Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Focus ST vs Golf GTI
Ford Focus ST 335 54.12%
VW Golf GTI 284 45.88%
Voters: 619. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 26-05-08, 09:55   #856
cheet

Stage 4
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 186
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

e coupe nu hatch(asa cum e si alfa brera), toata presa il compara cu TT si sustine ca va pierde gratios...
oricat de orientati spre siguranta marketingului ar fi vw nu cred ca sunt atat de inapti sa faca 2 hatchuri pe aceeasi platforma la acelasi pret cu aceleasi motorizari, nu?

"AutoExpress has an interesting article about a VW Golf GTI coupé, re-badging the Scirocco name, assuming that it's VW's Audi TT-beater."
cheet is offline   Reply With Quote
Old 26-05-08, 21:49   #857
alexGTI
Audi Driver

Stage 5
 
alexGTI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,118
Member of:
[VW]
[AUDI]
[RENAULT]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

cum sa fie coupe ?
uita-te si tu la design ... e toata ziua hatch ...
daca era coupe ii trebuia si lui o chestie gen portbagaj nu ?
si btw ... e aproape la fel de inalt ca un golf ... deci nu e coupe
__________________
Actual cars:
'11 Audi S3 - Revo | Milltek | H&R | Forge | 19" | Evo-MS
'11 Audi A1 - Custom paint | 18" | Black optics

Gone:
'08 VW Golf GTI - 285 BHP - Milltek | D2 | INJEN | MOTUL | Superchips
'05 Mini Cooper S Cabrio - 170 BHP - Eibach | Aero | Custom exhaust
alexGTI is offline   Reply With Quote
Old 29-05-08, 19:56   #858
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by cheet View Post
e coupe nu hatch(asa cum e si alfa brera), toata presa il compara cu TT si sustine ca va pierde gratios...
oricat de orientati spre siguranta marketingului ar fi vw nu cred ca sunt atat de inapti sa faca 2 hatchuri pe aceeasi platforma la acelasi pret cu aceleasi motorizari, nu?

"AutoExpress has an interesting article about a VW Golf GTI coupé, re-badging the Scirocco name, assuming that it's VW's Audi TT-beater."
Nu e coupe e hatch cum spune si Alex! Doar seria 1 are un coupe, in rest nu o sa gasesti in clasa compacta coupeuri.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 29-05-08, 20:47   #859
cheet

Stage 4
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 186
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Ok, e hatch.
Ignoranta e scuzabila doar la un anumit public. Bafta
cheet is offline   Reply With Quote
Old 29-05-08, 23:57   #860
alexGTI
Audi Driver

Stage 5
 
alexGTI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,118
Member of:
[VW]
[AUDI]
[RENAULT]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by cheet View Post
Ok, e hatch.
Ignoranta e scuzabila doar la un anumit public. Bafta
Hatchback is a term designating an automobile design, containing a passenger cabin with an integrated cargo space, accessed from behind the vehicle by a single, top-hinged tailgate or large flip-up window. The vehicle commonly has two rows of seats, with the rear seat able to fold down to increase cargo space.

A coupé (from the French verb couper, to cut) or coupe is a car body style, the precise definition of which varies from manufacturer to manufacturer, and over time. Coupés are often sporty variants of sedan (or saloon—see American and British English spelling differences) body styles, reduced from 4 doors to 2, with a close-coupled interior offering either two seats or 2+2 seating (space for two passengers up front and for two occasional passengers in the rear).

Poate asa intelegi ...
iti subliniez partea interesanta integrated cargo space, accessed from behind the vehicle by a single, top-hinged tailgate or large flip-up window.
alexGTI is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 18:04   #861
dal3x
Ford Driver

Stage 5
 
dal3x's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 445
Member of:
[FORD]
Cool Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

ce bine imi pare cand vad ca ST-ul este in fata GTI-ului...(si nu e sg loc in care FORD castiga in fata VW). Se pare ca lumea usor usor deschide ochii, ii deschide larh..si se trezeste din Volkswagenizarea poporului roman.Sa nu se inteleaga gresit..nu am nimic cu Vw..e o masina buna...dar sunt multe optiuni pe piata(si nu ma refer doar la FORD) care ofera calitate egala sau mai mare la un pret mult mai bun !
Cheers
aa...daca mai erau dubii...Votez FOCUS ST din nnnnnspe mii de motive pe care stiu sa le si enumar desi tin sa repet ceea ce au spus cei pro-ST
dal3x is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 20:49   #862
robertinho
VW Driver

Stage 5
 
robertinho's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 632
Member of:
[VW]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

...calitatea egala sau mai mare o remarci cand te sui in amandoua si vezi ce materiale sunt folosite la una si ce materiale la alta...si asta se poate remarca incepand de la variantele cele mai slabe de echipare ale ambelor modele pana la varfurile de gama
__________________
~Intermedieri vanzari/cumparari/inchirieri de studio-uri/garosoniere/apartamente in cea mai frumoasa statiune de vacanta de pe litoralul bulgaresc :SUNNY BEACH.PRETURI FOARTE MICI!!! Pentru detalii,informatii suplimentare sau chiar viizonari-0733 936 864-Dl.Mihaila Robert~
~turism intern,turism extern,curse charter,bilete avion,rezervari hoteliere oriunde in lume.vacante,excursii si weekenduri de vis la preturi avantajoase.Pentru detalii-0733936864-Dl Mihaila Robert~
robertinho is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 20:55   #863
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Materiale proaste. Majoritatea constructorilor mari, stiind ca sunt obligati de regulile de poluare si siguranta sa construiasca modele mai complexe, mai grele si mai scumpe, reduc costurile montand interioare din plastic prost, tare si urat, si reducand materialele antifonante. Pana si Mercedes-Benz s-a porcit, daca pui alaturi un E (W124) din 1990 si un C (W204) modern, se vede diferenta. VW si Ford stau si mai prost.

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 30-01-09, 10:10   #864
Dutor

Stage 3
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 123
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Alegere personala: St-ul pt "colaborarea" cu asfaltul, mai buna decat GTI-ul.

Last edited by Dutor; 30-01-09 at 10:12.
Dutor is offline   Reply With Quote
Old 09-02-09, 18:02   #865
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by zGb View Post
Desigur...noi vorbim aici de 2 masini nu de 2 motoare (care oricum pentru cultura ta generala motorul TFSI este MULT mai potent decat motorul de ford...pardon de volvo)...argumentul tau este ceva la genul cum ca tortul de ciocolata facut de cofetaria Petronela, care are 50g in plus de frisca este INDUBITABIL MAI BUN decat tortul facut de nea Lica care are 50g in minus desi poate dupa ce-l mananci pe cel de la nea Lica ai niste sentimente similare cu orgasmul...ma rog comparatia mea este foarte exagerata dar la 39 de ani sunt sigur ca vei percuta din prima ce-am vrut sa zic
Tu oricum esti subiectiv si lumea stie afinitatea ta pt VAG-uri. Unde sunt argumentele ? Btw, motorul asta de Volvo mai exista in 2 variante oficiale (pe care ti se ofera garantie): 260 hp (ST moontune) si 305 hp (Focus RS). Sa nu mai spun ca se preteaza mai bine la tuning datorita cilindreei superioare. In plus asta iti ofera si cuplu superior. Singurul defect ar fi ca este mai gurmand decat GTI-ul, stock vorbind, pt ca daca cresti puterea la motoare, oricum nu prea mai conteaza.

Last edited by UNLORD; 09-02-09 at 18:04.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 09-02-09, 18:05   #866
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by storange View Post
STul are un defect din fabricatie,iar eu ca posesor de ST,il recunosc....Are scaunele pozitionate prea inalt. In rest,la toate capitolele este peste GTI.De fapt nici nu stiu daca comparatia pote avea loc din mom ce ST are 2,5L si 5 cilindri.
Poate il prezinti si tu la sectiunea :"masina mea Ford" (https://forum.4tuning.ro/121-masina-mea-ford.html) sa ne arati si "defectiunea".
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 09-02-09, 18:08   #867
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

argumentele sunt tfsi-urile din toata lumea de pe strazi...cu performantele lor sunt prea putin subiectiv (inainte eram mult mai subiectiv ce-i drept) si ca sa ti-o zic p-aia corecta, focusul st este o masina mai tare overall decat un gti pentru mine personal...focusul rs este acum nou d-abia scos...si vag-ul are un tfsi de 2l cu 310cp stock (o editie limitata de leon) sa nu fiu inteles gresit eu m-am luat putin de storange pentru ca concluzia lui este de-a dreptul puerila ca la copiii care se joaca nfs si zic masina mea e mai tare ca are eleronu mai mare...ai prins ideea

later edit : daca arunci un ochi prin semnatura mea oricum intelegi ce reprezinta aceste 2 masini pt mine
__________________
Best Impreza Exhaust Sound
We don't call FWD's as cars. They are "moving equipments"
zGb is offline   Reply With Quote
Old 10-02-09, 20:03   #868
dal3x
Ford Driver

Stage 5
 
dal3x's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 445
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Motorul de pe Focus ST a fost testat de oficialii FORD prin mentinerea acestuia la o turatie constanta de 5000(sau 5500) rpm timp de 2 saptamani ! A trecut testul cu brio, fara nici o defectiune (era echivalentul la aprox 250.000 km). Dupa acest test daca nu ma insel motorul a fost declarat cel mai fiabil motor...etc...(repet, daca nu ma insel).
TFSI e si el un motor de top ! nu stiu sa fii trecut sau macar supus la un astfel de test, dar parerea mea e ca e foarte greu sa spui care din ele e mai bun. Amandoua sunt motoare cu un potential foarte ridicat. Livreaza o forta foarte mare, amandoua sunt capabile sa treaca de bariera 100cp/1 litru .
Personal am testat puterea unui ST vs un GTI si un TT(motor 2.0). Pe amandoi i-am intrecut. Adevarat, nu la o diferenta astronomica, dar i-am intrecut !
Asta avand in vedere aerodinamicitatea mult mai buna a TT-ului in comparatie cu ST-ul !
Atat am avut de spus, si repet e parerea mea, incercand sa fiu cat mai obiectiv !
Noroc
dal3x is offline   Reply With Quote
Old 10-02-09, 22:05   #869
RazvanC4

Stage 2
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 42
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

si mie mi se pare destul de sters GTI-ul, mai ales ca o sa apara GTI-ul de pe seria 6. oricum si asa, St-ul arata mai bine
RazvanC4 is offline   Reply With Quote
Old 19-02-09, 11:28   #870
llauta

Stage 2
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 49
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Am vazut aseara 2 st portocalii intr-o benzinarie in Pantelimon...si aratau f. bine...iti sar in ochi.

Last edited by llauta; 19-02-09 at 11:51.
llauta is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -