Go Back   Forum 4Tuning > AUTO COMERCIAL > Bazar AUTO - Oferte Extinse Firme > Firme Piese Auto

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 24-03-08, 19:18   #1
sonyscorpion

Stage 5
 
sonyscorpion's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 597
Member of:
[Honda]
Default Mini-catalizator sport (catalyst probe lambda)

Telefon:0723 000 222
Pret: 400 Euro

Este vorba de un minicatalizator care se afla in interiorul piulitei din poza si care face ca sonda lambda sa creada ca exista catalizator pe masina.

Testat pe mai multe masini, turbo si aspirate.

As you will have realised, it is used to prevent the engine Check LED or pollution anomaly LED from lighting up if you have removed the catalyser or you have installed one that is rather permeable or insufficiently catalysing. The product is universal and can be installed in all vehicles equipped with second lambda probe. It is to be installed on the second probe and does not require an electric system/adjustments/modifications to adapt it.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC01019.JPG
Views:	84
Size:	1.78 MB
ID:	494218   Click image for larger version

Name:	DSC01020.JPG
Views:	58
Size:	1.92 MB
ID:	494219   Click image for larger version

Name:	DSC01021.JPG
Views:	44
Size:	1.78 MB
ID:	494220  

Click image for larger version

Name:	DSC01023.JPG
Views:	55
Size:	1.67 MB
ID:	494221   Click image for larger version

Name:	DSC01024.JPG
Views:	78
Size:	1.78 MB
ID:	494222   Click image for larger version

Name:	DSC01026.JPG
Views:	55
Size:	2.33 MB
ID:	494223  

Click image for larger version

Name:	DSC01027.JPG
Views:	62
Size:	2.24 MB
ID:	494224  
sonyscorpion is offline  
Old 29-03-08, 23:38   #2
sonyscorpion

Stage 5
 
sonyscorpion's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 597
Member of:
[Honda]
Default Re: Mini-catalizator sport (catalyst probe lambda)

up! up! up!
sonyscorpion is offline  
Old 08-04-08, 00:19   #3
sonyscorpion

Stage 5
 
sonyscorpion's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 597
Member of:
[Honda]
Default Re: Mini-catalizator sport (catalyst probe lambda)

up! up! up!
sonyscorpion is offline  
Old 15-04-08, 23:05   #4
sonyscorpion

Stage 5
 
sonyscorpion's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 597
Member of:
[Honda]
Default Re: Mini-catalizator sport (catalyst probe lambda)

numai la comanda, o saptamana
sonyscorpion is offline  
Old 23-04-08, 07:51   #5
sonyscorpion

Stage 5
 
sonyscorpion's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 597
Member of:
[Honda]
Default Re: Mini-catalizator sport (catalyst probe lambda)

up ! up ! up !
sonyscorpion is offline  
Old 08-05-08, 22:00   #6
sonyscorpion

Stage 5
 
sonyscorpion's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 597
Member of:
[Honda]
Default Re: Mini-catalizator sport (catalyst probe lambda)

--------------------------------------------------------------------------------

up! up! up!
sonyscorpion is offline  
Old 28-05-08, 15:56   #7
sonyscorpion

Stage 5
 
sonyscorpion's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 597
Member of:
[Honda]
Default Re: Mini-catalizator sport (catalyst probe lambda)

Am inteles, uite asa nimeni nu vrea sau nu stie sa isi tuneze masinile! of romane of
sonyscorpion is offline  
Old 07-06-08, 22:10   #8
sonyscorpion

Stage 5
 
sonyscorpion's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 597
Member of:
[Honda]
Default Re: Mini-catalizator sport (catalyst probe lambda)

up!!! urgent!!!
sonyscorpion is offline  
Old 09-06-08, 19:44   #9
SORAN

Stage 4
 
SORAN's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 192
Default Re: Mini-catalizator sport (catalyst probe lambda)

Avantaje fata de un unichip care e mai ieftin si face acelasi lucru plus alte optiuni?
SORAN is offline  
Old 09-06-08, 21:33   #10
sonyscorpion

Stage 5
 
sonyscorpion's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 597
Member of:
[Honda]
Default Re: Mini-catalizator sport (catalyst probe lambda)

Quote:
Originally Posted by SORAN View Post
Avantaje fata de un unichip care e mai ieftin si face acelasi lucru plus alte optiuni?
Bro, ce treaba are unicipul cu sonda lambda????????????????????????????
sonyscorpion is offline  
Old 12-06-08, 12:19   #11
E31

Stage 3
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 133
Default Re: Mini-catalizator sport (catalyst probe lambda)

Nu vreau sa fiu ala rau, dar trebuie sa subliniez pentru toata lumea ca asa ceva e ILEGAL. Este legal insa pentru cand mergi pe pista, (yeah right, f multe avem si noi poate dragurile, cam atat). Iesi mai ieftin daca iti pui un catalizator sport. Si totusi... 400E???
Chestia asta se numeste O2 simulator si o poti lua de pe Ebay la preturi de 50$, adica vreo 30E. Profit de 370E la o piesa de 30??? Scuze, dar de 400E iti faci o evacuare completa de la galerie in jos pe un i4-i6. catalizatoare, toba de mijloc, finala, tzevi.

Un catalizator sport costa vreo 3-4 milioane (magnaflow, super marca) si iti da 70-80% din puterea avuta cu "test pipe" - adica tzeava goala (Deci daca tzeava goala iti da 5cai, un cat sport va fi pe la vreo 4)
Treaba asta cu O2 simulator e buna pt masinile dedicate sau care vor sa-si pastreze electronica din fabrica, dar sa mearga la nivele mai mari, in ambele cazuri fara catalizator. Dar intotdeauna nu pe strada, pt ca repet, e ilegal! Spun asta numai pt ca nu vreau sa se friga lumea si sa fie in necunostinta de cauza.
Numai bine
__________________
profilul romanului tipic: grandoman si frustrat
E31 is offline  
Old 13-06-08, 02:54   #12
sonyscorpion

Stage 5
 
sonyscorpion's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 597
Member of:
[Honda]
Default Re: Mini-catalizator sport (catalyst probe lambda)

Quote:
Originally Posted by E31 View Post
Nu vreau sa fiu ala rau, dar trebuie sa subliniez pentru toata lumea ca asa ceva e ILEGAL. Este legal insa pentru cand mergi pe pista, (yeah right, f multe avem si noi poate dragurile, cam atat). Iesi mai ieftin daca iti pui un catalizator sport. Si totusi... 400E???
Chestia asta se numeste O2 simulator si o poti lua de pe Ebay la preturi de 50$, adica vreo 30E. Profit de 370E la o piesa de 30??? Scuze, dar de 400E iti faci o evacuare completa de la galerie in jos pe un i4-i6. catalizatoare, toba de mijloc, finala, tzevi.

Un catalizator sport costa vreo 3-4 milioane (magnaflow, super marca) si iti da 70-80% din puterea avuta cu "test pipe" - adica tzeava goala (Deci daca tzeava goala iti da 5cai, un cat sport va fi pe la vreo 4)
Treaba asta cu O2 simulator e buna pt masinile dedicate sau care vor sa-si pastreze electronica din fabrica, dar sa mearga la nivele mai mari, in ambele cazuri fara catalizator. Dar intotdeauna nu pe strada, pt ca repet, e ilegal! Spun asta numai pt ca nu vreau sa se friga lumea si sa fie in necunostinta de cauza.
Numai bine
1.Daca imi gasesti aceasi piesa pe ebay baga si ceva linkuri sau eu iti cumpar cel putin 30 bucati la 50 nu la 30 cum zici tu.Mai citeste ce vand eu.O face o singura firma din lume.
2.Una e catalizator sport cu care masina oricum nu trece de rar deci esti ilegal cum spui tu si una e sa nu ai catalizator, o masina nu RESPIRA BINE CU CARAMIDA in toba si asta o stie si un copil ca , catalizatorul este o treaba pur si simplu de emisii, poluare etc, nimic alceva

Last edited by aleks; 26-06-08 at 12:24.
sonyscorpion is offline  
Old 13-06-08, 11:27   #13
viru5ak3

Stock
 
viru5ak3's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 7
Default Re: Mini-catalizator sport (catalyst probe lambda)

uite aici o adresa daca este aceeasi piesa.. eu din cate am citit ar fii la fel http://www2.partstrain.com/store/?Nt...294966997+9713
viru5ak3 is offline  
Old 13-06-08, 14:36   #14
sonyscorpion

Stage 5
 
sonyscorpion's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 597
Member of:
[Honda]
Default Re: Mini-catalizator sport (catalyst probe lambda)

Quote:
Originally Posted by viru5ak3 View Post
uite aici o adresa daca este aceeasi piesa.. eu din cate am citit ar fii la fel http://www2.partstrain.com/store/?Nt...294966997+9713
Ce este acolo este senzorul de oxigen, este piesa de schimb daca stii engleza, ce am eu este MINI CATALIZATOR-are facgure de catalizator inauntru, inlucuieste catalizatorul masinii sau catalizatorul sport al unei masini intr-o forma muuuuuuuult mai mica, in ce am eu intra piesa care o arati tu in link.
sonyscorpion is offline  
Old 26-06-08, 10:26   #15
E31

Stage 3
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 133
Default Re: Mini-catalizator sport (catalyst probe lambda)

nu, un catalizator sport nu iti pica testul de noxe. Eu mi-am pus magnaflow-uri pe fiecare parte si a trecut cu brio! si au costat 6mil amandoua, iar asta la o marca de renume mondial. Apoi, daca ai poza cu un minicatalizator, pune, baiete, poza cu minicatalizator, nu cu sonda. Iar app de faza ca "masina va crede ca ai catalizatorul" este cat se poate de ilegal. Daca intr-adevar ai catalizator si nu sonda, atunci nu va trebui sa "creada" ca ai.
Insa aviz amatorilor, minicaturile sint o chestie care ori se foloseste inainte de cat-ul principal, pana acesta se incalzeste, ori daca schimbi catalizatorul normal pe chestia aia mica, vei trece de la o sita mai mare la una mai deasa... castig de putere, right....
un minicatalizator nu costa nici pe departe 400E, in germania pe ebay este la... hmmm... ciudat! 50E? Evident, iarasi sindromul romanul care trage tunul. Pun si link, sa vedeti cu totii, ca sa nu mai comenteze nimeni. http://cgi.ebay.de/MINI-KAT-MINIKAT-...QQcmdZViewItem
54E... am vazut si la 48 parca...
Iar pentru raspunsul ca vai, dar doar o firma face ce vand eu... Well, daca pretul mediu al unui produs e de 10 ori mai mic, inseamna ca avem o problema. Minikat-urile nu v-o rezolva.
Daca doriti un castig de cp, luati-va un catalizator sport, care si catalizeaza agentii nocivi mai bine. Cu minicaturi, aproape sigur veti pierde putere, iar daca nu (sita rarita, ca sa treaca gazele mai bine), inseamna ca garantat va veti pica noxele

Last edited by E31; 26-06-08 at 20:41.
E31 is offline  
Closed Thread


- Copyright 2024 4Tuning -