Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: S2000 vs Z4
S2000 163 70.26%
Z4 69 29.74%
Voters: 232. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 09-03-09, 16:50   #46
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Honda S2000 vs- BMW Z4

Quote:
Originally Posted by Lukyan View Post
S2000 anytime anywhere
Vrei te rog frumos să îţi justifici părerea, dacă tot ai postat? şi n-ar strica să arunci un ochi şi aici dacă tot eşti în zonă...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 09-03-09, 17:19   #47
yulasinio
Honda Driver


Stage 5
 
yulasinio's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,101
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: Honda S2000 vs- BMW Z4

Quote:
Originally Posted by Bogdan_mb View Post
Un motor care vede zilnic 8000 de ture mi-e greu sa cred ca ii faci revizile la fel ca si in cazul bmw-ului de fata. Daca punem in ecuatie si pretul de achizitie de nou evident ca asta nu m-ai conteaza, insa modelul prezentat nu se mai fabrica, astfel putem sa le comparam doar sh. Eu personal prefer Z4-le dotat cu cel mai reusit motor al marcii
Bogdan eu nu vb din auzite. Singurul lucru care trebuie sa-l faci des e schimbul de ulei(eu il schimbam la 5mii - 8mii in functie de cum umblam cu masina). In rest nu trebuie sa ii faci nimic
Pe cand full service-ul la un Z4 cred ca te cam usuca de bani
__________________
yulasinio is offline   Reply With Quote
Old 09-03-09, 18:26   #48
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Honda S2000 vs. BMW Z4

Quote:
Originally Posted by AK-ZER View Post
ONTOPIC: Am ales S2000 pt un motor foarte bun, o fiabilitate incontestabila, si pt ca in topurile de satisfactie a cumparatorului are un loc fruntas - asta pentru ca cei care cumpara o asemenea masina stiu la ce sa se astepte si chiar si asa nu de putine ori asteptarile sunt depasite..
cei care sunt fascinati numai de puterea litrica a hondei dar vor cuplu de bmw 6L vor fi probabil dezamagiti pentru ca nu se prea poate asaceva la masina de strada.. pana la urma e vorba de preferinte :daca esti dispus sa "muncesti" mai mult pt performanta, cele 9000 de ture si sunetul lor alegi S2000 daca esti mai comod si vrei cuplu instant alegi Z4 ... nu greseste nimeni.. e vorba de "gusturi"
Imi place Honda f. mult dar:

1. e mai putin comoda si rafinata
2. e mai putin performanta atat in linie dreapta cat si pe circuit
3. e mai gurmanda (Bmw-ul are cuplu de jos si poti obtine si un consum cat de cat decent)
4. e mai prost finisata la interior (sa zicem ca nu e asa important pt mine)

Iar legat de topurile de satisfactie iti garantez ca si BMW depaseste asteptarile (BMW sta cel putin la fel de sus ca si Honda) si sunt convins ca daca ai conduce BMW Z4 satisfactia ar fi cel putin la fel de mare ca si in cazul Hondei. Singurul motiv pt care as alege Honda ar fi de ordin "afectiv" sa zicem, dar pt mine nu e suficient.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 09-03-09, 18:31   #49
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Honda S2000 vs. BMW Z4

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Imi place Honda f. mult dar:

1. e mai putin comoda si rafinata
2. e mai putin performanta atat in linie dreapta cat si pe circuit
3. e mai gurmanda (Bmw-ul are cuplu de jos si poti obtine si un consum cat de cat decent)
4. e mai prost finisata la interior (sa zicem ca nu e asa important pt mine)

Iar legat de topurile de satisfactie iti garantez ca si BMW depaseste asteptarile (BMW sta cel putin la fel de sus ca si Honda) si sunt convins ca daca ai conduce BMW Z4 satisfactia ar fi cel putin la fel de mare ca si in cazul Hondei. Singurul motiv pt care as alege Honda ar fi de ordin "afectiv" sa zicem, dar pt mine nu e suficient.
intr-un fel ai dreptate, dar sa nu uitam si pretul...
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 09-03-09, 19:39   #50
Co5m1n eXtreme

Stage 5
 
Co5m1n eXtreme's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,218
Default Re: Honda S2000 vs. BMW Z4

am luat warn ca "prefer s2000" ..... why ? k nu am argumentat ? nu am nimic de argumentat ..... scz da mi se pare un motiv prea idiot nu am vazut la nimeni asa motiv ))
__________________
Co5m1n eXtreme is offline   Reply With Quote
Old 09-03-09, 19:47   #51
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Honda S2000 vs. BMW Z4

1. argumentezi de ce îţi place sau nu una din opţiuni, şi de ce îţi place în detrimentul celeilate, pentru că fiecare versus are 2 sau mai multe obiecte ale comparaţiei. Ai postat pe toată secţiunea răspunsuri de genul ăsta, ţi-am penalizat doar unul şi pe restul ţi le-am şters, ţi-am dat şi linkul spre regulile secţiunii, ce nu e este clar din ceea ce ai de făcut aici? Nu poţi încropi o frază în care să explici ce e în mintea ta când alegi ceva? Nu ai nimic în minte în momentul în care îţi place ceva, o motivare proprie pentru un anumit lucru?
şi 2) scrie în limba română, fără prescurtări inexistente şi messengerisme, găseşti detalii în linkul din semnătura mea.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 09-03-09, 20:42   #52
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Honda S2000 vs. BMW Z4

bun dupa cate am citit ar trebuie impartite asa honda pentru fanii impatimiti ai marcii si bmw pentru pitziponci si poponeti..
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 09-03-09, 21:31   #53
andreibv

Stock
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 3
Default Re: Honda S2000 vs. BMW Z4

eu aleg z4 in primul rand performanta lok stabilitate etc etc
andreibv is offline   Reply With Quote
Old 09-03-09, 21:45   #54
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Honda S2000 vs. BMW Z4

tu stii macar ce e aia stabilitate?
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 09-03-09, 23:05   #55
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Honda S2000 vs- BMW Z4

Quote:
Originally Posted by yulasinio View Post
Bogdan eu nu vb din auzite. Singurul lucru care trebuie sa-l faci des e schimbul de ulei(eu il schimbam la 5mii - 8mii in functie de cum umblam cu masina). In rest nu trebuie sa ii faci nimic
Pe cand full service-ul la un Z4 cred ca te cam usuca de bani
Personal nu stiu cat e o revizie BMW pentru un motor de 3000cc (astept baietii cu bmw-uri sa ma lamureasca) insa la Merc pentru 3.5L benzina ajunge la 200-250 euro (vb de reprezentanta) . Daca folosesti ambele masini in acelasi regim de exploatare, in cazul lui z4, un schimb de ulei la 15.000 km mi se pare unul corect. Nu contest ca Honda este o masina reusita, dar scopul ei este unul singur, placere pura la condus, masa redusa, centrul de greutate foarte jos, de aceea este renumita pentru stabilitate, lasandu-te sa ataci viraje cu o viteza ridicata => senzatie de rollercoaster cred ca yulasinio poate explica mai bine. . Pe cand Z4-le ofera 80-90% din ce ofera S2000 dar are si o parte de practicabilitate.
O parere personala, nu era mai interesant topicul asta daca in loc de Z4 era Opel Speedster ?
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 09-03-09, 23:33   #56
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Honda S2000 vs- BMW Z4

Quote:
Originally Posted by Bogdan_mb View Post
Pe cand Z4-le ofera 80-90% din ce ofera S2000 dar are si o parte de practicabilitate.
O parere personala, nu era mai interesant topicul asta daca in loc de Z4 era Opel Speedster ?
Si culmea, e si mai rapid si mai practic. Iar daca intra si Speedster (turbo) in discutie,la partea de performanta, distanta ar fi fost si mai mare. Aia masina pur sange, se sta ingrozitor de incomod in scaunele de kart, dar ai parte si de senzatii extreme pt bani asemanatori.

Probabil ca printre cei ce posteaza aici, exista posesori si de Honda si de Z4. Sunt convins ca niciunul dintre acesti posesori nu regreta alegerea facuta. In schimb majoritatea nu si-au pus problema alegerii uneia dintre masini pe un criteriu personal (comfort/consum/practicalitate/pret/etc) ci aleg in functie de jocul pe care il joaca sau in functie de sexul soferului din masina pe care o vede pe strada.

Last edited by UNLORD; 09-03-09 at 23:43.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 10-03-09, 08:58   #57
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Honda S2000 vs- BMW Z4

Quote:
Originally Posted by Bogdan_mb View Post
Personal nu stiu cat e o revizie BMW pentru un motor de 3000cc (astept baietii cu bmw-uri sa ma lamureasca) insa la Merc pentru 3.5L benzina ajunge la 200-250 euro (vb de reprezentanta) . Daca folosesti ambele masini in acelasi regim de exploatare, in cazul lui z4, un schimb de ulei la 15.000 km mi se pare unul corect.
Arata-mi dealerul care face revizie cu 200 EUR la Mercedes... atat ma costa pe mine o revizie la Leon, cu toate consumabilele

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 10-03-09, 09:40   #58
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Honda S2000 vs. BMW Z4

o revizie la un mercedes c200 kompressor 2008, la reprezentanta in bucuresti a costat 16 milioane, in brasov 8 milioane ! Deci 200-250 euro mi se pare cam putin
dolb is offline   Reply With Quote
Old 10-03-09, 09:50   #59
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Honda S2000 vs- BMW Z4

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post
Arata-mi dealerul care face revizie cu 200 EUR la Mercedes... atat ma costa pe mine o revizie la Leon, cu toate consumabilele

~Nautilus
In Ungaria la S320 cdi prima revizie (17500 km) atat a fost, o sa caut factura. Iar din cate am intales, concurenta fiind mare, am primit oferta foarte apropiata de la un dealer local.
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 10-03-09, 10:14   #60
yulasinio
Honda Driver


Stage 5
 
yulasinio's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,101
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: Honda S2000 vs- BMW Z4

Quote:
Originally Posted by Bogdan_mb View Post
Personal nu stiu cat e o revizie BMW pentru un motor de 3000cc (astept baietii cu bmw-uri sa ma lamureasca) insa la Merc pentru 3.5L benzina ajunge la 200-250 euro (vb de reprezentanta) . Daca folosesti ambele masini in acelasi regim de exploatare, in cazul lui z4, un schimb de ulei la 15.000 km mi se pare unul corect. Nu contest ca Honda este o masina reusita, dar scopul ei este unul singur, placere pura la condus, masa redusa, centrul de greutate foarte jos, de aceea este renumita pentru stabilitate, lasandu-te sa ataci viraje cu o viteza ridicata => senzatie de rollercoaster cred ca yulasinio poate explica mai bine. . Pe cand Z4-le ofera 80-90% din ce ofera S2000 dar are si o parte de practicabilitate.
O parere personala, nu era mai interesant topicul asta daca in loc de Z4 era Opel Speedster ?
Nu pot sa iti dau diferente de pret la service aici pt ca nu le cunosc in detaliu, dar pot sa-ti spun la partea consumabile BMW nu sta prea bine(vb de preturi)
Despre comparatia dintre cele doua masini, eu nu mai am ce spune, Honda sau orice masina Japoneza este peste europa in opinia mea. E greu sa realizezi lucrurile astea pana ce nu dai cu capul de ele. Atatea masini nemtesti am vazut pe aici din care curgea ulei pe toate orificiile si am vazut atatea masini japoneze cu motorele "noi noute" dupa 200mii sau mai mult.

S2000-ul si Hondele din romania sunt facute in UK pt Europa si nu au aceleasi performante cu cele Japoneze (cei care cunosc stiu asta) ex noul GTR, diferenta intre GTR JDM si GTR USDM

Si o ultima fraza.... comparatia asta nu e relevanta, eu as zice ca sunt doua masini din clase diferite, argumente? Clientela tinta al celor doua marci

Last edited by yulasinio; 21-03-09 at 22:00.
yulasinio is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -