleaca busuiocul,dar NU fratica, suna mai bine porsche cayenne diesel cu performante deadreptul EXECRABILE pt un porsche,oricare ar fii el.

astea de la vag pt un pret corect ii vad in stare sa isi schimbe si orientarile sexuale cand este vorba de malai!

dupa ce ca au loc atatea schimbari climatice de nu le mai inteleg nici cei mai priceputi savanti, au inceput schimbari masive in lumea automobilistica, de nu le mai intelege nici un om(de la a la z).
__________________

Last edited by TSC-Us; 16-11-09 at 00:58.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 18-11-09, 04:40   #29
993turbo

Stage 5
 
993turbo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 368
Default Re: best car ever made

Trecand peste discutiile pro si contra GT-R/Porsche/blabla , e asa de greu sa aleg ceva aici ca pana la urma nu am ales nimic..inca. Mai am nevoie de timp de gandire. Initial citind titlul best car ever made am vrut sa votez F1ul (intradevar nu o sa se mai faca o masina asemanatoare niciodata, e..speciala) dar apoi am observat ca intrebarea e pe care vrei sa pui mana? deci inteleg eu care ai vrea sa o duci acasa, nu? Si aici a inceput marea dilema..dar MARE de tot ) ..chiar nu stiu, Carrera GT pentru a savura condusul ala extraordinar (+cel mai tare sunet in opinia mea), dar pe de alta parte un monstrulet micut gen 997.2 Turbo e muuult mai practic in viata reala, dar pe de alta parte sa zbori de la Nisa la Monte Carlo intr un F40 e un vis, dar ..sa rupi ceva Pilot Cup uri pe Ring intr un GT3 (si sa simti mirosul ala de "race") , sau da, un Diablo in Alpi pe zapada de sa cobori mai alb decat zapada aia din masina la capat si tremurand din toate alea dar al dracului de "alive", hmm, dar un Elise pe Transfagarasean e mai fun decat un rollercoaster, dar sa nu uitam de Veyron (sa privesti transformarea de pe fata soferului din Stang ul de milioane de cai putere care te provoaca pe "407" la un long run este de nepretuit...)
Ce naiba mai baieti, chiar vreti sa mi stricati seara?!? acum iar o sa ma gandesc la masini in loc sa ma odihnesc calumea noaptea Sper sa ma hotarasc pana inchideti poll ul. Greu..greu..pot sa aleg macar vreo 3?
__________________
Porsche. There is no substitute.
996 Turbo
PCA member

Last edited by 993turbo; 18-11-09 at 04:44.
993turbo is offline   Reply With Quote
Old 19-11-09, 18:24   #30
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: best car ever made

porsche 911turbo ...legenda merge mai departe ) o masina performanta , facuta cu bun gust , pret decent fata de alte supercauri
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -