Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > PC Games - HARDWARE - Console > PC Games

PC Games Totul despre jocurile pe calculator

Reply
 
Thread Tools
Old 01-02-10, 11:30   #1
Racer21

Stage 5
 
Racer21's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,646
Member of:
[Colectionar Machete]
Talking Older NFS' vs. Newer NFS'

Ok, poate ca o sa aveti timp sa cititi tot postul, si poate nu o sa va enerveze dar...cati fani are NFS chiar aici, se pare ca sunt printre singurii care a inceput sa nu-mi convina ceva la joculetzul asta...

Ok, let's start:

Poate cativa din voi (care au jucat si nfs-urile clasice: cele dinaintea 2002) au simtim o mare diferenta de la Underground in sus. Ma refer, ca de atunci, de la Underground, seria a luat-o intr-o alta directie. Intradevar, nu gresita, dar care mi se pare ca a cam exagerat. Va mai aduceti aminte de dragile primele NFS: acolo unde conduceati doar exotice, pe track-uri din natura (paduri, cascade, coaste etc.) , da, acele jocuri in care nu era muzica rap hiphop, ci techno...acele jocuri unde nu te atingeai de performantele masinii, ramenea stock...acele jocuri inca care singurul lucru care il modificai la masina era culoarea, si nu vyniluri, bodykit sau spoilere...Da, spiritul adevaratului NFS, nu`l pot descrie, se simtea cand jucai

2003. Apare Underground, un joc destul de cool, chiar daca era total diferit de predecesorii lui, deja aici apareau: cursele de noapte, masini japoneze, muzica hiphop rap si d`astea...ce mai...chestii "smekere" Oricum, m-am gandit atunci ca seria o va lua pe drumul asta, insa nu va ajunge ce a ajuns acum

2004. Underground 2, mult mai tare decat primul, in sfarsit un free roam foarte misto, noi elemente care s-au pastrat si in Most Wanted. Tuningul era de vis, era tare sa bagi drifturi...era tare! dar simteam ca parca nu e NFS, e alt joc, si elementul care lipsea mult (pe langa exotice, circuite "naturale") era politia

2005. Apare Most Wanted un joc care l-am apreciat mult, parca avea ceva din vechile NFS-uri combinat cu Underground-urile. Deci, avea politie, un story care mie mi-a placut mult, masini foarte tari (ale Black-listilor mai degraba), libertate de miscare (scurtaturi care mie-mi placeau mult, mai ales cele prin padure nu mai stiu exact cum se numeste zona), crazy police-chases...si multe altele care nu-mi vin in minte acum, dar care sunt sigur ca mi-au placut mult. Eram bucuros, mi se parea ca NFS revenea la spiritul lui, speram ca o sa mai apara frumuseti ca si High Stakes, HotPursuit sau Porsche Unleashed, dar...

a aparut Carbon, un joc care vroia sa continue istoria MW-ului, si nu-i de mirare, pentru ca arata 90% ca MW cand venea vb de gameplay, o combinatie intre MW si Underground-uri, care nu venea cu mai nimic original , nu il mai descriu pentru ca cred ca l-ati jucat si voi

then ProStreet, o prostie, nu altceva...nu am inteles nimic din jocul asta, concurai cu masini tunate intr-o competitie legala?? Credeti-ma ca n-am mai vazut in competiile reale masini care au vyniluri...ci doar reclemale de la firmele care sponsorizeaza echipa respectiva. In fine, nu stiu ce competie vroia sa fie in ProStreet, avand in vedere ca unele circuite nici macar nu sunt pentru curse (de ex. Neveda Highway sau Autobahnring, si fac o paranteza la Autobahn, nici nu se compara cu cel din Porsche 2000) A fost un joc ok la tuning, caci putea afecta performantele masinii (ma refer la aerodinamica), dar in rest nu mi-a placut mai nimic...ProStreet sux

Undercover...nu mai zic nimic, cred ca l-ati jucat multi, ne-original...atat zic

Si acum Shift...care desi e un joc frumos, multora nu le-a placut, inclusiv mie Repet, este un simulator bun, cu grafica frumoasa, cu masini ok si circuite reale nu ca in ProStreet, dar nu este un NFS...este doar o copie dupa GRID, NFS-urile ar trebuie sa fie arcade, nu simulatoare, asa imi luam Gran Turismo, sau chiar mai bine Forza Motorsport (care are si Ferrari pe langa restul de 400 de masini)

Deci pana la urma ce credeti? NFS-ul e in directia buna? Vreti inapoi NFS-urile clasice? Sau credeti ca ar trebui sa fie şi-şi?
__________________
Machetele Mele
Racer21 is offline   Reply With Quote
Old 01-02-10, 11:58   #2
bitang

Stage 5
 
bitang's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 305
Default Re: Older NFS' vs. Newer NFS'

Most Wanted este cel mai reusit....parerea mea....chiar si in ziua de azi il mai joc din cand in cand....
bitang is offline   Reply With Quote
Old 01-02-10, 13:02   #3
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Older NFS' vs. Newer NFS'

Parerea mea este ca NFS a inceput la editia a 3-a si s-a terminat la MW.
Cele mai bune NFS-uri raman:
- Porsche
-Underground
-MostWanted
-Hotpursuit2
dolb is offline   Reply With Quote
Old 01-02-10, 19:03   #4
JuST_GiuGiu

Stage 5
 
JuST_GiuGiu's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,934
Member of:
[4Rally]
[Honda]
Default Re: Older NFS' vs. Newer NFS'

Parerea mea e ca Undeground si Most Wanted sunt cele mai bune din seria NFS!!!
JuST_GiuGiu is offline   Reply With Quote
Old 01-02-10, 19:20   #5
Racer21

Stage 5
 
Racer21's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,646
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Older NFS' vs. Newer NFS'

Ok ok, va inteleg preferintele (si mie imi plac cel mai mult clasicele (cele pana in 2002) si MostWanted) , dar pana la urma alta era intrebarea topicului:

Credeti ca NFS-ul merge intr-o directie buna, sau a luat una gresita?

Personal cred asa: din 2005 in sus (mai exact de la MW in sus), seria a luat directia gresita, pana atunci se mai simtea "spiritul" Need For Speed in jocurile seriei, dar jocuri precum Carbon, ProStreet, Undercover si Shift au distrus pur si simplu seria
Racer21 is offline   Reply With Quote
Old 01-02-10, 19:27   #6
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Older NFS' vs. Newer NFS'

Pt mine NFS s-a oprit la MostWanted..ce e dincolo, ori se copiaza MW ori se copiaza Grid/Granturismo.
Anyway.. au luat-o intr-o directie gresita!
Ia sa mai faca ei inca o editie gen NFS PORSCHE ( nu neaparat cu porsche...cu orice le trece prin cap), si sa lase gizmourile si gadgeturile, sa fie simulator pur, fara modificari majore la exterior, dar cu multe reglaje la masina (gen: tire pressure, toecam , antirollbar, etc etc ). Si sa fie ceva pur ,cu grafica decenta. Cred ca s-ar vinde pe rupte!
Dar nu: trebuie sa faca porcarii de arcade-uri cu circuite idioate si modificari stupide si o grafica de iti trebuie corei7 cu 192 gb ram.
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 01-02-10, 19:48   #7
Racer21

Stage 5
 
Racer21's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,646
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Older NFS' vs. Newer NFS'

Dap Dolb, de acord cu tine, sa stii ca gandesti foarte bine Ar fi frumos ca anul acesta sa faca NFS Porsche 2010! Au trecut 10 ani din 2000 pana acum, iar in istoria Porsche au aparut multe lucruri interesanta. Chiar daca mie imi plac mult mai tare Ferrari de cat Porsche, sa stii ca as fi foarte bucuros sa vad un 'sequel' al Porsche 2000

si sa fie cu circuite prin munti, pe coaste, prin paduri...in natura, nu in oras, m-am plictisit de cursele astea in oras unde te iei la intrecere cu toti smekerii, care au Supre sau Subaru tunate si chestii...ar fi ok sa fie si circuite pe autostrada, dar doar pe autostrada, nu doar un 1km de autostrada si dupa aia te scoate in oras Si muzica techno, house, trance....asta e muzica NFS-ului, nu rap, nu hip-hop, nu rock, nu pop (daca aud o melodie Lady Gaga in NFS cred ca ma arunc de la etaju' 8)
Racer21 is offline   Reply With Quote
Old 01-02-10, 20:19   #8
mihai_bogdan

Stage 3
 
mihai_bogdan's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 131
Default Re: Older NFS' vs. Newer NFS'

Quote:
Originally Posted by Racer21 View Post
Dap Dolb, de acord cu tine, sa stii ca gandesti foarte bine Ar fi frumos ca anul acesta sa faca NFS Porsche 2010! Au trecut 10 ani din 2000 pana acum, iar in istoria Porsche au aparut multe lucruri interesanta. Chiar daca mie imi plac mult mai tare Ferrari de cat Porsche, sa stii ca as fi foarte bucuros sa vad un 'sequel' al Porsche 2000

si sa fie cu circuite prin munti, pe coaste, prin paduri...in natura, nu in oras, m-am plictisit de cursele astea in oras unde te iei la intrecere cu toti smekerii, care au Supre sau Subaru tunate si chestii...ar fi ok sa fie si circuite pe autostrada, dar doar pe autostrada, nu doar un 1km de autostrada si dupa aia te scoate in oras Si muzica techno, house, trance....asta e muzica NFS-ului, nu rap, nu hip-hop, nu rock, nu pop (daca aud o melodie Lady Gaga in NFS cred ca ma arunc de la etaju' 8)

poker face poker face lalala
sa revenim mie cel mai mult mia placut nfs 2 dupa aceea ug2 si poate si mw , , restul sunt niste porcarii dupa parerea mea ..sper sa nu-mi sariti in cap
__________________
mihai_bogdan is offline   Reply With Quote
Old 01-02-10, 21:55   #9
unudoistart

Stage 1
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 16
Default Re: Older NFS' vs. Newer NFS'

shift si underground 2 cele mai tari
unudoistart is offline   Reply With Quote
Old 01-02-10, 23:11   #10
ANDR31

Stage 5
 
ANDR31's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,176
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Older NFS' vs. Newer NFS'

oo da, ce nu asi da si eu pentru alt joc gen hot pursuit II, cu locatii pitoresti care sa iti distraga atentia de la cursa . . . Totusi mi-ar placea si un underground upgradat serios.
Dupa parerea mea cei de la EA games nu au dat-o in bara decat cu CARBON, PRO STREET SI UNDERCOVER. SHIFT este realizat foarte bine, poate doar gameplay-ul nu prea, dar in rest nu am ce comenta.
__________________
ANDR31 is offline   Reply With Quote
Old 02-02-10, 10:38   #11
Racer21

Stage 5
 
Racer21's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,646
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Older NFS' vs. Newer NFS'

Quote:
Originally Posted by ANDR31 View Post
oo da, ce nu asi da si eu pentru alt joc gen hot pursuit II, cu locatii pitoresti care sa iti distraga atentia de la cursa . . . Totusi mi-ar placea si un underground upgradat serios.
Dupa parerea mea cei de la EA games nu au dat-o in bara decat cu CARBON, PRO STREET SI UNDERCOVER. SHIFT este realizat foarte bine, poate doar gameplay-ul nu prea, dar in rest nu am ce comenta.
Eu ce zic? Da, peisaje pitoresti, chestii chestii...Daca seria ar fi fost facuta doar din NFS, NFS 2, HotPursuit 1&2, HighStakes, Porsche2000, Underground 1&2 si MW ar fi fost perfect...care le-ai zis si tu trag in jos seria. Da, n-am zis de Shift ca e rau, am zis ca nu prea e NFS, mai degraba un GRID, Forza sau GranTurismo
Racer21 is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 07:48   #12
wlady
Design Team Member

Stage 5
 
wlady's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,689
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
Default Re: Older NFS' vs. Newer NFS'

Din punctul meu de vedere, cel mai bun NFS pana azi este SHIFT, este altceva. Destul de aproape de simulatoarele adevarate, mai este de lucru dar cu siguranta este un joc demn de un top 5 all time. Jocurile care iarasi mi-au placut din serie au fost Porsche'ul si Underground. De ce ? Pentru ca la timpul respectiv ERAU ALTCEVA, impactul lor asupra drumului pe care mergeau jocurile auto a fost foarte mare, au fost puncte decisive in evolutia arcadelor respectiv simulatoarelor. Mereu cand am nevoie de putina distractie imi instalez Undergound sau Underground 2. NFS Porsche a fost intr-adevar unul din cele mai bune NFS'uri. Avea o grafica superba la vremea respectiva, comparativ cu Crysis la ora actuala, un sistem de control foarte dezvoltat, un simulator in toata regula. Mi-au placut aproape toate jocurile din seria NFS. Un joc care pe mine nu m-a atras foarte mult a fost Carbon. Nu stiu de ce, dar nu m-a atras la fel de mult ca restul. In Shift in schimb am gasit ce cautam : curse pe circuit cu masini nebune toate "impachetate" frumos. Toate jocurile din seria NFS au avut ceva special. Dar pe mine, cel mai mult m-au marcat NFS Underground si Underground 2. Hot Pursuit 2 a urmat dupa Porsche fiind destul de greu sa egaleze urmasul sau dar sa-l si intreaca, asa ca nici Hot Pursuit 2 nu m-a impresionat foarte mult, desi, el ca joc solitar, era foarte avansat pentru acea perioada dar urmand dupa Porsche, asteptarile erau uriase. Un lucru caruia ii simt absenta este modul Free-ride, Free-roam etc. Asta e lucrul unde TDU isi face simtita prezenta. Momentele in care vrei sa te plimbi pur si simplu cu masina ta nebuna pe strazi. Daca aveam in Shift modul asta, cu siguranta era jocul meu favorit. Cine nu ar vrea sa-si scoata Zonda sau Veyronul la plimbare putin in oras ? Astept nerabdator urmatorul NFS plin de speranta. Sper sa vedem un mod de free-ride !
__________________

BMW 318i E90 /// Le-Mans Blau /// M Sport /// Conversie LCI /// Style 135
Plasti-DIP - DipYourCar
wlady is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 09:04   #13
Cypos

Stage 5
 
Cypos's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 565
Member of:
[DACIA]
Default Re: Older NFS' vs. Newer NFS'

Sa-mi spun si eu parerea, le iau in ordinea in care au aparut, toate mi-au placut la fel de mult cu o mica exceptie pentru Shift care mi se pare fenomenal
1. NFS Porsche
2. NFS Underground
3. NFS MostWanted
4. NFS ProStreet
5. NFS Shift
__________________
https://forum.4tuning.ro/signaturepics/sigpic19849_2.gif
Cypos is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 12:36   #14
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Older NFS' vs. Newer NFS'

Shift l-am jucat si pe consola si pe PC, are un control foarte stupid, zici ca masina-i lipita pe sosea ( asa exagereaza EA cu realismul, si la fifa la fel, jucatorii alearga de zici ca au pietre in bocanci ). Shift e cu mult sub MostWanted, Carbon si Undercover dar e cu un pic peste Prostreet (ca's la fel )
dolb is offline   Reply With Quote
Old 04-02-10, 19:03   #15
Racer21

Stage 5
 
Racer21's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,646
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Older NFS' vs. Newer NFS'

Shift l-am jucat, ca dealtfel cam toate NFS-urile, si ce pot sa zic...mie imi place, e diferit de ultimele NFS`uri (Carbon, Undercover) si chiar ca si ProStreet. Dar in schimb nu`s de acord cu ce a zis Wlady ca Shift e destul de aproape de simulatoarele adevarate. Mai are mult pana sa se bata cu Forza, Gran Turismo sau GTR, si oricum NFS-urile nu pentru asta au fost facute, si cu riscul de a ma repeta: un adevarat NFS ar trebui sa aiba peisaje pitoresti, masini exotice, musica techno&trance, politie
Racer21 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -