Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > PC Games - HARDWARE - Console > Hardware

Hardware Configuratii, componente, cerinte, preturi, sfaturi, modificari

Reply
 
Thread Tools
Old 01-02-10, 16:55   #1
EaGle
Banned

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 4,131
Default Problema Laptop: NTFS.sys file :(

Eih bine, am dat-o in bara Imediat dupa ce se booteaza windows-ul, pana sa intre in Windows-ul propiu zis, imi apare eroarea 0x00000024
Am dat chkdsk /p si a facut check disk-ul, cu chkdsk /r la fel, insa cand am scris chkdsk /f cum imi cere eroarea ... surpriza, "invalid command"

Aveti idee cum pot rezolva aceasta problema ? Am XP-ul PRO versiunea Performance...
EaGle is offline   Reply With Quote
Old 04-02-10, 13:59   #2
pHlow
4Tuning International Member


Stage 5
 
pHlow's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 610
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Problema Laptop: NTFS.sys file :(

Daca ai CD-ul sau imaginea pe USB, da-i un repaire. Nu iti pierzi datele
pHlow is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 00:50   #3
EaGle
Banned

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 4,131
Default Re: Problema Laptop: NTFS.sys file :(

Ii dau repair dar el ma trimite in Prompt ... si acolo ma pune sa scriu comenzile ca-n DOS.
EaGle is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 00:58   #4
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Problema Laptop: NTFS.sys file :(

daca mai ai un hdd de rezerva, baga pe el un xp.. formateaza hardul cu problema ( quick format ) iei programu asta http://filelist.ro/details.php?id=87700 ( sau ceva asemanator ) si iti recuperezi frumos datele
La mine a mers de n ori si nu mi-am pierdut nici un fisier cat de mic.
RABDARE !

PS: un lucru util la Windows7 e ca si daca si-a pierdut ntfs-ul ala sau alte fisiere vitale, isi da repair singur si isi rezolva problema ( ai vazut ca la instalare mereu iti pastreaza 100mb din hdd, pe care pun fisiere vitale ) B A F T A
__________________


Last edited by dolb; 05-02-10 at 01:01.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 01:20   #5
JuST_GiuGiu

Stage 5
 
JuST_GiuGiu's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,934
Member of:
[4Rally]
[Honda]
Default Re: Problema Laptop: NTFS.sys file :(

Si eu am avut problema asta la latop(la un MSI)cand ii dadeam sa boteze boota ,imi vedea toate componentele si porma imi aparea o imagine albastra cu o erroare!Din cate am inteles de la tipu care mi le-a reparat, HDD era pe S-ATA si nu avea drivere speciale pt a putea instala windowsu!
Mi-am facut un update la bios iar acum merge cu orice windowsDaca nu stii sa ii faci update dute la un service ca sa nu ai probleme dupa
__________________

Fotografiile mele - GiuGiu
JuST_GiuGiu is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 01:29   #6
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Problema Laptop: NTFS.sys file :(

Quote:
Originally Posted by JuST_GiuGiu View Post
Si eu am avut problema asta la latop(la un MSI)cand ii dadeam sa boteze boota ,imi vedea toate componentele si porma imi aparea o imagine albastra cu o erroare!Din cate am inteles de la tipu care mi le-a reparat, HDD era pe S-ATA si nu avea drivere speciale pt a putea instala windowsu!
Mi-am facut un update la bios iar acum merge cu orice windowsDaca nu stii sa ii faci update dute la un service ca sa nu ai probleme dupa
se pricepea bine tipu ala? Atunci sa imi explice si mie cum e cu "driverele" alea si ce legatura are cu BIOS-ul?
Din moment ce a mers odata si a inceput la 2 luni sa dea eroare, nu e de la BIOS..ca daca era .. nu mergea din prima !
Ideea e ca unele hdd-uri (sau controllere ) sunt asa de bune ca se duc dracu si isi pierd datele aiurea !

PS: poate ajuta : http://www.geekswhoknow.com/articles...error-code.htm
dolb is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 15:32   #7
pHlow
4Tuning International Member


Stage 5
 
pHlow's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 610
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Problema Laptop: NTFS.sys file :(

@dolb: Are legatura bios-ul. Poate dupa un update de bios, are optiunea de a emula IDE in loc de S-ATA si in cazul asta nu are nevoie de window cu drivere S-ATA (cum ar fi XP simplu)

@Eagle: Cand ajung in meniul in care te pune sa alegi prima data da-i To setup Windows XP now, press ENTER in loc de R-repair. Apoi accepta licenta si o sa iti apara inca o lista unde alegi sa repari window-ul sau sa instalezi "fresh install". Apesi R sau ceva de genul si iti face repaire-ul in mod grafic.
__________________
I am free, no matter what rules surround me. If I find them tolerable, I tolerate them; if I find them too obnoxious, I break them. I am free because I know that I alone am morally responsible for everything I do.
pHlow is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 16:24   #8
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Problema Laptop: NTFS.sys file :(

Quote:
Originally Posted by pHlow View Post
@dolb: Are legatura bios-ul. Poate dupa un update de bios, are optiunea de a emula IDE in loc de S-ATA si in cazul asta nu are nevoie de window cu drivere S-ATA (cum ar fi XP simplu)

@Eagle: Cand ajung in meniul in care te pune sa alegi prima data da-i To setup Windows XP now, press ENTER in loc de R-repair. Apoi accepta licenta si o sa iti apara inca o lista unde alegi sa repari window-ul sau sa instalezi "fresh install". Apesi R sau ceva de genul si iti face repaire-ul in mod grafic.
omul cu biosul vorbea de un laptop ! Laptopurile ( cel putin astea moderne ) au din fabrica sata si biosul le recunoaste fara probleme. N-are nici o legatura biosul si s-ata cu NTFS.sys
dolb is offline   Reply With Quote
Old 13-02-10, 13:42   #9
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Problema Laptop: NTFS.sys file :(

Eagle ...te pot ajuta eu cu problema .... si tot ce ai nevoie pas cu pas ... da mi un pm si discutam acolo. Problema care o ai tine de bad logic si problema la hdd in cel mai rau caz ...in cel mai bun caz poate fi doar de o corupere de fisiere iar windowsul pe care il ai tu e modificat si probabil e dat ceva peste cap in setarile lui. Cu stima !!!
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 14-02-10, 13:34   #10
pHlow
4Tuning International Member


Stage 5
 
pHlow's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 610
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Problema Laptop: NTFS.sys file :(

Pana la urma ai rezolvat?
pHlow is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -