Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: S2000 vs Z4
S2000 163 70.26%
Z4 69 29.74%
Voters: 232. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 19-03-09, 21:43   #91
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Honda S2000 vs. BMW Z4

pai poate moderatorul care ti le-a sters era fan BMW, la asta nu te-ai gandit...
fasso is offline   Reply With Quote
Old 20-03-09, 00:54   #92
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: Honda S2000 vs. BMW Z4

Quote:
Ah, si roadster cu 4 locuri ar fi o inventie mai mare decat coupe ul cu 4 usi
Citatul era "50.000 EURO pentru o masina cu doua locuri,fara spatiu".O masina inseamna orice,de la coupe la break si van.Iar ideea era ca intelegi de ce e scump un S-class de putere mica.O masina in doua locuri scumpa si care merge incet e inutila.

Quote:
Probabil ai si o referinta cu mai rapid pe circuit pe undeva
Hockenheim,Sport Auto:SLK 1:17,2,Boxster 1:17,4.

Quote:
Boxster ul meu de 10 ani
Chiar,cum e sa iti conduci masina ta sport in doua locuri marca Porsche de 204 CP ( ) si sa speri ca GTI-ul din spate nu are chef de joaca ? Sau te-ai obisnuit sa te dai la o parte din prima,fara sa astepti flashurile ?
Doamne fereste sa nimeresti unul resoftat

Quote:
Race n-are nici permis nici masina si voi ii dati atata importanta
Pentru un om care are Passat cu motor de tractor si coupe cica sport exorbitant de scump si care abia miroase fum de 335i folosesti termenul de "MASINA" cam liber...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	porsche-penis.jpg
Views:	441
Size:	48.7 KB
ID:	839072  
Race is offline   Reply With Quote
Old 20-03-09, 01:50   #93
993turbo

Stage 5
 
993turbo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 368
Default Re: Honda S2000 vs. BMW Z4

Stai linistit Race ca nu ma inflamez, nici la afirmatiile tale (daca vrei iti dau tone de exemple cu Boxster mai rapid pe circuit decat masini mult mai scumpe si mai puternice), nici la faptul ca Dorel din GTI e mai rapid ca mine ( de fapt nu e, daca mi pun mintea la liniute, a mea scoate 6.1-6.3 pana la suta , Golful e mai lent, ca si la V max, verificat cu Racelogic VBOX). Iarasi interesant pt tine ar fi raportul transmisiei, centrul de greutate (de fapt scuze, pe tine nu te intereseaza decat liniutele) asa ca nu are rost sa ti explic diferenta intre un hothatch si masina care defineste conceptul de sports car la roadster e. Sa vezi ce surpriza mare o sa fie cand o sa conduci o masina sport, nu o sa mai simti nevoia sa l "farezi" pe ala din fata ta sa ti arati "muschii", cand o sa fii interesat de placerea de a conduce, nu de a te simti superior fata de altii (chiar nu stiu de ce se intampla asta chiar, sa apesi pedala din dreapta la fund poate sa faca si bunica, sa conduci inseamna altceva dupa mine) Aici se vb de Roadster e oricum, uite ca batem campii aiurea, inca odata eu votez BMW ul in fata S2000 ului, SLK ul pomenit undeva e masina de leisure mai mult.
PS
Poza de sus e faza cu vulpea si strugurii. Nu crezi? E simplu, cine nu vrea un Porsche, aici pe forum, mana sus! cate maini crezi ca o sa numeri? sau o au toti mica aici..)
Condus placut !
__________________
Porsche. There is no substitute.
996 Turbo
PCA member
993turbo is offline   Reply With Quote
Old 20-03-09, 09:22   #94
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Honda S2000 vs. BMW Z4

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
pai poate moderatorul care ti le-a sters era fan BMW, la asta nu te-ai gandit...
Sigur nu e ăsta motivul, te asigur
Defapt recunosc, am o icoană cu o stemă alb-albastră cu elice stilizată deasupra capului, mă închin la ea înainte să ma culc...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 20-03-09, 09:46   #95
Crisskro

Stage 5
 
Crisskro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 574
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Honda S2000 vs. BMW Z4

Quote:
Originally Posted by 993turbo View Post
E simplu, cine nu vrea un Porsche, aici pe forum, mana sus! cate maini crezi ca o sa numeri? sau o au toti mica aici..)
Condus placut !
Eu nu vreau Porsche. Si nici BMW. Z4 nici atat, mi se pare o masina pt oameni de 50 de ani cu chelie - eventual italieni, cu pitzipoanca in dreapta.
Aleg Honda S2000 pt ca
1: este o legenda
2: pentru ca de anul asta nu se mai fabrica asta inseamna exclusivitate si pret de revanzare ok
3: pentru ca peste un an, un an jumate o sa imi iau una


Ps: am jucat NFS da sincer nu m-a interesat S2000-ul acolo... parca doar in primul nfs a fost. Ma rog, am jucat cu Skyline-ul.
__________________



Dezmembrez Civic EP1
https://forum.4tuning.ro/477-anunturi...-ep1-1-4i.html
Crisskro is offline   Reply With Quote
Old 20-03-09, 10:03   #96
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Honda S2000 vs. BMW Z4

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Sigur nu e ăsta motivul, te asigur
Defapt recunosc, am o icoană cu o stemă alb-albastră cu elice stilizată deasupra capului, mă închin la ea înainte să ma culc...
am glumit ma
fasso is offline   Reply With Quote
Old 20-03-09, 23:25   #97
bauzor

Stock
 
Join Date: May 2008
Posts: 6
Default Re: Honda S2000 vs. BMW Z4

Am ales s2000.
De ce ?
Ambele masini sunt masini de "distractie". Se presupune ca mergi cu ele mai mult in weekend pentru placerea de a conduce. Din motivul asta nu are toate dotarile de confort s2000-ul , pentru ca nu e nevoie de ele. BMW-ul poate fi configurat in mai multe variante si probabil ca e mai comod in oras , dar nu asta e scopul masinii din punctul meu de vedere.Honda e mai ieftina , vine cu un singur nivel de echipare si are un singur scop : sa te distreze.

PS : Am condus S2000 , nu am condus Z4 , nu dati cu pietre.
bauzor is offline   Reply With Quote
Old 20-03-09, 23:41   #98
robertinho
VW Driver

Stage 5
 
robertinho's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 632
Member of:
[VW]
Default Re: Honda S2000 vs. BMW Z4

...am votat s2000 in primul rand pt aspect si in al doilea rand pentru motorul foarte performant,si in plus nu suport bmw deci din start nu conta
robertinho is offline   Reply With Quote
Old 21-03-09, 00:59   #99
mitza mtb
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,849
Member of:
[4Rally]
Default Re: Honda S2000 vs. BMW Z4

Honda..clar....frumoasa..puternica..micuta...toate calitatile..... daca as avea acum banii necesari...mi-as cumpara aceasta masina...insa cu hardtop...corturi au si in kaufland)
mitza mtb is offline   Reply With Quote
Old 22-03-09, 22:40   #100
pharaon

Stage 4
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 182
Default Re: Honda S2000 vs. BMW Z4

Quote:
Originally Posted by mitza mtb View Post
Honda..clar....frumoasa..puternica..micuta...toate calitatile..... daca as avea acum banii necesari...mi-as cumpara aceasta masina...insa cu hardtop...corturi au si in kaufland)
Bmw..clar....mai frumos..mai puternic..mai micutz...toate calitatile...si nu mi-as cumpara hardtop ca sigur e mai bine facut decat ala de la S2000.
pharaon is offline   Reply With Quote
Old 24-03-09, 12:34   #101
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Honda S2000 vs. BMW Z4

Quote:
Originally Posted by pharaon View Post
Bmw..clar....mai frumos..mai puternic..mai micutz...toate calitatile...si nu mi-as cumpara hardtop ca sigur e mai bine facut decat ala de la S2000.
1. Mai frumos ??? - chestie de gust, pareri impartite

2. Mai puternic - nu insemna mai performant

3. mai micutz - e cu 2.5 cm mai scurt si ceva mai inalt ca s2000 asa ca exageram daca vb de diferenta de marime

Avantaje Z4 -

- mai confortabil
- mai accesorizat
- mai usor de condus

Avantaje S2000 -

- mai sportiv (dar cu cerinte mult mai mari de soferie)
- mai exclusivist
- mai ieftin
- mai fiabil
- pierdere financiara mai mica la revanzare (sta mai bine in pret)
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 24-03-09, 13:15   #102
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Honda S2000 vs. BMW Z4

La asta cu marimea,probabil multi se refera la proportii. Mie de exemplu mi se pare BMW mai micut,din cauza ca are blocurile optice mai mici.
Oricum,eu prefer S2000
eMH is offline   Reply With Quote
Old 24-04-09, 18:30   #103
laur_nsl

Stage 4
 
laur_nsl's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 275
Default Re: Honda S2000 vs. BMW Z4

z4 deoarece e un roadster in adevaratul sens al cuvantului. cum spunea si clarckson 'alegerea unei masini este o chestiune sentimentala ci nu una rationala'. z4 are suflet iar s2000 nu. asa mi se pare mie. dupa cum am scris e ceva sentimental
laur_nsl is offline   Reply With Quote
Old 24-04-09, 20:54   #104
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Honda S2000 vs. BMW Z4

Quote:
Originally Posted by laur_nsl View Post
z4 deoarece e un roadster in adevaratul sens al cuvantului. cum spunea si clarckson 'alegerea unei masini este o chestiune sentimentala ci nu una rationala'. z4 are suflet iar s2000 nu. asa mi se pare mie. dupa cum am scris e ceva sentimental
mai pe scurt...iti place z4 si nu s2000. nu poti sa spui ca una e mai roadster decat alta.
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 24-04-09, 20:56   #105
laur_nsl

Stage 4
 
laur_nsl's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 275
Default Re: Honda S2000 vs. BMW Z4

Quote:
Originally Posted by sKyNeT View Post
mai pe scurt...iti place z4 si nu s2000. nu poti sa spui ca una e mai roadster decat alta.
tocmai am spus ca z4 e mai roadster decat s2000
laur_nsl is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -