Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > PC Games - HARDWARE - Console > Hardware

Hardware Configuratii, componente, cerinte, preturi, sfaturi, modificari

Reply
 
Thread Tools
Old 05-06-08, 00:07   #166
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: PC Hardware

Pentru mai multe detalii privind capacitile placilor, teste de la sursa, acceseaza forumul celor de la nvidia, vei gasi teste, configuratii programe de tweak. Dupa cum am mai spus am 9600GT si sper sa bag in sistem un E8400 cu un cooler capabil sa o "storc" (momentan o tin tot pe un intel, atat GPU cat si CPU ruleaza la frecventele din fabrica) .... daca vrei 9600GT cel mai bine e sa ai o placa cu PCI-express 2.0 si cu noile drivere care sunt sensibil mai performante cu pretul a putin RAM.
TIP: daca folosesti TVoutul evita Gainward!
Inca un aspect de care sa tii seama este sursa, vad ca ai un quad bun, daca bagi si o placa video serioasa retine ca sursa este o componenta foarte importanta!
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 05-06-08, 09:22   #167
Opportunity

Stage 5
 
Opportunity's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,509
Member of:
[Moderators]
[SKODA]
[FOTO]
[Opel]
Default Re: PC Hardware

sau poti sa alegi varianta de la ati - 3870 care e cam egala cu 8800gt.
Opportunity is offline   Reply With Quote
Old 05-06-08, 11:16   #168
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: PC Hardware

Aici te contrazic .... 3870 este sub 8800 cam in orice test si putin peste 9600, in schimb nvidia sta bine la capitolul antialiasing unde este mai performanta decat rivalul de la ATI.
Partea unde sunt de acord cu tine e 3870 este o placa foarte performanta si ca este o solutie foarte buna pentru un calculator de gaming ... pentru unul extrem ce doreste mai multe placi video solutia crossfire este sub SLIul de la nvidia.
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 05-06-08, 11:55   #169
Opportunity

Stage 5
 
Opportunity's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,509
Member of:
[Moderators]
[SKODA]
[FOTO]
[Opel]
Default Re: PC Hardware

e sub 8800gt cu ~3fps care oricum nu se simt + ca ati sta mai bine la calitatea imaginii atat in filme cat si in jocuri.
Opportunity is offline   Reply With Quote
Old 05-06-08, 21:11   #170
wlady
Design Team Member

Stage 5
 
wlady's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,689
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
Default Re: PC Hardware

Cam aici am ajuns cu viitorul meu sistem : CLICK

Am deja tastatura si placa de baza, mouseul e pe drum restul vin saptamana viitoare. Ce ziceti de el ?
wlady is offline   Reply With Quote
Old 05-06-08, 22:18   #171
AdiNX

Stage 5
 
AdiNX's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 1,058
Default Re: PC Hardware

Quote:
Originally Posted by wlady View Post
Cam aici am ajuns cu viitorul meu sistem : CLICK

Am deja tastatura si placa de baza, mouseul e pe drum restul vin saptamana viitoare. Ce ziceti de el ?
da-o undeva de treaba.. 1000 lei numai mouse si tastatura? pai.. da-mi si mie 1000 de euro sa-mi iau un combo marshall...
eh.. sa ai parte de achizitie si sa nu iei foc la vara
AdiNX is offline   Reply With Quote
Old 05-06-08, 22:35   #172
MeHiGH

Stage 5
 
MeHiGH's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 706
Default Re: PC Hardware

Quote:
Originally Posted by wlady View Post
Cam aici am ajuns cu viitorul meu sistem : CLICK

Am deja tastatura si placa de baza, mouseul e pe drum restul vin saptamana viitoare. Ce ziceti de el ?
Suntem pe un forum cu si despre masini , corect ?
In mod normal , ar trebui sa fi pasionat de masini , corect ?
De ce alegi tu sa dai atatia bani pe niste componente de fite , in loc sa-ti iei un volan G25 ?
Poate nu esti pasionat de jocurile cu masini. Atunci de ce nu-ti iei o placa de baza mai teapana sa poti sa tot pui pe ea ? Un sistem de racire pe apa ? Un quad ?
Nu-ti pot intelege alegerea , dar ti-o respect , fiind banii tai ( indirect ori ba ) .
Sa ai parte de el !
__________________

MeHiGH is offline   Reply With Quote
Old 06-06-08, 06:34   #173
wlady
Design Team Member

Stage 5
 
wlady's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,689
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
Default Re: PC Hardware

Quote:
Originally Posted by MeHiGH View Post
Suntem pe un forum cu si despre masini , corect ?
In mod normal , ar trebui sa fi pasionat de masini , corect ?
De ce alegi tu sa dai atatia bani pe niste componente de fite , in loc sa-ti iei un volan G25 ?
Poate nu esti pasionat de jocurile cu masini. Atunci de ce nu-ti iei o placa de baza mai teapana sa poti sa tot pui pe ea ? Un sistem de racire pe apa ? Un quad ?
Nu-ti pot intelege alegerea , dar ti-o respect , fiind banii tai ( indirect ori ba ) .
Sa ai parte de el !
Poi pentru ca am G25. Multumesc pentru commentruri .
wlady is offline   Reply With Quote
Old 06-06-08, 10:08   #174
Opportunity

Stage 5
 
Opportunity's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,509
Member of:
[Moderators]
[SKODA]
[FOTO]
[Opel]
Default Re: PC Hardware

9800gx2 e overkill pentru e8400
Opportunity is offline   Reply With Quote
Old 06-06-08, 16:33   #175
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: PC Hardware

Configuratia e foarte tare, momentan E8400 e cel mai apreciat procesor de gaming dual core cand e overclockat ... insa iti recomand un cooler serios deoarece nu cred ca vrei sa ramai cu ala box, mai vad o placa de baza cu un chip nou de la nvidia plus GPU de pe 9800GX2 ..... foarte tare ... insa sursa aia e cam nerecomandata, cauta ceva de la seasonic (avantajul ca sunt silentioase) sau una de la antec, nu vei fi dezamagit. Legat de rami urca frecventa nativa, cauta un modul la 1066 ... te vor ajuta daca ridici frecventa la CPU.

Last edited by NWZeu; 06-06-08 at 16:36.
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 06-06-08, 17:45   #176
wlady
Design Team Member

Stage 5
 
wlady's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,689
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
Default Re: PC Hardware

P7N Zilent vine cu un Zalman NP9500. Deci cam asta e tot.. o comand luni. Multumesc pentru sfaturi
wlady is offline   Reply With Quote
Old 10-06-08, 21:57   #177
wlady
Design Team Member

Stage 5
 
wlady's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,689
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
Default Re: PC Hardware

A venit, l-am asamblat, si vreau sa spun ca e killer ! Configuratia : E8400, BFG 9800gx2, 4GB Mushkin DDR2-800, P7N Platinum ZILENT, Akasa ECLIPSE62 ( trebuie sa iau si panou cu plexi ), Creative Sound Blaster, WD 640GB cu perifericele : Dinovo edge si MXAir. Mx air'ul e superb, chiar e tare cu umblatul in aer iar dinovo e superba. Multumesc pentru sfaturi ! O sa pun ceva poze cand termin cu setup'ul software .
__________________

BMW 318i E90 /// Le-Mans Blau /// M Sport /// Conversie LCI /// Style 135
Plasti-DIP - DipYourCar
wlady is offline   Reply With Quote
Old 18-06-08, 21:39   #178
viruszatu1

Stage 4
 
viruszatu1's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 287
Member of:
[Fiat]
Default Re: PC Hardware

revin si eu tot cu o problema am spus`o si cateva pagini mai inainte...se reseteaza in disperare nush ce sa ii mai fac, am incercat si am schimbat coolerul de la procesor ..a mers ceva timp bine acum vad ca iar incepe m`a disperat mi`a mancat 10 ani din viata cati nervi mi`a facut
LE: precizez cand imi intra in windows imi apare eroarea de la windows SEND/ DON`T SEND . Am instalat de n ori windowsu`.. . Mai apare si o eroare de la ATI cu nush ce graphics acceleration ..tot cu send/don`t send
dati`mi va rog niste sugestii.multumesc !

Last edited by viruszatu1; 18-06-08 at 21:42.
viruszatu1 is offline   Reply With Quote
Old 18-06-08, 21:45   #179
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: PC Hardware

Incarca din BIOS setarile default, vezi daca problema persista (vezi si temperaturile din bios la cpu si placa de baza, si temperatura de reset presetata).
In cazul in care persista imprumuta o sursa si o alta memorie RAM, ruleaza Orthos timp de 20 de minute si vezi daca problema continua, asta daca e hardware, daca e software si se reseteaza de nebun e posibil sa ai un worm, in cazul asta fa un update la windows cu servicepack 2 minim si problema ar trebui sa dispara.
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 18-06-08, 22:00   #180
viruszatu1

Stage 4
 
viruszatu1's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 287
Member of:
[Fiat]
Default Re: PC Hardware

temperatura cpu~60grade...dar am schimbat cooleru`..chiar nu inteleg..o sa fac cum ai zis..
merci
viruszatu1 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -