Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > PC Games - HARDWARE - Console > Hardware

Hardware Configuratii, componente, cerinte, preturi, sfaturi, modificari

Reply
 
Thread Tools
Old 26-10-12, 21:32   #1
Fear

Stage 5
 
Fear's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 323
Member of:
[Virtual Tuning]
Unhappy Problema Monitor

Salut, am si eu o problema, am achizitionat de curand un monitor LCD Philips Brilliance SW 220
22" , iar atunci cand vreau sa activez functia de 3D din placa video ( GeForce 9600 GT 512 x 256) mi se "inchide" monitorul si imi zice "cannot display this video mod, change computer display imput to 1650 x 1080 (rezolutie la care il folosesc deja).
Aceasi problema apare si atunci cand aleg o rezolutie mai mare decat cea mentionata anterior.
Precizez ca la el am primit un cablu VGB pe care il utilizez in prezent si as vrea sa stiu care e cauza pentru care patesc asta, are vreo influenta cablul? Daca trec pe DVI rezolv ceva? Sau e rezolutia maxima suportata de monitor?
Multumesc anticipat!
Fear is offline   Reply With Quote
Old 30-10-12, 17:25   #2
TunerRSX

Stage 2
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 47
Default Re: Problema Monitor

Salut,
Rezolutia maxima este : 1680x1050 @ 75 Hz .
Incearca sa folosesti un cablu dvi-hdmi sau dvi-dvi ( nu ai precizat producatorul placii video, asa ca nu pot sa-ti fac o recomandare exacta).
Sa ai si driverele de la monitor instalate (asta in cazul le ai la dispozitie).
Spor la treaba!
TunerRSX is offline   Reply With Quote
Old 31-10-12, 12:11   #3
Fear

Stage 5
 
Fear's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 323
Member of:
[Virtual Tuning]
Default Re: Problema Monitor

Quote:
Originally Posted by TunerRSX View Post
Salut,
Rezolutia maxima este : 1680x1050 @ 75 Hz .
Incearca sa folosesti un cablu dvi-hdmi sau dvi-dvi ( nu ai precizat producatorul placii video, asa ca nu pot sa-ti fac o recomandare exacta).
Sa ai si driverele de la monitor instalate (asta in cazul le ai la dispozitie).
Spor la treaba!
Producatorul este MSI
merci o sa incerc asa cum ai zis tu
Fear is offline   Reply With Quote
Old 31-10-12, 12:35   #4
TunerRSX

Stage 2
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 47
Default Re: Problema Monitor

Salut, daca cumva este MSI 9600GT OC (varianta cu core la 750MHz si memorii la 950) atunci ai urmatoarele valori pentru ea :

Memory Bandwidth: 60.8 GB/sec
FLOPS: 214.4 GFLOPS
Pixel Fill Rate: 11200 MPixels/sec
Texture Fill Rate: 22400 MTexels/sec


1680x1050 este o rezolutie destul de mare, iar daca vrei sa o folosesti in jocuri nu prea cred ca vei avea framerate foarte mare.
Cat despre functia 3D de la Nvidia, din cate stiu eu ai nevoie de ochelari speciali pentru a o putea folosi cum trebuie.

Incearca eventual sa activezi functia 3D la rezolutii mai mici, poate atunci nu vei mai avea blank-screen.

Spor la treaba!
TunerRSX is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -