Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 02-07-09, 20:32   #76
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: BMW 320D 177 cp vs. Skoda Octavia RS TDI

Quote:
Originally Posted by roGan View Post
Skoda Octavia RS TDI e aproape VARF de gama la Skoda, pe cand umilul 320D este aproape cel mai ieftin BMW pe piata
Fals. Cel mai ieftin BMW e 116i, iar din Seria 3 318i, 320i, 318d sunt sub pretul lui 320d

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 03-07-09, 10:06   #77
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: BMW 320D 177 CP VERSUS OCTAVIA RS TDI

Quote:
Originally Posted by torquemaster View Post
Dieselul lui vw cu 1l / 1000km consum "NORMAL" de ulei in viziunea vw , tehnologie apusa pompe "duse" cu probleme generale la volanta ****
Tehnologia aia apusa e o tehnologie mai buna decat common rail dar s-a renuntat la ea din motive de costuri de productie, nu de superioritate a common railului care e mai primitiv ca tehnologie.

Orice poseseor de PD care a trecut la common rail poate sa confirme, also common railurile sunt mult mai sensibile la motorina proasta de la noi prin constructie.

Eu as alege Octavia, e o masina mai cinstita ca pret vs performanta si mai adaptata la viata de zi cu zi din .ro aka drumuri de rahat.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.

Last edited by a3ds; 03-07-09 at 10:10.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 03-07-09, 11:00   #78
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: BMW 320D 177 cp vs. Skoda Octavia RS TDI

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post
Fals. Cel mai ieftin BMW e 116i, iar din Seria 3 318i, 320i, 318d sunt sub pretul lui 320d

~Nautilus
Exista si 316 i si 316 d ... cum exista si Octavia 1.4 si cum exista si 335 d sau M3 ...

Last edited by UNLORD; 03-07-09 at 11:12.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 03-07-09, 11:12   #79
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: BMW 320D 177 CP VERSUS OCTAVIA RS TDI

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Orice poseseor de PD care a trecut la common rail poate sa confirme, also common railurile sunt mult mai sensibile la motorina proasta de la noi prin constructie.
Pai asta e problema VAG-ului, care a cam pierdut trenul, si asta din incapatanarea de a pastra atata timp fumegatoarele si rontaitoarele si destul de putin fiabilele PD-uri (am avut vreo 4 masini la firma). Iar daca ce spui tu este adevarat (cu noii proprietari de VAG-uri CR ) asta ma face sa ii compatisesc si mai tare!

Singurul avantaj in opinia mea al PD-ului a fost ca se preteaza mai bine la tuning...

Last edited by UNLORD; 03-07-09 at 11:14.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 03-07-09, 11:48   #80
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: BMW 320D 177 CP VERSUS OCTAVIA RS TDI

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Pai asta e problema VAG-ului, care a cam pierdut trenul, si asta din incapatanarea de a pastra atata timp fumegatoarele si rontaitoarele si destul de putin fiabilele PD-uri (am avut vreo 4 masini la firma). Iar daca ce spui tu este adevarat (cu noii proprietari de VAG-uri CR ) asta ma face sa ii compatisesc si mai tare!

Singurul avantaj in opinia mea al PD-ului a fost ca se preteaza mai bine la tuning...
Unlord sti ca problema cu fiabiltatea e discutabila. Uite spre exemplu eu nu am avut nici o problema cu al meu PD desi a fost atat criticat 2.0TDI ca mananca ulei, cei drept da consuma pana la 1l la schimba insa de 15 mii nu am mai completat. Sunt cazuri si cazuri.

Referitor la versus, 320D are un motor foarte bun silentios cu destula putere insa la design nu-mi place, nu pot sa ma impac cu acest lucru.
__________________
INFINTI G37 S ====>>> https://forum.4tuning.ro/115-masina-mea-nissan-infiniti/97760-infiniti-g37s.html
TRANSPORT CONTAINERIZAT INTERN SI INTERNATIONAL
IMPORT AUTOTURISME USA
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 03-07-09, 11:51   #81
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: BMW 320D 177 CP VERSUS OCTAVIA RS TDI

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Tehnologia aia apusa e o tehnologie mai buna decat common rail dar s-a renuntat la ea din motive de costuri de productie, nu de superioritate a common railului care e mai primitiv ca tehnologie.

Orice poseseor de PD care a trecut la common rail poate sa confirme, also common railurile sunt mult mai sensibile la motorina proasta de la noi prin constructie.

Eu as alege Octavia, e o masina mai cinstita ca pret vs performanta si mai adaptata la viata de zi cu zi din .ro aka drumuri de rahat.
1.Pumpe Düse -Unit Injector systems were commonly associated as Detroit Diesel Allison fuel systems, however in 1911 a patent was issued in Great Britain for a unit injector resembling those in use today to Frederick Lamplough.

Common Rail - The common rail system prototype was developed in the late 1960s by Robert Huber of Switzerland[1] and the technology further developed by Dr. Marco Ganser at the Swiss Federal Institute of Technology in Zurich, later of Ganser-Hydromag AG (est.1995) in Oberägeri.

Deci tehnologia Common Rail este doar cu 49 de ani mai noua.


2.Common Rail
- the higher pressure that the common rail technology makes available provides better fuel atomisation
-In order to lower engine noise the engine's electronic control unit can inject a small amount of diesel just before the main injection event ("pilot" injection), thus reducing its explosiveness and vibration, as well as optimising injection timing and quantity for variations in fuel quality, cold starting, and so on.
-Common rail engines require no heating up time[citation needed] and produce lower engine noise and emissions than older systems


Pumpe Düse
-it doesn't allow as accurate injection timing and amount control as piezo-electric injector used on modern commonrail injection systems.


Sigur este mai performant si mai nou Pumpe Düse, nu? )
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 03-07-09, 12:13   #82
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: BMW 320D 177 cp vs. Skoda Octavia RS TDI

Octavia rs tdi are injectoare piezoelectrice
Trebuia sa gasesti altceva de care sa te legi.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 03-07-09, 12:25   #83
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: BMW 320D 177 cp vs. Skoda Octavia RS TDI

GTR, ca de obicei ai uitat sa spui chestii esentiale gen :

Design of the unit injector eliminates the need for high pressure fuel pipes, and with that their associated failures, as well as allowing for much higher injection pressure to occur. However, it doesn't allow as accurate injection timing and amount control as piezo-electric injector used on modern commonrail injection systems. (asta e la PD, adica e un motor mai fiabil chit ca nu e asa "precis" ca timpi de injectie desi daca ai pune injectoare piezo pe common rail s-ar rezolva si problema asta dar asta e trendul acum, common rail,mai putin poluant si mai silentios).

also

Each injector has its own pumping element, and in the case of electronic control, a fuel solenoid valve as well. The fuel system is divided into the low pressure (<500 kPa) fuel supply system, and the high pressure injection system (<2000 bar)

Common rail systems require numerous high pressure connections and consistent high pressure. Unit injectors presumably generate intermittent high pressure running off the camshaft and one connection per injector unit requiring the high pressure seal.

Common rail has other advantages presently, but it seems fairly likely the engineering challenges will be met with unit injector systems over time and cost of unit injector systems is likely to be lower over time due to scale economies in manufacturing.

Unit injectors have the clear advantage of redundancy improving reliability. A common rail pressure failure will bring the engine down. A unit injector pressure failure will bring one cylinder down.

Certainly I was impressed by the lack of usual diesel engine noise in the common rail Tiguan diesel.

PD deci,spre deosebire de common rail, are pompe de injectie separate pe fiecare injector, ghici care e mai fiabil? La PD daca iti pica o pompa de injectie mergi in 3 cilindri sau 5, whatever, la common rail orice furtun, nu mai zic de pompa de injectie e engine failure, ai ramas acolo.


S-a renuntat la PD nu pentru ca nu ar fi un motor excelent ci pentru ca e o tehnologie mai poluanta si mai costisitor de fabricat, e mai complex motorul decat la common rail,mai zgomotos si mai poluant. Deasemenea, produce mai mult cuplu la turatii joase decat un CR,esential pentru diesel.

Eu nu am zis niciodata ca e mai noua tehnlogia PD,ai obiceiul asta tampit sa atribui oamenilor chestii pe care nu le-au spus ca sa ai cum sa combati cu citate care iti convin tie dar uiti intregul si anume ca nu o chestie de victorie personala ci de acuratete. Si nu intotdeauna solutiile tehnologice moderne produc over all o masina mai buna, de asta se spune ca masinile noi nu mai sunt la fel de reliable ca cele vechi, prea complicate, prea multa tehnologie inutila, ma rog, dam in altele.

Last edited by a3ds; 03-07-09 at 12:30.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 03-07-09, 13:18   #84
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: BMW 320D 177 cp vs. Skoda Octavia RS TDI

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
GTR, ca de obicei ai uitat sa spui chestii esentiale gen :

Design of the unit injector eliminates the need for high pressure fuel pipes, and with that their associated failures, as well as allowing for much higher injection pressure to occur. However, it doesn't allow as accurate injection timing and amount control as piezo-electric injector used on modern commonrail injection systems. (asta e la PD, adica e un motor mai fiabil chit ca nu e asa "precis" ca timpi de injectie desi daca ai pune injectoare piezo pe common rail s-ar rezolva si problema asta dar asta e trendul acum, common rail,mai putin poluant si mai silentios).

also

Each injector has its own pumping element, and in the case of electronic control, a fuel solenoid valve as well. The fuel system is divided into the low pressure (<500 kPa) fuel supply system, and the high pressure injection system (<2000 bar)

Common rail systems require numerous high pressure connections and consistent high pressure. Unit injectors presumably generate intermittent high pressure running off the camshaft and one connection per injector unit requiring the high pressure seal.

Common rail has other advantages presently, but it seems fairly likely the engineering challenges will be met with unit injector systems over time and cost of unit injector systems is likely to be lower over time due to scale economies in manufacturing.

Unit injectors have the clear advantage of redundancy improving reliability. A common rail pressure failure will bring the engine down. A unit injector pressure failure will bring one cylinder down.

Certainly I was impressed by the lack of usual diesel engine noise in the common rail Tiguan diesel.

PD deci,spre deosebire de common rail, are pompe de injectie separate pe fiecare injector, ghici care e mai fiabil? La PD daca iti pica o pompa de injectie mergi in 3 cilindri sau 5, whatever, la common rail orice furtun, nu mai zic de pompa de injectie e engine failure, ai ramas acolo.


S-a renuntat la PD nu pentru ca nu ar fi un motor excelent ci pentru ca e o tehnologie mai poluanta si mai costisitor de fabricat, e mai complex motorul decat la common rail,mai zgomotos si mai poluant. Deasemenea, produce mai mult cuplu la turatii joase decat un CR,esential pentru diesel.

Eu nu am zis niciodata ca e mai noua tehnlogia PD,ai obiceiul asta tampit sa atribui oamenilor chestii pe care nu le-au spus ca sa ai cum sa combati cu citate care iti convin tie dar uiti intregul si anume ca nu o chestie de victorie personala ci de acuratete. Si nu intotdeauna solutiile tehnologice moderne produc over all o masina mai buna, de asta se spune ca masinile noi nu mai sunt la fel de reliable ca cele vechi, prea complicate, prea multa tehnologie inutila, ma rog, dam in altele.
"Eu nu am zis niciodata ca e mai noua tehnlogia PD"
"nu de superioritate a common railului care e mai primitiv ca tehnologie."

Third-generation common rail diesels now feature piezoelectric injectors for increased precision, with fuel pressures up to 1,800 bars (26,000 psi).

+ daca iau exemplul tau, mai bine am 1 pompa de injectie in loc de 4 sau 6 etc.
Common rail nu ai furtun ca nu poti sa ti cu furtun 1,800 bars.
Common rail nu se strica la fiecare 20 de mii de km decat daca bagi motorina de la camioane sau statii anonime, sunt motoare care au trecut de 200 mii de km fara probleme de pompa.
Daca luam avantajele si dezavantajele celor 2 tehnologii common rail castiga detasat.
cuplu la turatii joase este dat de sistemul tubo.

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Octavia rs tdi are injectoare piezoelectrice
Trebuia sa gasesti altceva de care sa te legi.
Third-generation common rail diesels now feature piezoelectric injectors for increased precision, with fuel pressures up to 1,800 bars (26,000 psi).
Ala este un sistem de comanda al injectorului nu are legatura cu sistemele si unul si altul au injectoare doar ca la cr lucreaza la presiune ami mare, mai invata.

Last edited by GTR; 03-07-09 at 13:55.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 03-07-09, 13:39   #85
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: BMW 320D 177 cp vs. Skoda Octavia RS TDI

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Octavia rs tdi are injectoare piezoelectrice
Trebuia sa gasesti altceva de care sa te legi.
e pe PD.

Sincer nu m-am documentat special pentru Octavia, nu a fost chiar genul de masina care m-a interesat vreodata, dar tin minte ca am fost cu un prieten la reprezentanta Skoda cand isi cauta masina.Nu stia inca exact ce vrea, optiunile erau Octavia RS TDI, Skoda Superb, Passat sau, pe urma de fapt...a intrat si Mondeo in lista.Acolo era o Octavia RS.Ne-am uitat la ea si chiar l-am intrebat pe dealer daca e pe common-rail sau pe PD si mi-a spus ca e Pumpe-Duse.Acuma nu cred ca nu stia ala ce vinde.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 03-07-09, 13:44   #86
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: BMW 320D 177 cp vs. Skoda Octavia RS TDI


Pumpe-Duse piezoelectric.
Crede-ma pe cuvant daca nu vrei sa pierzi timpul cautand.
ECU Siemens.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 03-07-09, 13:56   #87
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: BMW 320D 177 cp vs. Skoda Octavia RS TDI

Quote:
Originally Posted by bluey View Post

Pumpe-Duse piezoelectric.
Crede-ma pe cuvant daca nu vrei sa pierzi timpul cautand.
ECU Siemens.
Third-generation common rail diesels now feature piezoelectric injectors for increased precision, with fuel pressures up to 1,800 bars (26,000 psi).
Ala este un sistem de comanda al injectorului nu are legatura cu sistemele si unul si altul au injectoare doar ca la c r lucreaza la presiune mai mare, mai invata.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 03-07-09, 14:06   #88
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: BMW 320D 177 cp vs. Skoda Octavia RS TDI

1800Bar<3000Bar dupa matematica pe care am invatat-o eu.
Pe asta cu "si unul si altul au injectoare" nu am inteles-o, probabil esti prea profund pentru mine.
Intr-adevar sunt injectoare pumpe-duse piezo si dupa cum stii bine din functionarea injectorului PD comanda poate fi facuta printr-un solenoid (bobina) sau piezoelectric cum are si ceasul tau de mana cand suna alarma
Si da presiunea in pompa din interiorul injectorului ajunge la 3000Bar in timpul injectiei principale desi injectia se face tot la aproximativ 2000bar.
Simplu nu?
Citez dintr-un manual cu detalii despre functionarea motorului PD:
"
Main Injection Phase Starts
The pressure in the high-pressure
chamber rises again shortly after the
injector needle closes.
The pump/injector solenoid valve
remains closed and the pump piston
moves downward.
At approximately 4,351 psi (30,000 kPa /
300 bar), the fuel pressure is greater
than the force exerted by the pre-loaded
injector spring.
The injector needle is again lifted from
its seat and the main injection quantity
is injected.
The pressure rises to between 27,121 psi
(187,000 kPa / 1,870 bar) and 27,846 psi
(192,000 kPa / 1,920 bar) because more
fuel is displaced in the high-pressure
chamber than can escape through the
nozzle holes.
Maximum fuel pressure is achieved at
maximum engine output. This occurs at
high engine speed when a large quantity
fuel is being injected."
bluey is offline   Reply With Quote
Old 03-07-09, 14:07   #89
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: BMW 320D 177 cp vs. Skoda Octavia RS TDI

bluey, pierzi timpu cu omu', e autist.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 03-07-09, 14:10   #90
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: BMW 320D 177 cp vs. Skoda Octavia RS TDI

Intr-adevar CR are avantajele sale peste PD , zgomot mai mic, noxe mai putine, pret mai mic, dar asta nu este un topic PD vs CR.
Eu as alege Octavia pentru pret.
De restul banilor o sui in 350Cp
bluey is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -