Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > PC Games - HARDWARE - Console > Hardware

Hardware Configuratii, componente, cerinte, preturi, sfaturi, modificari

Reply
 
Thread Tools
Old 13-07-10, 12:54   #1
ciuca2

Stage 4
 
ciuca2's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 188
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Urgent.Problema procesor.

Am o placa de baza Asus A7V600-x.Pe ea era montat un procesor Amd AthlonXp 2000+.Acel procesor mi s-a stricat,si prin urmare am cumparat altul exact la fel.Acum problema este cum il montez,pentru ca trebuie sa ii bag in bios frecventa la care sa mearga procesorul ( stiti voi cum arata acolo,trebuie ceva legat de FSB.). Cine are procesor de asta montat pe calculator sau cei care se pricep,ii rog sa ma ajute.

date mai exacte procesor: amd athlon xp 2000+ AXDC2000DUT3C
ciuca2 is offline   Reply With Quote
Old 13-07-10, 13:49   #2
arctix
Colectionar Machete

Stage 5
 
arctix's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 950
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Urgent.Problema procesor.

Quote:
Originally Posted by ciuca2 View Post
Am o placa de baza Asus A7V600-x.Pe ea era montat un procesor Amd AthlonXp 2000+.Acel procesor mi s-a stricat,si prin urmare am cumparat altul exact la fel.Acum problema este cum il montez,pentru ca trebuie sa ii bag in bios frecventa la care sa mearga procesorul ( stiti voi cum arata acolo,trebuie ceva legat de FSB.). Cine are procesor de asta montat pe calculator sau cei care se pricep,ii rog sa ma ajute.

date mai exacte procesor: amd athlon xp 2000+ AXDC2000DUT3C
Daca procesorul este exact la fel, de ce trebuie sa mai faci setari de BIOS?
arctix is offline   Reply With Quote
Old 13-07-10, 14:22   #3
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Urgent.Problema procesor.

tu trebuie doar sa fii atent cand il pui in socket sa-l pui corect si sa nu-i indoi pinii.sa-i pui pasta pe pastila si cand pui cooleru sa nu-i spargi pastila.restu isi face singur treaba.placa de baza il detecteaza si schimba automat valorile in bios in functie de capacitatile procesorului.singura chestie e ca va trebui un reinstall de windows pt noua configuratie.
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 13-07-10, 17:46   #4
ciuca2

Stage 4
 
ciuca2's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 188
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Urgent.Problema procesor.

Quote:
Originally Posted by Tzzantaru View Post
tu trebuie doar sa fii atent cand il pui in socket sa-l pui corect si sa nu-i indoi pinii.sa-i pui pasta pe pastila si cand pui cooleru sa nu-i spargi pastila.restu isi face singur treaba.placa de baza il detecteaza si schimba automat valorile in bios in functie de capacitatile procesorului.singura chestie e ca va trebui un reinstall de windows pt noua configuratie.
La asta m-am gandit si eu dar se blocheaza inainte de ecranu de boot.Apoi intra in bios si zice ca procesorul ruleaza in Safe Mode datorita unor frecvente necorespunzatoare.
ciuca2 is offline   Reply With Quote
Old 13-07-10, 19:21   #5
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Urgent.Problema procesor.

ce placa de baza e , ce procesor?ce socket la amandoua?ai pus procesoru corect?ai conectat toate cablurile?
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 13-07-10, 21:22   #6
ciuca2

Stage 4
 
ciuca2's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 188
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Urgent.Problema procesor.

Placa de baza: Asus A7V600-X
Procesor: Amd Athlon Xp 2000+ Socket A (462)


Cablurile nu sunt multe.Deci decat alimentarea de la cooler.POZITIONAREA PROCESORULUI IN SOCKET NU SE POATE FAC DECAT IN SENSUL CORECT,ALTFEL NU INTRA.
ciuca2 is offline   Reply With Quote
Old 13-07-10, 23:06   #7
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Urgent.Problema procesor.

hmmm..nustiu pe socket A , da pe 754 intra si alfel )...in fine

ciudata treaba.presupun ca nu ai si cablu separat de alimentare pt proc.un reset la bios ai dat?

incearca sa pui procu pe alta placa de baza si vezi daca face la fel.
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 13-07-10, 23:21   #8
clawmvp

Stage 3
 
clawmvp's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 118
Member of:
[KIA]
Default Re: Urgent.Problema procesor.

Quote:
Originally Posted by ciuca2 View Post
Placa de baza: Asus A7V600-X
Procesor: Amd Athlon Xp 2000+ Socket A (462)


Cablurile nu sunt multe.Deci decat alimentarea de la cooler.POZITIONAREA PROCESORULUI IN SOCKET NU SE POATE FAC DECAT IN SENSUL CORECT,ALTFEL NU INTRA.
da-i un fail-safe in bios (reseteza tot la valorile default) asa trebuie sa-ti plece neaparat , dupa asta urci fsb`ul treptata pana la o valoarea aproapiata de 266 (o frecventa de 1667 undeva pe acolo). Bafta.
__________________
C.R.E.A.M.
Pro Cee'D Black City
clawmvp is offline   Reply With Quote
Old 14-07-10, 10:46   #9
ciuca2

Stage 4
 
ciuca2's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 188
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Urgent.Problema procesor.

Quote:
Originally Posted by clawmvp View Post
da-i un fail-safe in bios (reseteza tot la valorile default) asa trebuie sa-ti plece neaparat , dupa asta urci fsb`ul treptata pana la o valoarea aproapiata de 266 (o frecventa de 1667 undeva pe acolo). Bafta.
Si cum ii dau fail-safe?
ciuca2 is offline   Reply With Quote
Old 14-07-10, 23:26   #10
clawmvp

Stage 3
 
clawmvp's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 118
Member of:
[KIA]
Default Re: Urgent.Problema procesor.

Quote:
Originally Posted by ciuca2 View Post
Si cum ii dau fail-safe?
trebuie sa ai optiunea asta pe acolo pe unde ai si save settings , in functie de manufacturerul biosului se cheama diferit " load bios defaults" " load fail-safe settings" ceva de genu, sau poti pune fsb`u direct la 226. Bafta
clawmvp is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -