Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 01-01-10, 15:48   #61
DonDino

Stock
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 4
Default Re: solenza vs golf 3

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
ai uitat un amanunt: are 18ani de acum masina ta si probabil ca peste 4-5ani nici nu o sa vrei sa mai auzi de ea. cum ar fi sa te vada prietenii intr un golf de 22-23de ani vechime? pe cand o masina ca solenza la 10ani o sa fie ca la "a doua tinerete" mai ales pt un tanar
Compara solenza cu asta ....
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	050309140134.jpg
Views:	174
Size:	288.4 KB
ID:	1245127   Click image for larger version

Name:	050309135832.jpg
Views:	143
Size:	367.5 KB
ID:	1245128  
DonDino is offline   Reply With Quote
Old 01-01-10, 15:54   #62
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: solenza vs golf 3

Solenza an de fabricatie mai nou.Motor mic si fiabil si relativ ok raportat la masa masinii.
Intr-adevar e o placere sa'ti cumperi o masina cu un nr de km total ce bate spre 300.000 de km,dar sa fim seriosi ca nu e super masina,iar cand golful era nou costa...cate 2 solenze la un loc ?
Intr-adevar solenza are probleme cu haoinul acela,dar daca am avea si noi drumuri mai calumea..poate ar fii mai ok.
DonDino nu stiu mie G3 nu mi se pare frumusete pe langa Solenza,Solenza din bot e mai frumoasa ca un golf 3 care,are un design anemic,varul meu are un golf 3 Vr6 de 2.8 din 92 si al ui bate spre 300.000 dar daca are bani v-a face motorul cap coada si a dat rugina pe el la aripiile fata.. si am vazut multe golfuri cu probleme electrice la stopuri poate o fii de vina si propietarii pentru unele probleme cauzate la masina respectiva,..in 1992 Golful 3 a iesit masina anului in acel an,dar asta nu spune nimic,cel putin mie,astea sunt strategii de marketing..Si motorul tau de 1.4 are doar 55 de cai abia se v-a tine dupa o solenza de 1.4..de 65 de cp
Golful 1.4 face suta in 15,16 secunde..Solenza in 13 secunde deja e la 100.
La consum,solenza dupa foaie arata consum de 7,6 in oras si 6.8 urban deci e discutabila treaba.Iar la stabilitate,amandoua sunt cam la fel.
Sa fim seriosi varsta spune multe..
Hai las'o balta ca nu e avion golful sau mare looker,ceva masini a aniilor 90 care la design mi se par cele mai tari ar fii Fiat Coupe,Calibra,E36..

Last edited by StreetStyle22; 01-01-10 at 15:57.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 01-01-10, 16:02   #63
DonDino

Stock
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 4
Default Re: solenza vs golf 3

Quote:
Originally Posted by StreetStyle22 View Post
Solenza an de fabricatie mai nou.Motor mic si fiabil si relativ ok raportat la masa masinii.
Intr-adevar e o placere sa'ti cumperi o masina cu un nr de km total ce bate spre 300.000 de km,dar sa fim seriosi ca nu e super masina,iar cand golful era nou costa...cate 2 solenze la un loc ?
Intr-adevar solenza are probleme cu haoinul acela,dar daca am avea si noi drumuri mai calumea..poate ar fii mai ok.
DonDino nu stiu mie G3 nu mi se pare frumusete pe langa Solenza,Solenza din bot e mai frumoasa ca un golf 3 care,are un design anemic,varul meu are un golf 3 Vr6 de 2.8 din 92 si al ui bate spre 300.000 dar daca are bani v-a face motorul cap coada si a dat rugina pe el la aripiile fata.. si am vazut multe golfuri cu probleme electrice la stopuri poate o fii de vina si propietarii pentru unele probleme cauzate la masina respectiva,..in 1992 Golful 3 a iesit masina anului in acel an,dar asta nu spune nimic,cel putin mie,astea sunt strategii de marketing..Si motorul tau de 1.4 are doar 55 de cai abia se v-a tine dupa o solenza de 1.4..de 65 de cp
Golful 1.4 face suta in 15,16 secunde..Solenza in 13 secunde deja e la 100.
La consum,solenza dupa foaie arata consum de 7,6 in oras si 6.8 urban deci e discutabila treaba.Iar la stabilitate,amandoua sunt cam la fel.
Sa fim seriosi varsta spune multe..
Hai las'o balta ca nu e avion golful sau mare looker,ceva masini a aniilor 90 care la design mi se par cele mai tari ar fii Fiat Coupe,Calibra,E36..
Iata si botul de la mk3 - ul meu . si la solenza e fainutz , dar totusi ...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	050309135906.jpg
Views:	187
Size:	309.9 KB
ID:	1245155  
DonDino is offline   Reply With Quote
Old 01-01-10, 16:10   #64
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: solenza vs golf 3

Da stiu botul bine la golf,varul meu are g3 am scris mai sus dar are pleoapa de aceea ce vine peste sigla..e mai mare,nu stiu cum ii zice exact la model,i masina ta a avut un accident serios in bot,bara nu sta deloc la linie.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 02-01-10, 12:12   #65
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: solenza vs golf 3

Quote:
Originally Posted by StreetStyle22 View Post
Masina ta a avut un accident serios in bot,bara nu sta deloc la linie.
Cum mai sunteti voi toti experţi īn masini dintr-o privire, parcă sunt la tārg deja...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 02-01-10, 12:52   #66
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: solenza vs golf 3

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Cum mai sunteti voi toti experţi īn masini dintr-o privire, parcă sunt la tārg deja...
Nu e vorba ca sunt expert,dar cred ca stie si el asta,a fost doar o afirmatie,chiar nu vroiam sa atac sau sa supar propietarul. Eu unul ii urez imatriculare ieftina si cat mai multi km si sa nu aibe probleme cu masina.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 20-01-10, 16:43   #67
Ryco1

Stage 1
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 22
Default Re: solenza vs golf 3

Decat un Golf 3 de15-16 ani mai bine o SolenzaGarantat vei avea parte de un motor si o cutie mai bune.
Ryco1 is offline   Reply With Quote
Old 20-01-10, 16:52   #68
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: solenza vs golf 3

da, dar o masina nu e facuta doar din motor si cutie.. iti mai tre directie, frane, suspensii, sasiu si caroserie. care toate la un loc dau tinuta de drum. si confortul. si satisfactia la volan. eh.. detaliile..
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 20-01-10, 17:01   #69
Ryco1

Stage 1
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 22
Default Re: solenza vs golf 3

Si un Golf 3 crezi ca mai exceleaza la toate astea?
Solenza clar este peste aceasta masina veche.
Ryco1 is offline   Reply With Quote
Old 20-01-10, 17:18   #70
snopy's brother

Stage 5
 
snopy's brother's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 434
Default Re: solenza vs golf 3

clar? poi inseamna ca tu nu ai fost cu o masina ok la toate capitolele.In plus, daca iei un golf mai echipat sunt alte materiale mai bune.Suspensia este mult mai buna la golf, tinuta de drum; se poate ca suspensia sa fie prea rigida pentru drumurile din Ro, insa la drum intins, este comoda.In plus golful este mai bine antifonat.
Daca se compara golf 3 vs logan era alt ceva
__________________
Toti se plang de bani, dar de minte nimeni
snopy's brother is offline   Reply With Quote
Old 21-01-10, 07:54   #71
Ryco1

Stage 1
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 22
Default Re: solenza vs golf 3

Motoarele de Renault si cutiile sunt peste VW la toate modelele.
Ryco1 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-10, 15:15   #72
MadAboutGolf3
VW Driver

Stage 5
 
MadAboutGolf3's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,053
Member of:
[VW]
Default Re: solenza vs golf 3

Quote:
Originally Posted by Ryco1 View Post
Motoarele de Renault si cutiile sunt peste VW la toate modelele.
buna asta
ai vorbit din proprie experienta? sau de unde si pana cand e Renault mai bun ca VW ?
francezul face masini ieftine si stricacioase , strategia lor fiind de a scoate de n ori pretul masinii din vanzarea pieselor
pe cand la vw mai rar probleme in genul celor de la Renault, senzori, computere, pompe de apa si tot ce mai pica pe la ele, chiar si afara sunt inferioare Renault-urile fata de VW, mergand pe ideea ca afara lumea intretine masinile corespunzator si nu sunt plimbate prin toate craterele cum e in Ro si acolo in cele mai bune conditii tot pica, asa ca varianta asta renault mai bun ca vw .. e ca in bancu ala.. capitolul Utopie si Science Fiction.
MadAboutGolf3 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-10, 15:32   #73
snopy's brother

Stage 5
 
snopy's brother's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 434
Default Re: solenza vs golf 3

Fiecare marca, model are problemele lui, pana si audi, mercedes.Dar sa zici ca renault peste vw...joking
snopy's brother is offline   Reply With Quote
Old 21-01-10, 16:26   #74
Dacia Sport BR 10 TCM

Stage 4
 
Dacia Sport BR 10 TCM's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 292
Member of:
[DACIA]
Default Re: solenza vs golf 3

Corect
Dacia Sport BR 10 TCM is offline   Reply With Quote
Old 21-01-10, 18:16   #75
Priki

Stage 1
 
Priki's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 23
Default Re: solenza vs golf 3

Luati-va care vreti Solenta ca eu mi-am luat Golf 3,cei drept putin modificat si va invit si la o tura.Va las apoi pe voi sa dati notele.
Priki is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -