Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 04-04-09, 19:28   #31
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Sofer de stradă cu maşină puternică vs. pilot profesionist cu maşină slabă

pai tu compari un campion mondial si un sofer tare si 40 cp diferenta pe o distanta de 20 km?nu stiu daca ai vazut topgear cand toti cei 3 si stig au condus un 330d la o cursa de 24 de ore sa vezi acolo diferenta..
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 04-04-09, 19:41   #32
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Sofer de stradă cu maşină puternică vs. pilot profesionist cu maşină slabă

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
pai tu compari un campion mondial si un sofer tare si 40 cp diferenta pe o distanta de 20 km?nu stiu daca ai vazut topgear cand toti cei 3 si stig au condus un 330d la o cursa de 24 de ore sa vezi acolo diferenta..
Omule, nu am refeream la o cursa de 24 de ore c))) ci la un tur de pista normala care are o latime de bun simt si o marime la fel nu de un circuit cat o parcare unde diferenta de putere nu poate fi pusa deloc in valoare.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 04-04-09, 20:07   #33
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Sofer de stradă cu maşină puternică vs. pilot profesionist cu maşină slabă

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Omule, nu am refeream la o cursa de 24 de ore c))) ci la un tur de pista normala care are o latime de bun simt si o marime la fel nu de un circuit cat o parcare unde diferenta de putere nu poate fi pusa deloc in valoare.
nu intelegi nu ma referea la lungimea cursei ci doar ca intr-un tur de circuit stig recupera cat pierdeau ceilalti in 3 ture.
pana la urma e relativ si noi doar putem sa vb atat tot
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 04-04-09, 21:25   #34
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Sofer de stradă cu maşină puternică vs. pilot profesionist cu maşină slabă

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
nu intelegi nu ma referea la lungimea cursei ci doar ca intr-un tur de circuit stig recupera cat pierdeau ceilalti in 3 ture.
pana la urma e relativ si noi doar putem sa vb atat tot
Pai fa si tu calculul si spune-ne diferenta intre viteza lui si a lor pe un tur de circuit.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 04-04-09, 23:53   #35
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Sofer de stradă cu maşină puternică vs. pilot profesionist cu maşină slabă

aici chiar intra multe variabile.
depinde de diferenta de abilita ale soferilor, a celui profesionist si a celui de strada
depinde de diferenta de putere, top speed, raport greutate/cai putere etc
depinde de circuit
depinde daca e maasina personala sau nu si multe altele.
deci intr-o prezentare foarte vaga, nu te poti pronunta cu certitudine.
la o indemanare ar fi mai bun pilotul
Spark is offline   Reply With Quote
Old 19-04-09, 22:00   #36
Leo_Adi

Stage 1
 
Leo_Adi's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 10
Member of:
[FORD]
Default Re: Sofer de strada vs. pilot profesionist

Quote:
Originally Posted by Hori View Post
dute ma ca ii da ceata soferu cu cai multi, orice sofer stie sa ii dea la o masina si sa ia anumite curbe, mai bine ziceai "un incepator" nu sofer, la o asa diferenta sa fim seriosi, 200 de cai diferenta..... eu pun banii oricand si oricat pe soferul cu 300 de cai
Ce te face sa crezi ca "un incepator" ar sti sa manevreze o masina cu 300 de cp ? Si daca intradevar ar fi cum zici u incepator cel cu 300 de cai ar pierde in fatza profesionistului numai prin faptu ca nu ar pleca cu ea din loc !!
Leo_Adi is offline   Reply With Quote
Old 20-04-09, 01:49   #37
jipianu

Stage 5
 
jipianu's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,458
Member of:
[Moderators]
Default Re: Sofer de stradă cu maşină puternică vs. pilot profesionist cu maşină slabă

eu zic ca cel cu masina de 300cai ar castiga chiar daca nu e el pilot profesionist dar totusi e un sofer care stie catusi de cat ce inseamna o masina
__________________
jipianu is offline   Reply With Quote
Old 21-04-09, 19:08   #38
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Sofer de stradă cu maşină puternică vs. pilot profesionist cu maşină slabă

da-l dreaq de pilot, 200 de cai nu-i recupereaza nimeni "din mana". degeaba stie el, daca motorul moare cand ii da a 4-a. vbm totusi de o masina de 300 de cai si un sofer cu experienta, chiar daca nu e pilot.
__________________
From WTF to DIY to OMG
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 24-04-09, 15:37   #39
b0gdan_max
VW Driver

Stage 4
 
b0gdan_max's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 227
Member of:
[VW]
Default Re: Sofer de stradă cu maşină puternică vs. pilot profesionist cu maşină slabă

foarte tare threadu din pacate e un subiect tabu eu as pune banii pe masina puternica pe motiv ca orice prost poate sa tina volanu drept si sa accelereze in linie dreapta
__________________
din explozie de cauciuc te-ai nascut, din explozie de cauciuc o sa mori...
b0gdan_max is offline   Reply With Quote
Old 24-04-09, 18:16   #40
laur_nsl

Stage 4
 
laur_nsl's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 275
Default Re: Sofer de stradă cu maşină puternică vs. pilot profesionist cu maşină slabă

niciodata nu se va sti. sunt prea multe variabile:
priceperea pilotilor(poate sa fie diferenta mica intre ei sau una uriasa)
tipul de circuit(pe unul foarte virajat cared ca pilotul va castiga iar pe unul da viteza pariez pe sofer)
masinile (poate sa fie o duba de 100 de cai si una preparata de 300 si pilotul nu mai are nici o sansa)

lista poate sa continue la nesfarsit.
cam aiurea topicul
laur_nsl is offline   Reply With Quote
Old 24-04-09, 18:19   #41
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: Sofer de stradă cu maşină puternică vs. pilot profesionist cu maşină slabă

pe linii drepte da, dar pe viraje profesionistul va recupera instant. Culmea e ca stiu un caz de seria 5 si o masina muuuuuuuuuult mai slaba, condusa de un pilot de raliu. Pe liniile drepte BMW se ducea pusca, dar pe viraj il lua pilotul cu aia slaba. BMW frana devreme, nu iesea cu gaz, nu lua trasa corecta, multumindu-se sa ii dea blana dupa ce iesea din curba.
Eu nu pun banii pe masina puternica sau pe pilotul X, eu pun banii ca ala cu masina de 300CP (un conducator auto cu oarsice experienta) va sari in decor si nici nu va termina cursa.
Degeaba are 300CP daca in viraj intra cu 60km/h nefiind in stare sa il abordeze cu mai mult si iese la din el la liber ...... nefiind in stare sa ia trasa corecta si automat cea mai rapida ...... nefiind in stare sa o tina pe derapaj controlat ..... etc.
CP te accelereaza, dar nu te tin pe drum ..... de cele mai mutle ori te scot de pe el
Din toti cei care au pariat pe 300CP, cati au mers cu adevarat cu o masina macar apropiata sa vada ce inseamna senzatia de viraj luat la extrem, si cate manevre super-rapide preced acel viraj......
__________________
Manni for life !!!
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 24-04-09, 18:39   #42
Al3xPuma

Stage 3
 
Al3xPuma's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 158
Default Re: Sofer de stradă cu maşină puternică vs. pilot profesionist cu maşină slabă

Eu pun banii pe crywolf ca are dreptate ))) dar sa ii dai masina de 300cp unui babalac ... care in trafic are logan benzina si schimba la 1500 ture
Al3xPuma is offline   Reply With Quote
Old 25-04-09, 08:46   #43
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Sofer de stradă cu maşină puternică vs. pilot profesionist cu maşină slabă

da' daca i-o dam unui babalac cu logan DCI? :>
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 25-04-09, 08:49   #44
Al3xPuma

Stage 3
 
Al3xPuma's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 158
Default Re: Sofer de stradă cu maşină puternică vs. pilot profesionist cu maşină slabă

Cred k vom avea o masina de 300cp defecta )) si automat pilotul ar castiga
Al3xPuma is offline   Reply With Quote
Old 25-04-09, 16:47   #45
flaviuf

Stage 5
 
flaviuf's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 415
Member of:
[RENAULT]
[Old School Cars]
[4Rally]
Default Re: Sofer de stradă cu maşină puternică vs. pilot profesionist cu maşină slabă

Sunt prea putine date ca sa putem trage concluzii. Diferenta intre un pilot profesionist (bun!) si unul amator e uriasa, oricat ne-am amagi noi ca suntem foarte buni soferi. Nu stiu insa daca 200cp se pot surmonta oricum.
Haideti sa excludem din start extremele (adica pilot cu martoaga de 100cp si amator cu bolid supersport sau pilot cu masina de 100 cp si 800 kg si amator cu limuzina) ca atunci rezultatul e clar.

Daca pilotul are la dispozitie o masina cu tenta sportiva iar amatorul una remarcabila eu cred ca disputa ar fi totusi echilibrata, dar rezultatul final nu-l poate sti nimeni
flaviuf is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -