Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 23-04-10, 08:15   #1
ebenize

Stage 2
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 29
Default Seat Leon vs VW Golf 4

Salut, vreau si eu sa imi achizitionez in curand o masina si as vrea ceva calitate nemteasca incepand din 98 pana in prezent in aproximativ 4000 E din RO sau de dincolo. Asadar m-am gandit sa imi iau un golf 4 dar de curand m-am indreptat si spre un seat leon. As vrea sa stiu si eu ce pareri aveti despre:
1. Look
2. Preturi
3. FIABILITATE
4. Piese

Si:
1. Cum se aseaza pe drum, pe curbe?
2. Ce motor imi sugerati ca e bun si cam cat consuma?
3. Cum sunt pozitiile la volan daca le-ati condus (am impresia ca la leon e mai inalta)
4. Care sunt mai rezistente din cele 2?
5. Avantaje-Dezavantaje?

Multumesc celor care se deranjeaza sa raspunda!
ebenize is offline   Reply With Quote
Old 23-04-10, 10:08   #2
JunKer_hP
Old School Cars

Stage 5
 
JunKer_hP's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,343
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default Re: Seat Leon vs VW Golf 4

1.cam la fel
2. 1.8T cam in jur de 8-9 mixt aflat si pe golf si pe leon
3.eu iti pot zice ca la golf stai foarte confortabil
4.pai le cumperi si intri in stalp la 60 km/h si o sa afli
5.Leon probabil il gasesti in km mia putini si nu vezi la orice colt de strada


PS: Daca poate un moderator sa mute topicul la consiliere
__________________
PLM Games
JunKer_hP is offline   Reply With Quote
Old 23-04-10, 10:16   #3
ebenize

Stage 2
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 29
Default Re: Seat Leon vs VW Golf 4

Ma refer rezistent la piese nu la accident )
ebenize is offline   Reply With Quote
Old 23-04-10, 10:22   #4
JunKer_hP
Old School Cars

Stage 5
 
JunKer_hP's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,343
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default Re: Seat Leon vs VW Golf 4

Greu de zis , teoretic sunt cam la fel masinile (mecanica) , numai un proprietar de golf/leon iti poate spune mai exact cum sta treaba
JunKer_hP is offline   Reply With Quote
Old 24-04-10, 14:46   #5
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Seat Leon vs VW Golf 4

Masinile impart platforma tehnica deci sunt similare la fiabilitate.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 26-04-10, 14:09   #6
Korne

Stage 5
 
Korne's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,045
Member of:
[VW]
Default Re: Seat Leon vs VW Golf 4

lasand la o parte designul e una si aceeasi masina. Ia-ti masina care iti place mai mult cum arata daca nu iti pasa neaparat de revanzare (romanul vrea VW...chiar daca e identic cu seatul)
Korne is offline   Reply With Quote
Old 13-05-10, 14:57   #7
m1nor

Stage 4
 
m1nor's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 222
Default Re: Seat Leon vs VW Golf 4

ca design exterior amandoua sunt impecabile poate cu un + pt seat.... imi plac amandoua.. am un golf 6 motor 2.0 TDI 140 CP full option si sunt multumit de el.. am mers cu un amic cu un leon ce pot sa zic.. se aseamana mult consola centrala mi se pare mai patratoasa fata de golf.... dar in rest e simpatic si jucaus....
m1nor is offline   Reply With Quote
Old 21-05-10, 12:17   #8
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Seat Leon vs VW Golf 4

Exerciţiu:

1. Ia un Leon I şi un Golf IV, cu aceeaşi motorizare, să zicem 1.9TDI/130 că tot suferă toţi de TDIuri cu litere roşii la noi şi suspensie din aceeaşi categorie (standard sau sport);
2. Alege un traseu anume;
3. Parcurge traseul cu fiecare maşină;
4. Ghici care din cele 2 se mişcă mai bine.

Pariez că Golful pierde.

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 21-05-10, 14:03   #9
Evil Yuri

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 869
Default Re: Seat Leon vs VW Golf 4

Sfatul meu pentru cei care vroiau sa isi ia VW Golf a fost sa isi ia Golf, dar cu alta caroserie: adica Leon. Personal prefer Leonul dpdv al design-ului, nu ca ar fi ceva extravagant, dar sunt mai putine si e mai iesit din monotonie.

Pana acum, cei carora le-am facut sugestia asta au avut raspunsuri pozitive.

Avand in vedere ca cele doua modele impart extrem de multe piese, incepand cu platforma tehnica, restul e can-can.
__________________
Evil Yuri is offline   Reply With Quote
Old 21-05-10, 14:53   #10
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Seat Leon vs VW Golf 4

Si eu sunt pro pentru Leon (prima generatie) din punct de vedere al design-ului,
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 22-05-10, 08:11   #11
Evil Yuri

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 869
Default Re: Seat Leon vs VW Golf 4

Nici 1M, nici 1P nu arata rau. La ambele se aplica ideea care am expus-o mai sus.
Evil Yuri is offline   Reply With Quote
Old 22-05-10, 08:44   #12
ebenize

Stage 2
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 29
Default Re: Seat Leon vs VW Golf 4

Dar ce parere aveti de Audi A3 fata de Golf 4 si Seat Leon?? Imi place Leon-ul mult, insa nu gasesc ceva in banii care vreau eu .. si este mai accetabil la pret un audi A3...in germania
ebenize is offline   Reply With Quote
Old 22-05-10, 14:19   #13
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Seat Leon vs VW Golf 4

Mie primul Audi A3 nu-mi place de nicio culoare. Vorbesc din punct de vedere al designului. As alege mai degraba un Golf sau un Leon.
Din punct de vedere al echiparii si calitatii, Audi A3 este o clasa peste Golf si Leon, deci, teoretic, ar trebui sa fie mai comod si mai luxos decat ele. Dar nu pot spune ca Golful sta prost la partea de comfort si echipare, si pana la urma, vorbim de hatchbac-uri, nu de masini de lux, important e sa fie fiabila si practica.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 22-05-10, 14:35   #14
ebenize

Stage 2
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 29
Default Re: Seat Leon vs VW Golf 4

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Mie primul Audi A3 nu-mi place de nicio culoare. Vorbesc din punct de vedere al designului. As alege mai degraba un Golf sau un Leon.
Din punct de vedere al echiparii si calitatii, Audi A3 este o clasa peste Golf si Leon, deci, teoretic, ar trebui sa fie mai comod si mai luxos decat ele. Dar nu pot spune ca Golful sta prost la partea de comfort si echipare, si pana la urma, vorbim de hatchbac-uri, nu de masini de lux, important e sa fie fiabila si practica.
da asa e.. dar cred ca la fiabilitate sunt la fel insa acum depinde si de bani eu as vrea un leon ca imi place super mult designul dar e mai scumpisor fiind si mai putine pe piata ...dar daca nu .. prefer si un audi sau golf 4 ...in cazul in care gasesc unul la pret bun...poate chiar audi a4 sau bora... Sper sa ajung si prin targul autovit ca e mai aproape de BV ... Gasesc acolo ceva oare? sunt masini multe fata de targul din tarlungeni ?
ebenize is offline   Reply With Quote
Old 22-05-10, 22:01   #15
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Seat Leon vs VW Golf 4

1. "Aceeasi platforma" nu inseamna "aceeasi masina". Chiar daca majoritatea componentelor mecanice mari sunt asemanatoare, numai in ceea ce priveste trenul de rulare, pentru "platforma comuna de Golf 4" exista:

- 2 tipuri de suspensie (arc/amortizor normal si "sport -20")
- 4 tipuri de bare stabilizatoare fata si spate (suspensia "sport -20" are 23mm fata si 21mm spate)
- 2 tipuri de brate de suspensie fata (presate si sudate ca la Golf/Leon/Octavia/A3 si turnate ca la TT)
- 3 tipuri de bucse pentru bratele de suspensie
- 2 tipuri de bucse pentru subcadrul fata (normale Golf/Leon/Octavia si mai dure TT/Cupra R/S3)
- 3 tipuri de subcadru fata (normal Golf/Leon/Octavia, intarit cu bare de rigidizare la TT, cu puncte suplimentare de fixare pe caroserie la TT Roadster si Beetle Cabrio)
- etc etc etc.....
... toate astea fiind pentru modelele cu tractiune fata, probabil la fel de multe si pentru 4motion, si toate se pot combina intre ele pentru rezultatul dorit. Asta, vorbind de componentele OEM pana acum.

Aerodinamica, distributia greutatii, rapoartele cutiei de viteze (care poate fi cu 5 sau cu 6 trepte) intind lista diferentelor la infinit.

2. Testul de care vorbeam a fost deja facut, cu un Golf 4 TDI si un Leon I TDI, ambele negre si cu suspensie "non-sport", modele mai slabe ale gamei. Pe orice traseu, Leonul a fost mult mai manevrabil, cu acceleratii mai bune, mai stabil, si in general mai potrivit condusului decat transportului. Daca proprietarii lor vor voi sa intre aici si sa explice amanuntit diferentele, sunt bineveniti.

3. Daca sunt 2 domenii in care Leon I pica prost, e vorba de calitatea interiorului (si la varfurile de gama TopSport/Cupra/V6/FR/Cupra R e urat si plin de plastice, dar la modelele mai slab echipate e chiar mai rau) si echiparea - nu are lista de optionale pe care o poti gasi pe Golf 4, pe A3 generatia I sau chiar pe Octavia I. Asta e, trebuiau si ei sa taie de undeva costurile.

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -