Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Maşinile despre care discutăm(argumentaţi vă rog votul)
Aston Martin DB9 - 140 k EUR 20 11.83%
Audi R8 - 110 k EUR 12 7.10%
BMW M6 - 116 k EUR 20 11.83%
Corvette Z06 - 80 k EUR 6 3.55%
Corvette ZR1 - 140 k EUR 24 14.20%
Ferrari F430 - 170 k EUR 15 8.88%
Ford GT - 190 k EUR 18 10.65%
Lamborghini Gallardo LP560 - 173 k EUR 25 14.79%
Maserati GranTurismo S - 115 k EUR 10 5.92%
Mercedes SL 63 AMG - 140 k EUR 11 6.51%
Nissan GT-R R35 - 90 k EUR 49 28.99%
Porsche 997 GT3 - 117 k EUR 14 8.28%
Porsche 997 Turbo - 140 k EUR 13 7.69%
Porsche 997 GT2 - 190 k EUR 32 18.93%
Audi R8 V10 - 143 k EUR 20 11.83%
Mercedes CLK 63 AMK Black Series - 134 K EUR 21 12.43%
Multiple Choice Poll. Voters: 169. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 26-05-09, 22:26   #46
teodtc

Stage 2
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 28
Default Re: SUPERCARS - roundup

Cand ma gandesc ca am sa primesc cadou o mostenire de la loto si am sa fiu in situatia sa aleg dintre fetepe urcate pe masinile expuse la voi in vitrina am sa le aleg pe italience toate, americanca care a pus masina pe banda rulanta, englezoaica, mititica japoneza si doar nemtoaica de la apartamentul R8, toate astea pentru ca odata iesit pe circuit senzatia de viteza e fenomenala dar de la un anumit nivel in sus e doar de finete ... si daca e sa aleg intre fina diferenta de performanta si aspect, prefer sa arate bine masina si sa ma simt bine.

Cu simtire de bine,
cordial,
Teo.

Last edited by teodtc; 26-05-09 at 22:28.
teodtc is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 14:26   #47
Bambina

Stage 3
 
Bambina's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 105
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
[VW]
Default Re: SUPERCARS - roundup

Am ales ZR1, o masina cu o performanta fantastica si cu un pret mediu raportat la celelalte.
Bambina is offline   Reply With Quote
Old 31-05-09, 16:32   #48
Anka Blonda

Stage 3
 
Anka Blonda's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 118
Default Re: SUPERCARS - roundup

vot gt-r
cel mai bun raport pret-performante-calitate
Anka Blonda is offline   Reply With Quote
Old 01-06-09, 23:10   #49
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: SUPERCARS - roundup

Quote:
Originally Posted by Anka Blonda View Post
vot gt-r
cel mai bun raport pret-performante-calitate
si calitate zici? ))
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 02-06-09, 00:13   #50
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: SUPERCARS - roundup

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
si calitate zici? ))
Ai tu date de calitate si nu avem noi?
GTR is offline   Reply With Quote
Old 02-06-09, 00:34   #51
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: SUPERCARS - roundup

hai sa nu dezgropam mortii. o avea calitati dar nu poti spune ca e o masina care iese in evidenta fiind un monument de fiabilitate sau mai stiu eu ce
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 02-06-09, 00:47   #52
georgerg

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 520
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Nissan]
Default Re: SUPERCARS - roundup

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
hai sa nu dezgropam mortii. o avea calitati dar nu poti spune ca e o masina care iese in evidenta fiind un monument de fiabilitate sau mai stiu eu ce
Monument nu este ca daca era statea pe un piedestal in vreo piata - nissan in general (si am avut vreo 5 fara cea actuala) este o japoneza fiabila - gtr in special este construit foarte solid - mult mai solid decat o masina standard sa zicem - cu exceptia povestii controversatului LC (rezolvat dealtfel) masina este foarte fiabila - si eu vb din experienta nu din auzite. Poate tu vrei sa spui ca nu este foarte bine finisata - da nu este egala cu o masina supersport germana - asta e nu poti sa le ai pe toate - insa la pretul care il are se poate aranja ceva custom ce satisface orice pretentii - uite ceva ex mai jos
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	GTR2.jpg
Views:	89
Size:	184.4 KB
ID:	945610   Click image for larger version

Name:	seatconcept.jpg
Views:	87
Size:	52.2 KB
ID:	945611  
georgerg is offline   Reply With Quote
Old 02-06-09, 07:14   #53
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: SUPERCARS - roundup

siii..cum s-a rezolvat prob cu LC? s-a scos cu totul. super tare rezolvarea.
sau mai bagi 20 000 in alta transmisie?
dar nu poti spune ca e mai fiabila ca 911 (fie el GT2 , GT3 sau turbo...).
in doar 1-2 ani si au aparut probleme grave la GTR, fata de 911 (996-997) care de ani nu are nimic asa grav...


tu cum ai rezolvat-o?
__________________
Objects in the mirror tend to disappear

It will never have enough power until I can spin the wheels at the end of the straightaway in high gear
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 02-06-09, 08:55   #54
993turbo

Stage 5
 
993turbo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 368
Default Re: SUPERCARS - roundup

Eu am ales GT3. Pt ca din lista de mai sus de supercar uri iti ofera in opinia mea cea mai placuta senzatie la condus, cea mai apropiata de o masina de curse, chiar raportat la pret. Sunt si mai rapide, si mai luxoase, si mai ieftine, dar..
Si F430 ul e pe acolo, dar e un pic fragil si parca mi ar fii frica sa i dau mai tare, la limita, un Scuderia parca si a facut si mai bine temele. Nu le am condus pe toate de acolo, si inteleg daca cineva voteaza un DB9 de exemplu din motive estetice, sau pur si simplu isi doreste un GT cu multa clasa. Fiecare are criteriile lui.. inclusiv..uh, GT-R, din nou, chiar nu deranjeaza tot tam tam ul asta umflat? Unde te intorci dai de cate unul care rupe TOT ..) Are performante de supercar dar e greu de incadrat acolo, pt mine are inca imaginea aia de NFS/PS3/ Fast & Furious. E ca o masina tunata, Supra/RX samd, nu un supercar. Cum zicea cineva, poate sa scoata 1 min pe Ring (in curand .. hehe) tot nu va avea eleganta unui DB9, designul lui R8, spiritul racing al lui GT3 etc..nici imaginea flamboianta a unui Lambo. Stiu, "e mai rapid" dar referintele cu GT-R care bate Enzo/Carrera GT/Zonda/Scuderia/etc sunt hilare, poate pt cei care cred in timpii de "pista" de la Top Gear si care spun ca Stig e cel mai tare pilot din lume . Ma opresc aici ca iar ma "infierbantez" , nu i vb de GT-R aici numai, chiar sunt curios ce iese din poll ul asta, lipsesc parca niste masinute acolo, de ce nu un Elise/Exige? Un Ariel, ca tot vb de bani, nu? samd
Condus placut.
__________________
Porsche. There is no substitute.
996 Turbo
PCA member
993turbo is offline   Reply With Quote
Old 02-06-09, 10:35   #55
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: SUPERCARS - roundup

Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc View Post
siii..cum s-a rezolvat prob cu LC? s-a scos cu totul. super tare rezolvarea.
sau mai bagi 20 000 in alta transmisie?
dar nu poti spune ca e mai fiabila ca 911 (fie el GT2 , GT3 sau turbo...).
in doar 1-2 ani si au aparut probleme grave la GTR, fata de 911 (996-997) care de ani nu are nimic asa grav...

tu cum ai rezolvat-o?
1.Pai mai omule, daca in cartea masinii scrie sa nu faci un lucru si tu il faci nu poti sa dai vina pe producator, sa spui ca nu produce o masina fiabila. Asa nici la M5 nu mergeau 2 LC consecutive (nu stiu daca acum au schimbat asta).

2.Si daca nu folosesti LC tot are performante f. bune de ce ne-ar deranja???

3.Care sunt problemele alea grave???

4."georgerg" are descrierea masinii unde arata ce rezolvare a gasit.

Quote:
Originally Posted by 993turbo View Post
inclusiv..uh, GT-R, din nou, chiar nu deranjeaza tot tam tam ul asta umflat? Unde te intorci dai de cate unul care rupe TOT ..) Are performante de supercar dar e greu de incadrat acolo, pt mine are inca imaginea aia de NFS/PS3/ Fast & Furious...............
Stiu, "e mai rapid" dar referintele cu GT-R care bate Enzo/Carrera GT/Zonda/Scuderia/etc sunt hilare, poate pt cei care cred in timpii de "pista" de la Top Gear si care spun ca Stig e cel mai tare pilot din lume . Ma opresc aici ca iar ma "infierbantez" , nu i vb de GT-R aici numai, chiar sunt curios ce iese din poll ul asta, lipsesc parca niste masinute acolo, de ce nu un Elise/Exige? Un Ariel, ca tot vb de bani, nu? samd
Condus placut.
1.Pai pt. tine poate fi incadrat in sectiunea "NFS/PS3/ Fast & Furious....." ca ce-i drept are tehnologie cam peste toate celelelte din comparatie.

2.Nu a spus nimeni ca bate Enzo/Carrera GT/Zonda/Scuderia dar in comparatia e fata nu ia bataie de la multi iar ca pret ....

3.Pe langa testul din Top Gear mai e testat pe vre-o 27 de piste. (daca-ti ajung )

http://www.fastestlaps.com/car4717b80e35715.html

4.ma mir ca nu ai comantat nimic de ZR1 care bate tot ce-i in comparatie, sau si ala este din "NFS/PS3/ Fast & Furious....."

5, Nu am bagat Elise/Exige, Ariel, etc., pt. ca sunt masini exclusiviste, de serie mult prea mica si majoritatea orientate strict catre pista, nu o sa compar un Ariel fara acoperis cu un Aston Martin.

O zi buna!
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)

Last edited by GTR; 02-06-09 at 13:55.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 02-06-09, 12:31   #56
georgerg

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 520
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Nissan]
Default Re: SUPERCARS - roundup

Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc View Post
siii..cum s-a rezolvat prob cu LC? s-a scos cu totul. super tare rezolvarea.
sau mai bagi 20 000 in alta transmisie?
dar nu poti spune ca e mai fiabila ca 911 (fie el GT2 , GT3 sau turbo...).
in doar 1-2 ani si au aparut probleme grave la GTR, fata de 911 (996-997) care de ani nu are nimic asa grav...


tu cum ai rezolvat-o?
LC nu a fost scos - daca nu ai informatii nu mai face afirmatii te rog - exista LC 2 - standard la modelele 2010 si se poate instala ca upgrade la modelele 2009 - adica se pleaca de la 3200-4000 rpm fata de LC 1 care pleca de la 4500 rpm. In plus nu mai exista povestea ca pierzi garantia in modul VDC off pentru ca LC 2 functioneaza indiferent de VDC. Deci asta a fost singura problema si a fost rezolvata elegant asa ca nu stiu despre ce "probleme grave" au aparut la GTR ca masina mea merge perfect in fiecare zi - daca tot afirmi ceva sustine te rog - altfel nu ai nici o baza intr-o discutie pertinenta.
Masina mea are LC 1 pe care nu il folosesc de ceva vreme - mai exact de cand masina are mult peste cei 480 cp standard. Rezolvarea ca sa ai LC1 in continuare exista si nu costa 20k - costa maxim 2k si se numeste PPG 1st gear set - PPG este o firma foarte tare in acest domeniu care garanteaza piesa la 800 + cp.

http://gt-rr.com/gt-r/r35/ppg/part/h...ynchro/pid/526

Problema cu masina asta este una singura - este prea controversata pentru ca are ceva de spus si se exagereaza de ambele tabere - atat de catre fani GTR cat si de fanii concurentei. Eu zic ca este mai bine sa discutam cu calm fapte si sa nu exageram in nici o directie.

Last edited by georgerg; 02-06-09 at 12:36.
georgerg is offline   Reply With Quote
Old 04-06-09, 09:42   #57
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: SUPERCARS - roundup

app. se vorbea de masini stok sau de masini care necesite up grade`uri ?
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 04-06-09, 09:44   #58
georgerg

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 520
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Nissan]
Default Re: SUPERCARS - roundup

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
app. se vorbea de masini stok sau de masini care necesite up grade`uri ?
pai daca ne elimitam la stock avem LC2 mai bland ca solutie oficiala
georgerg is offline   Reply With Quote
Old 04-06-09, 10:46   #59
cipri4n

Stage 4
 
cipri4n's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 171
Default Re: SUPERCARS - roundup

votat zr1 pt ca bate la fund cam tot ce se poate si lp560 pt ca e superba ca design.
cipri4n is offline   Reply With Quote
Old 05-06-09, 08:55   #60
Evoluzione
Saab Pilot


Stage 5
 
Evoluzione's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2,635
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
[4Tuning International]
[FOTO]
[PEUGEOT]
Default Re: SUPERCARS - roundup

Granturismo S. Asta m-ar satisface in deplin
Design, lux, performante si sound!
Evoluzione is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -