Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 06-10-09, 08:28   #1
adytzuman

Stock
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5
Default solenza vs golf 3

piese, consum, fiabilitate, avantaje si dezavantaje....care crede`ti ca merita banii? ma refer la 2000 de euro!
adytzuman is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 13:50   #2
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: solenza vs golf 3

Aia care o gasesti mai bine intretinuta merita.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 18:29   #3
adytzuman

Stock
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5
Default Re: solenza vs golf 3

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Aia care o gasesti mai bine intretinuta merita.
pai am gasit un golf in 2500 tdi...cat de cat arata bine....si o solenza in 1700 de euro care a fost taxi dar cica intretinuta...tu ce ai face??
adytzuman is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 20:55   #4
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: solenza vs golf 3

Daca a fost pe taxi nu prea are cum sa fie bine intretinuta oricat ar fi incercat proprietarul. Un Golf 1.4-1.6 benzina in stare buna nu ai gasit ?
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 21:35   #5
edypro2

Stage 5
 
edypro2's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 395
Member of:
[VW]
Default Re: solenza vs golf 3

chiar crezi ca poti compara inginerul german cu unul romano-francez?
edypro2 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 21:43   #6
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: solenza vs golf 3

Nu au tot 2 maini, 1 creier, 2 ochi etc ? O dati in basme din popor ?
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 21:46   #7
edypro2

Stage 5
 
edypro2's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 395
Member of:
[VW]
Default Re: solenza vs golf 3

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Nu au tot 2 maini, 1 creier, 2 ochi etc ? O dati in basme din popor ?
ba da , dar gandesc total diferit
edypro2 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 21:46   #8
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: solenza vs golf 3

amandoua au piese ieftine, doar ca tind sa cred ca in golf va trebui sa bagi bani mai rar.

multa bafta in alegerea unei masini bune
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 08-10-09, 10:57   #9
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: solenza vs golf 3

Quote:
Originally Posted by RideTheRiddle View Post
amandoua au piese ieftine, doar ca tind sa cred ca in golf va trebui sa bagi bani mai rar.

multa bafta in alegerea unei masini bune
Trebuie sa se gandeasca si la faptul ca o solenza o poti lua si din 2004 la banii astia. Un golf din ce an il iei? chiar daca e mai fiabil golful totusi 14-15 ani la o masina se simt altfel decat 5ani. Parerea mea este ca ambele masini sunt bune, iar la performante apropiate, doar sa fie cat mai bine intretinute si cu km mai putini. Eu as mai stange 500de E si as lua o solenza cu AC si care nu a fost taxi.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 08-10-09, 11:06   #10
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: solenza vs golf 3

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Trebuie sa se gandeasca si la faptul ca o solenza o poti lua si din 2004 la banii astia. Un golf din ce an il iei? chiar daca e mai fiabil golful totusi 14-15 ani la o masina se simt altfel decat 5ani. Parerea mea este ca ambele masini sunt bune, iar la performante apropiate, doar sa fie cat mai bine intretinute si cu km mai putini. Eu as mai stange 500de E si as lua o solenza cu AC si care nu a fost taxi.
da ai dreptate, anul fabricatie conteaza foarte mult in acest caz. mie unul ca aspect nu imi place solenza si voi avea intotdeauna prejudecati din cauza asta, dar ca si pret/an fabricatie solenza e imbatabila
__________________
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 08-10-09, 18:00   #11
zorro6299


Stage 5
 
zorro6299's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 674
Member of:
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: solenza vs golf 3

Fost propietar de Solenza ( noua , noutza) , actual am un golf3 ( 1,8 +gpl )

Solenza - merita doar daca ti-o permiti de noua ( pacat ca nu se mai fabrica )
- in nici un caz nu recomand una ce a facut taxi...aia nu ma este masina ( e ca o fetita care a facut " centura " )
- despre consum as putea sa ti spun ca e Ok, daca mergi in limitele legii ( pe autostrada mi-a parut rau ca am plecat de acasa....se scurgea acul de la benzina..precum secundarul intr-un ceas )
- dar Solenza este o masina reusita ( pentru constructorii romano-francezi ), cei drept cam trancanea haionul , dar asta e..si drumurile s cum sunt.

Golf3 - desigur ca-si merita fiecare banut ( fiind si cabrio )
- dar este cam mult ( motor de 1,8 - consumul fiind destul de mare , plus asigurarea si celelalte taxe. ), dar sa nu uitam ca avem 90 cai.
Cum spunea cineva inaintea mea, conteaza foarte mult diferenta de varsta .....dar eu cred ca se substituie calitatii germane ( pe care Dacia...o viseaza doar. )

In concluzie - parerea mea desigur - decat un produs autohton nou - mai bine ceva din import dar facut de nemti ( precizez ca sora a avut logan si s-a lamurit cu el - in prezent are A6 ( SH desigur , dar care consuma la fel, chiar daca e dublu loganului....oare de ce ???? A6, 1,8 benzin) dar merita fiecare banut.
zorro6299 is offline   Reply With Quote
Old 08-10-09, 18:19   #12
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: solenza vs golf 3

Quote:
Originally Posted by zorro6299 View Post
precizez ca sora a avut logan si s-a lamurit cu el - in prezent are A6 ( SH desigur , dar care consuma la fel, chiar daca e dublu loganului....oare de ce ???? A6, 1,8 benzin) dar merita fiecare banut.
Mai posteaza dupa ce ajunge prin service-uri. Sa vezi ce mai merita atunci.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 08-10-09, 19:01   #13
zorro6299


Stage 5
 
zorro6299's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 674
Member of:
[4Tuning International]
[VW]
Talking Re: solenza vs golf 3

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Mai posteaza dupa ce ajunge prin service-uri. Sa vezi ce mai merita atunci.
hy , man...stai linistit, a fost si pe la service ,A6, ca are un an si ceva de cand e 'in familie" , si tot spun ca se merita.Intradevar costa cu 15 % mai mult consumabilele,cu 25 % piesele ,dar oare cine n-ar da si cu 50 % mai mult , desigur daca ar avea posibilitatea....cand stii ca acolo in cei 50 % in plus, ai cu cel putin 100 % mai multa siguranta, cu 100 % mai multa eleganta , cu 100 % mai mult succes.....dar fiecare cu parerea lui desigur.
Si oricum, decat sa dai lunar la mecanic " buna ziua" , posesor de Dacie fiind......mai bine treci din an in an cu Audi , Vw , Opel , si vezi care-i treaba....corect ??? desigur fiecare cum doreste....si tu poate esti prieten bun cu mecanicu..ce stiu eu )

P.S. Intradevar este de salutat, cel putin, efortul extraordinar al marcii Dacia, care a reusit cel putin sa uimeasca, in ultimii ani.Cei care sunt trecuti de o anumita varsta, care au copilarit in Dacia 1100 ,1300 sau poate in Lastun....inteleg despre ce vorbesc. Desigur ca NICIODATA nu vor ajunge la valoarea unui BMW,Mercedes sau macar VW, ( poate doar la valoarea in pret ), dar macar incearca, ceea ce este de apreciat.
zorro6299 is offline   Reply With Quote
Old 08-10-09, 19:21   #14
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: solenza vs golf 3

Golf 3 clar. Putea sa fie si golf 1 . Nu poti compara o masina straina cu o dacie .E ca si cum ai face o comparatie intre Beyonce si Sexy Braileanca.
__________________
Drifting with the wind..
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 09-10-09, 00:39   #15
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: solenza vs golf 3

zorro ce inseamna consum mare pe 1.8 90 cp? al meu ia fix 10 in bucuresti in conditiile in care nu merg potolit deloc. bineinteles ca in craiova imi ia 8 dar asta e alta mancare de peste

apropo solenza cat consuma? chiar sunt curios
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -