Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: S2000 vs Z4
S2000 163 70.26%
Z4 69 29.74%
Voters: 232. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 07-03-09, 10:13   #31
akimoto

Stage 5
 
akimoto's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 1,515
Member of:
[Moderators]
[RR]
Default Re: Honda S2000 vs- BMW Z4

Quote:
Originally Posted by pharaon View Post
putini de aici au mers cu o masina ca si honda ca sa realizeze ca folosita zilnic intr-un oras e aproape un chin.
asa e, daca esti antitalent la volan, e un chin; daca esti familiarizat cat de cat cu colacu, e o placere
akimoto is offline   Reply With Quote
Old 07-03-09, 10:38   #32
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Honda S2000 vs. BMW Z4

cred ca ar fi cazul sa ii scoateti in evidenta si o parte din dezavantaje la mult laudata honda s2000 :un cosnum?
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 07-03-09, 12:34   #33
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Honda S2000 vs. BMW Z4

S2000 fara nicio indoiala pentru simplul fapt ca e honda ... niciun cuvant in plus .
fasso is offline   Reply With Quote
Old 07-03-09, 13:23   #34
joe_infect
Honda Driver

Stage 5
 
joe_infect's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 450
Member of:
[Honda]
Default Re: Honda S2000 vs. BMW Z4

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
cred ca ar fi cazul sa ii scoateti in evidenta si o parte din dezavantaje la mult laudata honda s2000 :un cosnum?
pe prima pagina este expus datele de consum de la honda ... de la bmw mai bine nici nu sa scris cred ca e destul de evident ca un motor de 2000 4cyl consuma mai putin decat cel de 3000 6 cyl ...
joe_infect is offline   Reply With Quote
Old 07-03-09, 13:38   #35
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Honda S2000 vs. BMW Z4

City: 18.7 mpg (12.6 L/100Km)
Highway: 37.3 mpg (6.3 L/100Km)
Combined: 27.4 mpg (8.6 L/100Km)

Avand in vedere ca are 315 Nm la 2750 rpm eu inclin spre Z4, oricum nu vad sa fie asta un motiv de diferentiere intre ele, pacat ca pe buna dreptate, z4-le pare mai de pitziponci si alte specii, asta in Romania, in afara media de varsta sare de 40-50 de ani.
__________________

Last edited by Bogdan_mb; 07-03-09 at 13:55.
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 07-03-09, 19:05   #36
993turbo

Stage 5
 
993turbo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 368
Default Re: Honda S2000 vs. BMW Z4

Quote:
Originally Posted by 3S-FE View Post
daca te uiti la cine conduce z4 pe la noi o sa vezi un procent coplesitor de pitipoance si "poponeti", din acest punct de vedere chiar daca mi-ar placea masina nu m-ai prinde nici mort intr-una

io cred ca ar fi fost mai potrivit sa comparam z4 cu Boxster la decapotabile de fitze, S2000 e un alt soi de masina pentru alt soi de om
1. eu nu imi aleg masinile dupa ce masina conduce Becali sau alta "vedeta" din ro, imi aleg masina care imi place mie, care imi ofera combinatia ideala de placere de a conduce, performanta, fiabilitate, design, practicalitate, etc. Am suficienta personalitate sa decid pt MINE, nu pt a face impresie proasta/buna, ma doare in cot de ce da bine pe bulevard.
2. Boxster ul este referinta in lume la roadstere. Punct.
3. Eu le am condus pe toate 3 enumerate mai sus, tu?
4. Ma pricep binisor zic eu "cu covrigul" si pot sa va asigur ca nu i deloc o placere sa conduci o S2000 in trafic. Cine spune altceva e doar un fan boy si refuza realitatea evidenta sau nu a condus o S2000 niciodata.
5. Povestile nemuritoare cu fiabilitatea nemaivazuta Honda si Toyota au luat nastere aici in N America, realitatea e un pic mai dura insa
Numai bine.
__________________
Porsche. There is no substitute.
996 Turbo
PCA member
993turbo is offline   Reply With Quote
Old 07-03-09, 21:14   #37
sunny_razv

Stage 2
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 50
Default Re: Honda S2000 vs. BMW Z4

Pentru cei care tot afirma ca fiabilitatea motorului de pe S2000 este proasta,si ca are probleme datorita turatiilor mari s. a. m. d., ar trebui sa arunce un ochi pe niste carti despre motoare, intrucat am senzatia ca nu prea stiti despre diferenta totala de concept ,si anume ca pe Honda se afla un motor rotativ, Wankel.
Ca nota informativa, motoarele acestea se foloseau initial pe avioane,deoarece in caz de pierderi de ulei,spre deosebire de motoarele Otto asemanatoare celui de pe Bmw, cel rotativ nu se va gripa niciodata.
Consumul este foarte variabil, tinuta in turatii foarte inalte va fi crescut,dar nu ma astept nici de la Z4 sa fie economic,dar in mers moderat,e ok.Tin sa mentionez ca am condus atat miata cat si S2000,si chiar nu vad de ce tot afirma cineva ca nu se poate conduce zi de zi,nu te obliga nimeni sa mergi cu ea la maxim,dimpotriva legea spune pe dos.
Honda as alege,kiar daca la interior Bmw este superior.
sunny_razv is offline   Reply With Quote
Old 07-03-09, 21:37   #38
993turbo

Stage 5
 
993turbo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 368
Default Re: Honda S2000 vs. BMW Z4

Quote:
Originally Posted by sunny_razv View Post
Pentru cei care tot afirma ca fiabilitatea motorului de pe S2000 este proasta,si ca are probleme datorita turatiilor mari s. a. m. d., ar trebui sa arunce un ochi pe niste carti despre motoare, intrucat am senzatia ca nu prea stiti despre diferenta totala de concept ,si anume ca pe Honda se afla un motor rotativ, Wankel.
Ca nota informativa, motoarele acestea se foloseau initial pe avioane,deoarece in caz de pierderi de ulei,spre deosebire de motoarele Otto asemanatoare celui de pe Bmw, cel rotativ nu se va gripa niciodata.
Consumul este foarte variabil, tinuta in turatii foarte inalte va fi crescut,dar nu ma astept nici de la Z4 sa fie economic,dar in mers moderat,e ok.Tin sa mentionez ca am condus atat miata cat si S2000,si chiar nu vad de ce tot afirma cineva ca nu se poate conduce zi de zi,nu te obliga nimeni sa mergi cu ea la maxim,dimpotriva legea spune pe dos.
Honda as alege,kiar daca la interior Bmw este superior.
S2000 are un 4 cilindri in linie clasic nu motor rotativ. Nu da sfaturi daca nu esti sigur de afirmatiile tale, multumim.
993turbo is offline   Reply With Quote
Old 07-03-09, 21:41   #39
sunny_razv

Stage 2
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 50
Default Re: Honda S2000 vs. BMW Z4

Ai dreptate,imi cer scuze, de miata stiam sigur,si am presupus,gresit dealtfel, ca este la fel,comportamental se simteau la fel,dar ai dreptate,inca o data imi cer scuze pentru interventie,rog moderatorii sa stearga post-ul daca se poate.
sunny_razv is offline   Reply With Quote
Old 07-03-09, 21:50   #40
AK-ZER

Stage 5
 
AK-ZER's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 617
Default Re: Honda S2000 vs. BMW Z4

Quote:
Originally Posted by sunny_razv View Post
Pentru cei care tot afirma ca fiabilitatea motorului de pe S2000 este proasta,si ca are probleme datorita turatiilor mari s. a. m. d., ar trebui sa arunce un ochi pe niste carti despre motoare, intrucat am senzatia ca nu prea stiti despre diferenta totala de concept ,si anume ca pe Honda se afla un motor rotativ, Wankel.
Ca nota informativa, motoarele acestea se foloseau initial pe avioane,deoarece in caz de pierderi de ulei,spre deosebire de motoarele Otto asemanatoare celui de pe Bmw, cel rotativ nu se va gripa niciodata.
Consumul este foarte variabil, tinuta in turatii foarte inalte va fi crescut,dar nu ma astept nici de la Z4 sa fie economic,dar in mers moderat,e ok.Tin sa mentionez ca am condus atat miata cat si S2000,si chiar nu vad de ce tot afirma cineva ca nu se poate conduce zi de zi,nu te obliga nimeni sa mergi cu ea la maxim,dimpotriva legea spune pe dos.
Honda as alege,kiar daca la interior Bmw este superior.
OFFTOPIC: deci honda face motoare rotative? din ce basme ne vorbesti? si inca ceva altfel de motoare rotative se foloseau la avioane.. mai "nou" se foloseste wankel la avioane mici pt ca ofera destule avantaje
ONTOPIC: Am ales S2000 pt un motor foarte bun, o fiabilitate incontestabila, si pt ca in topurile de satisfactie a cumparatorului are un loc fruntas - asta pentru ca cei care cumpara o asemenea masina stiu la ce sa se astepte si chiar si asa nu de putine ori asteptarile sunt depasite..
cei care sunt fascinati numai de puterea litrica a hondei dar vor cuplu de bmw 6L vor fi probabil dezamagiti pentru ca nu se prea poate asaceva la masina de strada.. pana la urma e vorba de preferinte :daca esti dispus sa "muncesti" mai mult pt performanta, cele 9000 de ture si sunetul lor alegi S2000 daca esti mai comod si vrei cuplu instant alegi Z4 ... nu greseste nimeni.. e vorba de "gusturi"
__________________
there was a time when cars were cars, and men were men who drove cars
AK-ZER is offline   Reply With Quote
Old 07-03-09, 23:51   #41
alex.manea

Stage 5
 
alex.manea's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 330
Member of:
[AUDI]
[RENAULT]
Default Re: Honda S2000 vs. BMW Z4

indiscutabil HONDA S2000 o putere litrica ucigatoare pentru "saracul" BMW z4
pentru honda totul la superlativ
alex.manea is offline   Reply With Quote
Old 08-03-09, 00:19   #42
dj05fmx

Stage 5
 
dj05fmx's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 968
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[RENAULT]
[Opel]
[AirBrush]
Default Re: Honda S2000 vs. BMW Z4

honda... detaliile nu isi au rostul!
dj05fmx is offline   Reply With Quote
Old 08-03-09, 10:10   #43
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Honda S2000 vs. BMW Z4

Quote:
Originally Posted by sunny_razv View Post
Ai dreptate,imi cer scuze, de miata stiam sigur,si am presupus,gresit dealtfel, ca este la fel,comportamental se simteau la fel,dar ai dreptate,inca o data imi cer scuze pentru interventie,rog moderatorii sa stearga post-ul daca se poate.
) presupui prost si de miata, de care zici ca ai mai mers cu ea.. tot 4 in linie e motoru, nicidecum wankel.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 08-03-09, 10:26   #44
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Honda S2000 vs. BMW Z4

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
) presupui prost si de miata, de care zici ca ai mai mers cu ea.. tot 4 in linie e motoru, nicidecum wankel.
pentru el miata = rx7/rx8 )
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 08-03-09, 21:28   #45
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Honda S2000 vs. BMW Z4

e o alegere grea dar in cele din urma am votat s2000 fiindca au inceput sa-mi placa motoarele de turatie ...apropo: nici una dintre aceste masini nu sunt de oras.
__________________
https://i9.photobucket.com/albums/a79/wonderwes/vtec_yo.jpg
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -