Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 26-03-09, 15:28   #1
rdsbstn

Stock
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 6
Default Sofer de stradă cu maşină puternică vs. pilot profesionist cu maşină slabă

Cine credeti ca ajunge mai repede la final pe un circuit de curse: un pilot profesionist pe o masina normala de strada cu pana la 100 cp sau
un sofer normal, dar cu experienţă (ce stie sa mearga si nu ii este frica sa mearga cu viteza) pe o masina de 300 cp?

Last edited by aleks; 02-04-09 at 10:39.
rdsbstn is offline   Reply With Quote
Old 26-03-09, 22:15   #2
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Sofer de strada vs. pilot profesionist

pilotu profesionist..
si 3 motive minore
va stii sa foloseasca toata puterea motorului
va folosi cele mai bune trase
va folosi cele mai mici distante de franare si punctele de franare
__________________

Last edited by adrian78bmw; 26-03-09 at 22:29.
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 26-03-09, 22:18   #3
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Sofer de strada vs. pilot profesionist

ala la 300 de cai are deja 3 ori puterea si putea sa fie si o femeie ca tot castiga.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 26-03-09, 22:20   #4
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Sofer de strada vs. pilot profesionist

Quote:
Originally Posted by DarkJEDI View Post
ala la 300 de cai are deja 3 ori puterea si putea sa fie si o femeie ca tot castiga.
da-mi niste motive de ce ar castiga?
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 26-03-09, 22:25   #5
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Sofer de strada vs. pilot profesionist

pentru ca puterea aia o poate pune pe asfalt si fara sa stie sa ia curbe sau alte prostii pe un circuit. pilotu poate face o diferenta ,dar nu de 200 cp. vezi exemplu sabine schmidt vs jeremy clarkson. jaguar s type disel 247 cp vs duba 136 cp cu dieta severa si masina de creeat siaj in fata si tot nu a reusit sa bata timpul scos de jaguar, deci...
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 26-03-09, 22:27   #6
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Sofer de strada vs. pilot profesionist

Pe linie dreapta normal ca cine are mai multi cai castiga. Pe un traseu de indemanare as pune banii pe pilot
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 26-03-09, 22:28   #7
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Sofer de strada vs. pilot profesionist

Quote:
Originally Posted by DarkJEDI View Post
pentru ca puterea aia o poate pune pe asfalt si fara sa stie sa ia curbe sau alte prostii pe un circuit. pilotu poate face o diferenta ,dar nu de 200 cp. vezi exemplu sabine schmidt vs jeremy clarkson. jaguar s type disel 247 cp vs duba 136 cp cu dieta severa si masina de creeat siaj in fata si tot nu a reusit sa bata timpul scos de jaguar, deci...
pai amandoi au destule cunostinte..nu se pot compara cei doi..rdsnbtn se referea la un sofer normal..totusi parca 200 cp in plus sunt cam multii..o diferenta de 100 cp ar mai merge..
poate parerea unui copilot de raliu va fi mai argumentata

Last edited by adrian78bmw; 27-03-09 at 08:43.
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 26-03-09, 22:42   #8
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: Sofer de strada vs. pilot profesionist

Cuvant inainte: mi se pare un topic ciudat, dar interesant !
Depinde si de cum e traseul, daca este virajat, 300 de cai nu prea au unde sa se desfasoare. In schimb, daca sunt multe linii drepte...exista spatiu unde masina mai puternica se poate distanta. Masinile sunt IDENTICE inafara de puterea motorului ?
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 27-03-09, 08:38   #9
rdsbstn

Stock
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 6
Default Re: Sofer de strada vs. pilot profesionist

masinile nu sunt identice ex: un bmw de 300 cp si o skoda sau eu mai stiu un opel .
competitia sa fie pe un circuit de formula 1 spre exemplu, iar datele despre soferul ''Normal'' el sa stie sa mearga cu masina nu unu dela ''sofer de weekend'' , cum am zis la inceput care sa ''il tina'' sa mearga cu masina in stil de competitie
rdsbstn is offline   Reply With Quote
Old 27-03-09, 08:46   #10
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Sofer de strada vs. pilot profesionist

Quote:
Originally Posted by rdsbstn View Post
masinile nu sunt identice ex: un bmw de 300 cp si o skoda sau eu mai stiu un opel .
competitia sa fie pe un circuit de formula 1 spre exemplu, iar datele despre soferul ''Normal'' el sa stie sa mearga cu masina nu unu dela ''sofer de weekend'' , cum am zis la inceput care sa ''il tina'' sa mearga cu masina in stil de competitie
pai asa nu e prea corect unu bmw de 300 cp macar a doua masina sa fie o masina macar mica pana in 100 de cp un suzuki swift saxo c2
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 27-03-09, 08:54   #11
rdsbstn

Stock
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 6
Default Re: Sofer de strada vs. pilot profesionist

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
pai asa nu e prea corect unu bmw de 300 cp macar a doua masina sa fie o masina macar mica pana in 100 de cp un suzuki swift saxo c2
ma gandeam la seat ibiza . pai si in cazu in care spui tu ar castiga pilotu prof?
rdsbstn is offline   Reply With Quote
Old 27-03-09, 09:33   #12
mikafly

Stage 5
 
mikafly's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,637
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
Default Re: Sofer de strada vs. pilot profesionist

Quote:
Originally Posted by rdsbstn View Post
masinile nu sunt identice ex: un bmw de 300 cp si o skoda sau eu mai stiu un opel .
competitia sa fie pe un circuit de formula 1 spre exemplu, iar datele despre soferul ''Normal'' el sa stie sa mearga cu masina nu unu dela ''sofer de weekend'' , cum am zis la inceput care sa ''il tina'' sa mearga cu masina in stil de competitie
Daca competitia asta STUPIDA s-ar tine pe un circuit de Formula 1 mai mult ca sigur ca va castiga masina cu caii mai multi.Zic STUPIDA pt ca sunt multe variabile la mijloc.......ba soferul e de duminica....ba nu e......ba pilotu e mai putin neprofesionist.....ba e Saxo...ba nu e.....Opel.......femeie.....gaina.....gard......di verse.Cred ca aveti prea mult timp liber.....sau duceti lipsa de posturi.
__________________
Dacia Nova 2.0 16v Turbo on gt28rs....Rats on Cocaine...E34 Turbo....Porumbar turbo fara blocant
Imi deschid bordel!!!
mikafly is offline   Reply With Quote
Old 27-03-09, 09:44   #13
Hori
VW Driver

Stage 5
 
Hori's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 507
Member of:
[VW]
Default Re: Sofer de strada vs. pilot profesionist

dute ma ca ii da ceata soferu cu cai multi, orice sofer stie sa ii dea la o masina si sa ia anumite curbe, mai bine ziceai "un incepator" nu sofer, la o asa diferenta sa fim seriosi, 200 de cai diferenta..... eu pun banii oricand si oricat pe soferul cu 300 de cai
__________________
It is the space inside that gives the drum its sound ...
Hori is offline   Reply With Quote
Old 27-03-09, 09:48   #14
SUPAPA_Jr

Stage 5
 
SUPAPA_Jr's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,628
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Sofer de strada vs. pilot profesionist

relativ...daca o scoate o singura data in decor a pierdut...asa ca exista sanse si sanse...
SUPAPA_Jr is offline   Reply With Quote
Old 27-03-09, 09:50   #15
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: Sofer de strada vs. pilot profesionist

Punem un sofer de strada versus un pilot profesionist , daca le dam masini diferite testul nu prea poate avea loc... o masina sport ori putin pregatita la soferul de strada ar compensa intr-o oarcare masura lipsa de profesionalism , asa ca mai bine amandoi cu cate un ford fiesta st de ex , sa fie intrecere atat pe circuit cat si in oras , ca asa imi iau si eu veyron si ma dau cu schumacher , el in vreo dacie ceva , ma face in vise... cred ca mai mult topicul se refera la modul de abordare a curbelor si vitezei dar si la condus sportiv in conditii de trafic intre un pilot si un sofer , dar sunt multi pe strada care ar fi foarte buni si pe circuit , si sunt si piloti consacrati care numai asta stiu si printre sute de masini nu ar avea ce sa faca... nu stiu , eu merg pe profesionalism ca daca o luam pe bune trebuie sa vedem condusul ca pe o arta , nu arzi masina cat poti de tare si o fortezi sa-i sara planetarele , plus ca multi stiu sa le alerge dar mai putini stiu sa franeze
__________________
1962 Fiat 600D
1981 Fiat 131 (1991-2000/2009-prezent)
1987 Lancia Delta HF 1.6
Fiat Coupe 20VT Plus
2005 Iveco Daily

Carpe noctem
denver is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -