Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Machete Auto > Tuning pe machete

Tuning pe machete Tutoriale, Proiecte, Realizari

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 22-01-09, 12:12   #1
Martinos

Stage 4
 
Martinos's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 225
Smile Machete in lucru - Martinos

Salut,
M-am apucat si eu de tuningat masini. am inceput cu un Audi A4. inca nu e gata. pun poze cu ce am reusit sa fac pana acum!astept idei si sugestii de la voi! (am pus foaie la bodykit, asta nu permanent, ci doar partial, pana cand termin de facut un bodykit din poxilina)
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Picture 059.jpg
Views:	615
Size:	734.4 KB
ID:	763772   Click image for larger version

Name:	Picture 091.jpg
Views:	258
Size:	387.2 KB
ID:	763773   Click image for larger version

Name:	Picture 092.jpg
Views:	145
Size:	385.0 KB
ID:	763774  

Click image for larger version

Name:	Picture 093.jpg
Views:	204
Size:	386.0 KB
ID:	763775   Click image for larger version

Name:	Picture 096.jpg
Views:	261
Size:	383.1 KB
ID:	763776  

Last edited by manu_96xls; 22-01-09 at 14:49.
Martinos is offline  
Old 22-01-09, 17:02   #2
alynex
Colectionar Machete

Stage 5
 
alynex's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1,063
Member of:
[Colectionar Machete]
[BMW]
Default Re: Machete in lucru-Audi A4 Martinos

Frumos Audi-ul!
Ai graja cu el, sa nu-l umflu prea tare in bodykit-uri, ca nu i-ar sta prea bine.
Boxele le poti fixa cu poxilina.Scoti portbagajul afara - sa iti fie mai usor - aplici, apoi finisezi bine.
Bafta!
alynex is offline  
Old 22-01-09, 17:04   #3
Martinos

Stage 4
 
Martinos's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 225
Default Re: Machete in lucru-Audi A4 Martinos

ok mersi pentru sfaturi.
Martinos is offline  
Old 22-01-09, 18:24   #4
andrew 46

Stage 5
 
andrew 46's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,438
Member of:
[Colectionar Machete]
[Toyota]
[2 Roti]
Default Re: Machete in lucru - Martinos

bine ai venit
vad ca ai ceva idei pentru audi
bafta si ai grija sa nu-l strici
andrew 46 is offline  
Old 22-01-09, 20:10   #5
cca_golf

Stage 5
 
cca_golf's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 528
Smile Re: Machete in lucru - Martinos

fain audi ! mai finiseaza putin boxele din portbagaj si o sa iasa super
cca_golf is offline  
Old 22-01-09, 20:12   #6
2fast4u_DK

Stage 5
 
2fast4u_DK's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 847
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[RENAULT]
Default Re: Machete in lucru - Martinos

Salut ...imi place masinuta...ai grija la body kit ...fa ceva mai simplut sa nu te incurci prea mult ...si boxele sunt prea mari ...incearca sa pui casca fara magnet...ocupa mai putin spatiu si dupa aia mai ai loc si de un LCD/amplificator...bafta
__________________
2fast4u_DK is offline  
Old 22-01-09, 20:15   #7
Martinos

Stage 4
 
Martinos's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 225
Default Re: Machete in lucru - Martinos

am multe planuri pentru el. va iesi fain, va promit!!!

Last edited by manu_96xls; 22-01-09 at 20:18.
Martinos is offline  
Old 23-01-09, 18:46   #8
Martinos

Stage 4
 
Martinos's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 225
Default Re: Machete in lucru - Martinos

Acum mi-au venit ceva idei. nu stiu cand o sa apuc sa le fac, stau cam prost cu bugetul...
pentru inceput am sa va povestesc ce doresc sa fac cu el.
1 am sa lipesc pe scaune banda izolatoare rosie/albastra pe mijloc, sa arate parca ar avea huse sport
2 am sa-i fac body kit, dar nu prea mare ca e o masina "eleganta", am sa-i fac doar ceva praguri laterale, asa mai mici in fata si in spate un ~ nu stiu cum sa-i spun~ un fel de prag si acela sa nu il indes in bodykituri cum se spunea si mai sus
3 m-am gandit sa-i mai fac finisari la porbagaj
4 un spoiler micut
Cam atatea planuri am pana acum, dar mai trebuie sa-mi iau material si nu stau prea bine cu bugetul
Am o idee si vreau sa va cer sfatul.la audi, in fata, este plasa aceea de aerisire, sau ce e, as vrea s-o lungesc pana jos la bodykit si sa-i dau o alta forma, de unde as putea eu lua ceva plasa din aia mica pentru aerisire ? spuneti-mi daca e buna ideea.
In legatura cu vopseaua, vreau sa o las asa ,deoarece imi place asa cum este.
Body-ul va fi vopsit cu negru, iar pe mijloc o dunga neagra.
Astept parerile voastre si orice sfat e bine venit!!!!

Last edited by manu_96xls; 23-01-09 at 19:20.
Martinos is offline  
Old 23-01-09, 19:46   #9
alex09

Stage 2
 
alex09's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 62
Default Re: Machete in lucru - Martinos

daca spui ca orice sfat e binevenit atunci.....
In legatura cu culoarea ,eu unul cred ca ar arata mai bine si mai elegant alba.Pentru grila cred ca ai putea folosi, daca ai o boxa de masina ,sau asa ceva, plasa aceea ,sau daca gasesti ceva asemanator cu plasa de tantari de la termopane, pe care apoi sa o vopsesti neagra.In legatura cu culoarea tii sau nu cont de parerea mea.Mai intai sa iti placa tie si apoi celorlalti, cred eu.

Last edited by manu_96xls; 23-01-09 at 20:22.
alex09 is offline  
Old 23-01-09, 22:00   #10
Martinos

Stage 4
 
Martinos's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 225
Default Re: Machete in lucru - Martinos

ok ,ai dreptate, dar cum am spus i don't have money.
Martinos is offline  
Old 24-01-09, 13:04   #11
bmwh548

Stage 5
 
bmwh548's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,810
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Machete in lucru - Martinos

1. Pentru scaune iti recomand vopsea nu banda izolatoare (se va vedea destul de urat). Acoperi zonele care trebuie sa ramana curate cu banda din aceea speciala (imi scapa denumirea acum) si vopsesti fie cu un penson fie cu un spray.
2. Body kitul il faci din poxilina sau chit auto (eu personal folosesc poxilina).
3. Pentru finisaje foloseste smirghel fin (granulatie peste 1500).
4. La eleron (pentru ca probabil la el te refereai cand ai spus spoiler) poti incerca sa il construiesti din plastic sau poxilina/chit auto (depinde la ce design te vei hotari).
5. Plasa de la boxe pentru grila (uita-te in topicul meu de tuning la Q7 sa vezi cum iese).
__________________
bmwh548 is offline  
Old 24-01-09, 13:08   #12
Martinos

Stage 4
 
Martinos's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 225
Default Re: Machete in lucru - Martinos

ok mersi mersi mult!!!
Martinos is offline  
Old 25-01-09, 12:30   #13
Martinos

Stage 4
 
Martinos's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 225
Default Re: Machete in lucru - Martinos

Buna tuturor,
am gasit ceva piese de la o masina veche-un bodykit spoiler dar sunt cam mari
-2 perechi de jenti la fel culori diferite
-parbriz negru pentru fata si spate
-leduri
-un motor tuning
-un motoras micut functionabil
nu stiu ce sa fac cu ele,imi puteti da niste sfaturi?
Astept cu nerabdare parerile voastre!
Martinos is offline  
Old 25-01-09, 15:01   #14
rekin

Stage 5
 
rekin's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 540
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Machete in lucru - Martinos

asa am inceput sa fac si eu tuning unde ai pus alea la praguri,spoulere pui chit perste ele si dupaia sculptezi forma dorita e simplu pt inceput si asa prinzi experienta bafta!!
__________________

I love BMW...LOVE E36 Coupe!!
rekin is offline  
Old 25-01-09, 16:50   #15
Martinos

Stage 4
 
Martinos's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 225
Default Re: Machete in lucru - Martinos

Cu ce pot da forma poxilinei cand o pun pe masina ?Exemplu: bodykit - cum il "sculptez"?

Last edited by Martinos; 25-01-09 at 20:06.
Martinos is offline  
Closed Thread



- Copyright 2026 4Tuning -