Go Back   Forum 4Tuning > AUTO COMERCIAL > Bazar AUTO - Oferte Extinse Firme > Firme Folii Auto

Reply
 
Thread Tools
Old 18-09-08, 21:58   #46
HOT

Stage 5
 
HOT's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 883
Member of:
[Opel]
Default Re: Folie omologata cu certificat R.A.R. la 100RON 6m*0.5m

Pai de unde sa ma informez?
De pe site-ul dvs.care scuze dar e cam nefolositor.
La capitolul geografie de clasa a VIII-a cred ca ati lipsit cand s-au predat judetele tarii si orasele.Fara a face lobby Dorohoi e municipiu,dar nu mai am nici o pretentie de acuma.
__________________
merg ca melcul cu casa dupa mine
HOT is offline   Reply With Quote
Old 18-09-08, 21:59   #47
alfaromtrans

Stage 5
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 526
Default Re: Folie omologata cu certificat R.A.R. la 100RON 6m*0.5m

Quote:
Originally Posted by Bogyciu View Post
Eu am platit 46 lei la un tub de 1,5 m lungime si valoare de 450 ron... Tot la fan curier, tot de la Alfarom. Din pacate pe langa certificatul acela de garantie si declaratie de conformitate mai trebuia o hartie, ceva gen omologare individuala pe care sa apara clar ce geamuri ale masinii sunt foliate si cu ce transparenta... Ieri un prieten de-al meu a scapat de talon si 1,5 mil amenda in 24 ore... acu umbla sa il recupereze... Aviz amatorilor, recomand montarea de folie pe geamuri la un centru specializat pe acest lucru, nu cumpararea de pe net a unor folii mai ieftine la care nu ai tot ce iti trebuie... Numai bine!
Pe certificat scrie clar ,,campul de vizibilitate inainte" ( pt geamurile din fata) ,,inapoi" (pentru cele din spate), asta este formularea pe care a folosito R.A.R. pe certificatul de omologare.
Transparenta pentru fata este scrisa pe timbru ( 70% ), iar pentru spate avem omologare pentru toate transparentele.
A-ti platit 46 RON transport pentru ca a-ti avut un colet mai mare. In mod normal transportul nu depaseste 30 RON.
Folia este omologata legal se poate verifica la orice sediu R.A.R. din tara la biroul de omologarii produse sau pe pagina R.A.R.-ului http://www.rarom.ro/cs-uploads/listaOCP.pdf pagina nr 2.

Mai multe discutii va asteptam la targul de la Romexpo pe data de 17-19 octombrie la Romexpo in cadru 4 tuning
__________________
www.alfaromtrans.ro
Instalatii xenon de la 170RON
Folie omologata R.A.R. 6m/0,5m=100RON
Jante de la 850 lei/set
Accesorii auto si jante. Importator direct
feedback-ul clienţilor privind produsele noastre
alfaromtrans is offline   Reply With Quote
Old 18-09-08, 22:12   #48
alfaromtrans

Stage 5
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 526
Default Re: Folie omologata cu certificat R.A.R. la 100RON 6m*0.5m

Quote:
Originally Posted by HOT View Post
Pai de unde sa ma informez?
De pe site-ul dvs.care scuze dar e cam nefolositor.
La capitolul geografie de clasa a VIII-a cred ca ati lipsit cand s-au predat judetele tarii si orasele.Fara a face lobby Dorohoi e municipiu,dar nu mai am nici o pretentie de acuma.
Scuze acum am vazut ca este un oras important. Dar nu inteleg de ce Fan Courier nu are punct de lucru. In general cand sunt localitati in afara oraselor contactam clientii si ii anuntam de costurile suplimentare.
alfaromtrans is offline   Reply With Quote
Old 19-09-08, 16:08   #49
HOT

Stage 5
 
HOT's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 883
Member of:
[Opel]
Default Re: Folie omologata cu certificat R.A.R. la 100RON 6m*0.5m

Astazi am fost la RAR Botosani unde am avut o discutie cu seful de reprezentanta Ing.Barna Zoltan,pentru a evita unele neplaceri cand voi efectua rar-ul masinii.Raspunsul celui mai avizat om de la Botosani a fost urmatorule geamurile din fata ale masinii este interzisa aplicarea de FOLII AUTO,iar pentru omologarea celor din spate si luneta am nevoie de o hartie de la service-ul unde o voi monta in care sa fie precizata de catre respectivii pe ce geamuri a fost aplicata folia.
Deci pentru cei care vor intradevar sa nu aibe probleme cel mai bine inainte de a va pune orice tip de folie pe geamuri mergeti si intrebati pentru a nu cheltui aiurea banii(eu am dat de pomana banii pentru folia de pe geamurile din fata).
HOT is offline   Reply With Quote
Old 19-09-08, 20:16   #50
Bogyciu

Stage 5
 
Bogyciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,580
Default Re: Folie omologata cu certificat R.A.R. la 100RON 6m*0.5m

Quote:
Originally Posted by alfaromtrans View Post
Pe certificat scrie clar ,,campul de vizibilitate inainte" ( pt geamurile din fata) ,,inapoi" (pentru cele din spate), asta este formularea pe care a folosito R.A.R. pe certificatul de omologare.
Transparenta pentru fata este scrisa pe timbru ( 70% ), iar pentru spate avem omologare pentru toate transparentele.
A-ti platit 46 RON transport pentru ca a-ti avut un colet mai mare. In mod normal transportul nu depaseste 30 RON.
Folia este omologata legal se poate verifica la orice sediu R.A.R. din tara la biroul de omologarii produse sau pe pagina R.A.R.-ului http://www.rarom.ro/cs-uploads/listaOCP.pdf pagina nr 2.

Mai multe discutii va asteptam la targul de la Romexpo pe data de 17-19 octombrie la Romexpo in cadru 4 tuning
Si certficatul RAR, cu care eu demonstrez politistului ca este omologata, unde este? Il invit pe Domnul Organ la RAR sa ii demonstrez ca e omologata? Ce dati voi acolo este un certificat de garantie si o declaratie de conformitate, ceea ce se da de altfel la orice produs cumparat in ziua de azi, acolo nu exista nici o stampila RAR care sa ateste faptul ca folia este omologata... Asta seara am fost oprit de Politie si mi s-a spus ca hartia de la dumneavoastra este nula, nu are nici o valoare, trebuie sa existe un act pe care sa apara ce geamuri au fost foliate si cu transparenta, pe care sa fie si stampila RAR. Astept de la dumneavoastra aceasta hartie (va dau adresa daca nu o aveti), sa pot circula cu foliile fara sa am dureri de cap. Pana nu vad asa ceva NU RECOMAND SA CUMPERE NIMENI FOLIE DE LA DUMNEAVOASTRA. EU AM CUMPARAT PT 5 MASINI SI DEJA 2 AM AVUT PROBLEME. NU MAI CUMPARATI FRATILOR FOLII DE PE NET CA UMBLATI APOI PE LA RAR, POLITIE SA VA RECUPERATI TALONUL, PLUS 150 AMENDA IN 24H!!!!
Bogyciu is offline   Reply With Quote
Old 19-09-08, 22:34   #51
Sebastian.C

Stage 5
 
Sebastian.C's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 3,004
Member of:
[FORD]
[VW]
Default Re: Folie omologata cu certificat R.A.R. la 100RON 6m*0.5m

Vad ca incep deja problemele cu folia asta. Oricum am ajuns la concluzia ca mai bine merg la firma sa pun folia, ajung cam cu 100 de lei mai mult decat folia asta si montajul ei...care e un chin pentru mine...
Sebastian.C is offline   Reply With Quote
Old 22-09-08, 14:22   #52
alfaromtrans

Stage 5
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 526
Default Re: Folie omologata cu certificat R.A.R. la 100RON 6m*0.5m

Quote:
Originally Posted by Bogyciu View Post
Si certficatul RAR, cu care eu demonstrez politistului ca este omologata, unde este? Il invit pe Domnul Organ la RAR sa ii demonstrez ca e omologata? Ce dati voi acolo este un certificat de garantie si o declaratie de conformitate, ceea ce se da de altfel la orice produs cumparat in ziua de azi, acolo nu exista nici o stampila RAR care sa ateste faptul ca folia este omologata... Asta seara am fost oprit de Politie si mi s-a spus ca hartia de la dumneavoastra este nula, nu are nici o valoare, trebuie sa existe un act pe care sa apara ce geamuri au fost foliate si cu transparenta, pe care sa fie si stampila RAR. Astept de la dumneavoastra aceasta hartie (va dau adresa daca nu o aveti), sa pot circula cu foliile fara sa am dureri de cap. Pana nu vad asa ceva NU RECOMAND SA CUMPERE NIMENI FOLIE DE LA DUMNEAVOASTRA. EU AM CUMPARAT PT 5 MASINI SI DEJA 2 AM AVUT PROBLEME. NU MAI CUMPARATI FRATILOR FOLII DE PE NET CA UMBLATI APOI PE LA RAR, POLITIE SA VA RECUPERATI TALONUL, PLUS 150 AMENDA IN 24H!!!!
Scoate documentul atasat si il aratati politistilor care nu stiu sa citeasca certificatul emis de catre firma noastra.
Obligatia lor este sa se documenteze la sediul lor sau la sediul RAR.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	folie1.jpg
Views:	957
Size:	553.8 KB
ID:	649638  
alfaromtrans is offline   Reply With Quote
Old 22-09-08, 14:25   #53
alfaromtrans

Stage 5
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 526
Default Re: Folie omologata cu certificat R.A.R. la 100RON 6m*0.5m

Quote:
Originally Posted by HOT View Post
Astazi am fost la RAR Botosani unde am avut o discutie cu seful de reprezentanta Ing.Barna Zoltan,pentru a evita unele neplaceri cand voi efectua rar-ul masinii.Raspunsul celui mai avizat om de la Botosani a fost urmatorule geamurile din fata ale masinii este interzisa aplicarea de FOLII AUTO,iar pentru omologarea celor din spate si luneta am nevoie de o hartie de la service-ul unde o voi monta in care sa fie precizata de catre respectivii pe ce geamuri a fost aplicata folia.
Deci pentru cei care vor intradevar sa nu aibe probleme cel mai bine inainte de a va pune orice tip de folie pe geamuri mergeti si intrebati pentru a nu cheltui aiurea banii(eu am dat de pomana banii pentru folia de pe geamurile din fata).

Te rog sa listezi documentul de mai sus si apoi sa il contactezi pe seful de la R.A.R.
alfaromtrans is offline   Reply With Quote
Old 22-09-08, 19:46   #54
folii86

Stage 1
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 16
Question Re: Folie omologata cu certificat R.A.R. la 100RON 6m*0.5m

Am si eu niste intrebari legate de foliile DRK.
1. Prin ce metoda a fost colorata folia ?
2. Ce tip de adeziv are?
3.Se pot termoforma prin utilizarea unui foen?
4.Cat la suta din UV poate filtra?

Astept raspunsuri pe acest forum.

Cu multumiri:
folii86
folii86 is offline   Reply With Quote
Old 22-09-08, 22:03   #55
alfaromtrans

Stage 5
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 526
Default Re: Folie omologata cu certificat R.A.R. la 100RON 6m*0.5m

Se poate monta cu feonul
Intre 95% si 98%
Celelalte 2 sunt detalii tehnice si nu pot sa va dau un raspuns exact (o sa ne documentam)
alfaromtrans is offline   Reply With Quote
Old 23-09-08, 01:09   #56
ronnaldinho
VW Driver

Stage 5
 
ronnaldinho's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 464
Member of:
[VW]
[AUDI]
[PEUGEOT]
Default Re: Folie omologata cu certificat R.A.R. la 100RON 6m*0.5m

pe mine m-au oprit odata politistii,si nu a avut probleme...dar in orice caz o sa scot si eu licenta aceea de mai sus,daca d-vs spuneti ca este folositoare!
eu sincer recomand sa comandati,sunt multumit de folie,si mai ales ca nu am primit amenda!astept sa se hotarasca un prieten,va anunt cand vrea sa cumpere...
ronnaldinho is offline   Reply With Quote
Old 23-09-08, 21:16   #57
folii86

Stage 1
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 16
Default Re: Folie omologata cu certificat R.A.R. la 100RON 6m*0.5m

Salut! Mai am niste intrebari.
1. Tara de origine al foliei?
2. Cat la suta din caldura reflecta aceste folii?
3. De ce variaza procentele de filtrare ale razelor UV?
4. Daca vindeti un produs cum de nu stiti amanunte de genul tipului de adeziv sau metoda de colorare?
5. Daca ma decid totusi sa cumpar folia voastra, indicati-mi un atelier unde se va monta folia. Prefer Bucurestiul.

Cu respect,
folii86
folii86 is offline   Reply With Quote
Old 03-12-08, 20:32   #58
Smenarul

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 657
Member of:
[VW]
Default Re: Folie omologata cu certificat R.A.R. la 100RON 6m*0.5m

ma frate eu am folie pe masina din aceia la 100 de mii cutia si sincer nu par sa se deterioreze pre curand eu am nevoie de certificatul acela de omologare si abtipildele care aici in braila mi`a facut cineva o oferta 500 de mii abtipildele si 700 de mii certificatul, acum observ ca dak iau de la voi ma aleg si cu folie mai de calitate si cu omologare IN REGULA, ar fi o singura problema FAN CURIER is satul pana peste cap de jegosii astia infantili am ajuns sa ma lipsesc sa mai comand ceva decat sa astept eu mult si bine sa imi vina colete de la ei, frate de cate ori am avut ceva de primt prin FAN CURIER a trebuit sa dau zeci de telefoane sa ma injur cu ei la telefon si nici odata nu au ajuns cu coletul acasa a trebuit sa merg eu dupa el la ei la sediu si sa platesc cat de naiba uneori mai mult decat jumatate din cat facea coletul sunt niste hoti, dupa parerea mea URGENT CURIER si`au facut mereu treaba cum trebuie sau in cel mai rau caz POSTA mai bine mai tarziu decat FAN CURIER, vreau sa stiu dak se poate trimite prin posta sau prin orice alta firma de curierat decat firma asta
Smenarul is offline   Reply With Quote
Old 05-12-08, 12:18   #59
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Folie omologata cu certificat R.A.R. la 100RON 6m*0.5m

si p mine m-ar interesa insa la nr ala d tel nu are legatura cu cea c scrie aici deci nush despre c ii vb dar cam nu ii ok
un nr corect d tel te rog...?!sall
mrs
soosy is offline   Reply With Quote
Old 27-01-09, 22:46   #60
alfaromtrans

Stage 5
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 526
Default Re: Folie omologata cu certificat R.A.R. la 100RON 6m*0.5m

uppppppppppppp
alfaromtrans is offline   Reply With Quote
Reply


- Copyright 2024 4Tuning -