Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Maşinile despre care discutăm(argumentaţi vă rog votul)
Aston Martin DB9 - 140 k EUR 20 11.83%
Audi R8 - 110 k EUR 12 7.10%
BMW M6 - 116 k EUR 20 11.83%
Corvette Z06 - 80 k EUR 6 3.55%
Corvette ZR1 - 140 k EUR 24 14.20%
Ferrari F430 - 170 k EUR 15 8.88%
Ford GT - 190 k EUR 18 10.65%
Lamborghini Gallardo LP560 - 173 k EUR 25 14.79%
Maserati GranTurismo S - 115 k EUR 10 5.92%
Mercedes SL 63 AMG - 140 k EUR 11 6.51%
Nissan GT-R R35 - 90 k EUR 49 28.99%
Porsche 997 GT3 - 117 k EUR 14 8.28%
Porsche 997 Turbo - 140 k EUR 13 7.69%
Porsche 997 GT2 - 190 k EUR 32 18.93%
Audi R8 V10 - 143 k EUR 20 11.83%
Mercedes CLK 63 AMK Black Series - 134 K EUR 21 12.43%
Multiple Choice Poll. Voters: 169. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 07-11-10, 02:19   #106
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Supercars roundup

https://www.youtube.com/watch?v=yjPXW...layer_embedded
GTR is offline   Reply With Quote
Old 07-11-10, 19:29   #107
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Supercars roundup

Quote:
Originally Posted by realmode View Post
... evident, sa amintim si timpii de 2.9 sau 3.0 ptr 0-100 km/h' 8.9 0-200km/h samd. Unde pierde este viteza maxima, M5, Porche trec cu brio de 320 km/h
din cate stiam supercarurile alea erau facute sa fie si frumoase si calitative. gt-rul are bord de golf 2
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 07-11-10, 20:16   #108
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Supercars roundup

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
din cate stiam supercarurile alea erau facute sa fie si frumoase si calitative. gt-rul are bord de golf 2
Probabil tu ai un Golf 2 unicat, cu bord făcut īn 2010...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Nissan-GT-R.jpg
Views:	77
Size:	120.1 KB
ID:	1729600  
aleks is offline   Reply With Quote
Old 07-11-10, 20:27   #109
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Supercars roundup

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Probabil tu ai un Golf 2 unicat, cu bord făcut īn 2010...
Poate cu bord facut in 2110
GTR is offline   Reply With Quote
Old 07-11-10, 20:28   #110
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Supercars roundup

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Probabil tu ai un Golf 2 unicat, cu bord făcut īn 2010...
nu am. as fi vrut. doar ca asta e bord de golf 2 varianta 2010
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 07-11-10, 23:01   #111
realmode

Stage 4
 
realmode's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 274
Default Re: Supercars roundup

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
din cate stiam supercarurile alea erau facute sa fie si frumoase si calitative. gt-rul are bord de golf 2
...cat ti`a luat sa compari un Golf cu un Nissan? 0.001 milisecunde?
Sa intelegem ca te`ai urcat de cel putin 2x intr`un GTR ?! Mai lasa`ti PS3-urile.
__________________
Mazda 6 GTA, 2.5i, 125KW, K&N, OZ Michelangelo2 Schwartz, EBC RedStuff pads, EBC performance rotors, Eiback lowering kit, HEL Performance brake lines.
realmode is offline   Reply With Quote
Old 07-11-10, 23:06   #112
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Supercars roundup

Quote:
Originally Posted by realmode View Post
...cat ti`a luat sa compari un Golf cu un Nissan? 0.001 milisecunde?
Sa intelegem ca te`ai urcat de cel putin 2x intr`un GTR ?! Mai lasa`ti PS3-urile.
te trezisi umva cu fata la perna si nu stiai unde sa faci pe desteptul? cand am jucat ps3 ... o sa vb de handling )) aici e o parere pur subiectiva.
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 07-11-10, 23:06   #113
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Supercars roundup

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
nu am. as fi vrut. doar ca asta e bord de golf 2 varianta 2010
Golf 2 varianta 2010 = Golf 6
Nici aşa nu seamănă....
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	golf 6.jpg
Views:	56
Size:	48.0 KB
ID:	1729907  
aleks is offline   Reply With Quote
Old 07-11-10, 23:08   #114
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Supercars roundup

Lasa, ca asa stie el ca era Golf 2, cu bord imbracat in piele si cu cele mai complet sistem de informatii. Dar asta e, unii se uita la masini pentru ce pot altii le categorisesc dupa "numarul de stele" la basini.

Iti dai seama ca pentru el Gumpert Apollo e un cazan, la cum arata inauntru ))

Last edited by GTR; 07-11-10 at 23:14.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 07-11-10, 23:12   #115
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Supercars roundup

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Probabil tu ai un Golf 2 unicat, cu bord făcut īn 2010...
uite ca seamana.
eu credeam ca bordurile astea patrate tip autobuz au cam disparut de vreo 10 ani, ultima data se gaseau pe dube, dar nici acolo nu mai sunt )

"Golf 2 varianta 2010 = Golf 6"
ala e mai omenesc totusi....
gtr ma ref la forma lui. stiai si tu asta doar ca vroiai sa ma mai ironizezi putin....nu? din simpatie banuiesc )
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	100_2215.jpg
Views:	47
Size:	1.15 MB
ID:	1729910  

Last edited by vacaroz; 07-11-10 at 23:14.
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 07-11-10, 23:20   #116
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Supercars roundup

Ştim cu toţii (sau mă rog, majoritatea) cum arată un bord de golf 2.
Sincer e exagerată comparaţia, şi fără prea multă legatură cu cele 2 modele, dar dacă insişti... e un golf2 cu siglă de ghetereu, ce să mai.. nişte imitatori ăştia de la nissan monşer....
aleks is offline   Reply With Quote
Old 07-11-10, 23:21   #117
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Supercars roundup

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
uite ca seamana.
eu credeam ca bordurile astea patrate tip autobuz au cam disparut de vreo 10 ani, ultima data se gaseau pe dube, dar nici acolo nu mai sunt )

"Golf 2 varianta 2010 = Golf 6"
ala e mai omenesc totusi....
gtr ma ref la forma lui. stiai si tu asta doar ca voiai sa ma mai ironizezi putin....nu? din simpatie banuiesc )
As face o analogie cu cubismul (daca stii ce este ala), adica ceva placut unora ce nu moare niciodata. Din punctul meu de vedere este o chestie de gust, ca si exterioarele masinilor, pot fi patrate sau rotunjite, superbe sau oribile in abmele cazuri.
Pe mine ma intereseza de 2000000 de mii de ori mai mult ce poate masina si ce-mi arata displayul ala. Daca vreau un interior frumos ma orientez spre limuzine.

Si ce am spus eu nu este o aroganta ci o parere despre tine. Putin imi pasa ca, Gumpert Apollo arata ca un cotet in interior cand targetul ei nu este sa impresionezi pipite cu aspectul ci sa rupa gura masinilor alea supersport cu "interior frumos".

Last edited by GTR; 07-11-10 at 23:26.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 07-11-10, 23:30   #118
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Supercars roundup

aleks. cee a ce spui tu este ca si cum ai zice ca sls nu seamana cu gullwing-ul, prima generatie. pt ca intre ele sunt ceva ani diferenta
ceea ce am vrut sa evidentiez este ca din punctul meu si al multora nu cred ca e masina suprema, dc? pentru prima buba ce a avut-o cu launch controlul, problema cu franele, pasajele, se aude ca bubuie de fiabilitate, si cred ca de unde-si trag profitul cei de la renault... pradon, nissan este piesele. care au un pret cam piperat.sau poate le inceput sua gandit la un numar mare de vanzari, si automat profitul.
la interior mie mi se pare demna de ne luat in calcul la grupa supercar. dc? pur subiectivism, la exterior recunos ca si mie-mi place
gtr cubismul a avut si el perioada lui de gratie... si chiar destul. daca cei de la nissan au mizat pe asta, ca va reveni iar moda au cam dato-n bara...
PS: Gumpert Apollo are cu totul si cu totul un alt target. aia e o masina race adaptata pt strada (sincer nici de asta nu sunt sigur) care targetul ei este strict performantele. facand rabat la restul, confort, aspect, insonorizare etc etc
lasa ironiile ca esti om mare. poartate ca atare

Last edited by vacaroz; 07-11-10 at 23:33.
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 08-11-10, 02:02   #119
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Supercars roundup

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
aleks. cee a ce spui tu este ca si cum ai zice ca sls nu seamana cu gullwing-ul, prima generatie. pt ca intre ele sunt ceva ani diferenta
ceea ce am vrut sa evidentiez este ca din punctul meu si al multora nu cred ca e masina suprema, dc? pentru prima buba ce a avut-o cu launch controlul, problema cu franele, pasajele, se aude ca bubuie de fiabilitate, si cred ca de unde-si trag profitul cei de la renault... pradon, nissan este piesele. care au un pret cam piperat.sau poate le inceput sua gandit la un numar mare de vanzari, si automat profitul.
la interior mie mi se pare demna de ne luat in calcul la grupa supercar. dc? pur subiectivism, la exterior recunos ca si mie-mi place
gtr cubismul a avut si el perioada lui de gratie... si chiar destul. daca cei de la nissan au mizat pe asta, ca va reveni iar moda au cam dato-n bara...
PS: Gumpert Apollo are cu totul si cu totul un alt target. aia e o masina race adaptata pt strada (sincer nici de asta nu sunt sigur) care targetul ei este strict performantele. facand rabat la restul, confort, aspect, insonorizare etc etc
lasa ironiile ca esti om mare. poartate ca atare
Eu sunt curios daca-ti dai seama ce afirmatii sau comparatii deplasate faci uneori si cum vezi tu defecte numai la 2,3 marci, restul fiind perfecte.

Problemele lui Gallardo, Aston Martin, XKR, care cu toate ca au multi ani in spate sunt un etalon al defectiunilor, nu le mai cometezi. Ma mir! Ba chiar 2 din ele costa dublu decat GT-R-ul si tot cam de 2 ori mai proaste si sunt.
Faptul ca absolut superbul Porsche 911 nu a avut niciodata un sasiu echilibrat, faptul ca 911 turbo manaca turbine pe paine, etc, nu-l face mai putin frumos, renumit, performant.
Sau poate vrei sa vezi cat sunt un set de placute originale la 911 turbo (nu frane ceramice), ca sa nu ami comentezi de preturi la GT-R.

Faptul ca tu, un anti convins "foarte multe masini", caruia eu oricum ii pun la indoiala atat cunostintele auto cat si experienta in domeniu, te-ai chinuit si ai cautat nod in papura GT-R-ului, care absolut sigur nu l-ai condus si mai mult ca sigur nici nu te-a plimbat cineva, denota stilul tipic romanesc - genul partinitor, gica contra, neargumentat sau argumentat stupid si de cele mai multe ori paralel cu subiectul.

Ca sa fiu cinstit mie mi-e jena anumiti romani, total axati, cu "ochelari de cal" care merg cu incapatanarea lor la extrem, pana devin ridicoli si prosti. Si ca sa fiu sincer, unii din ei ma surprind cat de prosti sunt.

O zi buna!

P.S. -

"cubismul a avut si el perioada lui de gratie... si chiar destul. daca cei de la nissan au mizat pe asta, ca va reveni iar moda au cam dato-n bara..." ))))))))))))))))))))

Cubismul este o mișcare artistică de avangardă apărută īn Europa la īnceputul secolului XX. Īntre anii 1908-1914 are loc īn Franța cea mai importantă revoluție īn istoria picturii, după cea a descoperirii perspectivei īn perioada Renașterii. Inițiat de francezul Georges Braque și spaniolul Pablo Picasso, cubismul va dobāndi īn scurtă vreme numeroși adepți. Această direcție artistică va juca un rol uriaș īn transformarea artelor plastice īn secolul al XX-lea. Cubismul este consecința unor transformări de lungă durată, nu a fost teoretizat prin vreun manifest sau declarații programatice.
(Wikipedia)

Cubismul nu a avut perioada de gratie))))))
Cultura ta, ca si gustul tau in design observ, sunt slabe rau.

Last edited by GTR; 08-11-10 at 02:15.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 08-11-10, 08:58   #120
realmode

Stage 4
 
realmode's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 274
Default Re: Supercars roundup

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
aleks. cee a ce spui tu este ca si cum ai zice ca sls nu seamana cu gullwing-ul, prima generatie. pt ca intre ele sunt ceva ani diferenta
ceea ce am vrut sa evidentiez este ca din punctul meu si al multora nu cred ca e masina suprema, dc? pentru prima buba ce a avut-o cu launch controlul, problema cu franele, pasajele, se aude ca bubuie de fiabilitate, si cred ca de unde-si trag profitul cei de la renault... pradon, nissan este piesele. care au un pret cam piperat.sau poate le inceput sua gandit la un numar mare de vanzari, si automat profitul.
la interior mie mi se pare demna de ne luat in calcul la grupa supercar. dc? pur subiectivism, la exterior recunos ca si mie-mi place
gtr cubismul a avut si el perioada lui de gratie... si chiar destul. daca cei de la nissan au mizat pe asta, ca va reveni iar moda au cam dato-n bara...
PS: Gumpert Apollo are cu totul si cu totul un alt target. aia e o masina race adaptata pt strada (sincer nici de asta nu sunt sigur) care targetul ei este strict performantele. facand rabat la restul, confort, aspect, insonorizare etc etc
lasa ironiile ca esti om mare. poartate ca atare
OFFTOPIC, inainte sa avansezi la asa zisele "ironii" invata sa scrii corect romaneste, pentru un adult (matur) este destul de jenant sa scrii atit de agramat.
"Stima"
realmode is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -