Go Back   Forum 4Tuning > AUTO COMERCIAL > Bazar AUTO - Oferte Extinse Firme > Firme Jante & Anvelope

Reply
 
Thread Tools
Old 20-09-15, 12:31   #721
elspa

Stage 5
 
elspa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 10,815
Default Re: Sablare profesionala si PowderCoating (vopsire electrostatica) - jante, etrieri,

we work hard !

__________________
Sablare si PowderCoating - reconditionari jante, etrieri, etc
Da-ne un like pe Facebook
https://srzpowdercoating.ro
https://www.facebook.com/SRZPowdercoatingCustoms
elspa is offline   Reply With Quote
Old 29-09-15, 23:24   #722
elspa

Stage 5
 
elspa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 10,815
Default Re: Sablare profesionala si PowderCoating (vopsire electrostatica) - jante, etrieri,

Logan, Mercedes AMG, Porsche, Z-Performance, BMW, Reno ... nu facem discriminari

elspa is offline   Reply With Quote
Old 09-10-15, 21:57   #723
AlinAnicai

Stock
 
AlinAnicai's Avatar
 
Join Date: Oct 2015
Posts: 2
Default Re: Sablare profesionala si PowderCoating (vopsire electrostatica) - jante, etrieri,

Reconditionati jante? Am o janta pe care am zgariato, nu e indoita, nu e sparta, doar zgariata pe margine mai putin de jumate din circumferinta rotii, nu sunt expert dar nu mi se pare ca necesita sudura sau umplere cu aluminiu.
Ca si gama de culori se poate face argintiu cu perla violet dar perla sa fie foarte discreta.
rotile sunt pe 19.

pret cu si fara reconditionat.
AlinAnicai is offline   Reply With Quote
Old 18-10-15, 13:16   #724
elspa

Stage 5
 
elspa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 10,815
Default Re: Sablare profesionala si PowderCoating (vopsire electrostatica) - jante, etrieri,

Quote:
Originally Posted by AlinAnicai View Post
Reconditionati jante? Am o janta pe care am zgariato, nu e indoita, nu e sparta, doar zgariata pe margine mai putin de jumate din circumferinta rotii, nu sunt expert dar nu mi se pare ca necesita sudura sau umplere cu aluminiu.
Ca si gama de culori se poate face argintiu cu perla violet dar perla sa fie foarte discreta.
rotile sunt pe 19.

pret cu si fara reconditionat.
da, se poate face fara probleme 0722340642
elspa is offline   Reply With Quote
Old 18-10-15, 13:17   #725
elspa

Stage 5
 
elspa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 10,815
Default Re: Sablare profesionala si PowderCoating (vopsire electrostatica) - jante, etrieri,

lucrari noi

elspa is offline   Reply With Quote
Old 30-10-15, 17:22   #726
elspa

Stage 5
 
elspa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 10,815
Default Re: Sablare profesionala si PowderCoating (vopsire electrostatica) - jante, etrieri,

keep 'em comin'

elspa is offline   Reply With Quote
Old 21-11-15, 08:22   #727
Motanul

Stage 5
 
Motanul's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 668
Member of:
[PORSCHE]
Default Re: Sablare profesionala si PowderCoating (vopsire electrostatica) - jante, etrieri,

Am ales oferta PowderCoating - avand in vedere si reducerea de black friday. Singura mea retinere sa las jantele la voi era lipsa posturilor clientilor (parerea celor care au apelat la serviciile voastre era importanta pentru mine). M-am uitat pe ultimele 2 pagini si nu am gasit ceva relevant.

Asa ca rezolv eu acest neajuns

Am vazut 2 seturi de jante:
Ref. la sablare:
1. Se vede acolo unde sablarea a luat din material (cam asta ar fi dezavantajul sablarii); Nu stiu daca exista alt procedeu (ma gāndesc la un procedeu chimic care sa inlature oxidul fara sa ia si din material; sau o sablare cu granulatie mai fina).
Avand in vedere ca am sablat vopsit electrostatic si in alte locuri - cam asta este rezultatul (se vad niste mici adancituri unde sablarea a luat din material).
Ref. la vopsire:
Erau 2 seturi de jante in atelier: Un set era vopsit fara cusur (vopseaua era aplicata uniform - foarte bine din punctul meu de vedere); Alt set avea destul de multe impuritati in vopsea.

Am sa revin cu poze cānd vor fi gata si jantele mele (am inteles ca undeva saptamana viitoare); Sper ca ajntele mele sa intre in prima categorie (vopsea fara impuritati);
__________________
Porsche 924 1979 2.0 aspirat 125 CP
Seat leon 1.9 TDI 101 CP
Suzuki SX4 2011 1.9 120 CP

Ex: BMW 320D (150 CP); VW Bora TDI, Golf, Dacia, Renault 16 din 1967

Last edited by Motanul; 21-11-15 at 08:27.
Motanul is offline   Reply With Quote
Old 21-11-15, 10:45   #728
elspa

Stage 5
 
elspa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 10,815
Default Re: Sablare profesionala si PowderCoating (vopsire electrostatica) - jante, etrieri,

Eu incerc sa explic clientilor toate variantele posibile. Jantele ies in functie de cum sunt arata la venire..cele care arata decent ies ca noi, cele care sunt corodate excesiv ies bine.
Motivul este simplu si banuiesc ca nu trebuie sa il detaliez.
Referitor la impuritati, in vopsitoria electrostatica acestea nu exista, ce apar ca s impuritati pe jantele corodate si cu oxid prezent in exces este de fapt materialul care rasufla cate o bula de aer prinsa in zona oxidata sub actiunea dilatari metalului. Din pacate acest nconvenient nu poate fi remediat prin metode decente a pret (evident exista tratare cu diferite substante chimice, bai de outgassing, etc dar trebuie avut in vedere si costul reconditionarii iar astfel de tratamente pur si simplu sunt prea costisitoare).

In alta ordine de idei mutumim clientilor de Black Friday (88 la numar care au adus 102 seturi de jate, toate intr-o singura zi) si ii rugam sa fie rabdatori cu privire la termenul de executie.
Despre calitate, aceasta nu va fi compromisa dar trebuie avut in vedere ce am spus mai sus.

Lucrari noi:

elspa is offline   Reply With Quote
Old 21-11-15, 21:55   #729
Motanul

Stage 5
 
Motanul's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 668
Member of:
[PORSCHE]
Smile Re: Sablare profesionala si PowderCoating (vopsire electrostatica) - jante, etrieri,

Quote:
Originally Posted by elspa View Post
cele care sunt corodate excesiv ies bine.
Asta este motivul pentru care multi renunta la sablare- vopsire electrostatica. Chiar incercau sa ma convinga sa nu sablez jantele. Sunt de acord ca la pistol (ies ca "noi") dar dupa 6-12 luni incep sa se cojeasca. Desi arata mai urat un pic, sablatul si vopsitul electrostatic este de preferat pe termen lung.

As mai avea un detaliu de lamurit. Cānd am predat jantele mi s-a spus ca se sableaza cu nisip; in anunt scrie ca se sableaza cu "Sablare de finete (bicarbonat de sodiu) sau de profunzime (oxid de aluminiu)"

Care ar fi diferentele intre cele 3? Se poate folosi bicarbonat acolo unde janta arata impecabil si ceva mai abraziv unde e oxidat puternic?

PS: e bine ca am venit mai de dimineata (10:27) - sunt multi dupa mine care au de asteptat

Lasand gluma la o parte, am precizat ca nu ma grabesc - prefer sa astept mai mult si sa iasa bine.
Motanul is offline   Reply With Quote
Old 23-11-15, 10:03   #730
elspa

Stage 5
 
elspa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 10,815
Default Re: Sablare profesionala si PowderCoating (vopsire electrostatica) - jante, etrieri,

Quote:
Originally Posted by Motanul View Post
Asta este motivul pentru care multi renunta la sablare- vopsire electrostatica. Chiar incercau sa ma convinga sa nu sablez jantele. Sunt de acord ca la pistol (ies ca "noi") dar dupa 6-12 luni incep sa se cojeasca. Desi arata mai urat un pic, sablatul si vopsitul electrostatic este de preferat pe termen lung.

As mai avea un detaliu de lamurit. Cānd am predat jantele mi s-a spus ca se sableaza cu nisip; in anunt scrie ca se sableaza cu "Sablare de finete (bicarbonat de sodiu) sau de profunzime (oxid de aluminiu)"

Care ar fi diferentele intre cele 3? Se poate folosi bicarbonat acolo unde janta arata impecabil si ceva mai abraziv unde e oxidat puternic?

PS: e bine ca am venit mai de dimineata (10:27) - sunt multi dupa mine care au de asteptat

Lasand gluma la o parte, am precizat ca nu ma grabesc - prefer sa astept mai mult si sa iasa bine.
teoretic jantele se pot sabla si cu altceva decat nisip, dar ar dura forever, deci raspunsul la intrebare este nu
elspa is offline   Reply With Quote
Old 03-02-16, 09:53   #731
elspa

Stage 5
 
elspa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 10,815
Default Re: Sablare profesionala si PowderCoating (vopsire electrostatica) - jante, etrieri,

Candy Red Battle: SRZ Powdercoating vs Others.
Jantele in cauza au ajuns la noi, dupa ce au fost vopsite in alt atelier, pentru a fi refacute in adevarata culoare Candy Red.
Pentru a obtine aceasta nuanta transparenta speciala este folosit un substrat de crom, apoi stratul de candy iar la final un strat de lac perlat. Toate pudrele folosite sunt importate din USA.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	12573847_1253215818028889_8913982015553161075_n.jpg
Views:	118
Size:	126.3 KB
ID:	3142351  
elspa is offline   Reply With Quote
Old 22-04-16, 06:02   #732
elspa

Stage 5
 
elspa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 10,815
Default Re: Sablare profesionala si PowderCoating (vopsire electrostatica) - jante, etrieri,

Lucrari noi

elspa is offline   Reply With Quote
Old 22-07-16, 11:56   #733
geooox

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 321
Default Re: Sablare profesionala si PowderCoating (vopsire electrostatica) - jante, etrieri,

pentru 4 jante aliaj intra R15 cu buza sablat si vopsit cat ar costa si in cate zile ar fi gata ? si daca le si indreptati in acel pret in caz ca au vreo mica bataie (abia leam luat si nu stiu daca bat catusi de putin ... par a fi ok ...)
geooox is offline   Reply With Quote
Old 06-10-16, 11:20   #734
elspa

Stage 5
 
elspa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 10,815
Default Re: Sablare profesionala si PowderCoating (vopsire electrostatica) - jante, etrieri,

urmariti-ne pe facebook pentru oferte speciale in aceasta perioada !
elspa is offline   Reply With Quote
Reply


- Copyright 2024 4Tuning -