Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Focus ST vs Golf GTI
Ford Focus ST 335 54.12%
VW Golf GTI 284 45.88%
Voters: 619. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 07-04-08, 13:08   #811
zetemte

Presedinte Insomnia Racing

Stage 5
 
zetemte's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 1,332
Member of:
[Moderators]
[Insomnia]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Eu cind m-am luat masina m-am uitat va spun de ce am luat Focusul ...

1. Motor foarte usor de tunat si cu mare cuplu (ajungi la 300 CP cu soft, evacuare, admisie si intercooler - kit GGR). La 2.0 TFSI nu ai cum fara sa schimbi turbina.
2. Foarte bun sasiu
3. Look si vopseua (imi place mult mai mult, decit Golf)
4. GTi prea comun (sute de GTI'uri prin Bucuresti)
__________________
www.insomniaracing.org

Portocala Mecanica
zetemte is offline   Reply With Quote
Old 10-04-08, 17:41   #812
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Ca veni vorba de masinile stock, conduse eventual si de profesionisti si ca fapt divers, iata o lista de pe lungul circuit de 22.8km, Nordschleife.ST 2.35 (egalitate cu OPC, BMW M3 E36 si cu BMW130i, Golf4 R32 8.37, Golf R32 2005 4.49, Golf GTI 8.53 (in coloana a patra sunt trecute puterile si greutatile masinilor).Destul de concludent pentru capitolul performanta/tinuta de drum.

http://www.fastestlaps.com/track2.html
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 10-04-08, 20:44   #813
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Erata: 8.35 timpul ST-ului (si a celor mentionate cu timp egal)...dar banuiesc ca s-a inteles despre ce e vorba.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 11-04-08, 20:29   #814
Bemelo
VW Driver

Stage 5
 
Bemelo's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 621
Member of:
[VW]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

nu contest timpii pusi de tine dar pe fastest laps poate sa pune oricine, orice timp pe orice circuit..
Bemelo is offline   Reply With Quote
Old 11-04-08, 21:20   #815
mph/km/h

Stage 3
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 88
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

opc-ul l-asi vota, dar daca nu e..VOT St un timp apropiat de opc.

este putin mai artos decat GTI
mph/km/h is offline   Reply With Quote
Old 12-04-08, 20:36   #816
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by Bemelo View Post
nu contest timpii pusi de tine dar pe fastest laps poate sa pune oricine, orice timp pe orice circuit..
Pai sunt timpi rezultati in teste pe diviziile sport, eu doar am pus linkul, sau la ce te referi, ca sunt pusi din burta?Nu stiu ce sa zic....asa nu mai credem in nimic, nu mai luam de buna nici o sursa fara nici o rezerva.Se poate bate pe google timpi alesi la intamplare de acolo (uite daca bati Astra OPC Nordschleife iti vor aparea mai multe surse care dau acelasi timp, aceeasi referinta).Daca la vreuna nu se verifica acel timp si in alte surse, atunci se poate pune sub semnul intrebarii ce e trecut acolo.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 14-04-08, 01:07   #817
Bemelo
VW Driver

Stage 5
 
Bemelo's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 621
Member of:
[VW]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by carutasu View Post
Pai sunt timpi rezultati in teste pe diviziile sport, eu doar am pus linkul, sau la ce te referi, ca sunt pusi din burta?Nu stiu ce sa zic....asa nu mai credem in nimic, nu mai luam de buna nici o sursa fara nici o rezerva.Se poate bate pe google timpi alesi la intamplare de acolo (uite daca bati Astra OPC Nordschleife iti vor aparea mai multe surse care dau acelasi timp, aceeasi referinta).Daca la vreuna nu se verifica acel timp si in alte surse, atunci se poate pune sub semnul intrebarii ce e trecut acolo.
Ma refeream la faptul ca oricine sub orice nume poate adauga timpi acolo..inca o data nu contest timpii pusi de tine.

Last edited by Bemelo; 14-04-08 at 01:11.
Bemelo is offline   Reply With Quote
Old 14-04-08, 17:07   #818
GodfatherN
BMW Driver

Stage 5
 
GodfatherN's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 391
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[FORD]
[CHEVROLET]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by Bemelo View Post
nu contest timpii pusi de tine dar pe fastest laps poate sa pune oricine, orice timp pe orice circuit..


lol...pueril deja, fara suparare...
GodfatherN is offline   Reply With Quote
Old 14-04-08, 21:25   #819
Bemelo
VW Driver

Stage 5
 
Bemelo's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 621
Member of:
[VW]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by GodfatherN View Post
lol...pueril deja, fara suparare...
omule recunosc ca Focus-ul e mai dinamic decat golful , implicit si mai bun pe circuit , care e problema? eu contestam doar veridicitatea site-ului fastestlaps.. nu este o referinta; s-a deviat prea mult oricum..
__________________
Dimensiunea maximă pentru o imagine în semnătură este de 500x100 pixeli.
Bemelo is offline   Reply With Quote
Old 15-04-08, 00:16   #820
alexRS

Stage 2
 
alexRS's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 55
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

la design mi se pare mai tare ford-ul insa la dinamica e mai tare golf-ul
alexRS is offline   Reply With Quote
Old 15-04-08, 02:42   #821
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Cu ce am avut eu ocazia sa verific veridicitatea in cea mai mare masura (a timpilor de pe site-ul respectiv) a fost cu timpii pe Top Gear Track (pot fi gasiti si ei acolo).Am multe emisiuni de-ale lor inregistrate in care am vazut testele, iar timpii trecuti apoi pe biletele erau agatati in panoul acela.Tot ce am vazut pe site am vazut si "pe viu" in emisiuni.Pe Nordschleife am vazut doar un film cu 6.55-ul scos de Radical SR8 si un senzational 5.15 scos cu BMW Sauberul de F1 pilotat de Heinfeld.Mai sunt ceva referinte si pe wikipedia, dar acolo nu prea se fac update-uri.
@La design....e un capitol subiectiv.La dinamica, fata de precedentul GTI 30 edition, ST era mai rapid (se vede si din linkul cu circuitul lung mentionat).Fata de 2007 GTI 30...s-au mai schimbat putin lucrurile, Golful a beneficiat de motorul modificat care a primit inca 30cp si a capatat o dinamica mult imbunatatita.Demarajul a ajuns putin sub al ST-ului (cu 2 zecimi mai rapid) si ceva mai mult top speed.Testul urmator il da ca fiind ceva mai dinamic, avand punctaj egal pe circuite si un plus de punctaj pe linie dreapta. http://www.fastestlaps.com/index.php...=46767cd391964

E o chestie chiar buna, progresul unuia il obliga si pe celalalt sa pluseze.Urmeaza si pentru Focus ST260-ul.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 15-04-08, 09:45   #822
GodfatherN
BMW Driver

Stage 5
 
GodfatherN's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 391
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[FORD]
[CHEVROLET]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by Bemelo View Post
omule recunosc ca Focus-ul e mai dinamic decat golful , implicit si mai bun pe circuit , care e problema? eu contestam doar veridicitatea site-ului fastestlaps.. nu este o referinta; s-a deviat prea mult oricum..
..Deja imi place sa ma repet...Golful nu este o masina rea ci dimpotriva insa daca se vrea o comparatie intre Focus ST si Golf eu cred ca nu GTI-ul este cel care poate suporta comparatie. E30 sau R32 ar fi dat mai bine mai ales ca la capitolul stabilitate stau un pic mai bine decat GTI-ul. Ma refer strict la stabilitate pt. ca am avut Golf si nu am fost multumit coparativ cu Ford...cam asta e parerea mea...cat despre veridicitatea timpilor...nu cred ca e cazul sa le contestam mai ales tinand cont de faptul ca au fost conduse de...cine trebuie :P
__________________
I'LL MAKE YOU AN OFFER YOU CAN NOT REFUSE !!!

GodfatherN
GodfatherN is offline   Reply With Quote
Old 15-04-08, 15:11   #823
alexGTI
Audi Driver

Stage 5
 
alexGTI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,118
Member of:
[VW]
[AUDI]
[RENAULT]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Godfather masina ta e stock ?
alexGTI is offline   Reply With Quote
Old 15-04-08, 16:03   #824
GodfatherN
BMW Driver

Stage 5
 
GodfatherN's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 391
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[FORD]
[CHEVROLET]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by alexGTI View Post
Godfather masina ta e stock ?
nu prea...de ce ?
GodfatherN is offline   Reply With Quote
Old 15-04-08, 16:09   #825
alexGTI
Audi Driver

Stage 5
 
alexGTI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,118
Member of:
[VW]
[AUDI]
[RENAULT]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

ma gandeam la o mica confruntare cu un gti
alexGTI is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -