Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de teren 4X4

Masini de teren 4X4 Sectiune dedicata pasionatilor de Off-Road & 4X4

Reply
 
Thread Tools
Old 03-10-10, 01:13   #16
2BADOPEL

Stage 1
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 11
Default Re: De ce sa-ti cumperi, sau nu, un SUV

imi place masina pe care o am si o ai si tu dar sincer stiu si ii recunosc limitele fapt ce ar trebui sa l faci si tu
da daca o chinezzarie de suv se loveste frontal de masina mea sansele mele de supravietuire sunt mai mici decat ale imbecilului din chinezarie
2BADOPEL is offline   Reply With Quote
Old 03-10-10, 01:14   #17
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: De ce sa-ti cumperi, sau nu, un SUV

2BADOPEL - de unde stii ca cel din CHINEZARIE ar fi neaparat IMBECIL?
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 03-10-10, 01:16   #18
2BADOPEL

Stage 1
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 11
Default Re: De ce sa-ti cumperi, sau nu, un SUV

da aici recunosc ca am sarit calul inconstient probabil ca se baga intr o depasire sau pot fi si eu de vina
2BADOPEL is offline   Reply With Quote
Old 03-10-10, 01:18   #19
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: De ce sa-ti cumperi, sau nu, un SUV

poate omul vine regulamentar pe banda 2 si tu vii in viteza intersectandu-te perpendicular cu el - tu fortezi culoarea galbena a semaforului! se poate intampla oricui - la fel de usor in aceasta situatie te poate omora un tico, sau un TAF
parerea mea cred ca-i cazu sa revenim la subiect sa expunem motivele personale de ce ne-am cumpara si de ce nu ne-am cumpara un SUV!
__________________
Yamaha FZR 600R biker
ex - Kawasaki biker
Prowd OWNER of a FORD FOCUS MK1 Turnier GHIA
ex-Logan Driver
Pedal to the metal!!!
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 03-10-10, 22:16   #20
KASSEL
Audi Driver

Stage 3
 
KASSEL's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 161
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: De ce sa-ti cumperi, sau nu, un SUV

Eu sunt pentru SUV sa-l folosesti iarna in oras cand ninge si autoritatile sunt iar prinse pe nepregatite in rest nu prea ii vad eficienta in oras.
KASSEL is offline   Reply With Quote
Old 06-10-10, 19:04   #21
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: De ce sa-ti cumperi, sau nu, un SUV

Din păcate şi SUV-ul ca şi alte lucruri de altfel, au devenit o extensie a ... neputinţei!

Unii īsi cumpără din plăcere şi pentru a-l folosi la pontenţialul maxim, dar cred că 80% din SUV-urile existente pe planetă nu au ieşit niciodată de pe asfalt.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 07-10-10, 23:07   #22
Patrulei
Toyota Driver


Stage 5
 
Patrulei's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,131
Member of:
[4Tuning International]
[SEAT]
[Toyota]
[4Rally]
Default Re: De ce sa-ti cumperi, sau nu, un SUV

Eu zic ca unii au iesit...bine nu ma refer la "baietii" care au x5 si q7 fiindca nu iti convine sa il bagi pe unde intra unu cu un terrano din 95eu unu daca`l zgarii nu`mi bag unghia in gat...chiar am fost pe un traseu si intr`un anumit punct am lovit pragul lateral de un bolovan foarte maresincer nu am zis nimic... am mers mai departe.Eu zic ca cine foloseste ceva mai vechi face ceva drumetii cu el si se baga oriunde.Eu nissan`ul nu`l folosesc deloc in oras...e prea mare il folosesc la marfa,vacante si cand scot barca fiind singura masina din fam cu gambet oricum sunt foarte multumit de un suv si de spatiul interior acum depinde....ca m`am urcat in santa fe,tucson si nu prea e locAm observat aici in Spania ca multe femei conduc Suv`uricumva sa le fereasca la un accident ceva?
__________________
Patrulei is offline   Reply With Quote
Old 08-10-10, 12:55   #23
Kruger.
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
Kruger.'s Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 929
Member of:
[4 Speed Squad]
Default Re: De ce sa-ti cumperi, sau nu, un SUV

E plin Bucurestiu' de p*z*e care nu sunt in stare sa conduca, si le vezi la volanul unor monstri. Se ridica in scaun sa vada botul, si la o parcare sunt neputincioase. Dau cu fata cat pot, si atat. Exista si barbati incapabili sa conduca masini de gabarit mai mare, dar lucrurile stau mai bine la ei decat la ele.

Singurul motiv pentru care aceste femei se regasesc la volanul acestor masini, este sentimentul de siguranta pe care li-l induc aceste masini.

Personal, as interzice condusul SUV-urilor (peste anumite limite, nu imi dau seama exact care sunt ele, pentru ca nu poti compara un wrangler cu un patrol - nu stiu daca sunt cele mai fericite exemple) fara un examen pe acest model de masina.


Adica vrei jeep ? No problem, dai examen si dovedesti ca esti in stare sa faci o parcare laterala cu el, te poti incadra corect, si in general te descurci la volan. Pe off-road nu ma intereseaza ce veleitati ai, pentru ca acolo practic in cel mai rau caz te omori singur sau iti rupa masina. Dar in oras e diferit.

Ce parere aveti ?
__________________
BMW e36 coupe 320i
Kruger. is offline   Reply With Quote
Old 09-10-10, 01:28   #24
dzrhd
4Tuning International Member


Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 372
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: De ce sa-ti cumperi, sau nu, un SUV

Quote:
Originally Posted by trasor View Post
a. De ce sa iti iei un SUV ?
a. Pentru ca traiesti in Romania ( gropi, guri de canal inalte, borduri, strazi neasfaltate etc.)

b. De ce sa nu iti iei un SUV ?
b. Pentru ca traiesti in Romania [taxe mari, combustibil scump, aglomeratie (greu de gasit loc de parcare) etc.]
in unele tari suv-urile sunt catalogate drept masini de lux si niste taxe exorbitante, mult peste taxele din romania deci sunt de parere ca taxele mari nu reprezinta neaparat un dezavantaj
__________________
dzrhd is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -