Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 26-10-06, 19:43   #31
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Kalos vs. VW Polo

la pret poate se compara sau la ce?

Polo "ala cel mai slab", adica Happy, e o gluma, raport pret/dotari este penibil in clasa asta.

Cu ce e mai bun motorul de 1.4 de pe Polo, de 80cp decat cel de 1.4 si 94 cp de pe Kalos? Ca are 14 cp mai putin si scrie VAG pe el? Hai sa fim seriosi....
Iar cu fiabilitatea, nu fi asa sigur. Sau esti ruda cu mama omida?
pimp_lex is offline  
Old 26-10-06, 21:15   #32
sortex

Stage 4
 
sortex's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 194
Default Re: Kalos vs. VW Polo

Iti zic eu sigur ca polo e mai fiabil decat kalos
sortex is offline  
Old 26-10-06, 21:47   #33
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Kalos vs. VW Polo

[QUOTE=sortex;599698]polo e clar motor si mai bun e si mai fiabil..mult mai fiabil...QUOTE]


Poate ai fi curios cum un Polo de top papa ulei la 50 k km ...
Din germane, in mare maoritate a ramas doar firma si ca atare pretul.
Polo ramine o masina de fite si va spun eu de ce?
Deschiderea hayonului face probleme dupa un anumit nr. de km.Macaralele electrice ale usilor sint o mizerie,care se defecteaza destul de des.Climatizatorul pierde freon.Motorul consuma ulei.
La cele turbodiesel ,"cade" turbina pe capete.
Si atunci ce am platit eu cu cei 5000 euro in plus ,in conditiile in care piesele de schimb sint duble ca pret decit la Kalos?Marca.Asta am platit in plus.
__________________
turbojack is offline  
Old 26-10-06, 23:27   #34
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Kalos vs. VW Polo

Quote:
Originally Posted by sortex View Post
Iti zic eu sigur ca polo e mai fiabil decat kalos
De unde atata siguranta?

Cum demonstrezi cele spuse?
pimp_lex is offline  
Old 27-10-06, 13:16   #35
sortex

Stage 4
 
sortex's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 194
Default Re: Kalos vs. VW Polo

pentru ca am mers cu un polo si stiu cum merge...oricum poate merge mai bine kalos.. nu stiu cum merge kalos da polo stiu
sortex is offline  
Old 27-10-06, 22:21   #36
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Kalos vs. VW Polo

Si daca ai mers cu Polo ti-ai dat seama de fiabilitate in 20km cat o-i fi parcurs tu? Ma indoiesc,k sa poti comenta asupra fiabilitati eu zic ca trebuie sa mergi cu masina aia 20.000km+ nu hop am mers pana la piata si gata e mai fiabila ca masina X
__________________
INFINTI G37 S ====>>> https://forum.4tuning.ro/115-masina-mea-nissan-infiniti/97760-infiniti-g37s.html
TRANSPORT CONTAINERIZAT INTERN SI INTERNATIONAL
IMPORT AUTOTURISME USA
The_Mask is offline  
Old 28-10-06, 01:42   #37
Michael

Stage 5
 
Michael's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,160
Member of:
[Insomnia]
[VW]
Default Re: Kalos vs. VW Polo

garantez ca e mult mai fiabil polo decat kalos...
din propria experianta
Michael is offline  
Old 28-10-06, 04:02   #38
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Kalos vs. VW Polo

ai Kalos in famile?

daca da si intradevar a fost mai putin fiabil decat Polo, consideri ca acest "sample" este reprezentativ la numarul total de masini vandute de cei doi producatori?
pimp_lex is offline  
Old 28-10-06, 11:05   #39
Michael

Stage 5
 
Michael's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,160
Member of:
[Insomnia]
[VW]
Default Re: Kalos vs. VW Polo

n-am kalos, dar am vrut sa-mi cumpar.
Michael is offline  
Old 28-10-06, 12:57   #40
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Kalos vs. VW Polo

Eu am condus ambele masini, si DETASAT VW POLO a castigat la cerintele mele, de aceea am dat si comanda, astept livrarea. Arata frumos, calitatea materialelor, lista de optionale, manevrabilitatea.
Parerea mea proprie: Cum poti compara o masina nemteasca de renume care se vinde in toata lumea sub numele de VW cu o masina care nu a putut prelua numele de daewoo pt ca exista numele acesta pe piata romaneasca. O sa se gaseasca destepti sa-mi raspunda : Da ba, da opelu in state e Vauxhall, DAR Opel nu exista ca marca in state.
Inca ceva, Kalos e koreana (e un fel de dacia la ei, pret scazut , masina folosita sa te duca din punctul A in punctul B) atunci de ce sa le cumparam daciile lor, cand putem sa le cumparam pe ale noastre???
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS
Bigu is offline  
Old 28-10-06, 12:59   #41
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Kalos vs. VW Polo

Am uitat sa precizez modelul achizitionat: 1.4, 80cp, 5 usi full option(fara pele k nu o suport) full electric + trapa
Bigu is offline  
Old 28-10-06, 14:45   #42
sortex

Stage 4
 
sortex's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 194
Default Re: Kalos vs. VW Polo

bv alegere buna..parerea mea
sortex is offline  
Old 28-10-06, 15:41   #43
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Kalos vs. VW Polo

Quote:
Originally Posted by Bigu View Post
Eu am condus ambele masini, si DETASAT VW POLO a castigat la cerintele mele, de aceea am dat si comanda, astept livrarea. Arata frumos, calitatea materialelor, lista de optionale, manevrabilitatea.
Parerea mea proprie: Cum poti compara o masina nemteasca de renume care se vinde in toata lumea sub numele de VW cu o masina care nu a putut prelua numele de daewoo pt ca exista numele acesta pe piata romaneasca. O sa se gaseasca destepti sa-mi raspunda : Da ba, da opelu in state e Vauxhall, DAR Opel nu exista ca marca in state.
Inca ceva, Kalos e koreana (e un fel de dacia la ei, pret scazut , masina folosita sa te duca din punctul A in punctul B) atunci de ce sa le cumparam daciile lor, cand putem sa le cumparam pe ale noastre???
Sorry, dar esti pe alta planeta

Kalos a fost creat de GM-DAT. Daewoo dupa preluarea GM. Este facut in Corea si nimeni nu a zis altceva. Faptul ca tu consideri ca e "Dacia" lor asta e , me rog, parerea ta. Si Polo eventula e dacia nemtilor, dupa aceeasi logica. Oricum nu vad cum e asta un argument valabil.
Opel nu e Vauxhall in state. E in UK/Irlanda. Opel/Vauxhall nu exista in state. VW Polo nu se vinde in toata lumea. Nu stiu de restul (Asia, africa, america de sud si oceania), dar in SUA/Canada Polo nu se vinde. Kalos insa, din cate stiu eu (nu cunosc africa, oceania si america de sud), da.
Kalos e facut sa te duca de la A la B. F adevarat. Ca si Polo. Ca si Yaris. Ca si Golf (non-GTI) ca si 90% din masinile clasei mini, mici si compacte. Sunt masini cheap si asta e menirea lor degeaba unii posesori se imbata cu apa rece din cauza ca au dat multi bani (degeaba) pe ele.

In alta ordine de idei, felicitari pt achizitie insa sper ca esti constiend ca ai dat ~5000 euro in plus fata de Kalos pt 14 cp in minus (si toate dezavantajele care vin cu asta), un badge (de mai mare prestigiu in Ro ca in rest..) si niste materiale ceva mai bune. Atata vreme cat esti constient de realitatea asta si nu te deranjeaza, e foarte ok.
De curiositate, daca tot nu prea te-au interesat cateva mii de euro in plus sau in minus, de ce n-ai luat un Fiesta ST (ca tot esti pe un site de tunig, orientat spre performanta)? sau daca nu te interesa performanta ci "luxul" si pedigree-ul german/englezo-german, de ce nu un A-Class sau Mini Cooper?
-----------

Michael - si daca ai intentionat sa cumperi cum exact , din experienta proprie a reiesit mai putin fiabil Kalosul? S-a stricat la test drive?
pimp_lex is offline  
Old 28-10-06, 16:44   #44
tico_rs
Speed Daemons Member

Stage 5
 
tico_rs's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 513
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Speed Daemons]
[DAEWOO]
Default Re: Kalos vs. VW Polo

Eu vin de pe DaewooClub si daca intrati la sectiunea Kalos nu stiu cate probleme o sa gasiti, cred ca e cel mai fiabil model scos de GM, lasand la o parte vechea garda daewoo tico-cielo-espero... Am mers cu Polo si e o masina f ergonomica, net superioara design din punctul meu de vedere, are un brand name mai tare la noi, DAR eu am mers cu 1.4 tdi pe care l-am avut 2 saptamani pe mana si vreau sa spun ca 3 ori m-am dat de 3 ori m-a facut fiat panda masina de distribuitor, deci stock si sofer nu prea experimentat pe liniutze... motorul la 1.4 tdi e jalnic si ca reprize si ca zgomot interior fiind comparabil cu matizul doar ca suna ceva mai gros...
EU mi-as lua Kalos fara sa clipesc si cu 5000 de euro ar fi avion nu o masina low-class de la un producator peste-mediocru... si as face asta tocmai pentru ca am o koreana si e una din cele mai fiabile masini, iar mitul german e apus de mult timp, asiaticele fiind la mare putere astazi, dupa cum avensis si corolla bat la qr passat la fiabilitate...
__________________
daca singura scula de care dispui e un ciocan tinzi sa vezi orice problema ca pe un cui...
Speed daemon...
tico_rs is offline  
Old 28-10-06, 18:04   #45
HOT

Stage 5
 
HOT's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 883
Member of:
[Opel]
Default Re: Kalos vs. VW Polo

Eu cred k departajarea ar trebui sa o faca cine le-a condus pe amandoua dar nu ca masina personala caci atunci o va lauda pe cea pe care a cumparat-o.Polo lasa de dorit la multe in prezent.Tabla portierele incep sa scoata zgomot dupa 20.000 kmdotari jalnice pe polo in special pe happy.In schim un kalos echipat bine as zice k face fata cu brio lui polo.Vw nu mai este ce a fost odata.Au venit puternic coreencele din urma,cu fiabilitate si garantie.hyundai si-a marit acum perioada de garantie.Are cea mai mare perioada dintre toate brandurile.As merge pe un kalos echipat corespunzator
__________________
merg ca melcul cu casa dupa mine
HOT is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -